Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
topala_gustav's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


topala_gustav's Content

There have been 49 items by topala_gustav (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#273723 CAS + Norma de venit injumatatita

Postat de topala_gustav on 10 April 2016 - 11:03 AM in Legislatie specifica PFA

Buna ziua,
Stiti la ce suma se calculeaza impozitul pentru pensii in cazul unei norme de venit redusa la jumatate ? De la ANAF mi s-a spus ca impozitul la pensie se calculeaza la norma intreaga, si nu la jumatatea ei.



#248825 decl. 394 / topic 2012

Postat de topala_gustav on 23 April 2012 - 06:54 PM in Arhiva

Exista vreun articol pe undeva care specifica fapul ca 394 nu se depune daca nu exista activitati pe perioada respectiva ?
In programul vechi ( cel fara pdf) se putea tipari si in lipsa oricarei activitati.



#248823 decl. 394 / topic 2012

Postat de topala_gustav on 23 April 2012 - 06:34 PM in Arhiva

Am o intrebare legata de 394. Sunt PFA si n-am avut operatiuni pe teritoriul Romaniei pe primul trimestru. PDF-ul de la Declaratia 394 nu-mi permite sa validez fara operatiuni, ca atare nu pot sa tiparesc si nici sa atasez vre-un xml la pdf. Ce fac in situatia asta ?



#241028 D200 pt PFA

Postat de topala_gustav on 06 May 2011 - 10:45 AM in Arhiva

Vezi postareaDana42, la 06 May 2011 - 10:05 AM, a spus:

Fraților, intrați pe mfinante.ro, ca nu mușcă și citiți !!!
Atasament dec_200_2011.pdf
Am intrat si n-a muscat. Deci, trebuie depusa sau nu ?



#238506 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de topala_gustav on 24 February 2011 - 11:49 AM in Declaratii PFA

Si totusi, sa nu panicam lumea cu informatii incomplete, nu cumva e vorba de toti cei care au cifra de afaceri pe 2010 sub 35000 euro ?



#236542 Cheltuieli deductibile PFA

Postat de topala_gustav on 03 February 2011 - 07:10 PM in Arhiva

Dar daca sunt PFA in IT si inchiriez pe termen indelungat o masina pe PFA de la o alta firma, pot deduce TVA-ul ? In conditiile in care am si masina personala, si sunt si angajat la o firma.



#223538 plata TVA factura servicii externe

Postat de topala_gustav on 29 March 2010 - 08:04 AM in Arhiva

Este posibil ca inchirierea unui automobil de la o firma din UE ( platitoare de TVA) pe perioada indelungata de catre un PFA (platitor de TVA) din Romania, cu activitate principala in IT ( cod caen 6202), sa NU fie considerata deductibila din punct de vedere al TVA, si ca atare PFA sa fie pus la plata TVA in Romania ? In momentul de fata merg pe varianta taxarii inverse, furnizorul din UE trimite factura fara TVA, in contabilitate utilizez taxarea inversa.



#222428 Inchiriere auto intracomunitar

Postat de topala_gustav on 16 March 2010 - 02:08 PM in Arhiva

Vezi postareaGianinutza, la Mar 16 2010, 01:55 PM, a spus:

Trebuie sa faci 390 recapitulativa cu termen pe 15 aprilie si daca esti platitor la trimestru devii platitor la luna pt tva.

pardon,termenul e 15 martie!

De ce trebuie sa devin platitor la luna ? Este o achizitie de serviciu, nu de bunuri.



#221129 alegere statut ne/platitor TVA pt PFA

Postat de topala_gustav on 05 March 2010 - 07:59 PM in Contabilitate PFA

Vezi postareanopris, la Mar 5 2010, 04:42 PM, a spus:

In circa 90% din cazuri este recomandabil sa fii neplatitor de TVA. In cazul PFA cred ca e vreo 97%.
Singura problema e ca sunt unii clienti platitori de TVA care prefera sa lucreze doar cu parteneri platitori de TVA, ca sa-si poata deduce TVA. Daca stii care-ti vor fii principalii clienti, e bine sa-i intrebi.
Daca esti platitor de TVA pretul bunurilor si serviciilor tale vor fi automat marite cu taxa TVA.
Atentie, daca intentionezi sa prestezi serviciul si pentru parteneri intracomunitari ( deci din spatiul UE ) ai nevoie de cod valid de TVA.



#221095 Inchiriere auto intracomunitar

Postat de topala_gustav on 05 March 2010 - 01:20 PM in Arhiva

Vezi postareaflorinmladin, la Mar 4 2010, 11:20 PM, a spus:

Vezi postareatopala_gustav, la Mar 4 2010, 03:41 PM, a spus:

Nu inteleg de ce trebuie sa platesc statului roman 19%. E vorba de o achizitie intracomunitara de servicii. Atata timp cat factura nu contine TVA de ce trebuie sa-l platesc? Si in ce rubrica a declaratiei 300 trebuie sa apara aceasta suma?

Multumesc


Gustav,
Raspunsul este foarte simplu: cf. art.132 (2) CF locul prestarii este locul unde beneficiarul are sediul activitatii sale economice, pentru inchirierea pe termen lung,pentru ca pe termen scurt intri la exceptie 133(4)-e). Zici ca ai cod valid de TVA adica cf. art.153 din CF ( cel cu "RO" in fata) ca altfel se schimba povestea.
Daca te incadrezi in regula de mai sus, TVA se achita prin taxare inversa 4426=4427 nu platesti efectiv nimic, si citeste cu atentie mod de intocmire decl.300 ca ai randuri specifice pentru taxare inversa.

OK, multumesc, destul de limpede, banuiesc ca indeclaratia 300 trebuie sa ma uit la randurile 7 si 19. Mai am o intrebare: trebuie sa completez si 301 pentru achizitia acestui serviciu intracomunitar?



#221017 Inchiriere auto intracomunitar

Postat de topala_gustav on 04 March 2010 - 03:41 PM in Arhiva

Nu inteleg de ce trebuie sa platesc statului roman 19%. E vorba de o achizitie intracomunitara de servicii. Atata timp cat factura nu contine TVA de ce trebuie sa-l platesc? Si in ce rubrica a declaratiei 300 trebuie sa apara aceasta suma?

Multumesc



#220868 cont bancar pfa

Postat de topala_gustav on 03 March 2010 - 09:12 AM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Mar 2 2010, 09:06 PM, a spus:

nu este obligatoriu existenta unui cont PFA, insa in foarte multe situatii anumite tranzactii cu diferiti parteneri, se fac prin cont bancar. De aceea in asemenea situatii trebuie sa va deschideti cont bancar pe PFA adica identificat prin CUI si nu prin CNP. Imaginati-va cum este pentru partenerul dvs care va achita o suma in contul dvs de pf, cum se justifica el in propria-i contabilitate ! cel mai probabil renunta la afacere cautandu-si un alt partener, sau cum puteti dovedi dvs ca atii achitat un bun in interesul PFA daca plata se face dintr-un cont de pf
Corpus, te credeam baiat serios.....Tu de unde iti dai seama daca un cont este de pfa sau pf, avand numai IBAN-ul? Clientul trimite niste bani intr-un cont si punct. Iar faza cu " cel mai probabil renunta la afacere cautandu-si un alt partener" e chiar hilara.

Banii din contul de pfa se pot ridica fara nici o justificare la banca. Sunt bani personali si asimilati unui salariu. Dealtfel, contul de pfa are 2 valente, si de persoana juridica si de persoana fizica. Personal, nu vad necesitatea unui astfel de cont. Sunt curios daca in alte tari exista notiunea de cont bancar pentru freelanceri.
Daca doresti, ataseaza un card la acest cont, si iti scoti banii de la ATM. In felul asta nu mai intri in contact cu ghiseul bancar si discutiile aferente.

PS. Si eu am un astfel de cont si vad deja un dezavantaj la el: toate comisioanele aferente lui sint cele ale unei persoane juridice, deci mai mari. Ca asa vrea banca....



#219973 Firma din UE refuza plata facturii

Postat de topala_gustav on 23 February 2010 - 09:01 AM in Arhiva

Vezi postareaDan I., la Feb 22 2010, 11:27 PM, a spus:

@ Camelia,
Cand am vazut "NOU" si "obligatoriu" m-am panicat si am dat fuga la pagina cu pricina... ANAF precizeaza faptul ca:

Citeaza

Declaratia 390 VIES - Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri" conform cu OPANAF nr.76/ 21.01.2010.
Eu intelesesem ca aici e vorba de prestari servicii si nu de livrari de bunuri. Sau intra si serviciile in 390?

Citeaza

dupa ce devi platitor de tva , facturile emise catre o persoana impozabila din Comunitate sunt fara tva...
Deci, pe cale de consecinta, inainte de a deveni platitor de TVA, facturile sunt cu TVA? :smile:

- 390 contine si prestari/achizitii de servicii intracomunitare.
- facturile intracomunitare sunt fara TVA. Singura diferenta aparuta in 2010 este ca prestatorul trebuie sa aiba cod TVA valid ( deci nu se mai poate emite factura intracomunitara daca nu esti inregistrat TVA)

In opinia mea italienii nu sunt rau platnici, ci doar respecta noile reguli aparute la 01.01.2010.



#219929 Inchiriere auto intracomunitar

Postat de topala_gustav on 22 February 2010 - 06:45 PM in Arhiva

Sunt in situatia urmatoare: PFA cu cod valid TVA inchiriez pe termen indelungat autoturism de la firma intracomunitara platitoare de TVA. Factura primita de la firma intracomunitara NU CONTINE TVA. Eu sunt dator statului roman cu plata TVA-ului pentru acest serviciu intracomunitar ? Altfel spus, daca achizitionez un serviciu intracomunitar ( inchiriere mijloc transport pe termen indelungat) va trebui sa platesc TVA statului roman ? Deci costurile inchirierii pentru mine vor fi : suma platita firmei intracomunitare + 19% TVA catre statul roman?



#219571 Firma din UE refuza plata facturii

Postat de topala_gustav on 18 February 2010 - 07:26 PM in Arhiva

Mi-e frica ca nu poti face nimic. Din 1 ianuarie 2010 serviciile intracomunitare trebuie sa aiba ambii parteneri cu coduri TVA valide. Eu ti-as recomanda sa dai fuga la AF, sa treci pe platitor de TVA si sa-i facturezi italianului dupa aceea.



#219059 DECL. 390 / 2010

Postat de topala_gustav on 12 February 2010 - 04:49 PM in Arhiva

OK, am inteles si pare logic. Am o intrebare un pic off-topic: clientul din UE plateste in tara lui TVA-ul pentru serviciul meu. Ce se intampla cu acest TVA ? Este trimis ulterior in Romania sau ramane in tara clientului ?



#219027 DECL. 390 / 2010

Postat de topala_gustav on 12 February 2010 - 09:18 AM in Arhiva

Nu are legatura cu faptul ca sunt PFA. Prestarea de serviciu se considera facuta la sediul clientului ( intrucat se incadreaza la produse software livrate pe cale electronica), care este in UE, si ca atare pe factura se trece "neimpozabila in Romania" si "Nontaxable in Romania" ( nu ma intreba de ce ca nu stiu). Intrebarea era daca trebuie sa apara in 390 sau nu si ce se scrie la baza de impozitare. Mie inca nu mi-e clar care e diferenta intre "neimpozabil in Romania" si "Nu se include in baza de impozitare", si de ce aceasta operatiune "neimpozabila in Romania" se asimileaza cu o taxare inversa.



#218943 DECL. 390 / 2010

Postat de topala_gustav on 11 February 2010 - 10:30 AM in Arhiva

Nu, nu l-am aflat. Inca mai astept binevoitori.



#218890 DECL. 390 / 2010

Postat de topala_gustav on 10 February 2010 - 04:32 PM in Arhiva

Am o nelamurire legata de 390. Sunt PFA, platitor de tva si prestez un serviciu informatic, pe cale electronica, unui beneficiar din Germania, inregistrat TVA si el. Factura o fac fara TVA , si cu mentiunea "Neimpozabila in Romania". Intrebarea mea este daca trebuie sa completez si eu declaratia 390, si daca da, ce scriu la baza impozabila ?



#218219 Tva Google Adwords

Postat de topala_gustav on 02 February 2010 - 02:34 PM in Arhiva

Eu cred totusi ca daca prestezi serviciul intracomunitar ( deci unui client din UE) va trebui sa te inregistrezi ca platitor de TVA. In opinia mea poti ramane neplatitor de TVA numai daca se indeplinesc 2 conditii simultan: plafon sub 35000 si prestezi servicii numai pentru Romania.



#218150 TVA inchiriere masina UE

Postat de topala_gustav on 01 February 2010 - 07:25 PM in Arhiva

Sunt PFA platitor de TVA si doresc sa inchiriez o masina de la o firma din UE, platitoare de TVA. Factura pe care o emite firma din UE va contine TVA, pe care eu trebuie sa-l platesc, sau nu? Altfel spus, inchirierea unei masini din UE , pe PFA, implica plata TVA sau nu?



#217404 Tva Google Adwords

Postat de topala_gustav on 22 January 2010 - 12:51 PM in Arhiva

Da, se pare ca esti obligat sa scrii pe factura un cod valid de tva. Mai mult de atat, daca prestezi servicii intracomunitare, trebuie sa depui lunar si o declaratie pe tema asta ( sper ca cineva in tema sa ne lumineze cum arata o astfel de declaratie recapitulativa). Vezi si forumul de PFA, la topicul "Taxare inversa" pentru informatii mai detaliate.



#217299 Taxare inversa

Postat de topala_gustav on 21 January 2010 - 11:11 AM in Arhiva

Eu sunt intr-o situatie oarecum similara. Clientul intracomunitar mi-a spus ca are nevoie de codul meu de TVA neaparat, altfel nu poate primi factura de la mine.



#214701 Cont bancar PFA

Postat de topala_gustav on 30 November 2009 - 10:55 AM in Arhiva

Buna ziua,

Am cateva intrebari legate de contul bancar PFA. In opinia mea, acest cont functioneaza ca si cont de persoana juridica, si cont de persoana fizica. Juridica pentru ca se pot face operatiuni legate de incasari/plati PFA, precum si de persoana fizica intrucit se pot face retrageri de bani in interes personal.
Acum intrebarile:
1) de ce unele banci cer stampila la retragerea de numerar de la casierie, desi retragerea se face in interes personal si nu in interesul PFA? Mai exact de ce orice operatiune la casierie este considerata ca fiind facuta de persoana juridica, si nu de persoana fizica? In opinia mea banii retrasi de la banca pot fi considerati ca folositi de persoana juridica PFA numai in momentul cand ei se regasesc in registrele si jurnalele PFA, ca o cheltuiala deductibila sau nu. Deci banca nu poate considera apriori o retragere ca fiind o operatiune pe PFA.
2) Contul bancar de PFA poate fi utilizat si ca un cont de persoana fizica ? Pot depune bani in el ca persoana fizica si ii pot utiliza ulterior tot ca persoana fizica? Daca da, de ce da, daca nu, de ce nu ?
3) De ce PFA nu poate retrage valuta ca persoana fizica daca incasarile sunt in valuta? Mai concret , pfa are regim de persoana juridica in privinta regimului valutar. Eu inteleg lucrul urmator: PFA presteaza un serviciu, are niste incasari ( lei sau valuta) , plateste impozitele pe acele venituri, iar restul banilor sint bani personali, utilizati in folos propriu, fara nevoie de a justifica folosirea lor ( echivalentul banilor provenind din salariu). Atata timp cat este permisa detinerea de valuta ca persoana fizica in Romania, iar PFA nu este obligata sa justifice folosirea banilor din acest cont ( sunt bani personali) de ce nu este permisa retragerea directa de valuta, dar este permisa schimbarea ei in lei si apoi achizitionarea de valuta din aceeasi bani, de data aceasta ca persoana fizica? Stupid, nu? Sunt bani personali, dar nu sunt de fapt.....
4) Este obligatorie utilizarea unui cont de PFA pentru operatiunile efectuate de PFA? Am gasit pe alte forumuri informatia ca BNR nu obliga acest lucru, putand fi folosite si conturi personale.
5) Exista undeva reglementata notiunea de cont PFA, sau fiecare banca o foloseste dupa bunul plac?

Niste raspunsuri cu trimitere la legi, ordonante, norme de aplicare sunt foarte apreciate.

Multumesc pentru timpul acordat.



#195491 PFA cu norma de venit, fara TVA

Postat de topala_gustav on 02 March 2009 - 11:06 AM in Arhiva

Am mai cautat si eu pe internet si inclin sa-ti dau dreptate. Se pare ca inspectoarea mea nu e la curent cu aceasta informatie. Totusi, un contraexemplu la ce mi-ai spus ar fi: http://www.csjbacau.ro/hotarari2008/26ian2...008---anexa.pdf la nota: pct.5, unde se specifica: "salariați cu contract de muncă și studenți pentru întreaga perioadă a anului". Ca sa ne edificam, ar fi util un link de la ANAF, care sa ne spuna clar lucrul asta, desi nu cred ca exista asa ceva.




Cometa SQL