Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probele examenului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


probele examenului

25 replies to this topic

#1 irinuta76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2005 - 08:40 AM

Buna ziua!
Am fost ieri la cursul organizat de CECCAR ca pregatire pentru examenul de acces. In fapt, la curs se rezolva grilele, de la inceput (adica si cele care au deja raspunsuri). Ieri am ajuns la grila nr. 24.

Am inteles ca examenul va consta in probe de cate 100 de grile :D (sper sa se confirme asta si sa nu fie probleme de judecata profesionala), astfel: ziua 1 - Conta 50 grile, Fiscalitate 25 grile, Drept 25 grile; ziua 2: celelalte 4 discipline, cate 25 de grile.

Daca mai aveti intrebari despre curs, scrieti aici si incerc sa va raspund.

CE S-A INTAMPLAT DE NU MAI GASESC SUBIECTUL ACELA??? Raspuns: l-au mutat (l-am gasit acuma).

In fine, revin cu mesajul pe care voiam sa il postez pana a disparut subiectul:

Mai am o rugaminte, mai ales pentru tine, Gabriela, daca esti amabila sa ma ajuti ...

Nu voi putea veni in permanenta la curs - am si eu un bebe de 4 luni si 1 saptamana - si daca s-ar putea sa imi imprumutati si mie notitele in zilele in care lipsesc - doar ca sa le fac o copie repede (serviciul meu este aproape de Clubul Tehnic in care se tin cursurile) .... as fi foarte recunoscatoare!!!

Multumesc in avans tuturor celor care ar putea sa ma ajute!
_________________



#2 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 September 2005 - 08:53 AM

La CECCAR Bucuresti? Ce bine ar fi sa ai dreptate! :smt041 In cazul in care ti se cofirma chestia asta anunta-ne si pe noi. Multumesc! [-o<




#3 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 08:56 AM

Buna marinic, am fost si eu aseara la cursurile pregatitoare oferite de CECCAR si este adevarat ce spune irinuta :D
Gabriela



#4 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 08:57 AM

dar cursurile nu se tin la sediul CECCAR-ului Bucuresti
Gabriela



#5 irinuta76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2005 - 08:59 AM

Am sa va tin la curent!

De asemenea, pe masura rezolvarii lor, voi pune si raspunsurile pe forum; dar am vazut deja ca raspunsurile la conta pana la grila 100 exista deja pe forum; am sa le postez pe celelalte, si mai ales la cele neraspunse.

Am mai observat ca grilele sunt cam aceleasi ca cele din 2003 (cand au fost 375 de grile la conta studii superioare); a mai facut cineva aceeasi observatie? (nu le-am verificat grila cu grila, ci prin sondaj...)

Salutare si daca aveti si voi noutati, apreciez ...



#6 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 September 2005 - 09:08 AM

Eu nu prea am timp de cursuri, din cauza asta nici nu m-am inscris, cu toate ca poate ar fi trebuit. Oricum in caz ca mai aflu ceva informatii despre examen, o sa le postez aici. Ce stiu de anul trecut e ca examenul a durat cam trei ore, supraveghetorii au fost destul de ok, in majoritatea salilor de examen, si ca s-au dat numai teste grile. Depre examenul de anul asta inca n-am aflat nimic. Mai investigam si postam aici, daca aflam ceva nou :smt102. Multumesc inca odata pentru informatii.



#7 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 09:16 AM

totusi in weekend ai putea veni la cursuri
Gabriela



#8 irinuta76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2005 - 09:20 AM

Da, in week-end vin sigur, si maine vin; exceptiile sunt cazurile in care nu pot pleca de la servici sau sunt in alta parte decat in Bucuresti in ziua respectiva - avem deplasari destul de dese ...

De aceea ... ar fi bine daca ne-am putea aduna mai multi sa impartim notitele ...



#9 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 09:23 AM

eu sunt de acord :) , poate avem noroc si picam si in aceeasi sala de examen :D
Gabriela



#10 Mangu Ema Carmella

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Noutati legislative

Postat 28 September 2005 - 09:46 AM

si eu am fost ieri la cursuri, sper ca de astazi ritmul sa fie mult mai dinamic pentru ca sunt foarte multe probleme in carte si unele dintre ele sunt chiar foarte grele
eu nu stiu unde sunt raspunsurile de care zicea colega la curs
ma poate ajuta cineva?



#11 irinuta76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2005 - 09:51 AM

Uite link-ul

http://www.conta.ro/...opic.php?t=7076

si poti sa descarci fisierul.



#12 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 10:00 AM

dar la acel link nu sunt si problemele fara raspunsuri :smt022 sau nu caut bine :smt017
Gabriela



#13 irinuta76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2005 - 10:02 AM

Pai nu sunt; dupa cum am spus, sunt doar primele 100. Restul sper sa le putem pune noi pe forum, pe masura rezolvarii lor la curs.



#14 Mangu Ema Carmella

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Noutati legislative

Postat 28 September 2005 - 10:03 AM

multumesc mult de tot :)
eu nu am inteles un lucru, la intrebarile deschise de teorie, care sunt f. multe cum ne dau intrebari grila :?:



#15 Mangu Ema Carmella

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Noutati legislative

Postat 28 September 2005 - 10:08 AM

voi credeti ca in ritmul asta o sa terminam toate problemele nerezolvate? :?



#16 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 10:09 AM

dar eu imi aduc aminte ca respectiva colega a spus ca pe acest site sunt problemele rezolvate cele care nu au nici-un raspuns :!: si Caloian a zis ca un grup de contabili si-au unit fortele pentru aveni in sprijinul nostru :!:
Gabriela



#17 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 10:12 AM

eu imi aduc aminte ca res[ectiva colega a spus ca sunt problemele rezolvate acelea care nu au raspuns :!: :!: si Caloian a zis ca un grup de contabili si-au unit fortele pentru a veni in sprijinul nostru :!:
Gabriela



#18 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 28 September 2005 - 10:14 AM

eu nu cred, deoarece aseara au fost probleme numai de incercuit, deci nu a fost nici-o problema de calcul, de aceea toata lumea a spus sa le faca pe cele fara raspuns ca acelea sunt cele mai grele
Gabriela



#19 irinuta76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2005 - 10:20 AM

Habar nu am; dar ai vazut ce a zis, ca daca nu terminam, ne dicteaza in ultima sesiune raspunsurile. Plus ca mai sunt atatea zile - saptamana asta, inca una, si sesiunea de incheiere ... eu zic ca terminam.

Nu stiu cum vor face la alea cu raspuns liber; dar daca ne da raspunsul, o sa raspundem cumva... nu-i asa ca sunt plina de speranta?



#20 irinuta76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2005 - 10:22 AM

Mda, dar eu nu le-am gasit - daca le gaseste altcineva, va rog puneti link-ul pe forum. Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL