Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AnaB's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


AnaB's Content

There have been 213 items by AnaB (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#145674 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de AnaB on 01 October 2007 - 02:31 PM in Arhiva

Pe www.ceccar.ro am intrat imediat dar pdf-ul pt bucuresti astept de ceva timp sa se deschida...l am lasat asa...am plecat la mircea voda...m am intors si tot nu s a deschis :(



#146494 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de AnaB on 03 October 2007 - 04:17 PM in Arhiva

Am picat...cu note destul de mici..si nu ma asteptam...chiar am invatat..am facut la examen dupa parearea mea de minim 7 la fiecare materie...de luni ma tot gandesc la ceva pt ai da in judecata, pt a face o reclamatie....nu e normal ca ei sa nu afiseze raspunsurile corecte la intrebarile de la examen.Din moment ce nu stiu care au fost raspunsurile- considerate de ei corecte- eu la ce sa fac contestatie???? Cunosc persoane care nu au nici o treaba cu contabilitatea si totusi au luat acest examen.Eu nu pot sa inteleg cum au fost corectate aceste lucrari, cum s au pus notele.Cum pot ei la drept sa imi dea nota 5,68????Era vorba de teorie ......este imposibil ca cineva sa iti dea nota 5,68 la teorie.Si sa fim serisi , s a copiat , toata lumea a copiat la teorie...deci clar nu aveau cum sa ia sub 6 ca doar nu au copiat gresit....
Azi a aparut pe site la ceccar ca raspunsul la contestatii se va da pe 10.octombrie.......dar ce fac la lucrarile alea pana pe data de 10??????

FELICITARI celor care au luat acest examen si care au meritat sa il ia



#146591 inregistrare firma la ITM

Postat de AnaB on 04 October 2007 - 11:41 AM in ITM, Inspectia Muncii

Prima data cand mergi sa inregistrezi firma iti trebuiesc si originalele actelor (CUI, act constitutiv, hot judecatoreasca, acte aditionale-daca ai) nu numai copii xerox , contractul de munca in 3 exemplare si neaparat delegatie si un biblioraft.Mergi intai la poarta pt a te repartiza la inspector si apoi la inspector pt a inregistra contractul de munca.La contractul de munca ai nevoie de copie dupa buletinul angajatului, cartea de munca iar daca nu are carte de munca declaratie din partea angajatului in care spune de ce nu are carte de munca( se afla la locul anterior de munca sau nu a avut niciodata) si daca nu a avut niciodata carte de munca iti trebuie si copie dupa certificatul de nastere , copie dupa ultimul act de studiu.



#146986 program saga

Postat de AnaB on 08 October 2007 - 02:35 PM in Arhiva

La cota tva treci 0 ...asta chiar in fereastra in care introduci datele firmei



#147155 contabil angajat obligatoriu?

Postat de AnaB on 10 October 2007 - 08:58 AM in Arhiva

Cat?Si cine o da?



#147234 contabil angajat obligatoriu?

Postat de AnaB on 10 October 2007 - 01:16 PM in Arhiva

Daca ai studii superioare si esti angajat al firmei poti intocmi si balanta si bilant



#147369 CONTESTATII

Postat de AnaB on 10 October 2007 - 10:02 PM in Arhiva

Oare unde putem face reclamatie impotriva ceccarului????Ministerul invatamantului???Ministerul finantelor???



#148749 cand se folosesc standardele internationale?

Postat de AnaB on 23 October 2007 - 10:39 PM in Arhiva

:smile: :sad: :sad:



#148920 program saga

Postat de AnaB on 25 October 2007 - 04:46 PM in Arhiva

Merge cu minus la cantitate.



#148963 Urmatorul examen pt consultanti fiscali...

Postat de AnaB on 26 October 2007 - 08:59 AM in Arhiva

Eu am 57 de luni vechime si am sunat la camera consultantilor si mi au spus ca nu se pune problema derogarii pt cele 3 luni lipsa. Oare contractele cu doua ore le iau in considerare, ca atunci as avea 60 de luni...si doamna de la telefon era foarte acra nu am avut cum sa i pun mai multe intrebari



#149205 Servicii telemarketing

Postat de AnaB on 30 October 2007 - 09:24 AM in Arhiva

Am o firma (neplatitoare de tva) care presteza servicii telemarketing pt firme din ue si din afara ue. In luna octombrie va depasi pragul de neplatitor. Cum va factura incepand cu luna noiembrie pentru tarile din ue si din afara ue cand va deveni platitor de tva??Va rog mult ajutati-ma.

Multumesc mult



#149320 Servicii telemarketing

Postat de AnaB on 30 October 2007 - 09:31 PM in Arhiva

Va rog mult...nimeni nu are nici o idee? :sad: :smile:



#149355 Ora gresita ?

Postat de AnaB on 31 October 2007 - 09:57 AM in Arhiva

Mie de cateva zile imi apare ca nu sunt postari noi..........raspunsuri noi...



#149602 vezi noile postari

Postat de AnaB on 02 November 2007 - 09:52 AM in Probleme tehnice, sugestii, reclamatii

De apropare o saptamana imi apare ca nu sunt postari noi...helppp



#149693 Servicii telemarketing

Postat de AnaB on 02 November 2007 - 11:14 PM in Arhiva

Multumesc frumos



#149698 in ce consta contabilitatea pt o firma recent deschisa?

Postat de AnaB on 03 November 2007 - 12:15 AM in Arhiva

Trebuia sa depui si bilant la iunie 2007 si decl 100 si decl 300



#149704 in ce consta contabilitatea pt o firma recent deschisa?

Postat de AnaB on 03 November 2007 - 01:04 AM in Arhiva

Nu mai depui declaratia 300 daca esti neplatitor de tva.Si bilant eu zic ca trebuie depus pt ca macar chelt de constituire tot ar fi trebuit inregistrate.Eu te sfatuiesc sa te duci acum sa depui ce nu ai depus -adica decl 100 pt iunie si septembrie si bilant sau decl ca nu ai avut activitate-si poate scapi doar cu avertisment



#149714 in ce consta contabilitatea pt o firma recent deschisa?

Postat de AnaB on 03 November 2007 - 12:30 PM in Arhiva

Declaratia 100 trebuie depusa oricum pe zero(cu impozitul pe profit pe zero).Si cheltuielile de constituire se amortizeaza si vei avea pierdere, nu se anuleaza



#149732 in ce consta contabilitatea pt o firma recent deschisa?

Postat de AnaB on 03 November 2007 - 07:14 PM in Arhiva

ORC trimite catre admin financiara



#149785 in ce consta contabilitatea pt o firma recent deschisa?

Postat de AnaB on 04 November 2007 - 10:24 PM in Arhiva

Pentru un contabil nu este asa greu sa iti inregistreze chelt de constituire...sa le amortizeze..si iti faca in fiecare luna balanta ..sa iti depuna ceea ce este de depus la admin financiara...dar nimeni nu o va face gratis......Chiar si pt o firma fara activitate se fac toate astea.Imi pare rau ca ai aflat tarziu astea dar sincer iti spun ca cei de ORC chiar nu erau obligati sa iti spuna toate astea........Am vazut firme fara activitate care au platit amenzi peste amenzi tot din cauza faptului ca nu au stiut, dar pt admin fin asta nu este o scuza.Singur nu cred ca vei reusi sa iti faci singur o balanta...un bilant in conditiile in care nu ai facut niciodata contabilitate. Te sfatuiesc sa apelezi cat mai repede la un contabil pt a te ajuta pt ca mai sunt ceva sanse sa nu platesti inca amenzi.

Eu iti doresc mult succes in ceea ce vei face!!!



#150958 DATE SOCIETATE UITATE

Postat de AnaB on 17 November 2007 - 02:09 AM in Arhiva

Te duci la administratia financiara si iti spun ei cum este firma declarata sau intri pe www.mfinante.ro la persoane juridice si afli de acolo, numai ca pe mfinante nu sunt intotdeauna date corecte.
Dar nu uita ca declaratiile trebuiau depuse (100, 300) , poate si 010 (depinde de cum apari in vectorul fiscal) bilant sau declaratie de inactivitate.Sigur sunt platitori de tva trimestrial pt ca nu au avut cifra de afaceri mai mare 100.000 euro si impozit pe profit pt ca nu au salariati, dar cel mai bine mergi la admin fin sa vezi ce amenzi ai de platit si ce trebuie sa depui.



#150969 monografie actiuni

Postat de AnaB on 17 November 2007 - 02:15 PM in Arhiva

Am facut si eu contabilitatea la o firma si faceam exact cum a spus DENISA si contabila care a preluat lucreaza la fel(nu ca i am spus eu ci pt ca asa a considerat si ea ca este corect)



#151593 Atasare fisier

Postat de AnaB on 25 November 2007 - 11:58 AM in Arhiva

La mine nici acum nu merge sa vad ultimile postari :smile: imi apar toate ca fiind citite :thumbup:



#151702 Atasare fisier

Postat de AnaB on 26 November 2007 - 05:10 PM in Arhiva

Nu deschid 2-3 browsere in acelasi timp
:smile:



#154058 firma contabilitate

Postat de AnaB on 07 December 2007 - 09:42 AM in Important in meseria de contabil

Tu ca firma de conta primara poti face un ctr cu un expert care sa iti intocmeasca bilanturile, expert care iti emite tie ca firma factura iar tu ii platesti (iar tu la randul tau le emiti clientilor factura). asa mi se pare cel mai logic..... Daca apelezi la varianta cu studii superioare, persoana trebuie sa fie angajata firmei respective, nicidecum a firmei de contab primara.
[/quote]


Si pe cine scriu la intocmit? Firma de expertiza ....in cazul asta nu mai pot sa i emit eu factura de pe firma de conta primara clientului




Cometa SQL