Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2014

294 replies to this topic

#141 Viorel Badescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 September 2014 - 05:00 PM

Vezi postareamihaelaecaterina, la 08 September 2014 - 03:50 PM, a spus:

Da,cu planul de conturi si calculator :blush:

Merci:)
Ai idee daca trebuie un anume plan de conturi? Banuiesc ca nu e ok unul care are A/P la conturi...sau e ok si asa? Sau poate ne dau ei un plan de conturi?



#142 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 September 2014 - 09:13 AM

Salutare tuturor !
Am o rugaminte la voi..daca este cineva care se duce la acel curs organizat de CECCAR,in vederea pregatirii pt exam de acces la stagiu pt expert contabil, se poate va rog sa spuna ce anume s-a predat? Nu ma refer sa postati problemele,ci doar sa mentionati in mare subiectele abordate :blush:
Spre exemplu: la curs ne-am axat pe IAS-uri sau consolidari etc
Va multumesc,
O zi buna! :biggrin2:




#143 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2014 - 01:22 PM

Eu ma intreb daca este voie cu calculatorul din dotarea telefonului....



#144 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2014 - 06:37 PM

Vezi postareaInna Miruna, la 19 July 2014 - 06:05 PM, a spus:

spor si tie la invatat :wacko: ca avem nevoie de el si de multttt noroc... sper sa nu fie exercitiile chiar asa de grele ca in carte....cel putin sa nu fie exercitii in care sa ceara bilantul sau contul de profit si pierdere, ma indoiesc ca pot invata formularele pe de rost :blink:
formularul de bilant ni se va da in cazul acestor probleme :)



#145 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 September 2014 - 07:20 PM

Cum adica se va da formularul de bilant??? vrei sa spui ca la toate problemele alea cu cont profit/pierdere,bilant,fluxuri de trezorerie ni se da separat un formular ca model dupa care sa rezolvam problema?!?!?! pai si care ar mai fi dificultatea????



#146 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2014 - 09:53 PM

Acuma nu stiu sa explic exact cum, eu am mai incercat o data la autorizat dar prin 2007 si era grila, totusi sora-mea care a facut autorizatul deja mi-a explicat ca in dreptul problemei formularul de bilant sau cel de profit si pierdere sunt tiparite... eu chiar o intrebam daca sa-mi aiu creion si rigla :)



#147 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 September 2014 - 11:59 AM

Salutare !
Am o intrebare pt voi,va rog daca puteti sa ma ajuntati :biggrin2:
Referitor la pb nr 371 de la IAS 18
achizitia obligatiunilor nu ar treb sa includa si dobanda aferenta anteachizitiei de 10000 lei?
Adica inregistrarea sa fie: obligatiuni = ct la banci cu 410000 lei?
caci apoi urmatoarea inreg este corecta,se scad din obligatiuni cei 10000 lei



#148 chirvasuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 September 2014 - 07:25 PM

Salutari,
Eu sunt stagiar in anul I ( de fapt am echivalat 2 ani si fac doar un an) si m-am gandit sa va dau niste indicatii. Eu am luat examenul de acces anul trecut.
1. Se da pe multe numere ( cam 15)
2. Va lasa cu orice fel de plan de conturi ( si cu cel in care scrie A/P)
3. Nu se da formularul de bilant pentru completare
4. Problemele sunt exact cele din ghid
5. Nu incercati sa copiati. Va da afara din sala
6. Se pune accent la doctrina pe organizarea/functionarea CECCAR,
7. Cad si probleme cu impozite locale la fiscalitate si accize
8. Nu se da din conta publica si bancara
9. Raspunsurile nu trebuie invatate pe de rost. Puteti scrie chiar si parerile voastre. Vor fi foarte apreciate.
10. Anul trecut s-a pus accent pe IAS-uri. Toata lumea a avut cel putin o problema/intrebare din IAS.
11. Cursurile sunt foarte utile pentru cei care au apucat sa le faca.
12. Unele probleme sunt gresite in ghid, dar nu va agitati. Nu va depuncteaza.


Multa bafta.

Inca ceva:
Am vazut ca intreba cineva de taxele CECCAR :la Bucuresti e 150 Euro / an. Daca echivalezi vreun an, mai platesti doat anii pe care ii faci. Examenul de aptitudini este de 175 Euro. Taxele le gasiti pe site. Pentru aptitudini iese un alt ghid la fel de mare.

Daca va pot ajuta cu ceva....



#149 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 September 2014 - 08:38 PM

Multumesc pentru sfaturi! :biggrin:
Din consolidari s-a dat ceva?



#150 chirvasuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 September 2014 - 09:38 PM

Nu am auzit pe nimeni sa fi avut consolidari. In schimb se vor face la cursurile din timpul anului si se vor da la exam de aptitudini. Dar mai aveti pana acolo. Nu va bateti capul prea mult cu consolidari. Cel mult sa va uitati pe prob din ghid.



#151 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 September 2014 - 09:55 PM

Vezi postareachirvasuta, la 11 September 2014 - 09:38 PM, a spus:

Nu va bateti capul prea mult cu consolidari. Cel mult sa va uitati pe prob din ghid.

:)))) Esti amuzant :rolleyes: pai...sunt suficiente pb dl consolidari din ghid :))) chiar akm ce ma uitam pe ele si parca asa as vrea sa sar peste... deja faceam calcule cam ce pondere au,raportat la tot ghidul,si ma gandeam eu in sinea mea asa..." ei...cam care ar fi probabilitatea sa pice ceva de acolo?? cat ghinion ar treb sa ai,ca din toata cartulia sa nimeresti tocmai aia?!" :laugh:

Seara buna,ms frumos inca o data pt sfaturi :rolleyes: apreciez :biggrin2:



#152 eaag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 September 2014 - 10:42 PM

Consolidarile mi-au ars creierii!.... a trebuit sa fac inregistrarile dinante de eliminari, ca apoi sa-mi dau seama ce elimin....dar tot nu am siguranta totala pe ceea ce am retinut

Vezi postareachirvasuta, la 11 September 2014 - 07:25 PM, a spus:

Daca echivalezi vreun an, mai platesti doat anii pe care ii faci.
....nu prea am inteles faza cu echivalarea



#153 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 16 September 2014 - 05:58 PM

Referitor la pb nr 371 de la IAS 18

achizitia obligatiunilor nu ar treb sa includa si dobanda aferenta anteachizitiei de 10000 lei? -da, include si dobanda aferenta anteachizitiei, dar ca parte din pretul pe care l-ai platit deja, adica din cei 400000lei;



#154 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 September 2014 - 06:01 PM

Multumesc Irina :blush:



#155 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 16 September 2014 - 06:18 PM

Referitor la cursuri:
-pentru doctrina, evaluare si audit s-au trecut in revista intrebarile din ghid indicandu-se raspunsul sau pagina unde se gaseste acesta; unele intrebari au ramas neabordate.
- pentru fiscalitate: plecand de la structura din ghid (impozit pe venit, pe constructii speciale, pe venit etc) s-au trecut in revista principalele aspecte legislative, oprindu-se pe cazuri prezentate in ghid. Si aici s-au sarit capitole pe motiv ca nu reprezinta decat formule de calcul (ex accize, imp locale);
- pentru conta: ca la fiscalitate;din cand in cand se mentiona ca exemplul x a fost dat la examen
Pot sa zic ca la conta si fiscalitate s-a trecut prin tot ce era mai important, dar in mare, fara aprofundari. Nu s-a luat fiecare problema in parte. La conta s-a prezentat varianta corecta a unor problemele gresite.
Ni s-a mentionat ca pana acum nu s-a dat din conta bancara si publica si nici consolidare.

si am uitat sa zic ca anul trecut s-a dat flux de trezorerie cu metoda indirecta.



#156 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 September 2014 - 08:06 AM

Multumesc foaaaarteeee muuuullltttt pt raspuns!! :wub:
Aprecierile mele tuturor celor care isi fac putin timp pentru a-i ajuta si pe altii :laugh: :blush:
Multa bafta tuturor!!



#157 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 17 September 2014 - 04:50 PM

Chirvasuta, stii cumva unde sunt mentionate conditiile de diminuare a perioadei de stagiu. Eu m-am uitat pe regulamentul de organizare CECCAR si nu am gasit nimic. Sa ma fi uitat pe o varianta neactualizata?!



#158 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 September 2014 - 08:39 AM

Eu am fost ieri la ceccar Bucuresti sa depun pt un coleg de al meu o cerere pt echivalarea stagiului cu experienta in munca;este vb de o derogare;se depune o cerere in acest sens ceva de genu "potrivit articolului x din hotararea x solicit inscrierea la exam de aptitudini din noiemrie 2014;mentionez ca indeplinesc conditiile.....(se mentioneaza experienta in munca)
Se ataseaza si o adeverinta de vechime de la locul de munca.
Ideea este urmatoarea:se diminueaza stagiu cu experienta in munca dintr-o societate membra ceccar(firma de contabilitate),daca aveti o pozitie de CONDUCERE in cadrul firmei;se diminueaza si daca ati lucrat in alta firma,nemembra ceccar (adica la departamentul de conta - tot pe pozitie de conducere),dar foarte putin.
Acest dosar se depune la Bucuresti,fizic sau online.
Cel mai bine este sa sunati la filiala de care apartineti si sa intrebati.
Colegul meu apartine de Prahova si i s-a spus sa depuna la Bucuresti,urmand sa primeasca raspunsul in Prahova,in octombrie.
Asadar,te interesezi la filiala ta,depui unde iti spun ei si astepti rasp in octombrie;in functie de asta te inscrii la exam de aptitudini din noiembrie sau nu.
Mult noroc!



#159 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 September 2014 - 12:05 PM

Pe mine ma interesa tocmai care este temeiul legal al cererii de derogare (articolul x din hotararea x). Am citit pe forum despre cazuri in care CECCAR a acordat derogare pentru unii si pentru altii, care indeplineau conditiile nu. Asa ca vroiam sa vad cu ochii mei unde si ce scrie ca sa nu ma trezesc ca mi se refuza cererea aiurea.
Eu am gasit pe site-ul unei filiale, Bihor parca, documentul atasat. Dar nu se specifica in mod explicit ca trebuie sa ai vechime intr-o firma de contabilitate, membra CECCAR. De altfel nici nu am siguranta ca ce am gasit eu este si valabil pentru ca in Regulamentul postat pe site-ul CECCAR Bucuresti si Constanta nu am regasit prevederea asta. Si nu prea cred ca nu e actualizat.

Fisiere atasate





#160 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2014 - 08:26 AM

uite cum arata cererea pe care a facut-o colegul meu:

Subsemnatul ................ cu domiciliul ....................., nascut la data de ............ in .............., va rog a-mi aproba echivalarea a X ani de stagiu in vederea prezentarii la examenul de aptitudini pentru obtinerea calitatii de expert contabil organizat in anul 2014.
Mentionez ca indeplinesc conditiile prevazute in Regulamentul privind efectuarea stagiului si examenul de aptitudini in vederea accesului la calitatea de expert contabil si de contabil autorizat, aprobat prin Hotararea Consiliului Superior al Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania nr. 00/33/2000, republicat, in sensul ca am profesat timp de X ani si inca mai profesez intr-o societate membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, dupa cum urmeaza:

Perioada


Societatea


Calitatea in firma


Lucrari efectuate





.....................





.........................




...................


ce lucrari ai efectuat la firma respectiva(bilant,declaratii etc)

Mentionez ca in perioada ............. am efectuat X ani/an de stagiu.

Anexez urmatoarele documente:
1. Adeverinta de salariu eliberata de.................. din care rezulta vechimea de X ani ca angajat intr-o societate membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania
2. Certificatul de promovare a examenului pentru admiterea la stagiu nr. ....... din (data)


Data Semnatura,
..................


Domnului Presedinte al Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL