Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

163 replies to this topic

#101 cristinam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Ploiesti
  • Interests:financiar-contabilitate

Postat 15 June 2006 - 03:50 PM

ati vrea sa enumerati va rog, pe scurt, cam care ar putea fi principalele obiective ale acestei asociatii? asta ca sa intelegem prin ce se va deosebi de CECCAR.
as fi curioasa sa vad niste propuneri... sa vedem daca, de fapt, vorbim toti aceeasi limba.
pana acum am retinut ideea de a optimiza modul de comunicare cu autoritatile fiscale (ma refer la declaratii). si de asemeni, ideea de a nu se face o discriminare intre contabilii practicieni sau profesionistii contabili.
Care sunt criteriile prin care o persoana poate fi denumita "contabil? Ne raportam la criteriile CECCAR? Ati mentionat ca nu se doreste organizarea de examene etc. Ce se intampla cu "tataitzii si mamaile" care sunt "experti contabili" dar care nu mai sunt la curent cu legislatia actuala? Sunt buni pt ca cotizeaza?
Sunt o gramada de idei enuntate aici, dar fara un text de baza, pe seama caruia sa venim cu propuneri, nu cred ca va merge.
Urmaresc cu interes subiectul.



#102 floreal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:"a fi sau a nu fi contabil",iată întrebarea!

Postat 15 August 2006 - 04:49 AM

Vezi postareaDaviD, la Mar 28 2006, 10:58 AM, a spus:

Sunteti de acord cu infiintarea unui nou organism care sa ne protejeze interesele.
Da,da,da.

a fi sau a nu fi contabil



#103 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 14 October 2006 - 10:59 AM

Si in momentul acesta ati plecat in vacanta si nu v-ati mai intors?



#104 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 14 October 2006 - 03:43 PM

nu, dar vestea cu camera consultantilor fiscali a mai dat jos un sac din caruta lui toma
:ninja:
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#105 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 14 October 2006 - 07:59 PM

Vezi postareacristinam, la Jun 15 2006, 04:50 PM, a spus:

Ce se intampla cu "tataitzii si mamaile" care sunt "experti contabili" dar care nu mai sunt la curent cu legislatia actuala? Sunt buni pt ca cotizeaza?
Eu nu intru de multa vreme pe forum,de aceea nici nu am ajuns la acest topic decat astazi.Sincer,sunt profund dezamagita de ceea ce spui,legat de "tataitzii si mamaile" "experti contabili". Eu nu stiu cati ani ai,dar te asigur ca vei fi,intr-o zi,unul dintre ei,pentru ca aceasta este o "boala' care se ia. Da,ai dreptate,partial,dar aria necunoscatorilor de legislatie se extinde ingrijorator de mult si la "bebelusii" mai mult sau mai putin proaspat absolventi.Mi-au trecut prin mana multi astfel de tineri care,desi dornici sa invete nu aveau cum,pentru ca nu li se oferea o sansa.Sau,mai rau,pentru ca nu vroiau,considerand ca este mai bine sa executi ceea ce altul gandeste in locul tau.Eu le-am oferit o sansa si fac asta in continuare,desi pot spune ca as face parte din categoria blamata de tine. Si,la fel ca mine,sunt foarte multi confrati,asa ca te rog,nu ne jigni.Suntem pe baricade,alaturi de voi,cotizam,intr-adevar,dar facem si treaba buna. Putem oricand sa facem un concurs,dar nu ar avea sens.Noi trebuie sa fim uniti,sa strangem randurile in fata celor cu care ne luptam,nu sa ne excludem unii pe ceilalti.



#106 kesaruus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:N-N-E

Postat 08 November 2006 - 03:10 PM

Avandu-se in vedere ca nu am fost multumit de nimic in activitatea CECCAR: DA! :good:
Teoretic, nu există strategii bune de marketing. Strategiile bune sunt proaste. Şi strategiile proaste sunt bune. Totul depinde de cine le foloseşte.
Al Ries şi Jack Trout



#107 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 22 November 2006 - 05:32 PM

VIN SI EU CU O PROPUNERE
Pentru toti cei care au studii economice si pot conduce contabilitatea unei societati, precum si pentru toti cei care lucreaza contabilitate (si au studii in domeniu, nu cursuri de 3 saptamani) , care sunt sau nu sunt in CECCAR , propun infiintarea unei organizatii independente, care sa ne apere interesele in fata statului si a patronatelor.
nu trebuie sa fie o concurenta pt CECCAR, pt ca acolo e cu totul altceva.

astept sugestii si reclamatii



#108 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2006 - 07:13 PM

Vezi postareamarcopolo, la Nov 22 2006, 05:32 PM, a spus:

VIN SI EU CU O PROPUNERE
Pentru toti cei care au studii economice si pot conduce contabilitatea unei societati, precum si pentru toti cei care lucreaza contabilitate (si au studii in domeniu, nu cursuri de 3 saptamani) , care sunt sau nu sunt in CECCAR , propun infiintarea unei organizatii independente, care sa ne apere interesele in fata statului si a patronatelor.
nu trebuie sa fie o concurenta pt CECCAR, pt ca acolo e cu totul altceva.

astept sugestii si reclamatii

au fost tot felul de discutii pe aceasta tema....
conta_ro



#109 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 23 November 2006 - 01:08 AM

Au fost,dar au ramas in faza de discutii,pareri,opinii,propuneri,etc. Nu au ajuns la pasul doi-initiativa.
Trebuie sa ia cineva initiativa. Cineva tinar,cu timp liber si care crede intr-adevar ca profesia contabila ar trebui sa se situeze la loc de cinste in economia romaneasca,nu sa se arunce cu pietre in noi.



#110 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2006 - 01:41 AM

Vezi postareaGAMA, la Nov 23 2006, 01:08 AM, a spus:

Au fost,dar au ramas in faza de discutii,pareri,opinii,propuneri,etc. Nu au ajuns la pasul doi-initiativa.
Trebuie sa ia cineva initiativa. Cineva tinar,cu timp liber si care crede intr-adevar ca profesia contabila ar trebui sa se situeze la loc de cinste in economia romaneasca,nu sa se arunce cu pietre in noi.

Sunt intr-un totul de acord . Dar cred ca va fii destul de greu sa gasesti o persoana cu caracteristicile amintite de tine.Dar nu se stie niciodata.



#111 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 01:42 AM

Fiecare profesie are orgoliul sau.Avocatii se plang ca nu-s apreciati;arhitectii cred ca-s buricul pamantului;inginerii cred ca fara ei nu se poate;agricultorul crede ca fara el ar muri oraseanul de foame...Cel mai bine ar fi sa avem fiecare grija lui.Cu ce m-ar ajuta pe mine aceasta organizare si mai ales cine-mi garanteaza ca presedintelui nu i se urca la cap si uita de unde a plecatAlti bani de dat? fiindca nu uitati ca orice organizatie serioasa are un sediu,trbuie sa-si faca publicitate si inca cite altele...Cadem si noi in patima comitetelor si comitiilor.Eu nu vreau sa ma reprezinte nimeni,m-am saturat de reprezentanti!Invat,respecta legile?? restul vine de la sine.



#112 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 23 November 2006 - 01:51 AM

[quote name='Rainablue' date='Nov 23 2006, 03:42 AM' post='108945']
Eu nu vreau sa ma reprezinte nimeni,m-am saturat de reprezentanti!Invat,respecta legile?? restul vine de la sine.

Pai nu este obligatoriu sa vrei asta. Dupa cum vezi,pe acest forum,avem grija unii de altii,ne sfatuim,ne dam cu parerea,incercam sa ne ajutam intre noi,deslusind impreuna incilcelile din legislatia romaneasca.Incercam sa-i indrumam pe incepatori,in masura in care cunostintele ne permit asta,ne mai ciondanim,ne contrazicem,dar,totusi,suntem o mare familie si nu stim cine este capul familiei. De ce sa fim orfani,cand suntem asa de multi?
Nu te supra ca ti-o spun,dar,daca tot vrei sa fi singura si inveti ca sa poti respecta legile,iar restul iti vine asa,de la sine,de ce mai patinezi pe aici? Nu cumva pt.a fi alaturi de noi?



#113 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2006 - 01:58 AM

Nu cred ca acest subiect ar trebui sa fie subiectul lunii. Acesta tara ROMANIA abunda de fel de fel de asociatii si hop si noi contabilii vrem o asociatie....ca sa ce? Fiti oameni seriosi si rationali .Cum nu ne convine ceva sau vrem ceva ne gandim sa punem de o asociatie. :biggrin:



#114 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 23 November 2006 - 08:05 AM

Mie mi-ar placea, subscriu. :thumbup:
europolis



#115 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 23 November 2006 - 10:00 AM

Si eu sunt de acord.Atata timp cat CECCAR nu ne reprezinta si nu ajuta la nimic asta ar fi solutia sa punem la punct balbaielile si bataia de joc a legiuitorului.Suntem multi -trebuie sa tina cont de noi .Cum e si cu lg 399 -asta-i un ex de maaare bataie de joc- adica sa facem rectificative pe tot anul 2006 ca asa vor ei.
Sa traiti bine!



#116 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2006 - 02:58 PM

Imi cer scuze, dar repet acest subiect nu cred ca face obiectul acestui capitol .In acest capitol trebuie sa dezbatem legile recent aparute....parere strict personala, care nu trebuie sa supere pe nimeni.
Observ ca toti sunteti de acord, dar aveti un plan de bataie, ati pus ceva concret pe hartie ?
Toti asteptati sa va conduca cineva, sa va apere, cu alte cuvinte lipseste un tatuc sau o mamica.



#117 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 23 November 2006 - 04:36 PM

Vezi postarealilianarodica, la Nov 23 2006, 02:58 PM, a spus:

Imi cer scuze, dar repet acest subiect nu cred ca face obiectul acestui capitol .In acest capitol trebuie sa dezbatem legile recent aparute....parere strict personala, care nu trebuie sa supere pe nimeni.
Observ ca toti sunteti de acord, dar aveti un plan de bataie, ati pus ceva concret pe hartie ?
Toti asteptati sa va conduca cineva, sa va apere, cu alte cuvinte lipseste un tatuc sau o mamica.


Nu avem nevoie de tatuc sau mamica. Nici nu vrem pe cineva care sa ne conduca.
Vrem doar sa ne putem apara drepturile si interesele, pt ca in cazul nostru nu exista un sindicat sau asa ceva, si nici nu poate fi vorba, pt ca noi nu prea avem treaba cu domeniul de activitate etc.
Si ar trebui sa luptam impotriva celor care presteaza servicii fara a avea nici o calificare, si care ii pacalesc pe patroni, pt ca de aici se face dumping la preturi, ceea ce duce la salarii mici, ore suplimentare neplatite, etc.
Sunt o gramada de firme care presteaza servicii si pun patronul sa semneze bilantul pt ca ei nu sunt in CECCAR. Nici asta nu e normal!
Nu am nimic impotriva inginerilor care fac contabilitate, dar se poate constata cu usurinta ca ei doar prelucreaza date. Inginerii sa faca inginerii, contabilii contabilitate!!!



#118 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2006 - 04:49 PM

Stimate coleg,
Sa revenim la...cestiune,ai un plan, propuneri ? Revolta nu este de ajuns.Am inteles ca doresti infiintarea unei ASOCIATII A CONTABILILOR ROMANI nu o ASOCIATIE A LUPTEI IMPOTRIVA CELOR CARE PRACTICA CONTABILITATEA ILEGAL sau nu am inteles bine ?



#119 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 23 November 2006 - 05:16 PM

Da, da!
Si...si in cadrul ACR sa existe si asociatia contabililor care au studii superioare, a celor fara studii superioare, a celor care sunt si auditori, si consilieri fiscali, si evaluatori :thumbup: si care mai este...

Fraaate, ne lasi? Ca sunt atat de membru si atat de cotizant la alte ceccururi si camere de auzatori incat numai de altii care sa imi poarte de grija nu am eu nevoie.

Vorba ante-forumistilor mei...comitii si asociatii avem destule.

Divide et impera! Does ring a bell? :lostit (13):

P.s. Ca tot e loc de offtopic; hai sa o trecem p-asta la predicatul lunii
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#120 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 05:56 PM

Am vrut sa atasez aici un draft al statutului "Asociatiei Profesionistilor in
Finante si Contabilitate din Romania" dar apare un mesaj de eroare ca lamureste bustean situatia. Asa ca il gasiti si la http://www.classfin....pic,2021.0.html
Asociatia a primit avizul Ministerului Justitiei si al Finantelor Publice, urmand sa primeasca personalitatea juridica. Statutul este un schelet pe care va trebui sa punem ceva "muschi" probabil la o prima intalnire cu cei interesati, care va fi la Sinaia in perioada 26-28 ianuarie 2007. Nu doresc sa deschid aici o discutie pe aceasta tema pentru ca nu ma intereseaza nici un fel de pareri despre subiect, deoarece scopurile asociatiei nu sunt de ordin general chiar daca vom dori la un moment dat sa fie de utilitate publica. Punct. Daca cineva este interesat de actiunile imediate ale asociatiei si doreste sa afle DACA si cum poate beneficia de aceste actiuni ma poate contacta pe PM , mail ( LEXUS@classfin.ro ) sau YM.
HoratiuHagiudotro






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL