Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FOND DE MEDIU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

FOND DE MEDIU


423 replies to this topic

#81 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 October 2005 - 11:14 AM

imi pare rau, dar nu !
eu asa am inteles-cred ca asta cu poluantii o platesc cei ce vand respectivii combustibili si incaseaza respectivii bani (reprezentand taxe) de la agentii economici.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#82 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 October 2005 - 11:24 AM

Lucrez la o firma de detine si foloseste multe "auto"...si declar, respectiv platesc respectivul fond de mediu!
ps: am avut control de la Garda de mediu!
tot cei ce se inregistreaza cu carburanti in contabilitate sunt obligati sa depuna aceasta declaratie!

in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#83 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 October 2005 - 11:49 AM

micutza a spus:

Lucrez la o firma de detine si foloseste multe "auto"...si declar, respectiv platesc respectivul fond de mediu!
ps: am avut control de la Garda de mediu!
tot cei ce se inregistreaza cu carburanti in contabilitate sunt obligati sa depuna aceasta declaratie!
imi pare rau, dar cred ca e eronat !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#84 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 October 2005 - 11:51 AM

si mie ...... dar imi sustin punctul de vedere!

Text extras din: Lege nr. 73/2000 - privind Fondul pentru mediu
Sursele de constituire a Fondului pentru mediu

Art. 9. - (1) Sursele de constituire a Fondului pentru mediu sunt:
a) sumele încasate cu titlu de taxe de autoritatea centrala si de autoritatile teritoriale pentru protectia mediului, pentru emiterea acordurilor si autorizatiilor de mediu;
B) sumele încasate cu titlu de taxe pentru exploatarea resurselor naturale, altele decât cele care se percep pentru a alimenta fondurile speciale existente legal;
c) sumele încasate din urmatoarele taxe de poluare a atmosferei, a apelor de suprafata si subterane, a solului si a vegetatiei, potrivit principiului "Poluatorul plateste":
- taxe pentru utilizarea unor combustibili cu continut ridicat de elemente nocive;
- taxe pentru comercializarea pe piata interna a substantelor si preparatelor periculoase si a produselor cu potential toxicologic ridicat asupra sanatatii populatiei si mediului, indiferent de provenienta acestora;
- taxe pentru nerecuperarea de catre comerciantii de produse a ambalajelor recuperabile;
- taxe pentru ocuparea cu deseuri a terenurilor;
- taxe pentru nerecuperarea uleiurilor minerale uzate;
- taxe pentru comercializarea produselor finite cu ciclu scurt de viata;
- taxe pentru neasigurarea de catre furnizor a pieselor de schimb pentru functionarea unor produse în conformitate cu durata normata de functionare;
- taxe pentru activitati generatoare de poluare sonora;
d) sumele încasate cu titlu de taxe pentru comercializarea pe piata interna sau la export a unor resurse naturale, biologice sau minerale, incluzând bunurile provenite din flora si fauna salbatica, terestra si acvatica;
e) sumele încasate la manifestarile organizate în beneficiul Fondului pentru mediu;
f) alocatii de la bugetul de stat si, dupa caz, de la bugetele locale, varsaminte, donatii, asistente financiare facute de institutii si organizatii publice sau private, de persoane particulare sau de organizatii si organisme internationale, precum si de guverne si agentii guvernamentale;
g) sponsorizari, precum si alte surse, care se pot stabili de Guvern, la propunerea autoritatii centrale pentru protectia mediului, în conditiile legii.
(2) Regimul de taxare si de tarifare, cuantumul tarifelor si modalitatile de colectare a acestora, conform dispozitiilor alin. (1), vor fi stabilite prin hotarâre a Guvernului, în termen de 90 de zile de la data intrarii în vigoare a prezentei legi, la propunerea autoritatii centrale pentru protectia mediului


chiar il sustin! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#85 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 October 2005 - 12:17 PM

"- taxe pentru utilizarea unor combustibili cu continut ridicat de elemente nocive;"
ma gandesc ca aici ai vrea sa incadrezi autoturismele si alte autovehicule.
Dar tot nu scrie niciunde explicit ca respectivii combustibili sunt benzina, motorina sau io mai stiu ce alta chestie.
In plus, normal ca aia de la Garda de Mediu erau fericiti ca le mai intra niste bani in cont.
Dar daca tu crezi ca respectiva lege se refera la orice agent economic ce are o amarata de Dacie de exemplu in patrimoniu, atunci eu cred ca si persoanele fizice fumatoare trebuie sa plateasca :D , pt. ca si ele polueaza. SA CALCULAM SI LA ELE ! :shock:
Oricum m-am interesat aici in Timisoara si am discutat cu ceva oameni si NIMENI NICIODATA n-a auzit de o asemenea absurditate.
Ca o concluzie, in paragraful ce l-ai citat, NU REZULTA NICAIERI clar cine plateste si pt. ce.
In anexa 1 din legea 73/2000 sunt specificati ceva poluanti cum ar fi :
1.
Pulberi în suspensie si sedimente
100 lei/kg
2.
Oxizi de azot
200 lei/kg
3.
Oxizi de sulf
200 lei/kg
4.
Poluanti organici persistenti
100.000 lei/kg
............,
dar nu scrie nimic clar de combustibili folositi de autoturisme sau alte autovehicule.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#86 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 October 2005 - 12:23 PM

Ronaldo nu mi sustineam punctul de vedere daca nu eram convinsa! nu stiu cu cine ai vb tu si despre ce fel de absurditati vorbesti tu! Lucrez la o firma taxi si pana sa mi vina Garda de Mediu in control nici eu nu am despus si nici platit respectivul fond de mediu desi stiam de lege!
Tu poti sustine punctul tau de vedere, nici nu incerc sa te conving. Dupa cum s a mai spus si alta data "fiecare are dreptul " de a expune punctul de vedere ....alegerea raspunsului ramane la latitudinea celui ce a "ridicat" problema!

ps:fondul ironic si modul de prezentare al punctului tau de vedere nu si are sensul
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#87 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 October 2005 - 12:33 PM

ok, bine...
dar am vazut ca a postat cineva un fisier excel calcul_taxa_de_mediu_emisie_poluanti.xls cu un calcul absolut FABULOS in fctie de consum de combustibili sau gaz care duce in final la un total MIRACULOS de 2 RON !!! . Totusi, unde scrie IN LEGE ca asta e modul de calcul si nu altul ?
In plus, la o centrala termica, de unde stii cat gaz a consumat, cand pe acelasi contor de gaz mai ai si alte chestii in cadrul firmei ?
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#88 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 October 2005 - 12:43 PM

CAPITOLUL III
Veniturile Fondului pentru mediu

Art. 8. - (1) Veniturile Fondului pentru mediu se constituie din:
a) o cota de 3% din veniturile realizate din vânzarea deseurilor feroase si neferoase de catre detinatorii de astfel de deseuri, persoane fizice si/sau juridice. Cota se va retine prin stopaj la sursa de catre agentii economici colectori si/sau valorificatori, autorizati conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deseurilor industriale reciclabile, republicata, cu modificarile ulterioare, care vor vira sumele respective la Fondul pentru mediu conform prevederilor prezentei legi;
B) taxele pentru emisiile de poluanti în atmosfera, încasate de la agentii economici, în sumele prevazute în anexa nr. 1;
c) veniturile încasate de la agentii economici utilizatori de noi terenuri pentru depozitarea deseurilor valorificabile, în limitele prevazute în anexa nr. 2;
d) o suma de 5.000 lei/kg din greutatea ambalajelor introduse pe piata nationala de producatorii si importatorii de bunuri ambalate, cu exceptia celor utilizate pentru medicamente;
e) o cota de 2% din valoarea substantelor chimice periculoase comercializate de producatori si importatori, prevazute în anexa nr. 3, mai putin cele utilizate la producerea medicamentelor;
f) o cota de 0,5% din valoarea substantelor chimice periculoase comercializate de producatori si importatori, utilizate în agricultura, prevazute în anexa nr. 4;
g) o cota de 3% din pretul de adjudecare a masei lemnoase, care se vireaza de catre Regia Nationala a Padurilor si de catre alti proprietari de paduri, persoane juridice sau fizice;
h) varsaminte, donatii, sponsorizari, asistenta financiara din partea persoanelor fizice sau juridice, române ori straine;
i) alocatii de la bugetul de stat, varsaminte, donatii, sponsorizari, asistenta financiara din partea persoanelor fizice sau juridice, române ori straine;
j) sumele încasate din restituirea creditelor acordate, dobânzi, alte operatiuni financiare derulate din sursele financiare ale Fondului pentru mediu;
k) asistenta financiara din partea unor organisme internationale;
l) sumele încasate de la manifestari organizate în beneficiul Fondului pentru mediu;
m) cuantumul taxelor încasate prin birourile unice la emiterea acordului/autorizatiei de mediu pentru activitatile cu impact redus.
n) o suma de 10.000 lei/kg anvelopa, de catre persoanele juridice care introduc pe piata nationala anvelope noi si/sau uzate destinate reutilizarii;
o) cuantumul taxelor pentru emiterea avizelor, acordurilor si a autorizatiilor de mediu.
(2) În cazul utilizarii de catre agentii economici a deseurilor industriale reciclabile în proportie de cel putin 50%, sumele stabilite la alin. (1) lit. B) nu se platesc.
(3) Suma prevazuta la alin. (1) lit. d) se va plati numai în cazul neîndeplinirii obiectivelor anuale de valorificare si reciclare, prevazute de Hotarârea Guvernului nr. 349/2002 privind gestionarea ambalajelor si deseurilor de ambalaje, plata facându-se pe diferenta dintre obiectivele anuale prevazute în aceasta hotarâre si obiectivele realizate efectiv de agentii economici care introduc pe piata nationala bunuri ambalate.
(31) Din obligatiile datorate potrivit alin. (1) lit. d), agentii economici producatori si importatori de produse ambalate vor deduce cheltuielile efectuate pentru dotarea agentilor economici care desfasoara activitati de comert cu amanuntul de bunuri ambalate, cu utilaje de balotat si maruntit deseuri de ambalaje, avizate de catre Administratia Fondului.
(4) Lista cuprinzând substantele chimice periculoase, comercializate de producatori si importatori, prevazute la alin. (1) lit. e), se actualizeaza prin hotarâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Agriculturii, Padurilor, Apelor si Mediului, cu avizul Ministerului Economiei si Comertului.
(5) Cuantumul valoric al sumelor prevazute la alin. (1) lit. B), c), d) si n) se actualizeaza prin hotarâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Mediului si Gospodaririi Apelor.
(6) Baza de calcul la care se aplica cotele mentionate la alin. (1) reprezinta valoarea încasata, exclusiv taxa pe valoarea adaugata aferenta.
(7) Metodologia de calcul al emisiilor de poluanti va fi stabilita prin ordin al ministrului mediului si gospodaririi apelor.
(8) Suma prevazuta la alin. (1) lit. n) se va plati numai în cazul neîndeplinirii obligatiilor prevazute la art. 6 din Hotarârea Guvernului nr. 170/2004 privind gestionarea anvelopelor uzate. Plata se face pentru diferenta dintre obligatiile anuale prevazute în anexa nr. 3 la hotarârea Guvernului mai sus mentionata si obligatiile realizate efectiv de persoanele juridice care introduc pe piata anvelope noi si/sau anvelope uzate destinate reutilizarii.

SUMELE
încasate pentru emisiile de poluanti în atmosfera ce afecteaza
factorii de mediu
-----------------------------------------------------------------------------
Nr. Emisii de poluanti Suma de încasat
crt. în atmosfera
-----------------------------------------------------------------------------
0. Gaze cu efect de sera (dioxid 100 lei/tona
de carbon, oxid de carbon, de CO2
metan, protoxid de azot) echivalent
1. Pulberi în suspensie si sedimente 100 lei/kg
2. Oxizi de azot 200 lei/kg
3. Oxizi de sulf 200 lei/kg
4. Poluanti organici persistenti 100.000 lei/kg
5. Metale grele:
- plumb 60.000 lei/kg
- cadmiu 80.000 lei/kg
- mercur 100.000 lei/kg
-----------------------------------------------------------------------------
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#89 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 October 2005 - 12:58 PM

micutza a spus:

CAPITOLUL III
 Veniturile Fondului pentru mediu

  (7) Metodologia de calcul al emisiilor de poluanti va fi stabilita prin ordin al ministrului mediului si gospodaririi apelor.
  (8) Suma prevazuta la alin. (1) lit. n) se va plati numai Ă®n cazul neĂ®ndeplinirii obligatiilor prevazute la art. 6 din Hotarârea Guvernului nr. 170/2004 privind gestionarea anvelopelor uzate. Plata se face pentru diferenta dintre obligatiile anuale prevazute Ă®n anexa nr. 3 la hotarârea Guvernului mai sus mentionata si obligatiile realizate efectiv de persoanele juridice care introduc pe piata anvelope noi si/sau anvelope uzate destinate reutilizarii.

 SUMELE
încasate pentru emisiile de poluanti în atmosfera ce afecteaza
factorii de mediu
  -----------------------------------------------------------------------------
Nr.               Emisii de poluanti                      Suma de Ă®ncasat
crt.                 Ă®n atmosfera
-----------------------------------------------------------------------------
0.   Gaze cu efect de sera (dioxid                         100 lei/tona
     de carbon, oxid de carbon,                                   de CO2
     metan, protoxid de azot)                                echivalent
1.   Pulberi Ă®n suspensie si sedimente                       100 lei/kg
2.   Oxizi de azot                                           200 lei/kg
3.   Oxizi de sulf                                           200 lei/kg
4.   Poluanti organici persistenti                       100.000 lei/kg
5.   Metale grele:
     - plumb                                              60.000 lei/kg
     - cadmiu                                             80.000 lei/kg
     - mercur                                            100.000 lei/kg
-----------------------------------------------------------------------------
Pai :
1. HG 170 se refera STRICT la anvelope.
2. Tabelul de mai sus este intr-adevar in OUG 86/2003, dar UNDE SCRIE IN LEGE ca 1 litru de benzina sau motorina genereaza x kg pulberi in suspensie, oxizi de azot sau oxizi de sulf (ma gandesc acuma ca depinde si de cati ani e masina si cu ce viteza merge si cat de bine e intretinuta s.a.m.d.).... Fiecare agent economic o sa-si angajeze probabil acum un chimist care o sa inceapa sa studieze fiecare masina a firmei cate noxe emana :shock: (TOTUSI - CARE E PROCEDURA DE CALCUL A NOXELOR EMANATE SCRISA NEGRU PE ALB IN LEGE, daca sustii ca exista una?). In plus, unde scrie CLAR ca platesc agentii economici care consuma combustibili si nu cei care ii vand si probabil colecteaza respectiva taxa in pretul carburantilor ?
Eu chiar nu vreau sa fiu ironic (imi pare rau daca asta ai dedus), dar efectiv sunt socat ! :shock:
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#90 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 October 2005 - 02:16 PM

Atasez!

Fisiere atasate


in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#91 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 October 2005 - 02:24 PM

micutza a spus:

Atasez!
LOL ! - pai astea is limbi straine :D
am vazut si eu chestia asta pe www.afm.ro, dar totusi, tot nu e ABSOLUT nimic concret care sa duca la autoturisme si care sa specifice frumos si CLAR ca 1 l. de benzina emana x kg de noxa1, y kg de noxa2 si asa mai departe.
Imi pare rau, dar fisierul asta de pe afm.ro pare sa fie in alta limba decat romana si nu are ABSOLUT NIMIC CONCRET !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#92 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 October 2005 - 02:27 PM

sa nu ti mai para rau!
eu am incercat sa ti raspund cat de cat! mai mult de atat nu stiu....pt raspunsuri mai clare suna la "EI"
poate ca ei vor reusi sa te multumeasca cat de cat!
succes!
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#93 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 October 2005 - 02:32 PM

multumesc mult oricum pt. lamuriri. sper ca nu te-ai suparat de mica discutie in contradictoriu. totusi pt. asta cu poluanti eu raman la parerea mea (evident in urma citirii tuturor legilor de care am dat) ca o firma obisnuita cu ceva autoturisme n-are nici o treaba cu taxa asta. poate una mare cu ceva autovehicule serioase la care si Registrul Auto Roman constata ca polueaza serios si nu se incadreaza in normele de poluare (care or fi ele) sa aiba treaba cu taxa asta.
thanks, micutza.
P.S. Oricum o sa ma mai interesez si eu si daca aflu ceva sigur o sa transmit mai departe si pe conta.ro.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#94 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 25 October 2005 - 02:35 PM

nu sunt suparata! imi "spun" doar opinia!
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#95 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2005 - 07:30 AM

Am si eu o mare dilema .Nu mai inteleg nimic de exemplu la o socitate care are ca obiect de activitate productie de textile trebuie sa constitui acest fond de mediu sau nu.Am citit si paracitit legea dar mi se pare ff neclara situatia.Vroiam sa vad daca s-a mai intilnit cineva cu o asemenea
situatie.
va multumesc mult .



#96 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 November 2005 - 11:05 PM

Septimiu a spus:

fondul il platesc doar importatorii... adica cei care aduc ambalajele in tara

Pe ce te bazezi ? daca nu e cu deranj..



#97 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 11 November 2005 - 08:22 PM

adaug linga septimiu
si producatorii de bunuri ambalate
Am avut control acu 5 zile de la mediu si au verificat la o firma privata care are ca obiect de activitate prelucrarea laptelui daca am constituit, declarat si platit fondul de mediu(la pungute pentru ambalat cascavalul, brinza etc)



#98 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 22 November 2005 - 05:12 PM

Am o rugaminte si aceasta rugaminte consta in primul rand in a nu mi se raspunde :"da cautare".
La un moment dat pe site cineva spunea ca fondul mediu 3% s-a aplicat si la diferenta dintre pretul de achizitie si cel de vanzare sau chiar la pretul de vanzare.Daca cineva poate sa ma ajute cu informatii legate de :data pana la care s-a calculat in felul acesta ,pt.ca stiu ca in rezent se calculeaza prin stopaj la achizitie.Merci celui care binevoieste sa imi raspunda.



#99 editor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 November 2005 - 08:42 PM

Salut tuturor!
E foarte serioasa chestiunea fondului de mediu datorat pentru emisiile de poluanti, se pare ca trebuie sa o calculam si sa o platim daca avem inregistrari de combustibil. Si in Bistrita a pornit garda de mediu la vanatoare de amenzi, care amenzi nu sunt deloc mici. Si degeaba argumenteaza contribuabilul, cum ca normele promise de lege nu sunt de gasit, ei au painea si cutitul. Parerea mea este sa va apucati sa calculati si sa platiti, e mai avantajos sa platesti o 100 lei la fond decat 10.000 amenda, nu credeti?
Bye!



#100 prutyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 January 2006 - 04:38 PM

Ce sa fac daca nu am declarat pe 2005 inca nimic, si vreau sa ajung la zi.

Ce inseamna obiectiv de valorificare?
Ce declaratii trebuie sa depun?

Ex.Introduc pe piata lunar 5 tone de ambalaj din care 2 tone vand la o firma specializata pt.care fac factura si mi le plateste.
Sa declar ca am de platit 5-2=3 tone x 5.000 lei/kg = 15.000.000 lei. Este OK asa calculul sau mai trebuie sa folosesc ceva procente?

Va rog sa ma ajute cineva.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL