Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MIHAELA 9's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MIHAELA 9's Content

There have been 154 items by MIHAELA 9 (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#187751 Urgent (va rog mult). Transport intracomunitar sau international.

Postat de MIHAELA 9 on 19 November 2008 - 07:22 PM in Arhiva

Si eu sunt interesata de acest aspect al TVA-ULUI in comunitate cat si de regimul achizitiilor de motorina. Poate ne lumineaza cineva.



#132009 TVA colectat pt diferenta Pret cumparare - vanzare

Postat de MIHAELA 9 on 23 May 2007 - 11:42 PM in Arhiva

Vezi postareaparaschivnicusor, la May 23 2007, 08:00 PM, a spus:

se (mai) colecteaza TVA la vanzarea unui mijloc fix pana la nivelul celei deduse in momentul achizitiei in cazul in care pretul de vanzare este mai mic decat pretul de achizitie ?

Da, nu conteaza ce pret va avea. Tu vei avea un venit (venituri din cedarea activelor) la care colectezi TVA.



#129142 Suspendare...au ba?

Postat de MIHAELA 9 on 19 April 2007 - 12:08 PM in Arhiva

Vezi postarearobertantal, la Apr 19 2007, 12:49 PM, a spus:

Vezi postareacristina5859, la Apr 19 2007, 12:13 PM, a spus:

Am o curiozitate : pe cati dintre membrii acestui forum ii afecteaza intr-un fel sau altul , suspendarea presedintelui ??? :pullhair: :pullhair:

cam pe nimeni vaz! :biggrin: mai ales in aceasta perioada a bilanturilor :lostit (13): . oricum nu intentionam sa deschid o dezbatere pe subiect. Poate doar sa reamintesc ca ce se intampla in tarisoara noastra la acest nivel si nu numai, ne va afecta pe toti, intr-un mod sau altul, mai devreme sau mai tarziu.
Puteti sa nu raspundeti :good:
O zi buna va doresc!
Pe fiecare dintre noi ne afecteaza intr-un fel sau altul jocurile politice, atata timp cat legislatia e intr-o continua modificare si fiecare isi urmareste interesul propriu ajuns acolo sus. Dar cum suntem foarte mici sa putem schimba ceva probabil ne rezumam la tratarea cu o oarecare indiferenta a tuturor schimbarilor ce intervin pe plan politic. Poate ca ne-am si obisnuit cu aceasta idee, multe schimbari....



#129240 Suspendare...au ba?

Postat de MIHAELA 9 on 19 April 2007 - 08:38 PM in Arhiva

A fost cineva in Piata Universitatii? Cum e starea de spirit? La TV pare destul de incinsa si incordata.



#129158 Suspendare...au ba?

Postat de MIHAELA 9 on 19 April 2007 - 01:18 PM in Arhiva

Vezi postarearobertantal, la Apr 19 2007, 02:13 PM, a spus:

Vezi postareacristina5859, la Apr 19 2007, 01:44 PM, a spus:

.... dar ce putem face NOI cei MULTI si MICI ???

Am sa raspund foarte scurt: CE FACEM SI AICI PE FORUM !!!
(oldman) :pullhair: .......... :lnr (33): , :pullhair: , :good: , :frusty: , :frusty: ........... :lostit (13): :lostit (13): :lostit (13): (newman)

Aaa da? Hai cu o idee. Si poate ....



#113439 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 01 January 2007 - 07:18 PM in Arhiva

Doar in cazul SA-urilor administratorii, directorii nu mai pot fii salariati cu carte de munca. Dar li se va putea da o indemnizatie lunara ( prin hotarare AGA). In cazul SRL-urilor administratorii pot fii salariati.



#115524 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 11 January 2007 - 07:44 PM in Arhiva

Si eu am vorbit la ITM Alba si mi-au zis ca nu suspenda contractele de munca la administratorii care sunt si asociati. Nu se poate face contract de munca doar administratorului care este si asociat unic. Si aceeasi idee o sustine si Registrul Comertului. Deci cei din jud. Alba sa stea linistiti.



#113245 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 28 December 2006 - 04:10 PM in Arhiva

Vezi postareaIngeMihalik, la Dec 28 2006, 02:55 PM, a spus:

Potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990, care face referire la societatile comerciale si care a fost modificata si completata de Legea nr. 441/2006, administratorii societatilor comerciale nu vor mai avea voie sa detina si calitatea de salariat la societatea respectiva. Asta inseamna ca societatile comerciale vor fi nevoite sa inceteze contractele individuale de munca ale acestora. Marcel Cinta, inspector sef adjunct in cadrul Inspectoratului Teritorial de Munca (ITM) Maramures, a explicat intr-o conferinta de presa modificarile legislative in acest domeniu, spunind ca, acolo unde a fost cazul, contractele de munca ale administratorilor de firme care sint si angajati ai societatilor respective se suspenda de drept de la 1 decembrie 2006.
Cititi comunicatul acesta.
Numai la administratorii care sunt si asociati unici. Voi nu sunteti in situatia asta dupa cate mi-am dat seama.



#113367 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 30 December 2006 - 12:48 AM in Arhiva

Vezi postareaIngeMihalik, la Dec 29 2006, 10:53 PM, a spus:

Nu are logica ce spui. Citeste articolul de ziar scrie 4500 cu CM suspendat.In judet sunt in jur de 10 000 de firme, din care nu are cum sa fie 4500 SAuri.
Ce te face sa crezi ca datele din articolul din ziar sunt reale?De cate ori unele articole din diverse publicatii de presa au denaturat realitatea anumitor subiecte reusind sa creeze panica? S-au mai intamplat si pana acum si asta datorita unor jurnalisti fara etica profesionala care scriu articole fara a avea o sursa sigura de informare. Vad ca nici articolele din lege nu te pot convinge. Ca sa nu mai fii asa panicata ar fii bine sa te interesezi direct la sursele competente , adica ITM sau Reg. Comertului.



#113189 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 28 December 2006 - 09:14 AM in Arhiva

Vezi postareaGAMA, la Dec 28 2006, 12:29 AM, a spus:

Extras din Lg.441_2006-
Pentru societati pe actiuni(SA)
"Art. 1371. - (1) Administratorii sunt desemnați de către adunarea generală ordinară a acționarilor, cu excepția primilor administratori, care sunt numiți prin actul constitutiv.
(2) Candidații pentru posturile de administrator sunt nominalizați de către membrii actuali ai consiliului de administrație sau de către acționari.
(3) Pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnați dintre salariații societății, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.

Pentru societati cu raspundere limitata(SRL)
"Art. 1961. - (1) În cazul societăților cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuțiile adunării generale a asociaților societății.
.......
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este, cu excepția cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administrație."
Parerea mea este urmatoarea:societatea voastra nu are asociat unic.Singura pb.ar fi ca sotul tau este administrator unic,ceea ce se poate rezolva prin act aditional la actul de infiintare,prin care mai numeste un administrator(aici trebuie sa vorbiti cu un cxonsilier de le Reg.Comertului).
Eu as zice ca nu este cazul sa intri in panica,problema nu este fara rezolvare si eu nu cred ca va incadrati intre firmele mentionate in acel articol.
Daca sunteti amandoi asociati nu este nici o problema.Doar in cazul in care era asociat unic si administrator nu putea fii si salariat, doar daca se numeste alt administrator sau mai intra inca un asociat in firma.



#113348 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 29 December 2006 - 07:26 PM in Arhiva

Vezi postareaad, la Dec 29 2006, 03:48 PM, a spus:

Eu sunt disperata cu acest articol de Lg. pentru ca am urmatoarele situatii:
1.in statut este numita administrator sotia care are suspendat cim fiind in ingrijire copil pana la 2 ani , asociatul (sot)este plecat din tara , nu poate face act aditional la Registru.
2.administrator numit de asociatul unic strain , are permis de munca ca sa poata administra societatea , nu se poate pt.straini permis de munca fara contract de munca!
3un act aditional costa acum peste 4mil si nu au toti banii necesari
4.Daca vor dori sa plece in strainatate nu putem sa le obtinem cartea de sanatate de la CASS asa repede , pana depui declaratia de asigurare la CAS si faci plata la CASS .La CAS o fac cu 01.12.2006 ? ramane fara sanatate platita o luna ?
De ce nu au facut macar cu 01.01.2007 acei destepti care nu se gandesc la toate implicatiile , mai ales ca eu fac plata in luna a statului si deja am platit administratorul pt.decembrie cu avans,prima ,ii cer banii inapoi , dar contributiile sunt raportate ca si cheltuieli afara si sunt deja facute !!!!!!!
CE LE SPUN ADMINISTRATORILOR.actul aditional la Registru iese cu ianuarie si el o luna decembrie ce face cu sanatatea ??????? :lostit (13): :thumbup: :cha (67): :lostit (13): :lostit (13):

Le fac suspendare de drept conform Lg.31/90 potrivit art.137 indice 1 ,modificata cu Lg.441/2006 art.84(3) , sau decizie de incetare

Cititi legea. "(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este, cu excepția cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administrație." Doar daca asociatul unic este si administrator nu mai poate fii salariat.
Pt. Riquiqui .Nu are cum sa-ti suspende contractul de munca , pt. ca nu esti asociat unic. Cel putin la mine in judet nu am auzit de asa ceva.



#114582 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 08 January 2007 - 01:00 PM in Arhiva

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 8 2007, 12:42 PM, a spus:

Da L 441/2006. art 137 1. S-a discutat ca este pt SA-uri, dar daca citimi mai departe art 152 1 spune ca microintreprinderile pot deroga de la prevederile art 137 2 .
Nu sunt juritsa dar din pacate juristul de la ITM m-a pus in tema.
Cand am avut salarul minim pe economie la 370 ron, am comentat ca nu este legal dar toti am aplicat-o pana la urma.


Am si eu un caz asemanator si ITM-ul nu a suspendat contractul de munca la administrator care este si asociat cu 40% . Mi-au spus ca se recurge la suspendarea contractelor de munca doar in cazul in care administratorul este si asociat unic .



#113986 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 04 January 2007 - 09:49 PM in Arhiva

Vezi postareaflorinagavrilescu, la Jan 4 2007, 09:27 PM, a spus:

Cine poate sa-mi dea o informatie corecta????? :lostit (13):
Sunt asociat cu 75% din C.S si administrator la SRL-ul meu.Pot avea ctr.de munca ?????Eu am inteles ca doar asociatul unic care are calitatea de administrator su pres.Consiliului de Administr.,nu are voie sa aibe ctr.de munca. :lnr (1):
Ce stiti despre asta????? Multumesc !!!!! :pullhair:

Da poti avea contract de munca .



#116443 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 16 January 2007 - 06:05 PM in Arhiva

Vezi postareaCristian Dan, la Jan 16 2007, 05:17 PM, a spus:

Eu tot nu am inteles, cazul meu:
un SRL, 2 asociati, unul administrator, celalalt angajat in societate. Administratorul nu se poate angaja?


Depinde de unde esti. In unele judete da , in unele nu. Depinde cum interpreteaza fiecare ITM legea. La mine in judet se poate, itm-ul n-are nimic impotriva.



#115997 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 13 January 2007 - 09:33 PM in Arhiva

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 13 2007, 01:29 PM, a spus:

Vezi postareacristalex, la Jan 13 2007, 01:18 PM, a spus:

Credeti ca vor apare vreodata norme la L31?
Norme aplicare la o lege apar doar atunci cand ele sunt cerute expres in cuprinsul legii.
In L31 de pana acum nu au existat norme pentru ca nu erau cerute expres.
Dar, in forma modificata a legii, a aparut un paragraf la care se cer norme:
Art.185
(4) Datele cuprinse în situațiile financiare anuale sunt transmise în formă electronică de către oficiile registrului comerțului către Ministerul Finanțelor Publice, în condițiile stabilite prin norme metodologice aprobate prin hotărâre a Guvernului.@
__________
@Articolul a fost modificat prin art. I pct. 133 din Legea nr. 441/2006.

Dar aici este vorba de bilanturile pe 2007 care se vor depune in 2008. Doar din 2008 Reg Com va prelua bilanturile si in locul Min de Finante. Deci acele norme s-ar putea sa apara mai tarziu.



#116528 Suspendare CIM administratori

Postat de MIHAELA 9 on 16 January 2007 - 10:11 PM in Arhiva

Vezi postareaCristian Dan, la Jan 16 2007, 09:51 PM, a spus:

Are cumva cineva forma electronica a codului fiscal?

http://www.conta.ro/...topic=19947&hl=



#116527 stornare?

Postat de MIHAELA 9 on 16 January 2007 - 10:07 PM in Arhiva

Vezi postareacrisstina, la Jan 16 2007, 08:11 PM, a spus:

practic in momentul de fata am conturile 301 si 371 a caror adaos e inregistrat in 378. Vreau sa separ acest adaos ca sa fie evidentiat corect, dar nu stiu de unde sa incep repararea greselii.
ma puteti ajuta?

N-ai dat in consum din aceste materiale ? Pt. ca si la darea in consum a materiilor prime se repartizeaza pe baza coef de repartizare acele diferente de pret. Iar in 308 se inreg diferentele de pret favorabile sau nefavorabile dintre costul de achizitie si pretul standard. Doar la marfuri se poate vorbi de adaos comercial.
Deci nu prea inteleg ce vrei sa zici cu adaos comercial la materiale.



#109370 SOCIETATE ASIGURARI

Postat de MIHAELA 9 on 25 November 2006 - 01:27 AM in Arhiva

Vezi postareaburca lizioara, la Nov 24 2006, 01:40 PM, a spus:

:thumbup: VA ROG AJUTATI-MA SI PE MINE CUM SE TINE EVIDENTA CONTABILA LA O FIRMA DE ASIGURARI,AM PE CINEVA CARE ISI DESCHIDE O SOCIETATE DE BROKERAJ SI AS VREA SA STIU CE DIFERENTE EXISTA INTRE O SOCIETATE DE PRESTARI DE SERVICII SI CEA DE ASIGURARI SI CE ACTE SE INTOCMESC.VA ROG SA-MI DATI CATEVA DETALII,CU CE SA INCEP SI CE AUTORIZATII TREBUIESC

Lasa o adresa de email si iti voi trimite o monografie cu particularitati.



#108944 SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de MIHAELA 9 on 23 November 2006 - 01:41 AM in Arhiva

Vezi postareaGAMA, la Nov 23 2006, 01:08 AM, a spus:

Au fost,dar au ramas in faza de discutii,pareri,opinii,propuneri,etc. Nu au ajuns la pasul doi-initiativa.
Trebuie sa ia cineva initiativa. Cineva tinar,cu timp liber si care crede intr-adevar ca profesia contabila ar trebui sa se situeze la loc de cinste in economia romaneasca,nu sa se arunce cu pietre in noi.

Sunt intr-un totul de acord . Dar cred ca va fii destul de greu sa gasesti o persoana cu caracteristicile amintite de tine.Dar nu se stie niciodata.



#108701 Seminar fiscalitate

Postat de MIHAELA 9 on 21 November 2006 - 06:21 PM in Arhiva

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 21 2006, 02:47 PM, a spus:

Wow...600 euro + tva este cursul. Tinand cont ca mi-l platesc singura....cred ca zic "pas".
Poate vor organiza conta.ro + classfin.ro ceva in 2007, cum au facut in ian 2006. Atunci erau accesibile preturile, din pacate nu am reusit sa ajung.
Om trai si om vedea.

Daca mai poti astepta un pic o sa ti le dau eu.



#110118 Seminar fiscalitate

Postat de MIHAELA 9 on 28 November 2006 - 06:32 PM in Arhiva

Este unul dintre suporturile de curs de la un seminar.

Fisiere atasate




#110277 Seminar fiscalitate

Postat de MIHAELA 9 on 29 November 2006 - 03:15 PM in Arhiva

Imi pare rau dar nu mai pot pune deaorece nu mai am spatiu la atasamente.



#109363 Seminar fiscalitate

Postat de MIHAELA 9 on 25 November 2006 - 12:26 AM in Arhiva

Vezi postareaMika, la Nov 24 2006, 02:55 PM, a spus:

Vezi postareaMika, la Nov 22 2006, 10:25 AM, a spus:

CLASSFIN-UL deja a organizat cursuri cu privire la modificarile legate de Codul fiscal, in perioada 18-21.11.2006.
Cursul a dezbatut urmatoarele teme: impozit pe nerezidenti, TVA, impozit pe Pr si Ordinul 1752/2005.


Eu va pot trimite notitele de la TVA acum si in cateva zile fac rost si de Impozitul pe veniturile nerezidentilor.

Am si eu o rugaminte dc poate cineva sa-mi trimita sau sa ataseze pe Forum notitele de la Impozit pe Profit si Ordinul 1752/2005

Adresa de mail rmicalia@yahoo.com

CD-ul cu toate seminariile le voi avea pe marti sau miercuri. Si tot pe atunci voi avea si notitele .

Fisiere atasate




#110143 Seminar fiscalitate

Postat de MIHAELA 9 on 28 November 2006 - 10:52 PM in Arhiva

Vezi postareaMIHAELA 9, la Nov 28 2006, 06:32 PM, a spus:

Este unul dintre suporturile de curs de la un seminar.

Alt suport de curs

Fisiere atasate




#108932 Seminar fiscalitate

Postat de MIHAELA 9 on 22 November 2006 - 11:50 PM in Arhiva

Vezi postareamarcopolo, la Nov 22 2006, 05:10 PM, a spus:

ce cursuri fratilor si surorilor?
Pai si cand o sa paara normele ce mai facem? Recalificare sau cum???
Avand in vedere ca noi contabilii trebuie sa ne ``leganam`` dupa cum bate vantul in tranzitia Sistemului Contabil Romanesc cred ca va trebui sa ne recalificam de cate ori putem.
Si Mircea dupa cum a zis Cris poate o sa ai noroc. Sau sigur o sa ai noroc.




Cometa SQL