Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lilianarodica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


lilianarodica's Content

There have been 1000 items by lilianarodica (Search limited from 20-December 07)



Sort by                Order  

#71712 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de lilianarodica on 05 March 2006 - 11:29 PM in Arhiva

Procentul la femei peste 60 de ani este acelasi de mult timp. Nu stiu ce sa fac sa ma retrag sa merg mai departe?Pentru mine este o mare dilema. :-k



#36977 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de lilianarodica on 10 September 2005 - 07:42 AM in Arhiva

Am sa va satisfac curiozitatea, si sper sa nu ma excludeti din randurile voastre.In afara de faptul ca imi place meseria si ma straduiesc sa o fac bine , alaturi de voi ma simt tanara, uit ca sunt si bunica.61 va satisface curiozitatea? Numai bine.



#37823 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de lilianarodica on 13 September 2005 - 07:06 PM in Arhiva

pOATE SA-MI SPUNA CINEVA UNDE A DISPARUT VOTUL MEU? LA CATEG.
FEMEI PESTE 60 ERA UN ANUMIT PROCENT.oARE UNDE S-A PIERDUT?
ASTEPT UN RASPUNS



#36978 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de lilianarodica on 10 September 2005 - 07:44 AM in Arhiva

Apropos am si votat



#180228 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de lilianarodica on 10 August 2008 - 08:08 PM in Arhiva

Bravo, Otilia ai pus punctul pe 'i'Datorita faptului ca ne amestecam unde nu trebuie am ajuns fete in casa.Inca odata FELICITARI !



#195697 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de lilianarodica on 03 March 2009 - 08:33 PM in Arhiva

Ghici ghicitoarea mea? Unde sa se plateasca altundeva decat la registru.



#155582 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de lilianarodica on 11 December 2007 - 06:12 PM in Arhiva

Dragi colegi,
Limbajul folosit de unii dintre Dvoastra este incceptabil.Daca au sustinut acest examen si cei care pun intrebari de doi bani pe forum este normal sa pice cu brio. Incercati sa fiti obiectivi cu propriile Dvoastra persoane si veti vedea ca nu este cazul sa va revoltati si sa faceti furtuna intr-un pahar cu apa.Consider ca v-ati varsat amarul si voi inchide acest topic , care nu duce nicaieri.



#135245 monografie lucrari de tamplarie pvc

Postat de lilianarodica on 23 June 2007 - 05:51 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Daca cladirea este proprietatea societatii poti considerea ca s-a facut o imbunatatire si maresti valoarea cladirii . Geamul termopan nu poate fii un mijloc fix de sine statator.



#92868 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de lilianarodica on 10 July 2006 - 11:34 AM in Arhiva

Doresc sa cred ca ITM este bine intentionat.Dar cum sa cred asta cand,in incercarea de a afla mai multe despre aceasta problema, am accesat site-ul Munisterului Muncii precum si pe cal al inspectiei muncii.Pe nici unul dintre ele nu se pomeneste ceva despre vreun contract colectiv de munca la nivel national si ce obligatii revin angajatorilor prin raportare la prevederile acestuia. Nimic.. despre aparitia Actului aditional la CCMN, desi acesta se inregistreaza la Min. Mcii si devine aplicabil incepand cu acea data.Nici macar o stire ce sa mai spun de o indrumare metodologica. Dar nu putem justifica nerespectarea legii prin necunoasterea ei.Dupa mine majorarea incepand cu luna mai se poate justifica prin faptul ca informatia privind CCMN a devenit publica abia in aceasta luna.



#138547 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de lilianarodica on 31 July 2007 - 12:29 PM in Arhiva

Ma obligati sa inchid topicul.....comentariile privind legislatia nu se tin aici, oare de cate ori trebuie sa va mai atrag atentia ?
Este asa de greu sa respectati regulamentul Forumului?
Pentru inceput voi muta acest topic acolo unde-i este locul, iar pe viitor vom vedea
Numai bine



#177334 descarcare gestiune marfa, va rog, urgent

Postat de lilianarodica on 06 July 2008 - 04:57 PM in CONTABILITATE STOCURI

Stimata colega,
Faci o greseala grava confunzie CONTABILITATEA FINANCIARA CU CONTABILITATEA DE GESTIUNE, care cuprinde conturile din grupa 9..Dupa ce te informezi posteaza corect.



#133571 Leasing financiar

Postat de lilianarodica on 09 June 2007 - 08:09 PM in Arhiva

Subscriu la rationamentul Otiliei.



#45604 perisabilitati

Postat de lilianarodica on 18 October 2005 - 09:56 PM in CONTABILITATE STOCURI

Verdeata folosita ca decor pt aranjamentele florale dupa mine nu este marfa in consignatie.Ptr inreg in contabilitate se foloseste un document care se numeste Bon de achizitie,



#180388 cladiri

Postat de lilianarodica on 12 August 2008 - 11:52 PM in Arhiva

faci urmatorea nota contabila :

461%
758
4427

contul 758 intra in calcul impozitului pe profit



#95495 registrul intrari iesiri

Postat de lilianarodica on 27 July 2006 - 06:26 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Mony 23,
Cred ca este mult mai usor sa cumperi un registru , care nu costa o avere.



#176877 Declaratii fiscale

Postat de lilianarodica on 30 June 2008 - 03:27 PM in Arhiva

Vezi postareamarylen, la Jun 30 2008, 02:20 PM, a spus:

mi se pare un pic deplasata afirmatia "sa platesc un contabil ca sa-mi arate unde sa pun un x pe hartie"
si nu-l pot acuza pe contabilul ala ca nu mai da nici un semn de viata daca dupa ce ca nu-l platesti, mai si gandesti in felul asta...
spui ca ai terminat contabilitatea, sper ca intr-o zi sa realizezi si tu ce inseamna a fi contabil si sa inveti sa pretuiesti ca-ti arata unde sa pui X-ul, mai ales ca daca nu stii unde sa-l pui s-ar putea sa platesti mult mai mult... :frusty:
Nu inteleg de ce va pierdeti vremea cu acesti oameni al caror tupeu si lipsa de bun simt este de neimaginat .Gratis este un cuvant care ar trebui scos din vocabular .



#177112 necazuri la preluare conta

Postat de lilianarodica on 02 July 2008 - 11:01 PM in Arhiva

Stimate coleg Florin 76,
Indraznesc sa-ti dau un sfat.....nu te angaja la o astfel de munca, nu merita sa se scoata castanele cu mana ta.Contabilitatea acelei firme este un dezastru nu merita sa te complici si sa-ti bati cuie in talpa fara sa fie nevoie.Mai bine bani putini si dormi linistit si fara griji.
Numai bine



#91988 jurnal de vanzari/cumparari

Postat de lilianarodica on 04 July 2006 - 08:51 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Daca firma nu este platitoare de TVA nu se intocmesc reg. de cumparari si reg de vanzari, si cu asta basta, incearca sa folosesti butonul CAUTARE pentru restul.

________________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#91929 jurnal de vanzari/cumparari

Postat de lilianarodica on 03 July 2006 - 08:46 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

In registrul de cumparari se trec in ordine cronologica toate facturile primite in luna curenta. Nu are nici oimportanta daca sunt achitate sau nu, de fapt daca te uiti atent vei observa ca nu exista rubrica in care sa mentionezi data platii. Cu acest registru se tine evidenta TVA deductibil
In registrul de vanzari se trec toate facturile emise in luna indiferent daca sunt incasate sau nu, respectand ordinea cronologica.
Cu ajutorul acestui registru se evidentiaza TVA colectata,Ca si la reg de cumparari nu exista rubrica in care sa se treaca data incasarii.

____________________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#90059 jurnal de vanzari/cumparari

Postat de lilianarodica on 23 June 2006 - 11:23 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

E bine, asa fac si eu.

_____________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#189178 semnatura bilant

Postat de lilianarodica on 09 December 2008 - 05:37 PM in Arhiva

Briela,
Exprimarea EU NU MA RISC nu este cea corecta, corect EU NU RISC, EU NU POT RISCA .Incerca sa te exprimi corect,o astfel de exprimare nu-ti face cinstie, chiar daca esti un bun economist(contabil) .



#135165 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de lilianarodica on 22 June 2007 - 10:53 AM in Arhiva

Vezi postareaiarina1976, la Jun 22 2007, 10:08 AM, a spus:

Vezi postareasilvius, la Jun 21 2007, 04:01 PM, a spus:

Buna ziua,
as avea nevoie de ajutor ptr examneul de acces la CECCAR ptr expert contabil ,daca aveti subiectele care s-au dat in anii 2005 si 2006 ?
Multumesc .
Imi pare rau , dar nu le am.Poate te vor ajuta alti colegi
Succes



#153968 achizitii de la persoana fizica

Postat de lilianarodica on 06 December 2007 - 06:25 PM in Arhiva

De multe ori graba strica treaba.....



#153571 achizitii de la persoana fizica

Postat de lilianarodica on 05 December 2007 - 08:30 PM in Arhiva

Contarea corecta a cestei operatiuni este urmatoarea:
achizitie 303=462
plata 462=5311
Nu vad rostul folosirii contului 461
Numai bine



#108948 SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de lilianarodica on 23 November 2006 - 01:58 AM in Arhiva

Nu cred ca acest subiect ar trebui sa fie subiectul lunii. Acesta tara ROMANIA abunda de fel de fel de asociatii si hop si noi contabilii vrem o asociatie....ca sa ce? Fiti oameni seriosi si rationali .Cum nu ne convine ceva sau vrem ceva ne gandim sa punem de o asociatie. :biggrin:




Cometa SQL