Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare platitor TVA conf. ordin ANAF 112/2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Inregistrare platitor TVA conf. ordin ANAF 112/2015

80 replies to this topic

#41 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 April 2015 - 04:39 PM

Procedura prin care se transmit in timp real informatii privind schimbarile aparute la ONRC in privinta platitorilor de TVA este prevazuta de Ordinul 19/2015; doar pe baza acestor informatii se solicita completarea si depunerea Formuralului 088 ptr. societatile care doresc sa isi pastreze in continuare valid codul de TVA.
Formularul 088 reglementat de Ordinul 112/2015 impune intradevar o simulare prealabila a evaluarii criteriilor, dar aceste criterii sau punctaje nu sunt transparente pentru contribuabil; procedura nu va disparea- toti se vor adapta cerintelor, dar ar trebui cunoscuta modalitatea concreta de a evalua societatile in functie de raspunsurile la intrebarile din formular



#42 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 May 2015 - 08:56 PM

Ref:noua procedura de inregistrare in scop de TVA – comunicat de presa ANAF /27.05.2015

https://static.anaf....-27.05.2015.pdf


Detalii legate de functionarea aplicatiei informatice dedicata analizei de risc

In primul rand trebuie mentionat faptul ca refuzul inregistrarii in scop de TVA nu poate surveni in urma neindeplinirii unui singur criteriu, ci a unui cumul de criterii
Neindeplinirea unui cumul de criterii situeaza solicitantul in grupa de risc mare sau mediu, ceea ce conduce la eliminarea directa (risc mare) sau la parcurgerea unui interviu cu reprezentantii ANAF (risc mediu) pentru a oferi lamuririle necesare.

Dintre cele mai importante criterii, a caror neindeplinire conduce la refuzul inregistrarii in scop de TVA, exemplificam: detinerea in prezent sau in trecut, de catre administratorul care solicita inregistrarea in scop de TVA, a calitatii de asociat sau administrator in societati cu risc fiscal ridicat (cu obligatii fiscale neachitate; care au fost declarate inactive de Fisc, fara a fi reactivate ulterior; aflate in inactivitate temporara la registrul comertului; lichidate sau radiate) dar si instabilitatea sediului social.

Obs! Fiecare criteriu are un punctaj diferit. Astfel, in unele cazuri, neindeplinirea a doua criterii cu punctaj mare duce la refuzul inregistrarii in scop de TVA la fel ca in situatia in care solicitantul nu indeplineste trei sau patru criterii cu un punctaj mai mic per criteriu.




#43 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 28 May 2015 - 11:16 AM

Ai basca? Nu te inregistram!
N-ai basca? Nu te inregistram!



#44 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2015 - 08:25 PM

Corect :angry2:

Au uitat sa spuna care sunt punctajele, cum se acorda, care sunt limitele ... etc.
Adica au uitat cam tot !



#45 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 31 July 2015 - 12:27 PM

Estimarea mea a fost intarziata cu cca. 1 luna :

A aparut OpANAF nr. 1964/2015 si s-a anulat D088 pentru depasire plafon cifra de afaceri platitor TVA.

Articol de presa: http://economie.hotn...ractice-are.htm

Ca urmare, o firma poate deveni platitor de TVA din a doua luna de la infiintare, fara verificarile vreunei declaratii tip D088, daca inregistreaza venituri de peste 220.000 lei. Directivele europene privind regimul inregistrarii in regimul de TVA erau incalcate flagrant.

De acum inainte ma astept sa ridice plafonul cifrei de afaceri pentru inregistrare ca platitor de TVA pe la 500.000 lei, dar asta nu va mai fi o problema in calea obtinerii unui cod valid de TVA.

Fisiere atasate





#46 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 July 2015 - 01:57 PM

De ce spui ca s-a anulat? Dupa cate stiu, ordinul 17 nu prevede procedura de verificare decat pentru inregistrarea optionala (lit.a) si c) ) sau re-inregistrare (alin 9^1), nu si pentru depasire plafon (lit.b) ).

Era un abuz verificarea la depasirea plafonului, dupa parerea mea.

Prezentul ordin stabilește criteriile pe baza cărora se condiționează înregistrarea în scopuri de TVA a societăților comerciale care sunt înființate în baza Legii societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care sunt supuse înmatriculării la registrul comerțului și care solicită înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153 alin. (1) lit. a) și c) și art. 153 alin. (91) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal. Sucursalele din România ale persoanelor impozabile care au sediul activității economice în afara României, care au obligația înregistrării în scopuri de TVA în România, conform prevederilor art. 153 alin. (2) din Codul fiscal, nu fac obiectul prevederilor prezentului ordin.

Stiu ca se facea conditionarea si in acest caz, cu rezultate aberante, dar pe ce baza?

PS: Cred ca ai dreptate cand spui ca este posibil sa mareasca plafonul ... nu stiu care este maximul din CE :)) ...



#47 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 31 July 2015 - 02:25 PM

Pai acesta a fost subiectul propus de mine la inceputul acestui topic: depasirea plafonului de 220.000 lei de catre o firma neplatitoare de TVA permite inregistrarea simpla ca platitor de TVA fara complicatia cu formularul D088 ? Lexiroxi ne-a aratat clar ca era imperativa completarea dosarului cu D088 si in aceasta situatie.

Practica de 5 luni a aratat ca s-a trecut la eliberarea codului fiscal valid de TVA in 5 zile, urmata de anularea acestuia la scurt timp cu "sanctiunea" prevazuta legal de colectare TVA la veniturile realizate.

Acest abuz de procedura a fost eliminat acum. Restul cazurilor imperative de completare a dosarului cu D088 nu m-a interesat si nu ma intereseaza pentru ca se pot rezolva indirect acum.



#48 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 July 2015 - 03:28 PM

De ce zici ca fost eliminat abuzul ... ca eu n-am vazut modificare referitoare la asta (se modifica niste termene/proceduri si cam atat...)?
Unde scrie ca s-a anulat D088 pentru depasire plafon .. da-mi si mie te rog articolul din ordin ca nu-l vad sau nu mai gandesc la ora asta (deja!) :sad2: .

Mai ales ca ordinul 17 nu se aplica la depasirile de plafon, ci doar la inregistrarea optionala/voluntara!

Sau ai in vedere si alta modificare in afara de O.1964?



#49 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 02 August 2015 - 10:31 AM

Nu este adevarat, nu s-a anulat 088 la depasire de plafon, OPANAF 17/2015 nu a reglementat niciodata aceasta situatie.
La depasire de plafon inregistrarea era din oficiu si pe baza formularului 088 se anula codul de TVA, situatie ce persista conform OPANAF 3331/2013 sectiunea 5 indice 1 introdusa de OPANAF 19/2015.
De fapt cred ca lucrurile se vor complica daca va uitati pe site-ul ANAF la noul proiect pentru 088(unde printre altele se arata clar ca se depune la lit b):

https://static.anaf....88_24072015.pdf
https://static.anaf....r1_24072015.pdf



#50 ela777d

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 August 2015 - 12:25 PM

Eu am depus declaratia 088 pentru o societate care a depasit in cursul anului plafonul de 220.000 ron si am primit decizia prin care eram instiintat ca nu se aproba calitatea de platitor de tva.
Intre timp am depasit si plafonul cu privire la impozitul pe profit si mi s-a comunicat ca voi ramane neplatitor de TVA si platitor de impozit pe profit.



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2015 - 01:31 PM

http://www.conta.ro/...088-si-098-tva/



#52 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 10 August 2015 - 04:38 PM

ela777d vezi ca nu firma in cauza nu va ramane neplatitoare de TVA, ci va fi o persoana impozabila cu codul de TVA anulat ceea ce e cu totul alta treaba(colecteaza TVA dar nu are voie sa deduca si clientii tai la randul lor nu pot deduce de pe facturile tale) - vezi art. 11 alin. 1^3 si urm. cod fiscal. Firma respectiva este intr-o situatie imposibila, plateste TVA de doua ori si la achizitii si la livrari,
O cauti aici: https://www.anaf.ro/RpiTva/ si o sa vezi ca are TVA anulat.



#53 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 August 2015 - 10:56 AM

Totusi, daca n-a fost niciodata platirot, ce sa anuleze ???

Cred ca trebuia sa te faca platitor, si apoi sa-ti anuleze codul, asa s-a intamplat ?



#54 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 August 2015 - 12:55 PM

Obligativitatea depunerii formularului 088 a fost reglementata prin OG 80/10.12.2014 care a intrat in vigoare la 1.01.2015 care modifica prevederile alin. (7) si alin. (7^1) ale art. 153 „Inregistrarea persoanelor impozabile in scopuri de TVA”
Formularul 088 s-a reglementat prin OPANAF 112/16.01.2015 pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare fiscale utilizate de unele persoane impozabile in domeniul taxei pe valoarea adaugata.
Criteriile de inregistrare in scopuri de TVA au fost reglementate prin OMFP 17/07.01.2015 privind stabilirea criteriilor pentru conditionarea inregistrarii in scopuri de TVA, iar prin ultima modificare efectuata prin OMFP 1964/24.07.2015 pentru modificarea Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 17/2015 privind stabilirea criteriilor pentru conditionarea inregistrarii in scopuri de TVA, se introduc inca doua criterii cu documentele justificative aferente.

OpANAF 112/2015
Articolul 3
Se aproba modelul si continutul formularului (088) „Declaratie pe propria raspundere pentru evaluarea intentiei si a capacitatii de a desfasura activitati economice care implica operatiuni din sfera TVA“, prevazut in anexa nr. 3.
Articolul 5
Formularul mentionat la art. 3 se completeaza si se depune de catre societatile infiintate in baza Legii nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, care sunt supuse inmatricularii la registrul comertului si care solicita inregistrarea in scopuri de TVA potrivit dispozitiilor art. 153 alin. (1) lit. b) si c) sau alin. (9^1) din Codul fiscal, odata cu declaratia de mentiuni (formular 010) sau odata cu „Cererea de inregistrare in scopuri de taxa pe valoarea adaugata, potrivit art. 153 alin. (9^1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare (formular 099)“, dupa caz.



#55 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 12 August 2015 - 04:43 PM

mgabi a fost platitor daca a depasit plafonul. Inregistrarea ca platitor de TVA la depasirea plafonului nu este conditionata, codul se aloca automat si dupa se anuleaza in baza lui 088.
Deci cand depui 010 pe depasire primesti decizie de cod, dupa daca 088 nu-i bun primesti decizie de anulare.



#56 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 August 2015 - 08:38 PM

Dragilor, eu ma refeream la raspunsul primit de @ela777d:

Vezi postareaela777d, la 10 August 2015 - 12:25 PM, a spus:

Eu am depus declaratia 088 pentru o societate care a depasit in cursul anului plafonul de 220.000 ron si am primit decizia prin care eram instiintat ca nu se aproba calitatea de platitor de tva.

Cum sa-ti spuna ca nu se aproba calitatea de platitor :blink: ??? Ceva nu se leaga, poate ai primit anularea codului de tva dupa inregistrare!
Inregistrarea ca platitor pentru depasire nu a fost niciodata conditionata de continutul lui 088 (indiferent ce prostii treci acolo!).



#57 Mitzulik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 September 2015 - 11:18 AM

M-am pierdut de tot...
Eu am o firma a carei inregistrare TVA a fost anulata in 2013 (probabil pt depunere pe 0 deconturi)
Apoi, in 2014 si 2015 a facturat chirie (fara TVA) si a refacturat utilitile fara TVA (inregistrandu-le fara TVA din moment ce era anulata).
Acum, in 08/2015 depaseste pragul de 220.000lei.
Ce depun? Cum facturez mai departe?
Multumesc.



#58 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 03 September 2015 - 05:21 PM

Pana la 10 septembrie trebuie sa completezi formularele D010 (manual) si D088 (computerizat) pe care le gasesti pe anaf.ro, se depun la ghiseul finantelor, registratura finantelor sau la biroul desemnat, in functie de localitatea in care este arondata firma. Dupa acest demers, in perioada 15.09 - 20.09.2015, vei primi de la finante local o instiintare sau un telefon prin care se solicita ca reprezentantul legal al firmei sa se prezinte pentru ridicarea unui certificat de inregistrare in scop de TVA si care va fi valabil de la 01.10.2015.

In functie de datele completate in formularul 088, in perioada 15.09.2015 - 25.10.2015 este posibil sa primesti o adresa de anulare a certificatului primit in septembrie 2015 si firma va deveni neplatitoare de TVA, urmand sa plateasca sub forma de TVA (24%), calculata si consemnata in fiecare factura emisa, o amenda permanenta pentru functionarea pe mai departe. De retinut ca orice anulare a codului valid de TVA are legatura cu una sau mai multe persoane asociate sau administratori dintr-o firma si se mosteneste pentru cel putin 5 ani in viitor, daca abuzul acesta nu va disparea. Practic, orice formular 088 depus ulterior pentru aceeasi firma sau orice alta firma, in care se regaseste persoana pedepsita fiscal, va determina anularea inregistrarii in scop de TVA.

La finalul D088 exista niste mentiuni inaintea semnaturii, conform ordinelor anaf din 2015, care impun angajamentul celor care depun formularul respectiv sa nu realizeze venituri taxabile TVA pana la primirea raspunsului anaf privind acest document. Daca trebuie sa facturezi in septembrie 2015 chirii conform contractelor, preventiv, ar trebui sa fie calculate cu TVA. In functie de cum vor accepta clientii, fie cedezi din veniturile proprii si virezi TVA-ul din facturile emise in octombrie, fie calculezi TVA peste valoarea actuala a chiriei si o virezi in octombrie. Daca ai tupeu sau iti permiti, poti risca sa facturezi in septembrie ca pana acum, iar daca nu ai control fiscal pana la 30.04.2019, perioada prezenta va fi prescrisa fiscal.

Daca ai avea amabilitatea, ne poti prezenta un punct de vedere al contabilului actual al firmei in chestiunea de fata. Practica contabila si fiscala este la fel de utila ca si extrasele din reglementarile legale prezentate pe acest forum.

Numai bine !



#59 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 03 September 2015 - 05:45 PM

Vezi postareaMitzulik, la 03 September 2015 - 11:18 AM, a spus:

M-am pierdut de tot...
Eu am o firma a carei inregistrare TVA a fost anulata in 2013 (probabil pt depunere pe 0 deconturi)
Apoi, in 2014 si 2015 a facturat chirie (fara TVA) si a refacturat utilitile fara TVA (inregistrandu-le fara TVA din moment ce era anulata).

Revin ca nu am citit atent: < (probabil pt depunere pe 0 deconturi) > asta chiar este amuzant de grav. Trebuia sa fi primit o instiintare privind anularea din oficiu a inregistrarii de TVA si motivul legal.
Trebuie sa va rugati pentru mult noroc, sa nu aveti control fiscal pana la 30.04.2018 pentru anul 2014 si 30.04.2019 pentru anul 2015 si sa fie prescrise fiscal perioadele respective. Din 2013 firma a fost incadrata din oficiu de anaful local in categoria firmelor neplatitoare de TVA obligate la amenda permanenta de 24% (TVA colectata fortat) pentru toate veniturile facturate pana azi, obligatie nerespectata conform descrierii operatiunilor. Calculati un pic sumele anuale deTVA necolectata, dublati-le si cam acolo ar fi sumele de plata la un eventual control fiscal in acest an.

Consultati urgent o firma de contabilitate mai serioasa si care va tine confidentialitatea discutiilor, s-ar putea sa fiti nevoiti sa lichidati urgent si voluntar firma de care ati facut vorbire.

Daca nu am dreptate, imi voi cere aici scuzele sincere pentru necunoasterea legislatiei in vigoare si sfaturile gresite postate.

Rugamintea mea este sa ne tii la curent cu evolutia situatiei prezentate, sunt sigur si alte persoane cu probleme asemanatoare.



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2015 - 08:37 AM

Vezi postareamutual, la 03 September 2015 - 05:45 PM, a spus:

Rugamintea mea este sa ne tii la curent cu evolutia situatiei prezentate, sunt sigur si alte persoane cu probleme asemanatoare.
aceeasi rugaminte o am si eu.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL