Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la incasare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

TVA la incasare


53 replies to this topic

#1 Guest_viorel55_*

  • Guests

Postat 04 January 2014 - 01:01 PM

  • Am nevoie si eu de un mic sprijin ! In registrul Tva la Incasare la un agent economic avem urmatoarele date calendaristice :
    1. Data intrarii in sistem 01.01.2013
    2. Data iesirii din sistem 23.01.2013
    3. Data inregistrarii 01.04.2013
    4. Data publicarii 02.04.2013
    Care este perioada pentru care prezentul agent economic este obligat sa aplice normele Tva la Incasare sau mai precis care este Data Radierii despre care se face vorbire in ordonanta ?




#2 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 09 January 2014 - 02:06 PM

Buna ziua.
Cum e corect de inregistrat in contabilitate facturile de la furnizori pentru o societate care aplica sistemul TVA la incasare:
1. La introducere facturi furnizori la "Taxare TVA" se alege "La incasare" indiferent daca furnizorul aplica sau nu TVA la incasare? (adica TVA se deduce numai cand se plateste indiferent daca furnizorul aplica sau nu TVA la incasare?) sau

2. La introducere facturi furnizori la "Taxare TVA" se alege "La incasare" pentru furnizorii care aplica sistemul si "Normala" pentru cei care nu aplica? (adica TVA se deduce numai cand se plateste daca furnizorul aplica TVA la incasare si se deduce la data facturii, fara sa se tina cont de plata daca furnizorul nu aplica sistemul?)




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 January 2014 - 02:13 PM

1, desigur.



#4 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 10 January 2014 - 10:33 AM

buna ziua , am si eu o intrebare ,
daca nu mai lucrez in sistemul tva la incasare mai trebuie depusa vro declaratie in acest sens
va multumesc



#5 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 10 January 2014 - 12:39 PM

Formularul 097



#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 January 2014 - 02:56 PM

Din ce este format plafonul de 2.250.000 lei pentru aplicarea TVA la incasare?

Art. 134^2 alin. 3: "Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii taxabile și/sau scutite cu drept de deducere, precum și a operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform art. 132 și 133, realizate în cursul unui an calendaristic;"

E vorba de livrarile exigibile in cadrul perioadei sau de toate livrarile? Daca in contul de venituri am o cifra de 2.500.000 lei, din care incasate 2.000.000 lei, am depasit plafonul sau nu?



#7 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 January 2014 - 03:31 PM

La determinarea cifrei de afaceri care servește drept referință pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei prevăzut la art. 134^2 alin. (3) lit. a) și alin. (4) din Codul fiscal se au în vedere baza de impozitare înscrisă pe rândurile din decontul de taxă prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal corespunzătoare:
1. operațiunilor taxabile și/sau scutite cu drept de deducere
2. operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform prevederilor art. 132 și 133 din Codul fiscal,
3. rândurile de regularizări aferente.


http://www.conta.ro/...lafon-5199.html



#8 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 January 2014 - 04:57 PM

In articolul din conta.ro se cam bat cap in cap argumentatiile autorului:

La inceput zice ca: "se au în vedere baza de impozitare înscrisă pe rândurile din decontul de taxă"

La final zice ca: "pentru determinarea cifrei de afaceri de 2.250.000 lei, se ia in calcul si valoarea facturilor emise pentru avansuri si livrari de bunuri/prestari de servicii indiferent de faptul ca: - avansurile sunt sau nu sunt incasate; - livrarile de bunuri si prestarile de servicii sunt sau nu sunt efectuate."


Normal ar fi sa se considere sumele exigibile, trecute in decontul de TVA.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2014 - 09:02 PM

In CF la art.134 scrie ca :
.........
Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii taxabile și/sau scutite de TVA, precum și a operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform art.132 si 133, realizate în cursul anului calendaristic;

Se refera strict la livrari/prestari.

In normele de aplicare ... surpriza, nu mai exista nici o livrare! Dispar ca prin minune!
Apar in schimb bazele de impozitare din decont (care numai livrari/prestari nu sunt!)

Norme CF la art.134 .. :
pct.16^2.
(4) La determinarea cifrei de afaceri care servește drept referință pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei prevăzut la art.134^2 alin. (3) lit. a) și alin. (4) din Codul fiscal se au în vedere baza de impozitare înscrisă pe rândurile din decontul de taxă prevăzut la art.156^2 din Codul fiscal corespunzătoare operațiunilor taxabile și/sau scutite cu drept de deducere, operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform prevederilor art.132 si 133 din Codul fiscal, precum și rândurile de regularizări aferente.

Pai mai oameni buni, baza de impozitare este constituita din livrari, din incasari facturi (la cei cu tva la incasare) , din avansuri (facturate sau incasate) si alte situatii din viata reala.
Pe cine sa iei de bun: Codul fiscal sau normele? Ca se cam contrazic.
La acest articol normele schimba total sensul legii!



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 January 2014 - 09:29 PM

Societatea aplica in 2013 TVA la incasare, in contul de venituri are o cifra de 2.500.000 lei (facturat), din care incasate 2.000.000 lei (in deconturile de TVA), iar eu intreb : am depasit plafonul sau nu?



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2014 - 09:42 PM

Habar n-am pe care sa iau de buna.
Trebuie intrebat un jurist, daca normele contrazic legea, care se aplica ?

Eu personal as merge pe lege, pentru ca acolo mai spune ceva: "cifra de afaceri".
Ei bine, cifra de afaceri n-are nici in clin nici in maneca cu decontul de tva (mai ales la tva la incasare).
Insa nu am siguranta ca este corect.


PS: Stiu ca este nevoie de un raspuns ACUM, zilele acestea, dar chiar nu pot sa aleg. Slava domnului ca n-am cazuri de genul acesta pe la clienti!

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 21 January 2014 - 09:46 PM




#12 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 January 2014 - 09:49 PM

Multumesc Gabi, macar am consolarea ca nu sunt singurul care nu intelege de ce trebuie sa fie scrise legile in "chineza".



#13 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 January 2014 - 02:27 PM

ART. 156^2 Decontul de taxă
.............suma taxei colectate a cărei exigibilitate ia naștere în perioada fiscală de raportare
Ex. Rândul 9 ‐ se înscriu informațiile preluate din jurnalul de vânzări pentru operațiuni a căror
exigibilitate intervine în perioada de raportare, privind:
‐ baza de impozitare și taxa pe valoarea adăugată colectată pentru livrările de bunuri/prestările de servicii taxabile cu cota de 24%, inclusiv pentru livrările de bunuri și prestările de servicii asimilate;......

Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituita din valoarea totala a livrarilor/prestarilor
  • taxabile
  • scutite cu drept de deducere
  • care nu au locul in Romania cf art.132 si 133 CF
- realizate în cursul unui an calendaristic
  • se are in vedere baza de impozitare de pe randurile din deconturi (inclusiv randurile de regularizari) corespunzatoare operatiunilor taxabile, scutite cu drept de deducere și a celor care au locul in afara României
  • ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
  • (1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
  • (2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

  • a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;.........
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (1) și alin. (2) lit. a), exigibilitatea taxei intervine la data încasării contravalorii integrale sau parțiale a livrării de bunuri ori a prestării de servicii.


Colectarea TVA (exigibilitatea taxei) pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate de catre persoanele impozabile ce aplica sistemul TVA la incasare intervine la data incasarii contravalorii totale sau partialea livrarii de bunuri sau prestarii de servicii.

Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA conform art. 153 CF, care au sediul activității economice în România, a căror cifră de afaceri din operațiuni taxabile este inferioară plafonului de 2.250.000 lei



#14 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 January 2014 - 02:57 PM

Cosmin, nu te supara, dar nu mai am rabdare sa "procesez" toate prevederile legale.

Spune-mi, te rog, ai un raspuns la intrebarea mea? Am depasit plafonul sau nu?

Eu am luat decizia sa fac 097 pentru renuntarea la sistemul de TVA la incasare, chiar daca am o cifra de afaceri sub plafon. Adica ies de la TVA la incasare prin optiune, ca sa nu poata sa-mi spuna nimeni nimic, chiar daca va constata ca am depasit plafonul.



#15 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 22 January 2014 - 03:14 PM

Intrebare:
Exista prevederi speciale in cazul in care o firma platitoare de TVA inregistrata cu tva la incasare vinde la o firma ce nu e platitoare de tva? Intreb pt ca mi s-a spus ca in acest caz ar trebui colectat tva-ul fara a tine cont daca e sau nu incasata factura. Nu gasesc in codul fiscal dar e posibil sa-mi scape mie asa ca va intreb si pe voi.



#16 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2014 - 09:41 AM

Vezi postareakmkz, la 22 January 2014 - 02:57 PM, a spus:

Cosmin, nu te supara, dar nu mai am rabdare sa "procesez" toate prevederile legale.

Spune-mi, te rog, ai un raspuns la intrebarea mea? Am depasit plafonul sau nu?

Eu am luat decizia sa fac 097 pentru renuntarea la sistemul de TVA la incasare, chiar daca am o cifra de afaceri sub plafon. Adica ies de la TVA la incasare prin optiune, ca sa nu poata sa-mi spuna nimeni nimic, chiar daca va constata ca am depasit plafonul.
depune 097 ca ai "cifra de afaceri" inferioara plafonului



#17 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2014 - 10:05 AM

Vezi postareasimona_iassy, la 22 January 2014 - 03:14 PM, a spus:

Intrebare:
Exista prevederi speciale in cazul in care o firma platitoare de TVA inregistrata cu tva la incasare vinde la o firma ce nu e platitoare de tva? Intreb pt ca mi s-a spus ca in acest caz ar trebui colectat tva-ul fara a tine cont daca e sau nu incasata factura. Nu gasesc in codul fiscal dar e posibil sa-mi scape mie asa ca va intreb si pe voi.

Sigur ca nu-i asa ... cine si unde anume "ti s-a spus"? Sper ca nu cineva de la fisc!
Cred ca cine ti-a spus aberatia asta a confundat cu taxarea inversa. Asta ar fi singura circumstanta atenuanta.



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 January 2014 - 04:02 PM

Determinarea plafonului pentru TVA la incasare

Contribuabilii care au aplicat sistemul TVA la incasare in anul 2013 au obligatia de a verifica daca cifra de afaceri pentru anul 2013, la care adauga si operatiunile scutite de TVA fara drept de deducere din anul 2013, depaseste sau nu plafonul de 2.250.000 lei, determinat conform prevederilor art. 1342 alin. (3) lit. a) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, astfel cum a fost modificata si completata prin OUG nr. 111/2013. In situatia in care cifra de afaceri astfel determinata depaseste plafonul de 2.250.000 lei, persoanele impozabile trebuie sa solicite iesirea din sistem, pana la 25 ianuarie 2014.

http://www.finanteva...sare230114.html



#19 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 04 February 2014 - 08:15 PM

De mai bine de 10 zile am depus 097 pentru mai multe societati, solicitand iesirea din sistemul de TVA la incasare. Sunt societati platitoare de TVA lunar, deci solicitarea de iesire se face incepand cu 1 februarie. Suntem in 4 februarie si pe site-ul ANAF nu apare nicio mentiune despre iesirea din sistem.
Ati patit asa ceva, chiar nu stiu cum sa le spun sa faca facturile, cat poate sa dureze?



#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 February 2014 - 10:06 AM

Da, nu am primit nimic si suntem in 06.02.2014. La noi s-au depus vrafurile de hartie (097, 010 etc.) la secretariat, de acolo trebuie sa "mearga" la alt compartiment, asa, in format de hartie, unde sunt preluate manual si verificate de cucoanele de acolo...cat crezi ca poate sa dureze kmkz cu o asemenea organizare :sad: ??? Eu voi considera firmele pt. care am depus notificare, ca iesite din sistem, altfel ne apuca Pastele...
A propos, in afara de exceptii, cine a intrat in sistem de la 01.01.2014? Eu nu stiu decat de 01.02. si 01.04., au modificat legi retroactiv si acum nu puteau sa nu mai fragmenteze anul si sa nu ne mai incurce?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 February 2014 - 10:08 AM

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL