Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2014

294 replies to this topic

#121 eaag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 August 2014 - 01:33 PM

Vezi postareamihaelaecaterina, la 19 August 2014 - 08:23 PM, a spus:

Revin cu propunerea mea pt cei care au ghidul pe 2014...sunteti draguti sa impartasiti si cu ceilalti variantele de la fiscalitate? :wub: :biggrin2:
trimite-mi o adresa de email poate reusesc sa-ti trimit o parte din varianta scanata



#122 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2014 - 03:48 PM

extras regulament :

Menirea principala a forumului este aceea de a ne pune la dispozitie un spatiu virtual civilizat, in care sa ne impartasim in mod public informatiile profesionale pe care suntem dispusi sa le comunicam, spre stiinta tuturor celor ce (in timp) ar putea fi interesati de datele prezentate !
Altfel spus, NU este permisa folosirea acestui portal ca si cum ar fi consultantul privat al vreunui user !! De aceea, atat solicitarea cat si oferirea de opinii/ solutii/ materiale profesionale pe PM sau pe adrese private de e-mail mentionate in cadrul postarilor respective, este strict interzisa !!

oameni buni, zau asa .... am tot vb despre asta, v-am tot averizat pe la topice ... va rog sa respectati regulamentul !! ............si aveti grija cu legea drepturilor de autor, ca sa nu dam de alte belele.




#123 eaag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 August 2014 - 08:35 PM

Din cauza drepturilor de autor nu-mi permit sa postez public...si nici timp sa stau sa selectez si sa editez problemele modificate si adaugate la fiscalitate nu am.....sorry, am vrut sa ajut persoanele care doresc sa dea examenul in toamna, caci nici mie nu mi se pare normal,conform ceccarului, sa mai platesti 75 ron pentru vreo 30 de probleme adaugate in conditiile in care ai cumparat deja ghidul de anul trecut!



#124 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2014 - 10:36 AM

te inteleg si iti dau dreptate, insa astea-s regulile si ele trebuie respectate ca sa nu intram in altele ...
iti multumesc mult pt intentia de a ajuta, sincer !!
permite-mi un sfat : daca userii interesati prind de veste ca trimiti aceste materiale pe mail te vei trezi cu multe cereri - s-a intamplat asa de nenumarate ori, pagini intregi de "trimite-mi si mie, te rog ! "... eeeiii, atunci sa te vad.... de aceea tot zic sa se posteze direct in forum ce aveti de oferit - e cea mai buna si mai comoda varianta pt toata lumea..

ma gandesc la o solutie de compromis si daca o gasesc, revin imediat !
fetelor, nu va suparati, zau... :blush:



#125 emx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 August 2014 - 11:04 AM

Buna. :smile2:
Am si eu o intrebare: stiti pe ce data vor incepe cursurile de pregatire pentru acces la stagiu la ceccar anul acesta?



#126 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 August 2014 - 11:12 AM

Vezi postareaemx, la 22 August 2014 - 11:04 AM, a spus:

Buna. :smile2:
Am si eu o intrebare: stiti pe ce data vor incepe cursurile de pregatire pentru acces la stagiu la ceccar anul acesta?

Cel mai indicat at fi sa suni la filiala unde dai tu examenul;eu din cate am inteles,la Bucuresti incep prin septembrie,dupa inscrieri,adica dupa 8.09.2014



#127 danielchivu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 August 2014 - 07:39 PM

cursurile incep pe 9-10 septembrie



#128 contecs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 August 2014 - 10:34 PM

Buna ziua

Am si o intrebare pentru a-mi confirma daca inteleg sau nu bine:


in OG 23/2012 scrie :


(4) La cerere, persoanele care au calitatea de contabil autorizat şi care, ulterior
dobândirii acestei calități, îndeplinesc condiția prevăzută la alin. (1) lit. b) au acces la profesia de expert contabil prin susținerea unui examen de diferență la disciplinele:Contabilitate, Expertiza contabilă, Doctrina şi deontologia profesiei contabile, Audit financiar şi Evaluare economică şi financiară a întreprinderilor. Aceste examene se susțin în cadrul sesiunilor de examene organizate pentru admiterea la stagiu a experților contabili."

Eu inteleg de aici ca daca sunt contabil autorizat in 12.10.2014 odata cu examenul de diferente trec la expert contabil fara a mai fi necesar sa mai fac stagiul.

Nu interpretez eu bine? Pentru ca legea spune ca au acces. Stiu ca pana la aparitia acestei legi contabilii autorizati care au terminat ulterior studii superioare erau obligati sa sustina examen de admitere in stagiu, sa efectueze stagiul de pregatire pentru profesia de expert contabil si abia apoi sa sustina examenul de acces in profesie.

Cum se procedeaza?

Multumesc anticipat pentru raspuns.




#129 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 August 2014 - 11:33 AM

Mmmm avand in vedere ca este interpretabil cred ca cel mai bine ar fi sa suni ca ceccar (filiala de care apartii).
Eu personal n-am fost pusa intr-o asemenea situatie si nici nu am auzit de vreun contabil autorizat care a dat diferente pt expert contabil,ca sa iti pot explica;insa eu va sfatuiesc pe toti cei care aveti intrebari legate de proceduri,cursuri etc,cel mai bine sunati la filiala de care apartineti deoarece ei oricum se schimba dupa cum bate vantul;mie spre ex mi-au spus ca nu se echivaleaza experienta in munca din timpul stagiului;colegul meu a fost (la aceeasi filiala) si i-au spus ca nu e nicio problema :)))))

Spor la invatat!!


P.S. cu ajutorul colegei noastre pi_dora am reusit sa fac rost de problemele de la fiscalitate din ghidul de anul acesta (cum s-a mai discutat,diferenta dintre ghidul de anul acesta si cel de anul trecut este aceea ca in cel pe 2014 s-au mai bagat niste probleme la fiscalitate); la inceputul sapt vitoare,cel tarziu, o sa postez intr-un mesaj problemele cu pricina :biggrin2:

Weekend placut !



#130 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2014 - 01:30 AM

Eu stiu de la sora mea, care este Contabil autorizat, ca anul acesta va sustine examenul pentru expert, nu mai sunt toate materiile ci doar 4 parca si va mai sta un an numai si nu 3, apoi va sustine examenul de final.



#131 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 September 2014 - 03:40 PM

Salutare! am si eu o intrebare referitoare la problema 346 cea cu transferul marfurilor la investitii imobiliare;
am inteles ca se inreg deprecierea de 100.000 lei,val mf devenind 900.000;apoi se trec marfurile la inv estitii,apoi se mai face o inreg pe care nu o inteleg,si anume reluare deprecierii...pai conform acestei inreg marfurile figureaza cu 100.000 lei,nu????
de ce asa???
inreg sunt :
marf = fz 1000.000
ch cu deprec = mf 100.000
invest imob = %
mf 900.0000
castiguri 50.000
totu bine pana aici...dar apoi:
mf = venituri 100.000 (spun ei ca se reia pierderea din depreciere)



#132 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 September 2014 - 08:19 PM

Acestea sunt modificarile din ghidul pe 2014
Problemele in plus la fiscalitate;restu sunt cele din manualul de anu trecut,unele corectate,la altele cursul valutar difera;la accize problemele sunt aceleasi,difera accizele(a se verdea Codu Fiscal)
Problemele sunt numerotate asa cum apar in ghidul nou,cel pe 2014;mai sunt in plus vreo 3 probleme,pe care n-am apucat sa le scriu;spor la invatat ;)

3. Care este primul an fiscal in cazul unui contribuabil,filial consolidata,care a optat in luna ianuarie 2014 pt ca ex fiscal sa coincide cu anul financiar al soc-mama,corespunzator perioadei 01.03.2014-28.02.2015?
Raspuns: Contribuabilii care au optat,in conformitate cu legislatia contabila in vigoare,pt ex financiar dif de anul calendaristic pot opta ca anul fiscal sa corespunda cu ex financiar.Potrivit Legii contab. Nr.82/1991,republicata,cu modif si completarile ulterioare,au aceasta posibilitate:

35]- sucursalele cu sediul in Romania care apartin unei pers jur straine,daca ex financiar difera pt societate;

35]- filialele consolidate ale soc-mama,precum si filialele filialelor,daca ex finance dif pt soc-mama;

35]Primul an fiscal modificat include si perioada anterioara din anul calendaristic cuprinsa intre 1 ianuarie si ziua anterioara primei zile a anului fiscal modificat,acesta reprezentand un singur an fiscal.

35]Prin urmare,in acest caz,primul an fiscal al filialei se intinde pe perioada 01.01.2014-27.02.2015.

35]Contribuabilii le comunica organelor fiscal teritoriale modificarea anului fiscal cu cel putin 30 zile calendaristice inainte de inceputul anului fiscal modificat,prin intermediul formularului 014 “Notificare privind modificarea anului fiscal”.


22. La data de 31.12.N,cu ocazia inventarierii,se constata existenta unei creante neincasate in suma de 12.000 lei,TVA 24%.Creanta a fost inregistrata in contabilitate la data de 20.01.N-3,avand scadenta la 60 zile.In procesul-verbal intocmit de comisia de inventariere la sfarsitul anului N a fost inclusa propunerea de scoatere din evident a creantei,ca urmare a trecerii termenului de prescriptive de 3 ani.
Care este tratamentul fiscal aplicabil in aceasta situatie?
Raspuns: Scoaterea din evident creantei neincasate determina o cheltuiala (654 “pierderi din creante si debitori diversi”) in suma de 14.880 lei ( 12.000+2.880 TVA),care va fi tratata ca fiind nedeductibila la calculul impoz pe profit.

24. Cheltuielile cu revizia tehnica a unui autoturism care nu este utilizat de societatea detinatoare exclusive in scopul activitatii econ sunt in suma de 2000 lei,tva 24%.
Determinati val ch cu revizia nededuct la calc impoz pe prof.
Rezolvare: Tva neded = 50%* (24%*2000) = 240 lei


26. O societate comerciala a optat pt sistemul anual cu plati anticipate incepand cu anul 2014.Impoz pe prof declarat pe 2013 prin decl anuala priv impoz pe prof (101) a fost 24.000 lei. Indicele preturilor de consum utilizat pt actualizarea platilor anticipate in contul impoz pe prof annual pt 2014 este de 102.4%.
Determinati valoarea platilor anticipate in contul impoz pe prof aferente 2014.
Rezolvare: Plata anticipate trimestriala = 102.4% *(24.000/4) = 6.144 lei

31. Pt deplasarea unui salariat la una dintre fabricile societatii aflate intr-o alta localitate pe o per de 4 zile I se acorda acestuia un avans spre decontare de 600 lei reprezentand diurnal,ch de deplasare si costurile de cazare. Politica societatii este s acorde diurnal 20 lei/zi.
Determ tratam fiscal al sumei acordate ca diurnal din pct de vedere al impoz pe venit.
Rezolvare:
Din calculi reiese ca diurna acordata salariatului este de 200 lei (4 zile * 50 lei/zi)
Limita legala este de 130 lei (4 zile * 2.5*13 lei/zi),suma fiind deduct la calc impoz pe prof.
Dif de 70 lei (200-130) este considerate venit asimilat salariilor.

35. O societate isi trimite angajatul in delegatie cu masina firmei pt 5 zile.Acestuia I se acorda o diurna de 50lei/zi si la plecare primeste un avans de 1250 lei. Salariatul adduce spre decontare:

- bonuri de la supermarket in val de 100 lei;
- facture de la hotel de 650 lei (600 cazare si 50 lei pt parcare)
- facturi de la restaurant pt salariat de 300 lei si pt o cina cu partenerul de afaceri 100 lei
- bonuri de benzina de 200 lei,din care 150 lei sunt justificate in baza foii de parcurs.
Stabiliti regimul sumei primite si decontate de angajatul trimis in delegatie.
Rezolvare:
Sumele care se pot deconta de catre societate:

35]- Diurna = 5 zile *50 lei = 250 lei

35]- Facture de hotel (cazare si parcare) = 650 lei

35]- Facture pt cina cu partenerul de afaceri 100 lei

35]- Bonuri de benzina 150 lei

35]Total 1150 lei

35]Diurna deductibila (nu intra in veniturile impozabile) = 5 zile *2.5*13 lei/zi = 162.5

35]Diurna neded = 250-162.5= 87.5

35]Sumele ce nu pot fi decontate de catre societate:

35]- Bonuri de la supermarket 100 lei

35]- F de la restaurant pt salariat 300 lei

35]- Bonuri de benzina nejustificata 50 lei

35]Total 450 lei

In situatia in care societatea decide sa deconteze salariatului cheltuielile enumerate mai sus,acestea pot fi incluse in statul de salarii,cheltuiala fiind astfel deductibila.



42. O PF obtine din inchirierea unui apartament un venit lunar de 1200 lei pt tot anul calendaristic,incepand cu luna ianuarie pana in luna decembrie.La sfarsitul anului se constata ca persoanele aflate in chirie au efectuat cheltuieli ce cad in sarcina proprietarului in suma de 2000 lei.
Stabiliti cuantumul obligatiilor fiscal suportate de proprietar in timpul anului si la sfarsitul lui.
Rezolvare:
Venit brut = 1200/luna * 12 luni=14400 lei
Venit net = venit brut – cheltuieli forfetare = venit brut – 25%*venit brut=144000-25%*14400=10800 lei
Impozit pe venit sub forma de plati anticipate = 16%*10800=1728 lei
Plata anticipata cu titlu de impozit pe venit=1728/4=432/trimestru
CASS= 5.5%*10800= 594 lei
Plata anticipate cu titlu de CASS= 594/4 = 148.5/trimestru
Determinarea impozitului la sfarsitul anului
Venit brut = 1200*12 luni-2000 = 16400
Cheltuieli forfetare = 25%*16400 = 4100
CASS recalculata = 5.5%*(16400-4100)=677 lei
Venit net = 16400-4100-677 = 11623 lei
Impozit pe venit final = 16%*11623 = 1860 lei
Diferente stabilite prin decizia de impunere finala:
Diferenta de impozit pe venit de plata = 1860-1728 = 132
Diferenta de CASS de plata = 677-594 = 83 lei

43. O societate Agricola are luata in arenda o suprafata de teren agricol in schimbul unei sume lunare de 1.500 lei platite integral,insa dupa recoltare(luna octombrie). Contractul de arenda a fost inregistrat la autoritatea fiscal competent la momentul semnarii lui.
Stabiliti obligatiile fiscale ce trebuie suportate de arendas in cursul unui an.
Rezolvare:
Venit brut = 12 luni * 1500 lei/luna = 18000 lei
Impozitul pe venit = 16% * (18000-25%*18000)= 2160 lei
CASS = 5,5%* (18000-25%*18000) = 742,5 lei
44. O societate Agricola foloseste in arenda suprafete de terenuri de la persoane fizice.
In luna septe,ea distribuie produse agricole proprietarilor.Cantitatea de produse distribuita in anul current este evaluate initial la inceputul anului la pretul de 12000lei
Ulterior in luna acordarii produselor arendatorului,pretul de piata comunicat si aplicabil este de 16000 lei.
Determinati impozitul pe venitul din arenda si contributia la asigurarile sociale de sanatate.
Rezolvare:
Venit brut = 16000 lei
Impozit pe venit = 16%*(16000-25%16000) = 1920 lei
CASS = 5,5%*(16000-25%*16000) = 660 lei

47. O pers fizica realizeaza urmatoarele operatiuni:

35]a) Vinde in luna aprilie actiuni pt care incaseaza 4800 lei,pe care le-a achizitionat pt 3400 lei;commission de tranzactionare 120 lei;

35]b) Vinde in luna august actiuni pt care incaseaza 3200 lei,pe care le-a achizitionat pt 4100 lei;comis de tranzactionare 100 lei.

Determinati impoz pe V din investitii.

Rezolvare:

35]a) Castig/pierdere trimestrul II = 4800-3400-120 = 1280 lei

Impoz trim II = 1280*16% = 205 lei



49. O pers detine 3 ha de livada de meri si obtine venituri din valorificarea ei.Primele 1,5 ha de livada nu se impoziteaza.Pt. restul suprafetei se plica norma de venit de 4709 lei/ha.
Stabiliti impoz pe venit datorat de pers fizica.
Rezolvare:
Venit impozabil = 4709 lei/ha*(3ha-1,5ha) = 7064 lei
Impoz pe venit = 16% * 7064 = 1130 lei
50. O pers fizica detine 15 vaci.Conform limitelor prevazute in normele de aplicare a codului fiscal,primele 2 capete sunt neimpozabile.Pt restul animalelor se aplica norma de venit de 453 lei/cap de animal.
Stabiliti impoz pe venit datorat de pers fizica.
Rezolvare:
Venit impozabil = 453 lei/cap * (15 – 2) = 5889 lei
Impoz pe venit = 16%*5889 = 942 lei
51. Un apicultor,persoana fizica,detine peste 90 de fam de albine.Norma de venit este de 40 lei/fam de albine,iar plafonul neimpozabil este de 75 fam albine.
Stabiliti impoz pe venit datorat de pers fizica.
Rezolvare:
Venit impozabil= 40 lei * 15(90-75) = 600 lei
Impozit pe venit = 16%*600 = 96 lei
58. O sera este inregistrata in contabilitate la valoarea de 11200 lei.
Stabiliti daca aceasta constructive intra sub incidenta Impozitului pe constructii si in caz afirmativ sa se determine val impozitului.
Rezolvare:
Ca urmare a faptului ca nu intra in sfera de cuprindere a impozitului local pe cladiri.Constructiile de natura serelor pt depozitarea si conservarea cerealelor sunt supuse impoz pe constructii.
Impoz pe constructii = 1,5%*11200 = 168 lei
61. Sc Alfa Srl,o soc comerciala stabilita in Romania si inreg in scopuri de TVA in Romania,ii vinde societatii Beta stabilita si inreg in scupuri de tva in Ungaria,fructe care sunt transportate din Romania in Ungaria catre Beta.
Ce operatiune realizeaza Alfa si care sunt conditiile pt ca Alfa sa poata considera operatiunea scutita cu drept de deducere?
Raspuns:
Alfa realizeaza o livrare intracomunitara de bunuri.Cele doua conditii care trebuie respectate sunt:

35]- Cumparatorul ii comunica vanzatorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA dintr-un stat membru,altul decat Romania;

35]- Bunurile parasesc teritoriul Romaniei si au ca destinatie un teritoriu al unui stat membru.

Pt ca pe facture sa se mentioneze “scutit cu drept de deducere”,societatea trebuie sa comunice un cod valabil de tva sis a existe dovada transportului.

63. Alfa,o soc com stabilita in Rom si inreg in scopuri d tva in Romania,ii vinde soc Beta,stabilitata in Ungaria si inreg in scopuri d tva in ungaria,fructe,care sunt transportate din Romania in franta.Beta ii comunica soc Alfa un cod valabil d tva din ungaria,Alfa detinand si documente de transport Romania-ungaria.Alfa factureaza cu tva 24%,argumentand k nu poate aplica scutire d tva deoarece beta nu I a furnizat un cod valabil de tva pt franta – locul unde ajung bunurile.
Este correct?argumentati
Raspuns:
Solutia aleasa d Alfa nu este corecta deoarece ambele soc sunt inreg in scopuri de tva,iar transportul bunurilor se face intre 2 state membre,asa incat treb facturat fara tva – taxare inversa.
64. Se cumpara marfuri dl un furnizor inreg in scop d tva in italia.Mf sunt transp de la unul dintre depozitele furniz francez aflat la bugdapesta la sediul cumparatorului roman,la bucuresti.
Stability tratamentyul fiscal d tva aplicabil.
Raspuns:
Atat conditia ca beneficiarul sa fie inreg in scopuri de tva intr-un stat membru,cat si cea ca bunurile sa paraseasca teritoriul romaniei sis a aiba ca destinatie un teritoriu al altui stat membru sunt indeplinite;tranzactia este o achizitie intracomunitara de bunuri,fiind supusa regimului taxarii inverse.

67. O persoana impozabila nu a aplicat tva la incasare in anul tocmai incheiat N.Ca urmare a faptului ca cifra de afacei realizata este sub plafonul de 2250000,ea hotaraste sa opteze pt tva la incasare in N+1,exprimandu-si optiunea prin depunerea notificarii 097 la organelle fiscal pana in 25 ianuarie.perioada fiscal este:
a)luna;b)trimestrul
Stabiliti care este data de la care societatea va aplica sistemul tva la incasare
Raspuns:
Persoana impozabila va aplica tva la incasare incepand cu prima zi a celei de-a 2 perioade fiscale din anul urmator celui in care a deposit plafonul,respective:
a)01.02.N+1
b)01.04.N+1

69. Societatea A,pers impozabila stabil in Romania,aplica tva la incasare an anul current N.In 01.10.N soc emite f catre clientii sai,PF sau PJ,pt urm operatiuni:

35]a) Livrarea unui autoturism catre o pers impoz

35]b) Inchirierea unei cladiri catre o pers impoz,operatiune pt care nu s a optat pt taxare

35]c) Vanzarea de produse lemnoasa catre o pers impoz

35]d) Inreg dobanzii pt intarzierea la plata facturara unui client pers impoz

35]e) Prestarea catre o PJ a unor serv de montaj,incasate in numerar la data f.

Cand intervine exigibilitatea tva aferente fiecarei operatiuni?

35]a) Se aplica sistemul la incasare,prin urmare exigib intervine la data incasarii clientului

35]b) Operatiunea de inchiriere este scutita de tva fara drept de deducere

35]c) Vanzarea de produse lemnoase catre pers impoz inreg in scop d tva este o operatiune pt care se aplica masuri simplificate,prin urmare nu se aplica tva la incasare,exigib intervenind la data f

35]d) Dobanzile de intarziere nu intra in baza impozabila a tva

35]e) Exigibilitatea taxei intervine la data incasarii f

70. O societate pers impoz stabilita in Romania (prestator) aplica sist tva la incasare in anul in curs N. in data de 25.05.N soc emite o f catre o alta soc pers impoz stabilita in Romania(beneficiar),pt serviciile prestate in cursul aceleiasi luni.

35]a) Cand intervine exigib tva,daca f este incasata pe 25.06.N?

35]b) Cand intervine exigib tva daca f este primita pe 01.05.N si achitata pe 01.07.N?

35]c) Cand intervine exigib tva daca contravaloarea serviciilor este incasata integral pe 25.05.N si f este emisa in 01.06.N?

35]a) 25.06.N

35]b) 01.07.N

35]c) 01.06.N

71. O PJ alica tva la incasare din 01.01.N,la trimestru.In trim 2 depaseste plafonu de 2250000.
Ce obligatii are aceasta?
Raspuns:
PJ are obligatia sa depuna o notificare pana la 25.07.N pt iesirea din system si nu va mai aplica tva la incasare din prima zi celei de-a 2 perioade fiscal urmatoare celei in care a depasit plafonul - 01.10.N
72. O persoana impozabila cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scopuri de tva in Romania aplica tva la incasare in anul in curs N. la 30.05N depaseste plafonul de 2250000 lei. Perioada fiscal este luna.
Stabiliti care este data la care soc nu va mai aplica tva la incasare.
Raspuns:
In acest caz este necesara iesirea din system prin depunerea 097 pana la 25.06.N.Data iesirii este 01.07.N

73. O persoana impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in rmania aplica tva la incasare incepand cu 01.09.N.In 26.08.N a fost emisa o f pt o livrare de bunuri ce are loc ulterior in 11.09.N. Data incasarii f este 25.09.N
Precizati care este regimul tva aplicabil f emise.
Raspuns:
Se aplica regimul normal de taxa pt f emisa in 26.08.N,tva find colectata in luna august,cand societatea nu aplica inca tva la incasare.

74. O pers impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in Romania aplica tva la incasare incepand cu 01.09.N. In 16.08.N a fost emisa o facture de avans de 2000 lei,tva 24%,pt o livrare de bunuri ce va avea loc ulterior,in 11.09.N. Factura pt valoarea totala de 8000 lei,tva 24% este emisa la momentul livrarii bunurilor,in 10.09.N. Data incasarii este 25.10.N
Precizati regimul de tva aplicabil in aceasta situatie.
Raspuns:
Se aplica regimul normal de taxa pt f de avans,tva fiind colectata la data intocmirii acesteia,in luna august,cand societatea nu aplica inca tva la incasare.
Tva colectata = 2000*24% = 480
In momentul emiterii facturii pt valoarea integral,se aplica tva la incasare,tva fiind colectata ulterior in 25.10.N
Tva neexigibila (10.09.N) = 24% *(8000-2000) = 1440 lei

75. O pers impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in Romania, avand ca perioada fiscal luna,ce aplica tva la incasare,depaseste plafonul in 31.07.N. La 16.08.N emite o f pt o livrare de bunuri de 6000 lei,tva 24%. Livrarea va avea loc pe 10.09.N,iar incasarea in 20.09.N.
Precizati regimul de tva aplicabil.
Raspuns:

35]- 16.08.N societatea aplica sistemul,prin urmare inreg tva neexigibila 1440 lei

35]- 25.08.N se depune notificarea

35]- 01.09N societatea iese din sistemul tva la incasare

35]- 20.09.N taxa neexigibila este colectata la incasarea clientului


76. O pers impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in Romania,cu perioada fiscal luna,ce alica tva la incasare,depaseste plafonul in 31.07.N. In 16.08.N emite o f pt o livrare de bunuri de 6000 lei,tva 24%,reprezentand 60% din totalul unei livrari de bunuri. Livrarea va avea loc pe 10.09.N cand se emite si f pt diferenta de 40%,respective 4000 lei,tva 24%. Incasarea se va face pe 20.09.N
Precizati care este regimul de tva aplicabil.
Raspuns:

35]- 16.08.N societatea aplica tva la incasare,prin urmare inreg tva neexigibila 1440(6000*24%)

35]- 25.08.N se depune notificarea

35]- 01.09.N iese din sistemul tva la incasare

35]- 10.09.N inreg tva colectata aferenta diferentei facturate 960 (4000*24%)

35]- 20.09.N taxa neexigibila aferenta avansului devine colectata (1440) la incasarea clientului

35]-

78. O societate romaneasca inregistrata in scopuri de tva livreaza marfuri catre un client inregistrat in scopuri de tva in italia. Marfa este livrata in luna septembrie,dar f este emisa ulterior pe 22 octombrie.
Cand intervine faptul generator si exigibilitatea in cazul acestei livrari intracomunitare?
Raspuns:
Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor,in septembrie. Exigibilitatea tva intervine in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator. Prin exceptie,exigibilitatea tva intervine la data emiterii autofacturii,daca aceasta a fost emisa anterior datei de 15 a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.
In cazul de fata exigibilitatea intervine pe 15 octombrie.

80. O societate inreg in scopuri de tva in Romania realizeaza in luna octombrie o achizitie intracomunitara de marfuri de la un furnizor francez. Bunurile au fost receptionate in aceeasi luna in care s-a facut si expedierea lor de la furnizor,f find emisa in data de 12 noiembrie.

35]a) Cand intervin exigibilitatea si faptul generator?

35]b) Cand este recunoscuta operatiunea in decontul de tva si in declaratia recapitulativa?

Raspuns:

35]a) Faptul generator intervine la data la care intervine exigibilitatea pt livrarea bunurilor,respective in luna octombrie,cand se receptioneaza marfurile

35]b) Operatiunea va fi recunoscuta in decontul de tva la data livrarii bunurilor,respective in decontul lunii octombrie,iar in declaratia recapitulative a lunii noiembrie (cand este emisa f de catre furnizor)

35]c)

81. O societate achizitioneaza mat prime de la un furnizor chinez in urmatoarele conditii: pretul de cumparare 42000 usd,taxa vamala 10%,tva 24%,curs valutar utilizat 3,5 lei/usd

35]a) Cand intervine faptul generator I exigibilitatea tva in cazul operatiunii de import?

35]b) Determinati costul de achizitie a mat prime si val tva in vama.

Raspuns:

35]a) Faptul generator si exigib tva intervin la data la care intervin faptul generator si exigib pt taxele vamale.

35]b) Pret de cumparare (42000usd*3,5) 147000

35]Taxe vamale (10%*147000) 14700

35]Cost achizitie 161700

35]Tva deductibila (datorata in vama) 38808


84. O soc comerciala platitoare de tva a achizitionat materii prime de 500000 lei. Ambalajele
in care a fost livrata materia prima sunt de 20000 lei luate la schimb. Intreprinderea a livrat marfa de 900000 lei si a prestart servicii de 100000 lei. Operatiunile nu include tva.
Determinati tva de plata sau de recuperate.
Raspuns:
Tva colectata (livrari de bunuri si prestari serv de catre intreprindere) = (900000+100000)*24% = 240000 lei
Tva deductibila = 500000*24% = 120000lei
Nota:ambalajele nu intra in baza impozabila fiind luate la schimb
Tva colectata >tva deductibila
Tva de plata = tva colectata – tva deductibila = 120000 lei

88. O fabrica de paine livreaza o cantitate de paine de 6250 lei.
Sa se precizeze care este cota de tva aplicabila si sa se determine tva.
Raspuns:
Cota tva este 9%
Tva colectata = 9%*6250 = 562.5 lei

107.Un contribuabil datoreaza un impoz pe un imobil achizitionat in cursul anului in 20.04.N. impozitul annual este de 2400 lei.

425]a) Sa se determine impoz datorat in anul achizitiei

425]b) Sa se prezinte modalitatea de plata a impozitului

Raspuns:

425]a) Impozitul lunar = 2400/12 = 200 lei/luna

425]In acest cz se datoreaza impoz pe cladiri incepand cu luna mai.

425]Impoz pe cladiri afferent anului N = 200 lei/luna * 8 luni = 1600 lei

425]b) Conform codului fiscal impoz pe cladiri se plateste in 2 rate egale astfel:

35]- Rata I pana la 31 martie – 1200 lei

35]- Rata II pana la 30 septembrie inclusive – 1200 lei

35]In acest caz impoz afferent celor 8 luini mai dec treb achitta pana la 30.09


108.O pf detine un teren de 700mp pe care este construita o casa a carei ampreta la sol este de 100 mp,terenul fiind amplasat in intravilan,in zona B a unei localitati de rang I,si inregistrat in registrul agricol la categoria de folosinta terenuri cu constructii ( impozitul unitar este de 5600 lei /ha)

Sa se determine impozitul pe teren datorat.

Raspuns:

1 ha = 10000 mp

Conform art 257 din codul fiscal,terenul aferent unei cladiri,pt suprafata de teren care este acoperita de o cladire,este scutit de la plata impozitului.

Impozitul pe teren = ((700mp-100mp)/10000mp)ha*5600lei/ha = 336 lei


116.AGA intrunita in luna martie N decide distribuirea unei parti din profitul realizat in anul incheiat N-1 sub forma de dividende actionarilor sai,pf nerezidente in Romania,cu rezidenta in spania. Suma acordata este de 40000 euro si se achita in septembrie N.Cota de impunere in Romania este de 16%.Cota de impunere a acestor venituri prevazuta in conventia de evitare a dublei impuneri dintre Romania si spania este de 10%.

Stabiliti cota de impunere aplicabila si suma dividendelor platite actionarilor,tinand cont de faptul ca la momentul platii acestia au adus certificate de rezidenta fiscal.

Raspuns:

Fiind indeplinita conditia de a aduce certificate de rezidenta fiscala la data platii dividendelor,se poate aplica prevederea mai favorabila a conventiei de evitare a dublei impuneri. Prin urmare cota aplicabila este de 10%

Impozit pe dividend = 10%*40000 =4000 euro(echivalent in lei)

Dividende nete acordate = 40000-4000=36000 euro


117.O societate romaneasca le plateste actionarilor pers nerezidente suma neta a dividendelor,retinand si virand in mod corespunzator impozitul pe venitul nerezidentilor. Exista o conventie de evitare a dublei impuneri,dar unul dintre asociati nu aduce certificatul de rezidenta fiscal la momentul platii dividendelor si nici in termenul de 60 zile de la inceputul anului urmator celui in care s-a obtinut profitul distribuibil. Certificatul va fi adus ulterior momentului calculului,declararii si platii impozitului,in timpul perioadei de 5 ani.

Care este efectul aducerii in acest termen a certificatului de rezidenta fiscal?

Raspuns:

Certificatul de rezidenta fiscal poate fi depus ulterior,in limita termenului de prescriptive de 5 ani,caz in care nerezidentul poate solicita prin intermediul societatii din Romania rambursarea impozitului pe veniturile nerezidentilor platit in exces fata de cota prevazuta de conventia de evitare a dublei impuneri.

Restituirea impozitului platit in plus fata de sarcina fiscal rezultata din aplicarea prevederilor conventiilor de evitare a dublei impuneri,coroborat cu legislatia interna dupa caz,se efectueaza independent de situatia obligatiilor fiscal ale contribuabilului resident roman,obligat potrivit legii sa faca stopaj la sursa.

Restituirea impozitului catre pers nerezidenta se va facwe prin intermediul rezidentului roman platitor al venitului,netinandu-se cont de situatia obligatiilor fiscal ale acestuia.


118.O societate comerciala le plateste dividende din profitul anului N tocmai incheiat celor 2 asociati ai sai,PJ nerezidente.Asociatul A este rezident turc si detine 40% din capitalul social al intreprinderii PJ romana din anul N-3,in timp ce asociatul B este rezident Italian si detine 60% din cap soc al intrepr PJ romana din N-5. Asociatii nu aduc certificate de rezidenta fiscal.

Determinati cotele de impozit pe venitul nerezidentilor aplicabile.

Raspuns:

Cota aplicabila in cazul asociatului turc A este de 16%.El nu beneficiaza de scutire deoarece nu este PJ rezidenta intr-un alt stat membru al UE ori sediul permanent al unei intrepr dintr-un stat membru al UE,situate intr-un alt stat membru al UE,chiar daca indeplineste conditiile de detinere a min 10% din cap soc al intrepr PJ roman ape o perioada neintrerupta de cel putin 1 an ,care se incheie la data platii dividendului.

Asociatul Italian B beneficiaza de scutire,deoarece este PJ rezidenta intr-un stat membru al UE ori unui sediu permanent al unei intrepr dintr-un stat membru UE,situate intr=un alt stat membru UE. In plus indeplineste conditiile de detinere a min 10% din cap soc al intrepr PJ roman ape o per neintrerupta de cel putin 1 an,care se incheie la data platii dividendului.







3. Care este primul an fiscal in cazul unui contribuabil,filial consolidata,care a optat in luna ianuarie 2014 pt ca ex fiscal sa coincide cu anul financiar al soc-mama,corespunzator perioadei 01.03.2014-28.02.2015?
Raspuns: Contribuabilii care au optat,in conformitate cu legislatia contabila in vigoare,pt ex financiar dif de anul calendaristic pot opta ca anul fiscal sa corespunda cu ex financiar.Potrivit Legii contab. Nr.82/1991,republicata,cu modif si completarile ulterioare,au aceasta posibilitate:

35]- sucursalele cu sediul in Romania care apartin unei pers jur straine,daca ex financiar difera pt societate;

35]- filialele consolidate ale soc-mama,precum si filialele filialelor,daca ex finance dif pt soc-mama;

35]Primul an fiscal modificat include si perioada anterioara din anul calendaristic cuprinsa intre 1 ianuarie si ziua anterioara primei zile a anului fiscal modificat,acesta reprezentand un singur an fiscal.

35]Prin urmare,in acest caz,primul an fiscal al filialei se intinde pe perioada 01.01.2014-27.02.2015.

35]Contribuabilii le comunica organelor fiscal teritoriale modificarea anului fiscal cu cel putin 30 zile calendaristice inainte de inceputul anului fiscal modificat,prin intermediul formularului 014 “Notificare privind modificarea anului fiscal”.


22. La data de 31.12.N,cu ocazia inventarierii,se constata existenta unei creante neincasate in suma de 12.000 lei,TVA 24%.Creanta a fost inregistrata in contabilitate la data de 20.01.N-3,avand scadenta la 60 zile.In procesul-verbal intocmit de comisia de inventariere la sfarsitul anului N a fost inclusa propunerea de scoatere din evident a creantei,ca urmare a trecerii termenului de prescriptive de 3 ani.
Care este tratamentul fiscal aplicabil in aceasta situatie?
Raspuns: Scoaterea din evident creantei neincasate determina o cheltuiala (654 “pierderi din creante si debitori diversi”) in suma de 14.880 lei ( 12.000+2.880 TVA),care va fi tratata ca fiind nedeductibila la calculul impoz pe profit.

24. Cheltuielile cu revizia tehnica a unui autoturism care nu este utilizat de societatea detinatoare exclusive in scopul activitatii econ sunt in suma de 2000 lei,tva 24%.
Determinati val ch cu revizia nededuct la calc impoz pe prof.
Rezolvare: Tva neded = 50%* (24%*2000) = 240 lei


26. O societate comerciala a optat pt sistemul anual cu plati anticipate incepand cu anul 2014.Impoz pe prof declarat pe 2013 prin decl anuala priv impoz pe prof (101) a fost 24.000 lei. Indicele preturilor de consum utilizat pt actualizarea platilor anticipate in contul impoz pe prof annual pt 2014 este de 102.4%.
Determinati valoarea platilor anticipate in contul impoz pe prof aferente 2014.
Rezolvare: Plata anticipate trimestriala = 102.4% *(24.000/4) = 6.144 lei

31. Pt deplasarea unui salariat la una dintre fabricile societatii aflate intr-o alta localitate pe o per de 4 zile I se acorda acestuia un avans spre decontare de 600 lei reprezentand diurnal,ch de deplasare si costurile de cazare. Politica societatii este s acorde diurnal 20 lei/zi.
Determ tratam fiscal al sumei acordate ca diurnal din pct de vedere al impoz pe venit.
Rezolvare:
Din calculi reiese ca diurna acordata salariatului este de 200 lei (4 zile * 50 lei/zi)
Limita legala este de 130 lei (4 zile * 2.5*13 lei/zi),suma fiind deduct la calc impoz pe prof.
Dif de 70 lei (200-130) este considerate venit asimilat salariilor.

35. O societate isi trimite angajatul in delegatie cu masina firmei pt 5 zile.Acestuia I se acorda o diurna de 50lei/zi si la plecare primeste un avans de 1250 lei. Salariatul adduce spre decontare:

- bonuri de la supermarket in val de 100 lei;
- facture de la hotel de 650 lei (600 cazare si 50 lei pt parcare)
- facturi de la restaurant pt salariat de 300 lei si pt o cina cu partenerul de afaceri 100 lei
- bonuri de benzina de 200 lei,din care 150 lei sunt justificate in baza foii de parcurs.
Stabiliti regimul sumei primite si decontate de angajatul trimis in delegatie.
Rezolvare:
Sumele care se pot deconta de catre societate:

35]- Diurna = 5 zile *50 lei = 250 lei

35]- Facture de hotel (cazare si parcare) = 650 lei

35]- Facture pt cina cu partenerul de afaceri 100 lei

35]- Bonuri de benzina 150 lei

35]Total 1150 lei

35]Diurna deductibila (nu intra in veniturile impozabile) = 5 zile *2.5*13 lei/zi = 162.5

35]Diurna neded = 250-162.5= 87.5

35]Sumele ce nu pot fi decontate de catre societate:

35]- Bonuri de la supermarket 100 lei

35]- F de la restaurant pt salariat 300 lei

35]- Bonuri de benzina nejustificata 50 lei

35]Total 450 lei

In situatia in care societatea decide sa deconteze salariatului cheltuielile enumerate mai sus,acestea pot fi incluse in statul de salarii,cheltuiala fiind astfel deductibila.



42. O PF obtine din inchirierea unui apartament un venit lunar de 1200 lei pt tot anul calendaristic,incepand cu luna ianuarie pana in luna decembrie.La sfarsitul anului se constata ca persoanele aflate in chirie au efectuat cheltuieli ce cad in sarcina proprietarului in suma de 2000 lei.
Stabiliti cuantumul obligatiilor fiscal suportate de proprietar in timpul anului si la sfarsitul lui.
Rezolvare:
Venit brut = 1200/luna * 12 luni=14400 lei
Venit net = venit brut – cheltuieli forfetare = venit brut – 25%*venit brut=144000-25%*14400=10800 lei
Impozit pe venit sub forma de plati anticipate = 16%*10800=1728 lei
Plata anticipata cu titlu de impozit pe venit=1728/4=432/trimestru
CASS= 5.5%*10800= 594 lei
Plata anticipate cu titlu de CASS= 594/4 = 148.5/trimestru
Determinarea impozitului la sfarsitul anului
Venit brut = 1200*12 luni-2000 = 16400
Cheltuieli forfetare = 25%*16400 = 4100
CASS recalculata = 5.5%*(16400-4100)=677 lei
Venit net = 16400-4100-677 = 11623 lei
Impozit pe venit final = 16%*11623 = 1860 lei
Diferente stabilite prin decizia de impunere finala:
Diferenta de impozit pe venit de plata = 1860-1728 = 132
Diferenta de CASS de plata = 677-594 = 83 lei

43. O societate Agricola are luata in arenda o suprafata de teren agricol in schimbul unei sume lunare de 1.500 lei platite integral,insa dupa recoltare(luna octombrie). Contractul de arenda a fost inregistrat la autoritatea fiscal competent la momentul semnarii lui.
Stabiliti obligatiile fiscale ce trebuie suportate de arendas in cursul unui an.
Rezolvare:
Venit brut = 12 luni * 1500 lei/luna = 18000 lei
Impozitul pe venit = 16% * (18000-25%*18000)= 2160 lei
CASS = 5,5%* (18000-25%*18000) = 742,5 lei
44. O societate Agricola foloseste in arenda suprafete de terenuri de la persoane fizice.
In luna septe,ea distribuie produse agricole proprietarilor.Cantitatea de produse distribuita in anul current este evaluate initial la inceputul anului la pretul de 12000lei
Ulterior in luna acordarii produselor arendatorului,pretul de piata comunicat si aplicabil este de 16000 lei.
Determinati impozitul pe venitul din arenda si contributia la asigurarile sociale de sanatate.
Rezolvare:
Venit brut = 16000 lei
Impozit pe venit = 16%*(16000-25%16000) = 1920 lei
CASS = 5,5%*(16000-25%*16000) = 660 lei

47. O pers fizica realizeaza urmatoarele operatiuni:

35]a) Vinde in luna aprilie actiuni pt care incaseaza 4800 lei,pe care le-a achizitionat pt 3400 lei;commission de tranzactionare 120 lei;

35]b) Vinde in luna august actiuni pt care incaseaza 3200 lei,pe care le-a achizitionat pt 4100 lei;comis de tranzactionare 100 lei.

Determinati impoz pe V din investitii.

Rezolvare:

35]a) Castig/pierdere trimestrul II = 4800-3400-120 = 1280 lei

Impoz trim II = 1280*16% = 205 lei



49. O pers detine 3 ha de livada de meri si obtine venituri din valorificarea ei.Primele 1,5 ha de livada nu se impoziteaza.Pt. restul suprafetei se plica norma de venit de 4709 lei/ha.
Stabiliti impoz pe venit datorat de pers fizica.
Rezolvare:
Venit impozabil = 4709 lei/ha*(3ha-1,5ha) = 7064 lei
Impoz pe venit = 16% * 7064 = 1130 lei
50. O pers fizica detine 15 vaci.Conform limitelor prevazute in normele de aplicare a codului fiscal,primele 2 capete sunt neimpozabile.Pt restul animalelor se aplica norma de venit de 453 lei/cap de animal.
Stabiliti impoz pe venit datorat de pers fizica.
Rezolvare:
Venit impozabil = 453 lei/cap * (15 – 2) = 5889 lei
Impoz pe venit = 16%*5889 = 942 lei
51. Un apicultor,persoana fizica,detine peste 90 de fam de albine.Norma de venit este de 40 lei/fam de albine,iar plafonul neimpozabil este de 75 fam albine.
Stabiliti impoz pe venit datorat de pers fizica.
Rezolvare:
Venit impozabil= 40 lei * 15(90-75) = 600 lei
Impozit pe venit = 16%*600 = 96 lei
58. O sera este inregistrata in contabilitate la valoarea de 11200 lei.
Stabiliti daca aceasta constructive intra sub incidenta Impozitului pe constructii si in caz afirmativ sa se determine val impozitului.
Rezolvare:
Ca urmare a faptului ca nu intra in sfera de cuprindere a impozitului local pe cladiri.Constructiile de natura serelor pt depozitarea si conservarea cerealelor sunt supuse impoz pe constructii.
Impoz pe constructii = 1,5%*11200 = 168 lei
61. Sc Alfa Srl,o soc comerciala stabilita in Romania si inreg in scopuri de TVA in Romania,ii vinde societatii Beta stabilita si inreg in scupuri de tva in Ungaria,fructe care sunt transportate din Romania in Ungaria catre Beta.
Ce operatiune realizeaza Alfa si care sunt conditiile pt ca Alfa sa poata considera operatiunea scutita cu drept de deducere?
Raspuns:
Alfa realizeaza o livrare intracomunitara de bunuri.Cele doua conditii care trebuie respectate sunt:

35]- Cumparatorul ii comunica vanzatorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA dintr-un stat membru,altul decat Romania;

35]- Bunurile parasesc teritoriul Romaniei si au ca destinatie un teritoriu al unui stat membru.

Pt ca pe facture sa se mentioneze “scutit cu drept de deducere”,societatea trebuie sa comunice un cod valabil de tva sis a existe dovada transportului.

63. Alfa,o soc com stabilita in Rom si inreg in scopuri d tva in Romania,ii vinde soc Beta,stabilitata in Ungaria si inreg in scopuri d tva in ungaria,fructe,care sunt transportate din Romania in franta.Beta ii comunica soc Alfa un cod valabil d tva din ungaria,Alfa detinand si documente de transport Romania-ungaria.Alfa factureaza cu tva 24%,argumentand k nu poate aplica scutire d tva deoarece beta nu I a furnizat un cod valabil de tva pt franta – locul unde ajung bunurile.
Este correct?argumentati
Raspuns:
Solutia aleasa d Alfa nu este corecta deoarece ambele soc sunt inreg in scopuri de tva,iar transportul bunurilor se face intre 2 state membre,asa incat treb facturat fara tva – taxare inversa.
64. Se cumpara marfuri dl un furnizor inreg in scop d tva in italia.Mf sunt transp de la unul dintre depozitele furniz francez aflat la bugdapesta la sediul cumparatorului roman,la bucuresti.
Stability tratamentyul fiscal d tva aplicabil.
Raspuns:
Atat conditia ca beneficiarul sa fie inreg in scopuri de tva intr-un stat membru,cat si cea ca bunurile sa paraseasca teritoriul romaniei sis a aiba ca destinatie un teritoriu al altui stat membru sunt indeplinite;tranzactia este o achizitie intracomunitara de bunuri,fiind supusa regimului taxarii inverse.

67. O persoana impozabila nu a aplicat tva la incasare in anul tocmai incheiat N.Ca urmare a faptului ca cifra de afacei realizata este sub plafonul de 2250000,ea hotaraste sa opteze pt tva la incasare in N+1,exprimandu-si optiunea prin depunerea notificarii 097 la organelle fiscal pana in 25 ianuarie.perioada fiscal este:
a)luna;b)trimestrul
Stabiliti care este data de la care societatea va aplica sistemul tva la incasare
Raspuns:
Persoana impozabila va aplica tva la incasare incepand cu prima zi a celei de-a 2 perioade fiscale din anul urmator celui in care a deposit plafonul,respective:
a)01.02.N+1
b)01.04.N+1

69. Societatea A,pers impozabila stabil in Romania,aplica tva la incasare an anul current N.In 01.10.N soc emite f catre clientii sai,PF sau PJ,pt urm operatiuni:

35]a) Livrarea unui autoturism catre o pers impoz

35]b) Inchirierea unei cladiri catre o pers impoz,operatiune pt care nu s a optat pt taxare

35]c) Vanzarea de produse lemnoasa catre o pers impoz

35]d) Inreg dobanzii pt intarzierea la plata facturara unui client pers impoz

35]e) Prestarea catre o PJ a unor serv de montaj,incasate in numerar la data f.

Cand intervine exigibilitatea tva aferente fiecarei operatiuni?

35]a) Se aplica sistemul la incasare,prin urmare exigib intervine la data incasarii clientului

35]b) Operatiunea de inchiriere este scutita de tva fara drept de deducere

35]c) Vanzarea de produse lemnoase catre pers impoz inreg in scop d tva este o operatiune pt care se aplica masuri simplificate,prin urmare nu se aplica tva la incasare,exigib intervenind la data f

35]d) Dobanzile de intarziere nu intra in baza impozabila a tva

35]e) Exigibilitatea taxei intervine la data incasarii f

70. O societate pers impoz stabilita in Romania (prestator) aplica sist tva la incasare in anul in curs N. in data de 25.05.N soc emite o f catre o alta soc pers impoz stabilita in Romania(beneficiar),pt serviciile prestate in cursul aceleiasi luni.

35]a) Cand intervine exigib tva,daca f este incasata pe 25.06.N?

35]b) Cand intervine exigib tva daca f este primita pe 01.05.N si achitata pe 01.07.N?

35]c) Cand intervine exigib tva daca contravaloarea serviciilor este incasata integral pe 25.05.N si f este emisa in 01.06.N?

35]a) 25.06.N

35]b) 01.07.N

35]c) 01.06.N

71. O PJ alica tva la incasare din 01.01.N,la trimestru.In trim 2 depaseste plafonu de 2250000.
Ce obligatii are aceasta?
Raspuns:
PJ are obligatia sa depuna o notificare pana la 25.07.N pt iesirea din system si nu va mai aplica tva la incasare din prima zi celei de-a 2 perioade fiscal urmatoare celei in care a depasit plafonul - 01.10.N
72. O persoana impozabila cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scopuri de tva in Romania aplica tva la incasare in anul in curs N. la 30.05N depaseste plafonul de 2250000 lei. Perioada fiscal este luna.
Stabiliti care este data la care soc nu va mai aplica tva la incasare.
Raspuns:
In acest caz este necesara iesirea din system prin depunerea 097 pana la 25.06.N.Data iesirii este 01.07.N

73. O persoana impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in rmania aplica tva la incasare incepand cu 01.09.N.In 26.08.N a fost emisa o f pt o livrare de bunuri ce are loc ulterior in 11.09.N. Data incasarii f este 25.09.N
Precizati care este regimul tva aplicabil f emise.
Raspuns:
Se aplica regimul normal de taxa pt f emisa in 26.08.N,tva find colectata in luna august,cand societatea nu aplica inca tva la incasare.

74. O pers impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in Romania aplica tva la incasare incepand cu 01.09.N. In 16.08.N a fost emisa o facture de avans de 2000 lei,tva 24%,pt o livrare de bunuri ce va avea loc ulterior,in 11.09.N. Factura pt valoarea totala de 8000 lei,tva 24% este emisa la momentul livrarii bunurilor,in 10.09.N. Data incasarii este 25.10.N
Precizati regimul de tva aplicabil in aceasta situatie.
Raspuns:
Se aplica regimul normal de taxa pt f de avans,tva fiind colectata la data intocmirii acesteia,in luna august,cand societatea nu aplica inca tva la incasare.
Tva colectata = 2000*24% = 480
In momentul emiterii facturii pt valoarea integral,se aplica tva la incasare,tva fiind colectata ulterior in 25.10.N
Tva neexigibila (10.09.N) = 24% *(8000-2000) = 1440 lei

75. O pers impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in Romania, avand ca perioada fiscal luna,ce aplica tva la incasare,depaseste plafonul in 31.07.N. La 16.08.N emite o f pt o livrare de bunuri de 6000 lei,tva 24%. Livrarea va avea loc pe 10.09.N,iar incasarea in 20.09.N.
Precizati regimul de tva aplicabil.
Raspuns:

35]- 16.08.N societatea aplica sistemul,prin urmare inreg tva neexigibila 1440 lei

35]- 25.08.N se depune notificarea

35]- 01.09N societatea iese din sistemul tva la incasare

35]- 20.09.N taxa neexigibila este colectata la incasarea clientului


76. O pers impoz cu sediul activitatii econ in Romania si inreg in scop de tva in Romania,cu perioada fiscal luna,ce alica tva la incasare,depaseste plafonul in 31.07.N. In 16.08.N emite o f pt o livrare de bunuri de 6000 lei,tva 24%,reprezentand 60% din totalul unei livrari de bunuri. Livrarea va avea loc pe 10.09.N cand se emite si f pt diferenta de 40%,respective 4000 lei,tva 24%. Incasarea se va face pe 20.09.N
Precizati care este regimul de tva aplicabil.
Raspuns:

35]- 16.08.N societatea aplica tva la incasare,prin urmare inreg tva neexigibila 1440(6000*24%)

35]- 25.08.N se depune notificarea

35]- 01.09.N iese din sistemul tva la incasare

35]- 10.09.N inreg tva colectata aferenta diferentei facturate 960 (4000*24%)

35]- 20.09.N taxa neexigibila aferenta avansului devine colectata (1440) la incasarea clientului

35]-

78. O societate romaneasca inregistrata in scopuri de tva livreaza marfuri catre un client inregistrat in scopuri de tva in italia. Marfa este livrata in luna septembrie,dar f este emisa ulterior pe 22 octombrie.
Cand intervine faptul generator si exigibilitatea in cazul acestei livrari intracomunitare?
Raspuns:
Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor,in septembrie. Exigibilitatea tva intervine in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator. Prin exceptie,exigibilitatea tva intervine la data emiterii autofacturii,daca aceasta a fost emisa anterior datei de 15 a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.
In cazul de fata exigibilitatea intervine pe 15 octombrie.

80. O societate inreg in scopuri de tva in Romania realizeaza in luna octombrie o achizitie intracomunitara de marfuri de la un furnizor francez. Bunurile au fost receptionate in aceeasi luna in care s-a facut si expedierea lor de la furnizor,f find emisa in data de 12 noiembrie.

35]a) Cand intervin exigibilitatea si faptul generator?

35]b) Cand este recunoscuta operatiunea in decontul de tva si in declaratia recapitulativa?

Raspuns:

35]a) Faptul generator intervine la data la care intervine exigibilitatea pt livrarea bunurilor,respective in luna octombrie,cand se receptioneaza marfurile

35]b) Operatiunea va fi recunoscuta in decontul de tva la data livrarii bunurilor,respective in decontul lunii octombrie,iar in declaratia recapitulative a lunii noiembrie (cand este emisa f de catre furnizor)

35]c)

81. O societate achizitioneaza mat prime de la un furnizor chinez in urmatoarele conditii: pretul de cumparare 42000 usd,taxa vamala 10%,tva 24%,curs valutar utilizat 3,5 lei/usd

35]a) Cand intervine faptul generator I exigibilitatea tva in cazul operatiunii de import?

35]b) Determinati costul de achizitie a mat prime si val tva in vama.

Raspuns:

35]a) Faptul generator si exigib tva intervin la data la care intervin faptul generator si exigib pt taxele vamale.

35]b) Pret de cumparare (42000usd*3,5) 147000

35]Taxe vamale (10%*147000) 14700

35]Cost achizitie 161700

35]Tva deductibila (datorata in vama) 38808


84. O soc comerciala platitoare de tva a achizitionat materii prime de 500000 lei. Ambalajele
in care a fost livrata materia prima sunt de 20000 lei luate la schimb. Intreprinderea a livrat marfa de 900000 lei si a prestart servicii de 100000 lei. Operatiunile nu include tva.
Determinati tva de plata sau de recuperate.
Raspuns:
Tva colectata (livrari de bunuri si prestari serv de catre intreprindere) = (900000+100000)*24% = 240000 lei
Tva deductibila = 500000*24% = 120000lei
Nota:ambalajele nu intra in baza impozabila fiind luate la schimb
Tva colectata >tva deductibila
Tva de plata = tva colectata – tva deductibila = 120000 lei

88. O fabrica de paine livreaza o cantitate de paine de 6250 lei.
Sa se precizeze care este cota de tva aplicabila si sa se determine tva.
Raspuns:
Cota tva este 9%
Tva colectata = 9%*6250 = 562.5 lei
107.Un contribuabil datoreaza un impoz pe un imobil achizitionat in cursul anului in 20.04.N. impozitul annual este de 2400 lei.

425]a) Sa se determine impoz datorat in anul achizitiei

425]b) Sa se prezinte modalitatea de plata a impozitului

Raspuns:

425]a) Impozitul lunar = 2400/12 = 200 lei/luna

425]In acest cz se datoreaza impoz pe cladiri incepand cu luna mai.

425]Impoz pe cladiri afferent anului N = 200 lei/luna * 8 luni = 1600 lei

425]b) Conform codului fiscal impoz pe cladiri se plateste in 2 rate egale astfel:

35]- Rata I pana la 31 martie – 1200 lei

35]- Rata II pana la 30 septembrie inclusive – 1200 lei

35]In acest caz impoz afferent celor 8 luini mai dec treb achitta pana la 30.09


108.O pf detine un teren de 700mp pe care este construita o casa a carei ampreta la sol este de 100 mp,terenul fiind amplasat in intravilan,in zona B a unei localitati de rang I,si inregistrat in registrul agricol la categoria de folosinta terenuri cu constructii ( impozitul unitar este de 5600 lei /ha)

Sa se determine impozitul pe teren datorat.

Raspuns:

1 ha = 10000 mp

Conform art 257 din codul fiscal,terenul aferent unei cladiri,pt suprafata de teren care este acoperita de o cladire,este scutit de la plata impozitului.

Impozitul pe teren = ((700mp-100mp)/10000mp)ha*5600lei/ha = 336 lei


116.AGA intrunita in luna martie N decide distribuirea unei parti din profitul realizat in anul incheiat N-1 sub forma de dividende actionarilor sai,pf nerezidente in Romania,cu rezidenta in spania. Suma acordata este de 40000 euro si se achita in septembrie N.Cota de impunere in Romania este de 16%.Cota de impunere a acestor venituri prevazuta in conventia de evitare a dublei impuneri dintre Romania si spania este de 10%.

Stabiliti cota de impunere aplicabila si suma dividendelor platite actionarilor,tinand cont de faptul ca la momentul platii acestia au adus certificate de rezidenta fiscal.

Raspuns:

Fiind indeplinita conditia de a aduce certificate de rezidenta fiscala la data platii dividendelor,se poate aplica prevederea mai favorabila a conventiei de evitare a dublei impuneri. Prin urmare cota aplicabila este de 10%

Impozit pe dividend = 10%*40000 =4000 euro(echivalent in lei)

Dividende nete acordate = 40000-4000=36000 euro


117.O societate romaneasca le plateste actionarilor pers nerezidente suma neta a dividendelor,retinand si virand in mod corespunzator impozitul pe venitul nerezidentilor. Exista o conventie de evitare a dublei impuneri,dar unul dintre asociati nu aduce certificatul de rezidenta fiscal la momentul platii dividendelor si nici in termenul de 60 zile de la inceputul anului urmator celui in care s-a obtinut profitul distribuibil. Certificatul va fi adus ulterior momentului calculului,declararii si platii impozitului,in timpul perioadei de 5 ani.

Care este efectul aducerii in acest termen a certificatului de rezidenta fiscal?

Raspuns:

Certificatul de rezidenta fiscal poate fi depus ulterior,in limita termenului de prescriptive de 5 ani,caz in care nerezidentul poate solicita prin intermediul societatii din Romania rambursarea impozitului pe veniturile nerezidentilor platit in exces fata de cota prevazuta de conventia de evitare a dublei impuneri.

Restituirea impozitului platit in plus fata de sarcina fiscal rezultata din aplicarea prevederilor conventiilor de evitare a dublei impuneri,coroborat cu legislatia interna dupa caz,se efectueaza independent de situatia obligatiilor fiscal ale contribuabilului resident roman,obligat potrivit legii sa faca stopaj la sursa.

Restituirea impozitului catre pers nerezidenta se va facwe prin intermediul rezidentului roman platitor al venitului,netinandu-se cont de situatia obligatiilor fiscal ale acestuia.


118.O societate comerciala le plateste dividende din profitul anului N tocmai incheiat celor 2 asociati ai sai,PJ nerezidente.Asociatul A este rezident turc si detine 40% din capitalul social al intreprinderii PJ romana din anul N-3,in timp ce asociatul B este rezident Italian si detine 60% din cap soc al intrepr PJ romana din N-5. Asociatii nu aduc certificate de rezidenta fiscal.

Determinati cotele de impozit pe venitul nerezidentilor aplicabile.

Raspuns:

Cota aplicabila in cazul asociatului turc A este de 16%.El nu beneficiaza de scutire deoarece nu este PJ rezidenta intr-un alt stat membru al UE ori sediul permanent al unei intrepr dintr-un stat membru al UE,situate intr-un alt stat membru al UE,chiar daca indeplineste conditiile de detinere a min 10% din cap soc al intrepr PJ roman ape o perioada neintrerupta de cel putin 1 an ,care se incheie la data platii dividendului.

Asociatul Italian B beneficiaza de scutire,deoarece este PJ rezidenta intr-un stat membru al UE ori unui sediu permanent al unei intrepr dintr-un stat membru UE,situate intr=un alt stat membru UE. In plus indeplineste conditiile de detinere a min 10% din cap soc al intrepr PJ roman ape o per neintrerupta de cel putin 1 an,care se incheie la data platii dividendului.





#133 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 September 2014 - 08:25 PM

inca o data pb 47 completa
47. O pers fizica realizeaza urmatoarele operatiuni:

35]a) Vinde in luna aprilie actiuni pt care incaseaza 4800 lei,pe care le-a achizitionat pt 3400 lei;commission de tranzactionare 120 lei;

35]b) Vinde in luna august actiuni pt care incaseaza 3200 lei,pe care le-a achizitionat pt 4100 lei;comis de tranzactionare 100 lei.

Determinati impoz pe V din investitii.

Reolvare:

Castig/pierdere trimestrul II = 4800-3400-120 = 1280 lei

Impoz trim II = 1280*16% = 205 lei

Castig/pierdere trim III = 4800-3400-120+3200-4100-100 = 280

Impozit pe trim III = 280*16% = 45

Impozit de restituit trimestrial = 205-45 = 160





#134 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2014 - 03:13 PM

Are cineva problemele de conta din ghid, am pierdut cartea si nu stiu cand ajung sa o cumpar iar. am salvat fisierele puse de colegi, dar ma intereseaza si drept fiscalitate conta. multumesc



#135 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 September 2014 - 03:24 PM

Pt problema 346: mf = venituri 100.000
inregistrarea boldata nu mai e necesara valoarea contabila a stocului care este minimul dintre cost (1.000.000) si valoarea realizabila neta (900.000)

Aceasta postare a fost editata de irina_helena: 05 September 2014 - 03:25 PM




#136 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 September 2014 - 03:30 PM

Vezi postareairina_helena, la 05 September 2014 - 03:24 PM, a spus:

Pt problema 346: mf = venituri 100.000
inregistrarea boldata nu mai e necesara valoarea contabila a stocului care este minimul dintre cost (1.000.000) si valoarea realizabila neta (900.000)

Deci,dupa cum m-am gandit si eu,este gresita acea inregistrare...caci asa ar mai ramane 100.000 pe mf ...
Multumesc pt raspuns! :)



#137 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2014 - 09:03 PM

Buna seara, voiam sa inreb pe voi, cei care ati promovat deja examenul de acces la ceccar, deoarece vreau sa incerc si eu anul asta. Este deajuns Ghidul de la ceccar? sunt folositoare rezolvarile de pe net pentru doctrina, expertiza cele 4 domenii care se gasesc pe net si in ghid nu-s rezolvarile ? Multumesc si scuze daca intrebarile nu se incadreaza in topicul dvs.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 September 2014 - 10:41 AM
post mutat !




#138 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2014 - 02:55 AM

Vezi postareaBogdan Andrei, la 28 November 2013 - 10:49 PM, a spus:

Salut,

subiectele au fost din carte, la toate materiile. La contabilitate anul asta s-au dat numai IAS-uri nimic din OMF 3055. Din ce am auzit, la o singura varianta de subiecte a fost o singura problema din 3055. Eu am avut varianta nr.9 de subiect (la conta fiscalitate si drept) si am avut problemele 281, 327, 369, 381, 394, 296 plus inca 2 pe care nu mi le mai amintesc. La fiscalitate 2, 21, 41 si 78. La drept 7, 27, 52 si 63. La celalat examen nu imi mai amintesc nimic...acolo e numai teorie de tocit, dar toate au fost din carte.

Sper ca v-am fost de ajutor.
Spor la invatat si bafta.

Bogdan
Si enuntul si sumele au fost aceleasi ca in Ghid?



#139 Viorel Badescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 September 2014 - 01:33 PM

Stie cineva daca la examen ai voie cu planul de conturi?
Multumesc,



#140 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 September 2014 - 03:50 PM

Da,cu planul de conturi si calculator :blush:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL