Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitatea de gestiune este obligatorie ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

contabilitatea de gestiune este obligatorie ?

45 replies to this topic

#41 dbalmus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 January 2007 - 02:29 PM

Contabilitatea de gestiune este obligatorie numai in contextul in care ea are impact financiar!
De exemplu in cazul produselor finite predarea in magazie se face la cost standard (pentru ca in acel moment nu se stie cat a costat). Rolul contabilitatii de gestiune, in acest caz este sa calculeze costul real si chiar mai mult sa stabileasca diferentele de cost (care se vad in rulajul contului 903). Din acest rulaj se pot calcula diferentele de cost care corecteaza costul standard. Bineinteles acest lucru este valabil daca produsul finit ramane cu sold la sfarsitul lunii. Nota contabila este 348=711.
Productia neterminata (rulajul contului 933) are de asemenea impact financiar prin nota 331=711 prin care se transporta cheltuielile de productie nefinalizata in luna urmatoare.



#42 dbalmus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 January 2007 - 02:51 PM

As raspunde la aceasta intrebare enumerand cateva caracteristici:
1. Preia date din contabilitatea financiara pentru a putea calcula diferite valori (costul produsului, productie neterminata, diferente de cost, profit). Am numit aceasta preluare colectare de costuri/venituri
2. Are sens pentru cheltuieli si venituri (anumite venituri). De fapt se restocheaza cheltuielile in conturile 92x.
3. Este obligatorie in anumite contexte. De exemplu pentru produsele finite permite calculul diferentelor de cost si a productiei neterminate. Aceste diferente se inregistreaza apoi in financiar - de aici obligativitatea utilizarii ei!
4. Se inchide prin ea insasi - nu exista sold la inchidere.
5. Informatiile se iau din rulaje - rulajul contului 903 permite calculul diferentelor de cost (348=711)
6. Permite calculul valorii produselor prin tranzactii de alocare (distributia costurilor indirecte catre cele directe folosind diferite chei).
7. Functioneaza cu analitice mai complexe decat in financiar - de exemplu produs, elemente de cheltuiala, comanda, etc.




#43 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 18 July 2007 - 08:34 AM

Vezi postarealorenzo, la Jan 25 2006, 07:38 PM, a spus:

Contabilitatea de gestiune (calculul costurilor efective) este obligatorie pt.orice tip de societate si pt.orice domeniu de activitate.
Am sustinut asta de la inceput.

Ceea ce nu e obligatoriu este folosirea clasei 9.
Este la latitudinea adm.societatilor sa organizeze acest tip de contabilitate
.

http://www.conta.ro/...opic.php?t=2214

Poti sa spui concret ce reprezinta asta?... Adica calculam costurile efective insa nu le inregistram in contabilitate? Sau daca le inregistram unde le-am putea inregistra in alta parte decat clasa 9?

ps: am incercat sa urmaresc mesajele de la linkul din mesajul tau si nu am putut pentru ca ma redirectioneaza catre www.conta.ro
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#44 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 September 2007 - 02:41 PM

Referitor la contabilitatea de gestiune: "dbalmus" a prezentat foarte bine continutul contabilitatii de gestiune. iar d-na Man a dat un fel de definitie teoretica. Vreau sa mai adaug ca exista obligativitatea tinerii contabilitatii de gestiune, conform Legii contabilitatii, dar pentru ca nu se spune si cum ea ar putea fi tinuta prin evidente extra-contabile sau cu ajutorul conturilor din clasa 9. Contul 902 va detalia veniturile iar conturile 92x vor detalia cheltuielile. Vor avea analitice care sa reflecte tipurile de venituri si cheltuieli, pe centre de cost sau centre de profit. Se poate ajunge sa se cunoasca cheltuielile si veniturile la nivel de birou sau atelier si faza de fabricatie. Contabilitatea de gestiune este mult mai detaliata ca cea financiara in privinta costurilor si va cumula rulajele din contabilitatea de gestiune.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#45 alexutzaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 25 March 2008 - 10:27 PM

Vezi postareai_ina, la May 8 2006, 09:27 AM, a spus:

Multumesc Mircea Scalat.
Stiam despre cartea scoasa de Intelcredo Deva dar nu am reusit sa sa o gasesc. De unde ai cumparat-o?
Nu am gasit la nici o librarie online cava legat de contabilitatea de gestiune in comert.



Poti sa mai cauti,daca mai gasesti CONTABILITATEA PRACTICA-OBLIGATIILE FISCALE SI SOCIALE ALE FIRMEI,editura EVCONT CONSULTING Suceava,pe mine m-a ajutat foarte mult in contabilitatea de gestiune.Bafta



#46 Cristian Stavarache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 August 2008 - 01:30 PM

Vezi postareamolky, la Oct 19 2005, 01:25 PM, a spus:

in legea contabilitatii scrie ca este obligatorie si contabilitatea de gestiune sau asa vad eu interpretarea. si eu vreau sa aflu mai multe de contabilitatea de gestiune. stie cineva ce sa citim? :lol:
Revista de Contabilitate din 1978 : numarul in care sunt prezentate clasificarea cheltuielilor pe elemente primare de cheltuieli si pe articole de calculatie.Deasemenea este prezentata dezvoltarea in analitic a conturilor de cheltuieli : 520 (921) Cheltuielile productiei de baza 510 ( 922) cheltuieli activitatilor auxiliare; 520 (923) vezi CIFU si CCS Cheltuieli indirecte de productie si contul 521 (924) Cheltuilei generale de administratie.
Am o mare rugaminte : Daca mai are cineva aceasta revista, as vrea sa fac o copie deoarece eu am imprumutat-o pe a mea unei persoane neserioase.
Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL