Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#81 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2014 - 10:17 PM

@alexandra_stanca

Mie manualul F8 de la BPP mi s-a parut destul de comprimat pentru primele capitole, mi-as fi dorit sa fie mai detaliat (am regasit informatii suplimentare abia la P1).
Eu am studiat in principal pe baza materialelor de la BPP. Exceptiile au fost manualele pentru F7 (GTG) si P2 (Kaplan), despre care pot spune ca-s foarte-foarte stufoase.
Manualul pentru F8 este dificil de parcurs fiindca obiectul in sine e dificil. Am 12 examene luate (4 echivalate si 8 sustinute) si cel mai urat (cuvant derivat din verbul "a uri") si m-a parut F8.
Sfatul meu e sa te axezi pe capitolele de etica, riscuri, controale interne, rapoarte de audit si evenimente ulterioare datei bilantului. Aceste parti din materie sunt intotdeauna testate si sunt mai usor de asimilat. Daca se "lipeste" de tine si ceva din capitolele de proceduri de audit (mie nu prea mi-a iesit partea asta :rolleyes:, la prima problema am scris putin), ai luat examenul.
Spor la invatat!



#82 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 March 2014 - 12:21 AM

Multumesc mult luna_plina pentru sfaturi :)
Ma asteptam sa fie mult de studiat pentru F8, dar nu m-am gandit ca materia in sine e asa urata...sper sa imi schimb impresia pe parcurs sau macar sa se prinda ceva de mine.

Spor la invatat tuturor!

Aceasta postare a fost editata de alexandra_stanca: 29 March 2014 - 12:22 AM




#83 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 March 2014 - 02:07 PM

Alexandra, incerca pe masura ce parcurgi teoria sa citesti si rezolvarile problemelor, vei vedea ca incepe sa capete cat de cat sens. Invata definitiile pe de rost :), gasesti pe opentuition cateva teste (quick quiz), mie mi-au fost de ajutor.

Luna plina, ai vreo formula magica pentru P1? Pentru mine P1 este deocamdata cel mai urat examen. Nu reusesc sa inaintez deloc, as face orice numai sa nu ating manualul.



#84 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 March 2014 - 03:44 PM

@mva012

Eu am invatat pentru P1 concomitent cu P2, a fost ok sa alternez studiul pentru 2 examene diferite.
Mie mi s-a parut ok P1, am rasuflat usurata ca, - desi reia materia de la F8 - nu am mai avut de-a face cu procedurile de audit.
Cred ca, "formula magica" tine mai degraba de motivatia noastra.
Eu ma lupt de aproape 2 luni cu 2 capitole de la P6.
Am de parcurs P5 si P6 si sunt efectiv blocata, nu ma pot aduna sa invat. Am picat ambele examene sustinute anul trecut (P5 in vara, cu 49 puncte si P6 in decembrie, cu 41 puncte) si sunt putin debusolata, as face orice, numai sa nu invat.
Trebuie sa facem un efort si sa ne regasim motivatia.
Spor la invatat!



#85 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2014 - 12:00 AM

@ mva012: multumesc mult pentru sfat, o sa il urmez.

Se pare ca pentru toate e o perioada dificila de studiu...propun sa "raportam" cat mai des ce progrese inregistram (saptamanal(?)), poate ne ajuta sa ne motivam. Ce ziceti, credeti ca ar ajuta?



#86 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2014 - 01:11 AM

@alexandra_stanca

I`m in, o sa invat de rusine, ca sa nu fiu pusa la colt :blush: .
Eu raportez ca, tocmai am terminat cele 2 capitole de TVA de la P6. Intrucat, de regula ma lalaiam jumatate din timp cu primele capitole din manual si pe urma parcurgeam rapid 90% din materie, de data asta am luat-o cu sfarsitul cartii (capitolele de TVA), in speranta ca nu voi mai pierde atat de mult timp cu startul, dar de unde...same old myself :ph34r2: .
However, am depasit un prag psihologic cu capitolele astea de TVA. De-acum ma apuc de company tax (tot P6), sunt 8 capitole.
Duminica viitoare voi raporta progresele inregistrate. Macar de rusine, daca nu din dorinta de studiu .
O duminica frumoasa sa aveti, fetelor! Si cu mult spor la invatat!



#87 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 March 2014 - 01:38 PM

Si eu am terminat primele 2 capitole, si problemele din ST aferente... o sa incerc zilele astea sa trec si prin problemele din PRK, pana una alta am trecut la capitolul 3, profit ca am o perioada cat de cat lejera la munca... dar tot merge foarte greu....
La mine in week end e complicat...doar cand doarme fi-mea pot citi, insa week-endul asta nu am apucat deloc.... :sad: . Cred ca o sa incep sa aplic strategia cu trezitul mai devreme, azi am reusit...si chiar functioneaza

Mult spor luna_plina! (si tuturor celorlalti)



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2014 - 12:17 PM

dragele mele, permiteti-mi sa va spun ca va admir pt efortul vostru de a invata atat de mult, mai ales in contextul in care altii isi bat joc de meseria asta prin nivelul profesional f scazut la care inteleg sa o practice.

sincer si fara nici o periuta, cred ca oameni ca voi fac cinste tagmei contabile, fie doar prin seriozitatea cu care trateaza aceasta profesie.
BRAVO VOUA ! :biggrin:

va doresc, din suflet, minte sprintena si multa putere pt a parcurge cu bine toate aceste examene !
n-am absolut nici un merit in ceea ce faceti, insa sunt tare mandra de voi, chiar daca uneori mai picati cate un examen ... :wub:

bafta cu carul !



#89 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2014 - 09:14 AM

Multumim mult pentru cuvintele frumoase, mi-au mers la suflet ieri cand le-am citit si au venit intr-un moment in care aveam nevoie! Sunt bine-venite aprecierile, mai ales ca lumea din jur pare sa nu inteleaga nivelul de efort depus. Sper si eu sa gasim puterea necesara sa continuam cu perseverenta studiile</p>



#90 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2014 - 10:40 AM

Doamna Otilia, va multumim pentru cuvintele de apreciere si pentru incurajari. Cu atat mai mult, cu cat sunt extrem de rare.
Permiteti-mi sa va corectez: aveti un merit in ceea ce priveste demersul nostru, intrucat ne oferiti acest forum, prin care putem interactiona cu alti colegi, sprijinindu-ne reciproc. Conteaza, mai ales atunci cand nu cunosti alti studenti ACCA in mediul in care activezi.
Va urez multa sanatate si o primavara frumoasa!



#91 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2014 - 12:38 PM

draga mea, forumul nu este al meu, deci nu vi-l pot oferi eu, oricat de mult as vrea ... :blush:
ce ma straduiesc sa va ofer zi de zi este un mediu civilizat de conversatie, cu un nivel profesional cat mai ridicat cu putinta ... adica un spatiu virtual "curat" si f. bine organizat ... atata tot ! vreau sa spun ca eu sunt doar "menajera" cu niste atributii de manager, insa "casa" nu e a mea :biggrin: !! chiar sa vreau s-o iau si n-as avea bani de o asemenea "casuta" ... crede-ma !

va tin pumnii, dragilor care, in loc sa va distrati, va rupeti mintea invatand pt examene atat de grele.
numai cine nu a dat vreun examen serios la viata lui nu va intelege efortul si nu va apreciaza asa cum meritati din plin !! :smile:

spor mare la invatat !
va imbratisez cu mare drag ! :wub:



#92 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2014 - 03:13 PM

Buna tuturor!

Spre rusinea mea nu am mai intrat de ceva vreme pe forum si tocmai am citit ultimele mesaje. :smile:

Imi primul rand ii multumesc si eu doamnei Otilia pentru cuvintele frumoase. Sunteti printre putinii oameni care ne inteleg si ne apreciaza.

@alexandra_stanca, ma intrebai cum merge F8. Ei bine, nici macar nu am deschis manualul. Deocamndata incer sa termin cu P1, dar m-am cam blocat si eu in ultimul timp :sad:
Partea de Risk parca mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe alta...pur si simplu nu s-a prins de mine. Ethics pare cea mai prietenoasa parte, dar mai am ceva de citit. Planul (care s-a tot modificat pe parcursul timpulul) ar fi sa termin si cu problemele de la P1 luna asta si sa-i dedic toata luna mai lui F8. Nu stiu daca e cea mai buna abordare, dar sa invat cand la unul cand la altul ma zapaceste si le incurc. Prefer sa termin cap-coada cu fiecare.

Nu stiu daca v-am povestit, dar in martie s-a organizat o intalnire free cu tema Tips&Tricks, legata de examenele ACCA (probabil ati primit invitatia pe mail de la ACCA Romania). In mare erau "trucuri" cunoscute deja, cel mai important fiind in traducere libera "Invatati, invatati, invatati!" :biggrin:
Tot acolo am cunoscut pe cineva de la BPP care corecteaza lucrari si m-a cam desumflat cand mi-a spus ca nu e tocmai indicat sa dai 2 examene de teorie - cum fac eu. Ideal e sa dai unul de teorie si unul ce implica mai mult calcule. Acum nu mai dau inapoi, o sa vedem ce va fi in vara, sper sa iau macar unul din ele.

@luna_plina, tu ai trecut deja prin cele 2 examene, asa ca nu iti face griji ca te mai blochezi cateodata sau nu urmezi intocmai "planul de invatat". Cu siguranta o sa scapi de ele in vara.

@mva012, te-ai inscris si pentru P3 sau ramai doar cu P1 sesiunea asta?

Spor la invatat fetelor si promit sa intru mai des ca sa dau si eu "Raportul"! :biggrin:



#93 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 April 2014 - 03:36 PM

@marcela100 : chiar ma intrebam ce se intampla cu tine, ca nu ai mai intrat demult pe forum...tot asteptam vesti :smile: . Eu nu am fost in stare sa dau impreuna nici F6 si F9, 1 ex de teorie si 1 de probleme ... depinde foarte foarte mult de obligatiile pe care le mai ai pe langa serviciu ... Oricum, mult spor la invatat si ne mai auzim pe aici!



#94 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 06 April 2014 - 09:17 AM

@marcela
M-am inscris pentru P1, sper ca sa am o perioada mai buna luna urmatoare sa pot aloca ceva timp studiului. Tot bat pasul pe loc, fara niciun progres.

Sa aveti o duminica frumoasa si spor la treaba



#95 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2014 - 08:07 AM

Buna fetelor,

Nici eu nu fac progrese... am reusit sa termin un capitol saptamana trecuta (fata de 2 cat imi propusesem)... :(
Astept sa termin partea A si sa parcurg apoi problemele din PRK... nu stiu cum sa ma organizez sa mai fac rost de timp

Mult spor tuturor!



#96 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2014 - 09:42 AM

Buna dimineata, dragi colege de suferinta :rolleyes: !

Nici eu nu ma pot lauda cu progrese, am parcurs doar un capitol din Corporation Tax (P6 UK), din 8 (cate imi propusesem pentru saptamana care a trecut). A, si am reusit sa scutur de praf si sa deschid manualul pentru P5 (se pune?) :blush: .
E deprimant, din pacate traversez si o perioada proasta in plan personal si profesional, si nu ma pot aduna sa invat, motivatia mea e undeva sub nivelul marii.
Singura metoda care functioneaza intotdeauna la mine e un mini-concediu, in care sa ma rup de toate si sa invat intensiv; doar ca, in prezent este inaccesibila.
O saptamana usoara va doresc, si cu mult spor la invatat!



#97 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2014 - 10:29 AM

Se pare ca toate trecem prin aceeasi "criza" in perioada asta...sa speram ca scapam mai repede si reusim sa ne adunam.

Eu sunt acum intr-o saptamana ideala de invatat, pentru ca l-am trimis pe cel mic la mama, cel mare e la gradinita pana la 5, dar cheful de citit ia-l de unde nu-i :angry2: As face orice altceva numai invatat nu... casa e vraiste si vreau sa mai fac putina ordine, ceva bun de papa, sa lenevesc la un film etc.

Poate azi reusesc sa ma acomodez cu linistea din casa si de maine incep in forta...sper.

Sa ne pastram totusi optimismul! O saptamana cat mai "productiva" sa aveti! :biggrin:



#98 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 April 2014 - 01:29 PM

Buna tuturor,

Cum mai merge?

Eu am reusit sa termin partea A, insa nu am apucat sa ma uit pe probleme, care sunt vreo 15 in PRK...sper sa reusesc saptamana asta, iar in minivacanta de Pasti sa fiu mai productiva. Oricum sunt in urma fata de ce mi-am propus, sper sa recuperez cumva ... e foarte greu, fara niciun fel de ajutor si sprijin moral (in afara de voi) ...

@luna_plina: imi pare rau ca treci printr-o perioada mai nefavorabila, trebuie cumva sa te autoimpulsionezi ... daca te ajuta cu ceva, ca si motivatie, o sa iti spun ca am o fosta colega care s-a despartit de prietenul ei cu o luna inainte de ultimul examen, dar cu toate astea a reusit sa termine ACCA in sesiunea respectiva. Asa ca asta iti doresc si tie, sa termini totul cu bine!



#99 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2014 - 09:13 AM

Buna ziua, dragilor,

Eu am reusit sa termin cu cititul manualului de P1 si dupa Paste o sa mai am cateva zile libere in care sper sa trec prin cat mai multe intrebari din PRK. In mai trec la F8 insa nu stiu daca are rost sa citesc tot manualul cap coada. Cred ca o sa reiau doar partile specifice lui F8, fac o mica recapitulare si apoi trec la probleme.

Zilele trecute am avut si niste momente de "mica depresie"...intrasem putin in panica la gandul ca nu o sa reusesc sa iau niciun examen in vara, dupa care incep munca si atunci chiar nu imi imaginez cum o sa mai pot invata. M-am linistit spunandu-mi ca in cel mai rau caz voi face un efort financiar si incerc sa merg la cursuri live. Stiu ca nici cursurile nu iti pot asigura acel Pass, pentru ca in final tot de unul singur trebuie sa citesti, dar ramane ca varianta de "urgenta".

O saptamana frumoasa va doresc!



#100 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 April 2014 - 01:06 PM

@marcela100: te inteleg perfect, eu sunt in situatia care ti-a provocat tie gandurile negre...si adevarul e ca ma streseaza tare faptul ca nu am timp efectiv de studiu. Asa m-am gandit si eu, sa merg la cursuri, insa costa ceva de genul 600 euro pentru 3-4 zile, ceea ce este peste posibilitatile mele... singura varianta care mai merge aplicata este sa raman la birou dupa program sa mai citesc...insa si asta cu dezavantajele ei (oboseala dupa o zi de munca, galagia daca mai raman colegi dupa program). Iar in week-end e dezastru, nu stiu ce sa fac mai intai... dar incerc sa ma mobilizez cumva.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL