Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lupoaica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lupoaica's Content

There have been 135 items by lupoaica (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#165888 Vizarea carnetelor pe 2008

Postat de lupoaica on 13 March 2008 - 03:32 PM in Arhiva

Bravo Ronaldo! Te sustin :tongue:



#185379 viza medicului de familie pe certificatul de concediu medical

Postat de lupoaica on 24 October 2008 - 11:34 AM in Arhiva

eu le-am primit si fara vize, si mi le-au acceptat la sanatate! (si n-am avut doar un caz, ci multe) Acum nu stiu ce s-ar intampla in cazul unui control...



#183996 termen de prescriere pt.salarii?

Postat de lupoaica on 09 October 2008 - 03:11 PM in Arhiva

Asa e Bea! Bine ochit! desi, referitor la salariile neridicate, nu cred ca trimite cineva adrese la sf de an... Insa referitor la clienti si furnizori, eu inteleg ca si tine ca nu se prescriu atata timp cat sunt trimise spre confirmare an de an!



#195389 tarife CECCAR conf. noului Regulament

Postat de lupoaica on 27 February 2009 - 06:43 PM in Arhiva

Bravo pt deschiderea acestui subiect. Si eu am aceeasi nelamurire, mai ales ca nu prea e cazul sa majorez tarifele intr-o perioada in care peste tot vanzarile au scazut. Daca are cineva curajul sa scrie la ceccar sa intrebe... ca eu n-am!
Si in legatura cu asta (referitor la reduceri), unde caut si eu cati locuitori are o localitate?! Probabil la Primarie, insa cum as putea sa justific ceccar-ului?! Ca doar nu cer in scris de la Primarii (asta n-as mai fi avut de facut!). Dar poate stiti voi vre-un site, ceva!
Oricum, cred ca tarifele sunt doar orientative! Cand va face ceccar-ul ceva cu toti cei care se dau experti, sau cand o sa vad si eu ceva initiative din partea lor in interesul nostru, atunci sa indrazneasca sa se impuna! Deocamdata oricum platesc foarte mult catre ei, fata de ce mi se ofera! Muncesc mult pt banii pe care-i iau!
Se pare ca nici macar baza lor de date nu e pusa la punct. Zicea o doamna ca e expert din 2006 si nici acum nu apare pe site-ul ceccar. Aiurea!



#185879 tarife CECCAR

Postat de lupoaica on 29 October 2008 - 02:18 PM in Arhiva

Pe http://www.ceccarbuc.ro/ la legislatie, deontologie, penultimul rand este " Regulament privind disciplina onorariilor" ...parca e din 2004...



#196205 sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

Postat de lupoaica on 07 March 2009 - 09:44 AM in Arhiva

:frusty: SUPER ! Sa stea linistit domnul, ca unii dintre noi mai stim si sa instalam soft-uri (nici eu nu l-as plati pt asta). Oricum cert e ca domnul chiar crede ca poate sa faca asta! Stiu pt ca am intalnit asa ceva (tot din IT) si s-a blocat la registrul de casa :biggrin: . Eu ma intreb cum de ai atata timp Eugen pt a da replici tuturor! Oricum, mi-e drag sa-ti citesc postarile! Subiectul asta chiar m-a amuzat!



#182943 Studentul de azi, contabilul de maine

Postat de lupoaica on 26 September 2008 - 02:04 PM in Arhiva

Super faza! Desi in Romania, scoala nu prea te invata meserie... si ma indoiesc sa fie realizabil ceea ce spui! Problema e ca daca ar fi asa, cei cu soft-ul ar avea in viitor f mult de castigat, iar ceilalti n-ar sta prea bine.



#201316 stop postari noutati legislative

Postat de lupoaica on 11 May 2009 - 11:43 AM in Arhiva

PACAT! Poate dnul Alex se va razgandi. Oricum multumesc pt postarile de pana acum. Multumesc Septimiu si Otilia (si nu mai pune totul la suflet, ca nu merita). Eu va apreciez pe amandoi!



#160211 stalpi de la Electrica, la mine in curte

Postat de lupoaica on 28 January 2008 - 05:06 PM in Arhiva

Nu stiu daca poti face ceva, dar stiu ca ei percep taxe pt reclamele (vorbesc de cele pe tablite, nu de afise) puse pe stalpii lor...



#180921 Somatie de la Camera Consultantilor Fiscali

Postat de lupoaica on 21 August 2008 - 01:35 PM in Arhiva

CECCAR-ul doarme inca de la infiintare... de asta a si ajuns profesia asta unde a ajuns. Macar aia din Camera Consultantilor Fiscali stiu sa-si tina cursurile cum trebuie, in sensul ca iti clarifici niste probleme participand la cursurile lor. La CECCAR nu mai vad de nas ce se intampla in tara. Cred ca pana nu se schimba conducerea CECCAR, nu se va schimba nimic. Oricum e urat ce se intampla. Le-a luat bucatica cu bucatica (ANEVAR, Camera Auditorilor...). Se stie ca nu rezisti in piata daca nu esti puternic. Pacat ca nu are cine sa ne reprezinte...



#186022 Scrisoare deschisa adresata CECCAR

Postat de lupoaica on 30 October 2008 - 03:35 PM in Arhiva

EU ZIC MINIM 5 ANI VECHIME! Si examenul sa fie ceva mai mult legat de practica, asemanatoare celor de la consultanti. Si nu uitati ca daca vorbiti ceccar-ul de rau puteti fi exclusi!



#188930 Scoala de soferi

Postat de lupoaica on 05 December 2008 - 02:13 PM in MONOGRAFII CONTABILE

cam tarziu cu raspunsul... 1 litru/ora .



#182161 salariu minim de la 01.10.2008.

Postat de lupoaica on 16 September 2008 - 03:03 PM in Arhiva

Multumim frumos!



#160535 registru de evidenta a salariatilor

Postat de lupoaica on 30 January 2008 - 12:55 PM in Arhiva

fii atenta sa nu scrii cu majuscule si mai fii atenta la litere (eu am avut un caz unde in loc de s intelegeam a ... )



#160191 rectificativa la decont cu optiune de rambursare?

Postat de lupoaica on 28 January 2008 - 03:42 PM in Arhiva

Nu exista rectificativa la declaratia 300, dar o poti inregistra in decembrie si sumele aferente le incluzi in decontul lunii ianuarie la regularizari. Asa totul va fi ok.



#51537 punct de lucru in strainatate

Postat de lupoaica on 17 November 2005 - 01:22 PM in Arhiva

cica autorizarea BNR-ului nu mai e necesara din 20.07.2005. Repet, daca afli ceva, zi-mi si mie.



#51363 punct de lucru in strainatate

Postat de lupoaica on 16 November 2005 - 02:48 PM in Arhiva

Inainte de a deschide punctul de lucru, trebuia sa obtii aprobare de la BNR, aprobare pe care (iti spun din experienta) este foarte greu sa o obtii, ca-ti cer aia fel de fel de acte. Statul italian nu-ti cere mare lucru la deschiderea punctului de lucru, mi se pare ca doar procura pt persoana care se ocupa de deschidere, din partea societatii romane. Stiu ca nu te-am ajutat prea mult. Intereseaza-te mai intai la BNR. Suna-i! Poate imi spui si mie daca afli ceva in legatura cu raportarile.



#51909 punct de lucru in strainatate

Postat de lupoaica on 19 November 2005 - 12:35 PM in Arhiva

Multumesc lorenzo. Multumesc S_anda.



#156364 program de lucru la adm. fin

Postat de lupoaica on 20 December 2007 - 03:44 PM in Arhiva

Multumim mult!



#191981 PFA - servicii contabilitate

Postat de lupoaica on 22 January 2009 - 12:12 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Mie mi s-a cerut cazier fiscal si pe firma si pe pers fizica :frusty: (CECCAR Buc)



#166671 Pensii private

Postat de lupoaica on 20 March 2008 - 04:52 PM in Arhiva

In primul rand , voit sau nu, ai facut reclama si asta e contrar regulilor acestui forum. Acum revenind la problema ta, sa stii ca la pensiile facultative cineva din firma a semnat si a pus stampila pe polita omului. Referitor la celelalte probleme, vezi ca au mai fost dezbatute de nenumarate ori pe acest forum.



#156292 pensii private

Postat de lupoaica on 19 December 2007 - 07:21 PM in Arhiva

Si atunci de ce TREBUIA sa ii semnez pe actul de aderare? Eu cred ca e optional. Ramane la alegerea ta (angajator), daca vrei sa-i retii si sa-i virezi banii, daca nu, se ocupa salariatul de plata. Eu asa interpretez.



#156276 pensii private

Postat de lupoaica on 19 December 2007 - 03:39 PM in Arhiva

Parerea mea este ca nu este obligat angajatorul sa vireze banii aferenti pensiei facultative, daca acesta nu si-a pus semnatura si stampila pe actul de aderare. A venit si la mine un angajat cu o pensie facultativa si am refuzat s-o semnez si s-o stampilez.



#161612 Otilia- politica cui faci ?-

Postat de lupoaica on 06 February 2008 - 11:44 AM in Arhiva

Vai naiman a ! Aveam o parere f buna si despre tine... M-ai dezamagit acum :tongue: Chiar nu stiu ce ti-a facut ca sa reactionezi asa... Ea munceste cel mai mult la acest forum, din cate vad eu.



#190575 Ordin 3512-privind documentele financiar-contabile

Postat de lupoaica on 08 January 2009 - 02:33 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Se putea odata... Acum nu se mai poate! Sigur ai infiintat firma de ceva vreme, nu-i asa Septimiu?! Cam de ... minim 2 ani ai aceasta firma, nu?! Oricum, eu cred ca esti in regula! Atata timp cat la Registru ti-a acceptat, esti ok! Eu sunt scarbita de ceccar...




Cometa SQL