Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venituri din drepturi de autor - 2018 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


89 replies to this topic

#81 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2018 - 12:52 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 18 January 2018 - 11:24 AM, a spus:

In baza de date a ANAF intra lunar decl. depuse de catre beneficiarii lucrarilor, cu impozitul retinut (D100) pt fiecare PF / CNP in parte, ..........




#82 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2018 - 01:42 PM

Din păcate, impozitul nu se declară pe CNP, e la grămadă la poziția 611 din D100




#83 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2018 - 02:03 PM

Da, corect ! Ms frumos ! Cred ca am compilat cu D205 ... :blush: :blush2: Scuze !!
Corectez acum la mesajul initial, ca sa nu genereze confuzie.



#84 Ioana I.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 February 2018 - 11:51 AM

Buna, Otilia,

Incep prin a-ti multumi pentru toate informatiile utile pe care le-am gasit aici. Daca este posibil, ma poti ajuta cu o informatie de calcul a impozitului si contributiilor?

Urmeaza sa inchei un contract pe drepturi de autor, eu fiind deja salariat (cu un salariu net >2000 lei / luna). Este primul contract DA pe care il inchei, anul trecut nu am mai avut alte venituri decat cele salariale.

Inteleg ca va trebui sa platesc contributii pe toate veniturile, inclusiv cele din drepturi de autor si nu mai sunt scutita de plata acestora pe veniturile din drepturile de autor, asa cum era in vechea lege.

Daca veniturile din drepturi de autor sunt in valoare de 1800 lei, adica mai mici decat salariul min brut pe economie / luna (1900 lei), atunci ce contributii trebuie sa platesc?

Stiu ca o sa platesc impozitul pe venit (o sa optez pt var. cu 10%), insa nu am inteles exact care este valoarea contributiilor datorate.

Multumesc frumos!



#85 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2018 - 01:39 PM

Bine ai venit, Ioana, :smile:

Avand in vedere ca pana la ora asta inca sunt valabile prevederile din Codul fiscal ref. la contributiile sociale aplicabile veniturilor din DA incepand cu 01.01.2018, nu am ce noutati sa-ti ofer.

Inteleg ca ai citit topicul, deci n-o sa reiau baza legala si explicatiile detaliate, ci doar o sa-ti spun ca pt anul acesta nu vei avea de plata ctb. sociale pt ca anul trecut nu ai avut decat venituri salariale, iar ele nu intra in plafonul de 22.800 lei dat ca baza de calcul.
Daca nu depasesti acest plafon in 2018 - suma care se calc. pt DA ca fiind venit brut - cota forfetara de 40% din acest venit (deci nu se cumuleaza venitul brut in totalitatea lui, ci mai putin cu acea cota de 40%), atunci nici in 2019 nu vei de plata ctb. sociale pt aceste venituri.

Precizez ca prevederile astea se pot schimba fiindca, din cate am inteles de la ministrul de finante, se intentioneaza revenirea la forma veche de impozitare - adica cea cu retinere la sursa a ctb. sociale, dar vom vedea ce va fi pana la urma ... Oricum, situatia trebuie sa se clarifice / stabilizeze pana in luna martie cand intervine primul termen de plata al contributiilor - evident, pt cei ce le datoreaza.

Se pare ca sunt inca in lucru ajustari de legislatie, asa ca ce ti-am spus aici poate fi schimbat.
Voi anunta, de indata, orice modificari apar, asa ca stai aproape de noi ! :wink2:



#86 micsa rodica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 March 2018 - 06:52 PM

Buna seara! As dori sa-mi spuneti daca aceasta formulare " 5.1. Cesionarul va plăti Cedentului o remuneratie totala in valoare de 1,064 lei brut din care se vor retine si vira la bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale contributiile pe care cesionarul trebuie sa le plateasca in numele Cedentului conform legii romane in vigoare. Cedentul va primi suma neta de 1,000 lei" este corecta si legala. Mentionez ca este vorba de un Contract de cesiune a drepturilor patrimoniale de autor Incheiat astazi, 03.ianuarie.2018 pe care l-am primit pe mail ieri, 07 martie 2018. Va multumesc anticipat.



#87 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2018 - 10:09 AM

Da, este corect (astazi!).
Se retine deocamdata doar impozitul.

CAS si CASS vei plati in 2019 daca depasesti suma de 1900*12 (la CAS) sau 1900*lunile de contract la CASS.

Repet, asta-i valabil azi, nu stiu ce modificari vor mai fi. S-a pus in discutie retinerea contributiilor de catre platitor, ca pana in 2018 (adica revenirea la forma anterioara) ... dar nu stiu daca o vor face.



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2018 - 10:22 AM

Calculul este corect daca ai optat pt impozitul final (de 10%) si numai in conditiile legislatiei actuale privind contributiile sociale datotarate de DA.

Ca sa intelegi cum au calculat :
- baza de calcul este : 1064 - 40% cota forfetara deductibila = 638,4
- impozit final 10% = 638*10% = 64
- net : 1064 - 64 = 1000 ron.

In conditiile Codului fiscal de acum, daca acesta este singurul tau venit din activ. independente, nu ai obligatia de plati CAS si/sau CASS, insa ai putea fi interesata sa platesti CASS prin optiune - daca acesta este singurul tau venit cu totul (nu esti salariata, pensionara, studenta ...).
Suma de plata ar fi de 570 lei la fiecare trimestru. Asta ar putea sa insemne o scadere a netului incasat fiindca din acel net de 1.000 ron vei face PERSONAL, la Fisc, eventuala plata a CASS pt a ramane asigurata la sanatate in sistemul de stat, adica sa ai in continuare medic de familie si restul....

Pe de alta parte, daca legislatia se modifica iar, asa cum a spus ministrul de finante, sunt sanse mari ca DA sa fie impozitate complet la sursa, asa cum a fost in ultimii 10 ani (cu impozit pe venit si contributii sociale), ceea ce inseamna ca impozitarea brutului probabil nu va mai fi la fel, DAR sa asteptam var. finala de OUG si vb dupa aceea daca trebuie sa-ti renegociezi contractul pt a ramane in mana cu cei 1.000 ron sau nu esti afectata de modificari.



#89 micsa rodica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 March 2018 - 02:46 PM

Va multumesc pentru raspunsuri. Inteleg ca " bugetul asigurarilor sociale" nu are ce cauta in acea fraza in momentul de fata.



#90 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2018 - 05:22 PM

Da, nu are ! Cata vreme brutul e 1.064 lei si netul 1.000 lei, nu putem vb de contributii sociale retinute la sursa (adica de catre platitorul de venit).






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL