Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa Radio-TV, pt. firme ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Taxa Radio-TV, pt. firme ?

s.r.tv
101 replies to this topic

#41 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 November 2008 - 07:11 PM

-intradevar nu este normal sa platesti pentru un serviciu de care nu beneficiezi dar in tara noastra legile sant facute de oameni care dorm pe scaun
- din pacate nu scapi de plata deoarece cei de la radio au pus o firma recuperatoare sa se ocupe de acest lucru iar aceeia sant platiti la procent si au interes sa te haituiasca
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#42 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 24 November 2008 - 10:03 PM

Citeste aici, poate e de folos.
http://209.85.135.104/search?q=cache:NcYjX...t=clnk&cd=6

stai blat macar sa ajungem in 2009 :biggrin:

%%%




***



#43 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 November 2008 - 01:17 PM

Multumesc pentru raspunsuri, foarte interesant articolul la care facea trimitere link-ul. Nu am sa efectuez plata cel putin nu anul acesta...

http://www.petitieon...-p35002038.html Semnati petitia!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 03:34 PM

cms



#44 polymer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 02 December 2008 - 12:45 PM

Am primit si eu instiintarea asta, perioada 2006-2008. Ar fi vrut ei mai din urma dar n-au putut ca s-au prescris sumele.
Hai ca-s mai prost si vreau sa platesc pe anii astia...
Stai ca nu-i chiar asa simplu... traiesc in nordul salbatic si cei de la SRR IASI care au trimis instiintarea asta refuza sa emita factura, cica e taxa prevazuta de lege si nu trebuie emisa factura si nici contract cu ei, sa platesc pe baza instiintarii. Si o sa-mi vina vreun destept de la finantele publice si o sa zica ca e cheltuiala nedeductibila.
Si la anul ce fac? Platesc taxa pe baza a ce ? Sau astept din nou sa primesc instiintare peste vreo 3 ani?



#45 cuporti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 December 2008 - 05:34 PM

Eu cred ca trimit la toate firmele. Eu am primit la doua firme de la radio tm...taxa radio pt. 36 de luni cu 2.5 lei pe luna(societate fara salariati), desi, una din firme e din 2008. Dupa ce vom raspunde la notificari, platind sau cu dovada platii isi vor face baza de date. Asta e.....Anexa la HG 977 / 2003.
ANEXA
CUANTUMUL LUNAR
al taxei pentru serviciul public de radiodifuziunesi categoriile de platitori
1. Persoane fizice 25.000 lei
2. Persoane juridice care nu au salariati 25.000 lei
3. Persoane juridice care intra sub incidenta
dispozitiilor Ordonantei Guvernului nr. 24/2001 privind impunerea microintreprinderilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 111/2003, cu modificarile ulterioare 100.000 lei
4. Persoane juridice cu sediul în România, inclusiv filialele acestora, precum si sucursalele si celelalte subunitati ale lor fara personalitate juridica, altele decât cele prevazute la pct. 2 si 3, sucursalele sau reprezentantele din România ale persoanelor juridice straine 300.000 lei.
Dar nu inteleg de ce nu se adreseaza "societatilor de energie electrica" care au retinut taxa ....oare nu au virat taxele pe care le-au luat de la noi?



#46 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 December 2008 - 06:11 PM

Vezi postareajuno, la Nov 6 2008, 12:06 PM, a spus:

Am intrebat urmatorul lucru: daca 10 societati au contract de inchiriere pe un birou ,toate cele 10 vor plati acea taxa aberanta de 30 lei pe luna,adica se va incasa de 10 ori acelasi serviciu care oricum este inexistent ?Mi s-a raspuns ca nu,se va plati de 11 ori pentru ca va plati si proprietarul care are si contractul de energie semnat cu Enel .


Oare cei de la SRR sunt dusi cu pluta? :thumbup: Un raspuns plin de cinism, ca de altfel toate raspunsurile primite din partea statului. :frusty: Daca nu ar fi vorba de ceva serios, ar merge la "sa mai radem"



#47 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 15 December 2008 - 12:07 AM

eu zic sa nu le dam curs , sa-si faca baza de date , sa protestam ca astia cu taxa de prima imatriculare , ce-i bataia asta de joc , nu am radio , n-am tv , ca vin la birou la munca nu sa ma delectez , in acelasi sediu 3 firme ale mele sa platesc un serviciu pe care nu-l primesc ? sa ma controleze cu HG lor cu tot . poate se gandesc noi guvernanti ca tot s-au ales sa mai reduca din aberantele taxe , le raman destule altele . scuze pentru ton , dar e revoltator.



#48 monica.sabau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 December 2008 - 07:52 PM

Vezi postareatora, la Mar 27 2008, 04:10 PM, a spus:

Noi ne-am judecat cu ei, anul trecut parca, si am castigat. La unele firme tine, la altele nu, a fost raspunsul avocatei lor.


Deci cum? :thumbup:

e un fel de lege cu tocmeala? original, a la romanica!
si cam ce a presupus procesul?



#49 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2008 - 06:33 PM

Zilele trecute l-am auzit pe Prigoana, intr-o emisiune TV, amintind si de legea aceasta, in ideea unor modificari ce vor trebui facute...sa speram ca o vor desfiinta cu succes!!!
Madalina



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2008 - 12:43 PM

Vezi postareamonica.sabau, la Dec 18 2008, 07:52 PM, a spus:

Vezi postareatora, la Mar 27 2008, 04:10 PM, a spus:

Noi ne-am judecat cu ei, anul trecut parca, si am castigat.
si cam ce a presupus procesul?
ASTA AS VREA SA STIU SI EU !!



#51 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 28 December 2008 - 11:31 AM

Eu am primit pt 4 firme...care au sediu comun....noi nu folosim nici radio,nimic....este o aberatie sa platesti pt ceva in plus pt ceva ce nici nu exista....eu inca astept...inca nu voi plati cv acestor facturi. Care nici nu se pot deconta in contabilitate...eu simt ca acesta de aceea este o fact proforma,ca sa nu trebuiasca sa le declare in declaratia 394...ca stiu si ei ca nu toata lumea va accepta si plati indata o suma....ca asa spune cineva! :thumbup:



#52 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 December 2008 - 11:31 AM

Eu platesc 80 lei taxa radio tv pt ca sunt platitoare de impozit pe profit si nu microintreprindere, asta in conditiile in care platesc curentul 20 lei. Sunt din Timisoara. Unde sa fac o plangere sau cum sa rezolv problema sa ajung sa platesc si eu o taxa mai normala nu 80 lei, vad ca voi ziceti de 30 lei , sunteti micro?



#53 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 December 2008 - 02:25 PM

Cand se spune de 30 lei se face referire doar la taxa radio. Cei de la TV nu au o campanie de actionare in instanta a firmelor neplatitoare de taxa TV. Ca sa scapi de taxa TV poate merita incercat sa treci factura de energie electrica de pe firma pe o persoana fizica, daca nu e un consum prea mare deoarece pierzi deductibilitatea consumului. Dar nu stiu daca reusesti prin asta.
Pentru o firma platitoare de impozit pe profit, legea prevede plata taxelor urmatoare:
- daca firma nu are salariati: 2,5 lei taxa radio + 4 lei taxa TV (total 6,5 lei);
- daca firma are salariati: 30 lei taxa radio + 50 lei taxa TV (total 80 lei).
Microintreprinderile si spatiile de cazare turistice au alte valori ale taxelor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#54 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 01 January 2009 - 11:39 PM

[Cu o luna in urma am participat la un curs de fiscalitate in Brasov
Printre altele s-a pus problema acestei taxe
Raspunsul celiu de la fisc a fost simplu:
Nu trebuie sa platim pentru orice instiintare picata in cutia postala, mai ales ca nu s-a emis factura!!!!!!!!



#55 DarkBlade

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 January 2009 - 03:39 AM

sa va mai spun ca eu am primit factura proforma pentru taxa radio incepand din ianuarie 2006,iar firma a fost infiintata in iulie 2007?cum sa-i iei in serios?



#56 dumitru.mihai81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 January 2009 - 05:29 PM

salut
tin contabilitatea la o intreprindere familiala (fostele asociatii familiale) si de curand a platit o taxa pentru drepturile de autori pentru televizorul pe care il au in magazin si la care mai casca gura din cand in cand. ciudat este ca aceasta taxa a platit-o la un reprezentant al Oficiului Roman pentru Drepturile de Autor care vine o data la 3 luni. Si mai apsurd e ca plateste in jur de 300 de lei pe luna
INTREBARE: e legal sa plateasca aceasta taxa pentru televizorul din magazin?
obiectul de activatate e CAEN 4711 si nu vinde televizoare


multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 January 2009 - 12:32 PM




#57 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 11 January 2009 - 04:11 PM

foarte ciudata chestie....dar da si tu mai multe detalii: cine le-a pretins aceasta taxa ? sub ce forma "vine" o data la 3 luni? vine reprezentantul respectiv si o percepe ? si unde anume scrie ca e pentru televizorul din magazin ? o umbra de idee imi incolteste in minte dar parca nu-mi vine sa cred...oare sa percepa ORDA aceasta taxa pt ca prin acel televizor din magazin se fac publice emisiunile tv ? pare absurd, dar nu ma mai mira nimic



#58 carmen_bz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2009 - 07:41 PM

Am primit si noi zilele astea instiintarea de la BPOS pentru taxa radio, dar n-am platit-o inca. I-am intrebat de factura si n-a raspuns nimeni nimic.
Ciudat ca noi suntem infiintati din iulie 2006 si ne-au trimis instiintare pentru 60 de lei pentru anul trecut iul-dec. Si n-am platit-o niciodata de la infiintare :)
O varza si la ei cam ca peste tot

aaa si inca o chestiune.
Daca firma noastra are si un punct de lucru, trebuie sa platim atat la sediu cat si la punctul de lucru?



#59 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2009 - 08:34 PM

Cititi articolul

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...n_instanta.html



#60 ralu_h28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 April 2009 - 08:37 AM

la firma fara activitate ai voie sa tii cartea de munca a administratorului si asociatului? sincer nu ma pricep.Daca nu ai activitate platesti impozit forfetar?multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 06:58 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL