Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Imobilizari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Imobilizari

8 replies to this topic

#1 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 September 2004 - 01:26 PM

Cum se poate scadea valoarea de inregistrare a unui program informatic, daca acesta a fost inregistrat in exercitiul financiar anterior si deja au "trecut" peste el cateva luni de amortizare?
Daca se poate va rog pe langa calea legala sa imi puneti si o monografie.
Multumesc
Ajutam cum / cand putem....



#2 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 30 September 2004 - 01:29 PM

In ce sens sa-i scazi val. de inregistrare?




#3 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 September 2004 - 01:46 PM

Daca am o valoare de intrare de 100 um si valoarea reala si platit a a fost de 90 Um ce fac cu diferenta de 10 Um. cum o scad?
Ajutam cum / cand putem....



#4 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 30 September 2004 - 02:00 PM

Imi pare rau dar nu inteleg...Tb sa fii mai explicit



#5 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 September 2004 - 03:41 PM

S-a inregistrat gresit valoarea imobilizarii- in cazul de fata un soft, cum se poate repara? Deja au fost mai mult de 12 luni de amortizare la el.
Ajutam cum / cand putem....



#6

  • Guests

Postat 30 September 2004 - 04:04 PM

Valoarea de intrare este data de costul de achizitie al programului informatic. Tu pe baza caror documente ai inregistrat programul?
Daca l-ai achizitionat cu factura de ce spui ca valoarea reala este de 90 um dupa nu stiu cate luni.Il platesti in rate si valoarea la sfirsitul platilor este de 90 um .? l-ai reevaluat sau ce ?



#7 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 September 2004 - 04:10 PM

Proforma nu este egala cu factura. Ce naiba mai conteaza cum s-a ajuns acolo. Eu am vazut ca mai am descoperit la furnizor niste bani si el imi spune ca nu....
Ajutam cum / cand putem....



#8 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 30 September 2004 - 04:19 PM

Eu as merge pe varianta corectiei. De ex. daca ai avut 208=404 100 u.m. si de fapt el costa 90 atunci faci 208=404 -100 u.m. si concomitent 208=404 90 u.m. Faza a doua consta in recalcularea amortizarii si inreg. diferentei in luna in care ai constatat, aducand amortizarea la zi si sperand ca nimeni nu se va lega de asta... Cel putin eu asa as proceda. Mai asteapta alte propuneri...



#9 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 09:46 PM

Iliutza are dreptate - e cea mai buna metoda.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL