Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scadere gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Scadere gestiune


8 replies to this topic

#1 Marius.Ioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 December 2015 - 05:31 PM

Buna ,Am cautat pe forum si nu am gasit dar poate ma ajutati cineva .... sora mea si-a deschis PFA in sistem real coafura-frizerie si nu stiu cum se scoate din evidenta produsele pe baza bonului fiscal emis.



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 January 2016 - 07:59 PM

Nu prea e clara intrebarea asa ca va rog sa reveniti cu precizari.
Adica in acea frizerie coafura comercializati/vindeti si produse cosmetice (pe care le achizitionati de la furnizori, puneti un adaos si le vindeti daca clientul doreste sa le cumpere de la dumneavoastra) si acesrea apar pe bon separat de contravaloarea serviciului prestat, pe langa partea de servicii oferite clientilor? Sau va referiti la produsele folosite ca si consumabile in activitatea respectiva?
Daca faceti vanzare separat de prestare de servicii, trebuie sa completati nir la facturile cu marfa intrata cu produsele pentru vandut, sa completati un registru de gestiune zilnic in care la intrari treceti valoarea nir-urilor cumarfa pentru vanzare, la iesiri treceti valoarea din raportul z scos de la casa d marcat. Doar partea din raportul z care se refera la marfa de vandut.
Daca e vorba de produse considerate ca si consumabile. nu e cazul sa apara pe bonul fiscal.




#3 Marius.Ioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 January 2016 - 09:27 AM

Ma refer doar la produsele folosite ca si consumabile (nu se face vanzare de produse ) cum se scad din gestiune.



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 January 2016 - 04:34 PM

Completati bon de consum la pretul de achizitie.



#5 Marius.Ioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 January 2016 - 06:28 PM

Vezi postareaGEORGE NEAGU, la 03 January 2016 - 04:34 PM, a spus:

Completati bon de consum la pretul de achizitie.
Multumesc.



#6 apatrascu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 November 2018 - 02:43 PM

Buna ziua,
Am un contract de organizare evenimente in care se stipuleaza ca in cadrul evenimentului trebuie sa le dau participantilor niste produse (pixuri, mape, etc). Dar eu facturez beneficiarului doar un pachet de servicii eveniment, nu si produse.
Cum ma descarc de produsele respective(pixuri, mape, etc)? Este posibil sa nu le bag in gestiunea proprie? Sa le consider cumva ca pe un "serviciu conex"?
Multumesc,



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2018 - 05:25 PM

Dupa parerea mea, produsele trebuie sa intre la tine in gestiune daca prin contract ai obligatia de a le da participantilor si ele nu ti se predau de catre beneficiar - tu urmand doar sa le imparti, ci trebuie sa le si cumperi ca sa ai ce sa imparti.
Costurile/cheltuielile tale cf. contract includ si aceste materiale, chiar daca nu le facturezi separat.

Descarcarea de gestiune se face cu bon de consum (cantitate cf contract sau situatiei reale de la eveniment), ca la orice iesire din gestiune de acest tip.

:smile:



#8 apatrascu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 November 2018 - 10:30 AM

Multumesc mult!



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2018 - 02:36 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL