Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 07:36 PM

EU !

E drept, acu' vreo 10 ani + in 2001 si asta nu neaparat din cauza mea cat din cauza ca a fost controale de fond de la admin. fin. si nu s-au legat de ora de pe facturi, de ex.
Altfel, controalele la care "am luat" amenda au fost doar cele de la Garda si au vizat doc. primare cu probleme de genul celei enuntate mai sus, dar nu faceam eu conta primara. Si daca as fi facut-o tot nu scapam fara vreo amenda, acolo, sa nu plece cu mana goala, asta-i clar. Ideea e ca DOAR pe conta efectiv, ceea ce controleaza adm. fin., e f. posibil sa nu iei amenda daca lucrezi corect si ingrijit, ca sa fie totul clar si sa nu existe neintelegeri. Situatiile extracontabile m-au ajutat de multe ori cand am vrut sa mearga mai repede controlul si sa le fie mai usor de urmarit inreg. facute, darile calculate si virate.



#42 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 January 2006 - 08:40 PM

Trei luni, daca nu exista alte suspiciuni. :wink:




#43 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 17 January 2006 - 09:34 AM

Intr-adevar, daca nu au o sesizare, perioada minima este trei luni! :oops:



#44 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2006 - 11:22 AM

cristianamatache a spus:

....apropo e cineva pe aici care a avut control si nu a luat niciodata amenda?
DA
Intr-o lupta continua pentru existenta(a se citi libertate) trebuie sa te straduiesti sa te incadrezi in lumitele legale.
Atunci cand nu poti duce la indeplinire ceea ce iti propui, paraseste acel loc(de munca).
radu_o



#45 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 17 January 2006 - 12:34 PM

Ovidiu Tender afirma acum vreo 2-3 ani, pe un post TV cu acoperire nationala, ca nici una dintre firmele lui nu a fost amendata, deoarece el este foarte corect.
Garda financiara face publice periodic rapoarte in care arata ca 80% dintre societatile controlate au fost amendate. Pe mine m-ar interesa care sunt cele 20% care scapa neamendate, ca sa fac cu ele un schimb de experienta, doar si eu vreau sa fiu corect.
Dar cum GF nu le face publice, poate ne impartaseste cineva cateva elemente din ''know-how-ul'' utilizat pentru evitarea amenzilor.



#46 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 January 2006 - 04:26 PM

De acord cu Otilia. La controalele de fond este posibil sa nu iei amenda, daca iti faci treaba cu responsabilitate. Eu am avut controale de fond cu ocazia rambursarilor de TVA, si, din 5 asemenea controale, am luat amenda o singura data, pe drept.
Din pacate nu acelasi lucru se poate scpune despre GF.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#47 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 02 February 2006 - 05:17 PM

Apropo de control GF :
Nu exista societate fara sa plateasca o amenda minima (doar daca societatea este a lor sau a rudelor...)
Au sarcina sa gaseasca ceva .... si sa nu plece de la societate fara amenda asa ca procentul de 20% din societati care nu au platit amenda sunt ale lor ... :evil: :evil:
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#48 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 27 February 2006 - 05:01 PM

Ei nici chiar asa,chiar daca este "societatea lor" tot platesc amenda,ca altfel e batator la ochi.Caz concret am intalnit,cand se primea urmatoarea comanda:"pregateste 2 milioane ca vin sa va dau amenda".
Hi,hi,,,suna aberant dar este facut cu cap.



#49 irina farmazon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2006 - 05:16 PM

Buna,

Poate ma ajuta cineva.....am un magazin de bijuterii ca punct de lucru....problema este urmatoare: in caz ca vin cei de la garda financiara ce documente si registre trebuie sa detin la magazin? Toate registrele le am la sediul social.....



#50 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 March 2006 - 06:01 PM

Registrul unic de control - musai!



#51 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2006 - 10:58 PM

registru unic de control trebuie sa ai si la sediul social si la punctul de lucru
note de intrare receptie care sa ateste provenienta marfii
documentele firmei in copie
copii ale contractelor de munca
registru de casa



#52 irina farmazon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2006 - 08:26 PM

Registru de casa nu am decat la sediu principal.....magazinul nu are vanzari frecvente (max. 3-4 pe luna)......iar modalitatea de plata cea mai utilizata este cea prin card....iar vanzarile cash le inregistrez in registru de la sediu....oare e bine?



#53 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 04 September 2006 - 02:16 PM

Am luat amenda 3000 ron ( cu 500 peste minim ) pentru ca am incasat in numerar facturi catre clienti , facturi pe care era prevazut discount. Firma de distributie vinde unor farmacii marfa.Farmaciile mici nu au auzit de banca. Ele te programeaza si te duci la 2 saptamani si incasezi cu taraita cate 50 ron pana iti acoperi factura. Nici macar nu erau incasate pe loc. Deci nu am voie sa incasez in numerar, indiferent ca nu e pe loc , daca am dat pe factura discount :angry2: :angry2: :angry2: :angry2: :angry2: :angry2:
Baza legala OG 15/1996 ,ART.5 ,ALIN.3, cu modificarile ulterioare.
N-am facut criza de nervi pentru ca criza am facut-o anul trecut cand am luat-o aceiasi amenda. Am incercat sa-i conving pe cei de la facturare-vanzari sa nu mai factureze discountul ci sa treaca direct pretul micsorat numai ca unele farmacii nu vor asa . De aia mi-au dat minimul plus 500 ron pentru ca eram recidivisti. :wub: :wub: :wub:



#54 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 September 2006 - 04:12 PM

1. In primul rand, mai este un topic cu aceiasi tema, era bine sa fie pus acolo.
2. Poate cazul expus se refera la altceva pentru ca nu exista amenda pentru incalcarea art.5, alin.3 (asta se refera la operatiuni exceptate) si nici acea amenda maxima de 3.000.
3. Nu are nici o relevanta elemntele facturii (fie el si discount) ci totalul facturii incasate in numerar, care trebuie sa fie sub 5.000, amenda fiind de la 5.000 la 10.000.
4. O singura exceptie: daca discountul se refera la "acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar". Dar la asta amenda este de 2.500 la 5.000 (art.5, alin.5).
5. Daca totusi amenda e in afara legii, sau a limitelor stabilite de aceasta, cine ne impiedica sa o atacam in instanta?



#55 roninblue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 04 December 2006 - 05:20 PM

Am un contract de 12 luni cu plata trimestriala (in total 4 facturi, prima dupa 3 luni de prestare serviciu, apoi dupa 6 luni...)

Am citit pe forum ca ar fi posibil sa primesc amenda de la garda financiara pentru ca nu emit facturi lunar pentru servicii lunare prestate si efectuate conform la art.155 alin2 din Codul fiscal (in sensul ca in perioada controlata au fost emise facturi fiscale pentru prestari servicii, fara ca facturile fiscale sa fie emise pana cel tarziu pana la data sfarsitul lunii urmatoare celei in care prestarea a fost efectuata)

Poate sa ma ajute cineva? trebuie sa schimb contractul si sal fac cu facturare lunara?... nu se pot face astfel de contracte in Romania... apropo Garda Financiara are un birou de informatii pentru astfel de intrebari?

Multumesc



#56 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 December 2006 - 09:47 PM

da, risti amenda. conform codului fiscal, factura pt.serviciile prestate trebuie intocmita fara sa depaseasca sfarsitul lunii in care au fost prestate serviciile. nu-ti pot da acum exact articolul din cod, vezi la titlul "TVA". data incasarii facturii nu are nici o legatura cu data emiterii ei.



#57 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 04 December 2006 - 10:29 PM

Cod fiscal - art 155 alin 2 competat prin

(2) (OG 83/2004) Pentru livrări de bunuri factura fiscală se emite la data livrării de bunuri, iar pentru prestări de servicii, cel mai târziu până la finele lunii în care prestarea a fost efectuată.



#58 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2006 - 09:03 AM

Solutia este sa faci factura in avans (cum fac cei de la astral, de exemplu) dar o sa te doara ca trebuie sa platesti TVA.



#59 roninblue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 December 2006 - 12:16 PM

hmm... si daca contractul dureaza 8 luni, cu facturare lunara nu pot emite cate o factura in fiecare luna urmatoare pentru luna precedenta? (adica pentru luna 1 emit o factura in luna 2, pentru luna 2 emit o factura in luna 3... si tot asa ?)



#60 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2006 - 02:00 PM

O emiti pe 31 (sau care e ultima zi) si, daca vrei, ii pui data scadentei mai indepartata.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL