Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Expirate magazine ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Expirate magazine !

2 replies to this topic

#1 FREDUFIN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 April 2016 - 03:20 PM

Buna ziua,

Nu stiu daca am postat la rubrica corespunzatoare !
1. Cum se procedeaza cu marfa care a expirat pe rafturile magazinelor ? as dori daca se poate o lege actualizata care face referire la acest aspect.

2. am asa:

cumparare de marfa :
371.01=401
4426=401

expiratele le trec pe :
607=371
si 635 =4427 ?

3. pe baza caror documente le scot din gestiune, contabilitate , din evidente ... ?

4. se apeleaza la o frima specializata, firma care a vandut marfa catre un magazin au ei o firma care colecteaza si distrug marfa ?

5. ce se intampla daca angajatul din ambitie nu scoate marfa expirata de la raft si vine control , se da amenda ? Firma poate sanctiona angajatul ca nu a luat masuri pentru scoaterea marfii cu probleme de pe raft ?

Multumesc



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2016 - 07:23 AM

Pentru marfa expirata se fac liste de inventar si se scoate din gestiune in baza procesului verbal aprobat de catre administrator , daca este perisabila aveti un link aici : http://contabilul.ma...a-stricata.html

Depinde despre ce produse expirate este vorba , de obicei nu este necesara o firma specializata.

Daca gestionarul sau vanzatorul are in fisa postului trecut si faptul ca este direct raspunzator pentru nescoaterea de la raft a produselor expirate il puteti sanctiona daca aveti control si primiti amenda , eventual ii puteti imputa amenda respectiva daca are trecut printre obligatii sa respecte si aceasta sarcina de servici .

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 FREDUFIN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 May 2016 - 05:29 PM

Este vorba de un magaizn tip PLAFAR -magazin naturist .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL