Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D112 - topic 2018


87 replies to this topic

#1 Puxi27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 December 2017 - 01:38 PM

Buna ziua,
Am transmis d112 pt singurul salariat , pe 0, pt ca e in concediu fara plata. Am primit confirmarea, fara erori de validare. Acum, verificand altceva la ANAF, mi se spune ca nu apare transmisa. Am recipisa, tot. V-ati mai aflat in cazuri similare ? Ms



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 January 2018 - 12:57 PM

Si daca te uiti pe stare D112 ce apare?




#3 anghel21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 January 2018 - 05:32 PM

Buna seara.
Pentru o casa de ajutor reciproc cu 2 persoane platite (cu 380 si 250 lei brut) pana in oct 2017 nu erau probleme cu depunerea d112. Acum sunt. In sensul ca la asigurati A1 inainte bifam pct. 3 (Alte pers care realiz venituri asim salariilor-care nu au contract individual...). Acum, daca aleg acelasi pct. imi apar erori si avertizari (EROARE - A.1. Pt tip asigurat A_1 = 3 bazele la somaj , sanatate si pensie trebuie sa fie = 0!). De asemenea nu se genereaza nici XML-ul, astfel incat: Fisierul depus nu este un document valid - Declaratia nu are un fisier XML atasat. Oare unde gresesc. Va multumesc anticipat pt raspunsuri.



#4 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 10 January 2018 - 11:03 PM

Vezi postareaanghel21, la 10 January 2018 - 05:32 PM, a spus:

Buna seara.
Pentru o casa de ajutor reciproc cu 2 persoane platite (cu 380 si 250 lei brut) pana in oct 2017 nu erau probleme cu depunerea d112. Acum sunt. In sensul ca la asigurati A1 inainte bifam pct. 3 (Alte pers care realiz venituri asim salariilor-care nu au contract individual...). Acum, daca aleg acelasi pct. imi apar erori si avertizari (EROARE - A.1. Pt tip asigurat A_1 = 3 bazele la somaj , sanatate si pensie trebuie sa fie = 0!). De asemenea nu se genereaza nici XML-ul, astfel incat: Fisierul depus nu este un document valid - Declaratia nu are un fisier XML atasat. Oare unde gresesc. Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Verifica daca nu cumva statul de plata este pe ianuarie 2018 (cand somaj, CAS si CASS firma=0).

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 November 2017 - 05:30 PM, a spus:

D205 parca nu se mai depune in 2018, cf. OUG 84/2016 pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul financiar-fiscal, nu-i asa ?
Nu se mai depune pentru salarii, doar. Pentru celelalte venituri se depune in continuare.



#5 svaiter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:tulcea

Postat 11 January 2018 - 10:17 PM

Tichetele cadou pot fi asimilate cu tichetele de masa si trecute in rind E.10 ?



#6 anghel21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2018 - 07:23 AM

Verifica daca nu cumva statul de plata este pe ianuarie 2018 (cand somaj, CAS si CASS firma=0).
Adica la statul pe ianuarie (cand somaj, CAS, CASS =0) la brut aplic impozit 10% si rezulta netul.

Aceasta postare a fost editata de anghel21: 12 January 2018 - 07:25 AM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 05:07 PM

@Irina007,
Nu te-ai uitat si la postul meu urmator .... :smile: , dar intentia a fost buna.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 23 November 2017 - 10:56 AM, a spus:

Pt impozitele care se regasesc si in D112 NU se mai depune D205, scopul fiind exact acela de a evita dubla declarare de informatii.
Cf. OPANAF3695/2016 se vor raporta in D205 numai impozitele cu retinere la sursa pt. venituri din dividende, din dobânzi, din lichidarea unei persoane juridice, din premii, din jocuri de noroc cu impunere finală, din alte surse.




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 05:15 PM

Vezi postareasvaiter, la 11 January 2018 - 10:17 PM, a spus:

Tichetele cadou pot fi asimilate cu tichetele de masa si trecute in rind E.10 ?
Da, da ! Banuiesc ca e vb de D112 la dec. :smile:



#9 tuica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 January 2018 - 02:57 PM

cum se compl.dec.112 pt un pensionar lim.de,varsta si angajat contabil la o as.de propr.cu o ora salar 182 lei pt luna .dec .2017. se incadreaza in sectiunea A asigurat si plateste As. de Prop.pt.suma de 182 lei brut CAS ,CASS . Mentionez ca pensia este de 1030 lei si mai are 1 contr.de mandat ca cenzor la o as.de Prop. cu un brut de 77 lei. nu se retine somai ang si angajator., daca are functia de baza unde este angajat cu CIm are si deducere si nu se retine impozit ? Va multumesc.



#10 onitzam

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 January 2018 - 03:08 PM

Pentru o casa de ajutor reciproc cu 3 persoane platit pana in oct 2017 nu erau probleme cu depunerea d112. Acum sunt. In sensul ca la asigurati A1 inainte bifam pct. 3 (Alte pers care realiz venituri asim salariilor-care nu au contract individual...). Acum, daca aleg acelasi pct. imi apar erori si avertizari (EROARE - A.1. Pt tip asigurat A_1 = 3 bazele la somaj , sanatate si pensie trebuie sa fie = 0!). Oare unde gresesc. Va multumesc anticipat pt raspunsuri.



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2018 - 08:32 PM

Ce fel de "angajati" sunt, ce functii au?
Descarca ultima versiune de 112 si vezi acolo la ce punct se incadreaza fiecare.



#12 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 22 January 2018 - 03:09 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 January 2018 - 05:07 PM, a spus:

@Irina007,
Nu te-ai uitat si la postul meu urmator .... :smile: , dar intentia a fost buna.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 23 November 2017 - 10:56 AM, a spus:

Pt impozitele care se regasesc si in D112 NU se mai depune D205, scopul fiind exact acela de a evita dubla declarare de informatii.
Cf. OPANAF3695/2016 se vor raporta in D205 numai impozitele cu retinere la sursa pt. venituri din dividende, din dobânzi, din lichidarea unei persoane juridice, din premii, din jocuri de noroc cu impunere finală, din alte surse.
Otilia, scuze, dar nu vazusem raspunsul tau :) Cred ca am deschis fereastra sa scriu si, intre timp, tu raspunsesi deja - oricum, muuuult mai documentat ca mine!



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2018 - 03:41 PM

Nu-i pbl., :biggrin: , ba chiar e f bine sa sesizezi ce crezi ca este eronat.
Nici pe departe nu le stiu pe toate din CF, dar cam stiu unde sa caut informatia si sper sa ma mai duca mintea sa o interpretez corect... cat m-o mai duce ... ca imbatranesc si eu ... constatand cu mare tristete ca nu mai am sprinteneala mintii din tinerete.



#14 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 February 2018 - 01:22 PM

Buna,
Din cat am citit in proiectul pt. D112 https://chat.anaf.ro/d394.nsf nu am gasit modificarea (la Formule si restrictii) care sa tina seama de exceptiile la ord.4/2017 pentru CAS si CASS contracte partiale.
Exista si nu am vazut-o eu sau iar depunem D112 cu atentionari?



#15 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 05 February 2018 - 01:43 PM

Pai din 2018 firma nu mai plateste CAS si CASS! Modificarea bazei de calcul a CAS si CASS pt contractele cu timp partial se referea la contributia angajatorului. Pt angajat a ramas brutul realizat.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 03:43 PM

NU, Irina ... Desteptii de legiuitori n-au trecut cele de mai jos la baza de calcul, ci la stabilirea si plata contributiei ! Nici macar n-au facut o trimitere catre art. 146 la partea cu baza de calcul, ca sa nu-l omitem cumva si sa intelegem exact ce ai inteles si tu citind baza de calcul (si eu acum ceva vreme..., poate si altii).
Mi se parea mult mai normal sa scrie la "Baza de calcul" sumele la care se aplica/se calculeaza contributiile, iar la "Stabilirea si plata ... ) sa scrie doar la ce intervale de timp se stabilesc si se platesc (lunar/trimestrial...) si de catre cine (in cazul nostru, de catre angajatori), Ei au mutat la stabilire si plata o parte din prevederile referitoare la baza de calcul, caz in care sigur ca poate scapa aspectul cu CIM partial, fir-ar sa fie ... dar deh ... cu logica lor e mai greu ...


ART. 146 - Stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale
(51) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.
(52) Prevederile alin. (51) nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situații:
a) sunt elevi sau studenți, cu vârsta până la 26 de ani, aflați într-o formă de școlarizare;
b) sunt ucenici, potrivit legii, în vârstă de până la 18 de ani;
c) sunt persoane cu dizabilități sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaște posibilitatea de a lucra mai puțin de 8 ore pe zi;
d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepția pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum și a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;
e) realizează în cursul aceleiași luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puțin egală cu salariul de bază minim brut pe țară.
(53) În aplicarea prevederilor alin. (52), angajatorul solicită documente justificative persoanelor fizice aflate în situațiile prevăzute la alin. (52) lit. a), c) și d), iar în cazul situației prevăzute la alin. (52) lit. e), procedura de aplicare se stabilește prin ordin al ministrului finanțelor publice.

SECȚIUNEA a 4-a - Stabilirea, plata și declararea contribuției de asigurări sociale de sănătate în cazul veniturilor din salarii și asimilate salariilor
ART. 168 - Stabilirea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate

.......(5) Calculul contribuției de asigurări sociale de sănătate se realizează prin aplicarea cotei prevăzute la art. 156 asupra bazei lunare de calcul menționate la art. 157.
(51) Prevederile art. 146 alin. (51) - (53) se aplică în mod corespunzător. (!!)



#17 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 05 February 2018 - 04:00 PM

Of, scuze pentru dezinformare! Eu nu am decat situatia cu cumul de salarii, asa incat nu am urmarit cu toata atentia detaliile acestor prevederi. Ramasesem cu impresia ca doar angajatorul datoreaza contributiile marite!
Daca taceam, filozof ramaneam :) Multumesc, Otilia, pt clarificari!!



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 04:07 PM

Irina, crede-ma ca m-a pacalit si pe mine acum ceva vreme si consider am toate circumstantele atenuante, cf celor explicate mai sus, la inceputul mesajului. O recunosc cu toata sinceritatea ... :blush:
Poate mai sunt multi ca noi - cei care au fost indusi in eroare de forma de prezentare/ incadrare a prevederilor legale, la un art. / capitol in loc de altul.

Chiar n-ai de ce sa te jenezi, e vina lor in principal, eu asa cred !

Ms mult pt buna intentie de a raspunde, de a ajuta ! :wub:



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 04:32 PM

Irina, daca vrei o sa sterg mesajele ... doar sa-mi spui. Nu vreau sa te simti inconfortabil aici ! :wub:



#20 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 05 February 2018 - 04:39 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 February 2018 - 04:32 PM, a spus:

Irina, daca vrei o sa sterg mesajele ... doar sa-mi spui. Nu vreau sa te simti inconfortabil aici ! :wub:
Multumesc frumos pt delicatete :smile: , dar o sa-mi asum greseala. Asa, poate or sa vada si altii explicatiile tale si n-or sa cada in aceeasi eroare ca mine!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL