Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordin de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ordin de compensare

32 replies to this topic

#21 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 28 August 2005 - 05:58 PM

Deci pt. a acizitiona formulare de ordin de compensare merg direct la "Imprimeria Nationala" sau se pot achizitiona si de la RTC de unde se pot achizitiona si facturi,chitante etc....

Deci sa zicem ca firma x a facut un proiect in schimbul unor echipaje de la firma y, firma x emite factura cu valoarea proiectului iar firma y cu valoarea echipajelor? Apoi se fac ordinele de compensare, in 2 exemplare unul albastru si unul rosu?Pastrez exemplarul meu albastru si exemplarul clientului rosu.Pe spate se scrie factura si valoarea acesteia?

Sper ca am inteles bine,m-ar ajuta tere mult daca cineva mi-ar confirma asta ca nu am am mai facut asa ceva si mi-e tare teama sa nu cumva sa gresesc ceva.

Mentionez ca suma facturii este mai mica de 100 mil ROL



#22 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 12 September 2005 - 04:08 PM

Imi spune si mie cineva conform carui act normatic ordinele de compensare sunt cu regim special?Ma intreaba sefa mea! :oops:




#23 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 12 September 2005 - 04:13 PM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...dine+compensare



#24 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 12 September 2005 - 04:24 PM

Citeaza


Luiza esti un ingeras! :smt059



#25 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 29 September 2005 - 11:31 AM

Ajutorrrr
Lucrez la o firma la care a inceput sa se faca compensari de valori foarte mari.Problema este ca nu am mai facut si trebuie sa ma ocup eu de asta Ma ajuta cineva cu etapele pe care trebuie sa le parcurg?
Multumesc



#26 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 29 September 2005 - 11:35 AM

scrie-mi pe pm si iti explic.



#27 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 30 September 2005 - 10:41 AM

BIBI a spus:

scrie-mi pe pm si iti explic.
te rog frumos, repeta mesajul si pentru mine, sunt la fel de incepatoare si clientul meu vrea sa compenseze doi furnizori- unul caruia i-a dat avansuri cu unul de la care a luat marfa.
multumesc



#28 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 September 2005 - 12:03 PM

ti-am sris pe MAIL



#29 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 November 2005 - 02:25 PM

Daca poti demonstra ca nu exista termen de scadenta prevazut pe factura compensata sau printr-un contract poti compensa si 100 de miliarde odata :) eu am reusit doar 38 de miliarde ca record absolut :))
Si am avut control de fond si :D e ok ...
Ajutam cum / cand putem....



#30 carmenz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2006 - 09:06 AM

Am si eu o intrebare. In cazul in care am de facut o compensare iar clientul nu are OC si nici nu vrea sa cumpere, ce se poate face in situatia aceasta? Se poate sa fac eu OC si pentru el?
Merci



#31 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 11:17 AM

anulezi OC
si poti compensa prin chitante dc ai sub 5000 ron valoarea de compensat sau dc aveti cont la o banca comuna puteti merge la ghiseu si faceti schimb de OP pt valoarea de compensat.



#32 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 05 January 2006 - 04:25 PM

sa isi cumpere :D de la bursa de marfuri sau cel mai apropiat IMI din zona :D
Ajutam cum / cand putem....



#33 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 21 December 2006 - 01:30 PM

Buna ziua,
Si sarbatori fericite.
Ma ocup mai mult cu management si resurse umane, si cu partea mai "miuca" de contabilitate, iar pana acum m-am compensat cu clientii mei, prin OC-uri pe care le emiteam doar eu, specificand pe verso ambele facturie emise de catre furnizor si client, cu sumele compansate, ex albastru la ei la mine rosu, nu.

Insa....

Azi am intalnit un caz, cei carora le-am facut ordin de compensare, mi-au facut si ei, iar pe verso apare doar factura emisa de ei, suma ce le-o datoram eu, ori eu am citi regulamentul de compensare si am vazut ca acolo nu mentioneaza nik depsre faptul ca trebuie emise oc-uri de ambele parti, vazand insa raspunsurile tae, Bibi, am intrat la "banuieli", si as vrea cu aceasta ocazie sa ma lamuresc, atasez ptr voi si reglementarile pe care le am eu, daca mai aveti altceva as dori si eu,
Mesik
PS: aaa si cand nu aveam OC-uri, faceam niste procese de compensare (va pun un model) in word unde dadeam aceleasi explicatii, fiecare dintre pers juridica sa-si evidentieze compensare in contabilitate,
Deci e corect si asha, numai de o parte oc?? caci multi clienti, nu stiu, si chiar nu au oc-uri, dar atat timp cat au evidentiat si au integitrat corect in contabilitate, si nu mai apar debite, sa fie oare o porblema??

Bibi as astepta de la tine o lamurire.
Cu bine
o zi superba

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL