Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ochiad's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ochiad's Content

There have been 128 items by ochiad (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#151603 regulament vamal examen consultant

Postat de ochiad on 25 November 2007 - 03:52 PM in Arhiva

Vezi postareamarinic, la Nov 24 2007, 01:18 PM, a spus:

Banuiesc ca mai toti v-ati apucat deja de intrebari si ati sesizat ca si mine ca regulamentul vamal a fost destul de abrogat prin 946/2007, deci multe din intrebari nu prea mai au raspuns. Eu zic ca intrebarile vor fi dupa ce in vigoare acum. Voi cum invatati? Ma tot uit pe bibliografie si nu scrie scrie nimic de data aplicari legislatiei. Stie cineva ceva?
Fara nici un fel de legatura la Codul de procedura fiscala intrebarea 412, raspunsul dupa legislatia actuala este 2 zile.

Hai sa mobilizam noi oamenii pentru raspunsuri cat mai complete
vad numai cereri de grile pe forum, oare dezbaterile unde se fac?
ce spui de raspunsul meu la intrebarea:

452. În cazul fuziunii, nu se realizează operațiunea de:
a. publicare a actului de fuziune în Monitorul Oficial al României, Partea I
b. întocmire a proiectului de fuziune
c. avizare a proiectului de fuziune
d. informare a asociațiilor
e. adoptare a hotărârii privind fuziunea
f. [b]exercitare a dreptului de opoziție[b] ? unde-l gasesc?



#151601 regulament vamal examen consultant

Postat de ochiad on 25 November 2007 - 03:27 PM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Nov 24 2007, 07:21 PM, a spus:

Gand la gand cu bucurie: si eu am avut azi de furca cu vama, in sensul ca nu gasesc nimic care sa zica dom'le ca e actualizat la data de cutare sau la zi. Voi aveti legislatia la zi cu vamile: regulament vamal, cod vamal din astea?
Mersi

MAJORITAREA RASPUNSURILOR LE GASESTI IN REGULAMENT
L-AM ACTUALIZAT LA ZI CU SINTACT-UL

se pare ca nu stiu sa postez aici documentul meu
ma invata careva?



#152020 regulament vamal examen consultant

Postat de ochiad on 28 November 2007 - 11:13 PM in Arhiva

Vezi postareamarinic, la Nov 25 2007, 05:22 PM, a spus:

Oricum hai sa incercam sa raspundem si la astea "Proiectul de fuziune sau de divizare, vizat de judecătorul delegat, se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, pe cheltuiala părților, integral sau în extras, potrivit dispoziției judecătorului delegat sau cererii părților, cu cel puțin 30 de zile înaintea datelor ședințelor în care adunările generale extraordinare urmează a hotărî, în temeiul art. 113 lit. h), asupra fuziunii/divizării." -art. 242, legea 31/90 pct. 2

Ok, am inteles ce spune legea dar nu mi-ai raspuns la intrebare
Raspunsul corect este c sau e?



#154584 examen luat

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 05:36 PM in Arhiva

felicitari, esti singurul de pe aici
daca iti mai amintesti intrebarile si ce raspunri ai dat ne poti impartasi si noua din experienta ta
daca te mai intereseaza ! :smile:



#153522 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 06:13 PM in Arhiva

scuze cred ca nu s-a postat regulamentul vamal actualizat

Fisiere atasate




#153519 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 06:03 PM in Arhiva

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 05:24 PM, a spus:

Vezi postareamalabs, la Dec 5 2007, 03:55 PM, a spus:

Supun si eu atentiei voastre urm intrebare:
38.CF 143:
c) livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila care nu ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica;

2. livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;

Deci eu inteleg ca nu e scutita...
Sau deja am obosit si nu mai pricep eu nimic... :smile:
Exact acelasi lucru l-am remarcat si eu.. Ronaldo, degeaba te superi, legislatia specificata in raspuns nu lamureste problema, dimpotriva

daca citesti printre randuri ai sa vezi ca este scutita fara drept de deducere, in centralizarea mea (atasata si pe acest topic) gasesti extrase fin lege, daca nu iti mai postez aici din Codul fiscal actualizat (la noiembrie 2007) urmatoarele:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
(la data 01-ian-2007 Titlul VI, Capitol IX, art. 143, alin. (2) a fost reglementata de Instructiuni din 2006 )
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunica furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, cu excepția:
1. livrărilor intracomunitare efectuate de o întreprindere mică, altele decât livrările intracomunitare de mijloace de transport noi;
2. livrărilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și antichități, conform prevederilor art. 1522;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi către un cumpărător
care nu îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA;
c) livrările intracomunitare de produse accizabile către o persoană impozabilii
sau către o persoană juridică neimpozabilă care nu îi comunică furnizorului un
cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, în cazul în care transportul d»î
bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) și (5) sau art. 16 din Directive
S2/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general,
depozitarea, circulația și controlul produselor supuse accizelor, publicată în
Jurnalul Oficial al Comunităților Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu
modificările și completările ulterioare, cu excepția:


Vezi postareaDexter11, la Dec 5 2007, 05:59 PM, a spus:

a mai solicitat cineva inainte.... are cineva un rezumat la regulamentul vamal nou...ideile principale?

nu dar il am in format word si actualizat
poti da cautare si iti raspunde ...... (glumesc)
il gasesti aici

Fisiere atasate




#153517 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 05:50 PM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 05:00 PM, a spus:

420.Care este momentul în care se naște o datorie vamală în cazul depunerii unei declarații vamale?
a) în momentul acceptării declarației vamale; (RaplCV art 202, 203) mai e valabil art respectiv?????????????????
b) în momentul completării declarației vamale de către declarant;
c) în momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală;
d) în momentul transmiterii declarației vamale pe cale electronică;
e) în momentul completării declarației vamale de către declarant și prezentării acesteia la autoritatea
vamală;
f) numai la momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală.



E corect a) si mai e valabil, din cate vad eu la mine in regulament e abrogat.
Ma doare capul de cat e de abrogat regulamentul.



este gresita doar numerotarea articolelor , este 223 si 224 nu 202 si 203
Art.223
(1) Datoria vamală la import ia naștere prin:
a) punerea în liberă circulație a mărfurilor supuse drepturilor de import;
b) plasarea unor astfel de mărfuri sub regimul de admitere temporară cu exonerare
parțială de drepturi de import.


(2) Datoria vamală se naște în momentul acceptării declarației vamale în cauză.
(3) Debitorul este declarantul. în situația unei reprezentări indirecte, persoana pe seama
căreia se face declarația vamală este, de asemenea, debitor. Când se întocmește o
declarație vamală pentru unul din regimurile menționate la alin. (1), pe baza unor date
care au ca efect faptul că toate sau o parte a drepturilor legal datorate nu au fost încasate,
persoanele care au furnizat informațiile necesare la întocmirea declarației și care știau sau
care ar fi trebuit să știe că aceste informații erau false sunt, de asemenea, debitori.
Art. 224
(1) Datoria vamală la import ia naștere și prin:
a) introducerea ilegală pe teritoriul vamal al României a mărfurilor supuse drepturilor de
import;
b) introducerea ilegală a mărfurilor pe teritoriul vamal al României dintr-o zonă liberă sau
antrepozit liber aflat pe teritoriul României. în sensul prezentului articol, introducerea
ilegală reprezintă orice introducere care încalcă dispozițiile art. 64-67 și art. 195 lit. b).

(2) Datoria vamală se naște în momentul în care mărfurile sunt introduse ilegal.


Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 05:32 PM, a spus:

As vrea sa cer o parere si la urmatoarea intrebare:
42.O persoană impozabilă stabilită în România, înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată, achiziționeză în anul 2007 un calculator în valoare de 3570 lei din care 570 lei TVA aferentă. Persoana impozabilă deduce integral taxa pe valoarea adăugată la data achiziției. În anul 2010 casează respectivul mijloc fix. Este obligată persoana respectivă, la data casării, să ajusteze taxa pe valoarea adăugată dedusă inițial?
R: Nu, pentru ca taxa de ajustat este nesemnificativa, fiind mai mica de 1000 lei (art 149 alin 4 lit d si partea 197 Norme metodologice Cod fiscal alin 14)

De ce se face ajustarea, daca calculatorul poate fi integral amortizat in 2010 (perioada de amortizare intre 2-4 ani)? Eu zic ca si raspunsul d poate fi corect

parerea mea este ca varianta corecta ar fi a totusi deoarece nu ai prea multe date ( lunile de acchizitie si de casare) pentru a deduce ca s-a terminat amortizarea
in plus uite in lege explicatia variantei a
(7) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul în care suma care ar rezulta ca urmare a ajustărilor este neglijabilă, conform prevederilor din norme ( pct.54 alin.14…”nu se efectueaza ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital, in situatia in care suma care ar rezulta ca urmare a ajustarii este mai mica de 1000 lei.”)



#153495 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 04:35 PM in Arhiva

Pentru a va usura putin treaba am sa atasez si aici fisierul de iunie cu variante de raspuns (partiale) si centralizarea bazelor legale si apoi sa le mai dezbatem daca este cazul (si sigur este)
Va spun de la inceput ca la Regulamentul vamal o sa mai modific deoarece am mai gasit unele precizari pe forum si vreau sa le adaug + variantele de raspuns le voi mai cauta si in cele de martie (pentru a fi cat mai complete)

Fisiere atasate




#154098 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 07 December 2007 - 12:31 PM in Arhiva

Vezi postareacorola_2007, la Dec 7 2007, 12:14 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 7 2007, 11:43 AM, a spus:

Vezi postareacorola_2007, la Dec 7 2007, 11:41 AM, a spus:

Nu pot sa atasez fisierele, dar scrieti-mi pentru trimitere la consultec_contab@yahoo.co.uk. Cred ca va pot fi de un real folos, cum si eu am reusit si cu ajutorul acestui forum. Incredere si bafta!
ce fel de subiecte sunt ?
Sunt cele 500 subiecte martie + 500 subiecte iunie din legislatie. Desi le-am realizat eu, fara falsa modestie potsa spun ca sunt "THE BEST"!


Am trimis subiectele solicitantilor. Voi mai trimite in continuare, dar fiind de dimensiuni destul de mari nu le pot atasa pe forum. Bye!


daca sunt tre best de ce nu le-ai postat pe topic-ul grupului de consultanti unde s-au facut diverse dezbateri
nu ti-am simtit prezenta si nici initiativa
nu vrei sa ajuti cu experienta ta grupul?



#154361 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 12:02 AM in Arhiva

Vezi postareadomnica_l, la Dec 7 2007, 10:08 PM, a spus:

Are cineva Codul de Procedura actualizat , in care la art 219 s-au modificat contraventiile?
Il poate atasa sau trimite la domnica_l@yahoo.com
Multumiri si bafta maine
ok

Vezi postareaochiad, la Dec 7 2007, 11:59 PM, a spus:

Vezi postareadomnica_l, la Dec 7 2007, 10:08 PM, a spus:

Are cineva Codul de Procedura actualizat , in care la art 219 s-au modificat contraventiile?
Il poate atasa sau trimite la domnica_l@yahoo.com
Multumiri si bafta maine
ok



#154358 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 07 December 2007 - 11:50 PM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Dec 7 2007, 10:50 PM, a spus:

mai este cineva ? la o rasfoire a grilelor am gasit o grila din Codul Vamal cu doua raspunsuri corecte :

413. Când nu poate fi utilizat sistemul cu rambursare în cadrul regimului de perfecționare activă?
a) când a fost stabilită o restituire la export sau o taxă la export pentru produsele compensatoare;
b) când mărfurile de import nu sunt supuse restricțiilor cantitative la import;
c) când mărfurile de import beneficiază de o măsură tarifară în cadrul contingentelor;d) când rata de randament reprezintă cel puțin 80% dintr-o cantitate determinată de mărfuri de import;
e) când produsele compensatoare sunt destinate plasării intr-o zonă liberă sau antrepozit liber;
f) când cuantumul drepturilor de import rambursate se consideră a constitui cuantumul datoriei vamale.

Ia priviti ce zice codul vamal :

Art. 144. - (1) Sistemul cu rambursare poate fi utilizat pentru toate mărfurile. Acest sistem nu poate fi utilizat când, în momentul acceptării declarației de punere în liberă circulație:
a) mărfurile de import sunt supuse unor restricții cantitative la import;
b) mărfurile de import beneficiază de o măsură tarifară în cadrul contingentelor; c) pentru mărfurile de import este necesară prezentarea unei licențe de import sau export ori a unui certificat prevăzut de reglementările privind politica agricolă;
d) a fost stabilită o restituire la export sau o taxă la export pentru produsele compensatoare.

:smile: :thumbup:
asa este, am mai dezbatut aceasta problema - nu este un caz singular...
intrebarea este ce facem? cum procedam la examen pentru ca am inteles ca doar un raspuns este corect (considerat de el)



#153515 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 05:37 PM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 04:46 PM, a spus:

Multumesc celor care mi-au raspuns la intrebari
sunt diferite unele, altele mai complete si mult mai multe cu variante de raspuns nu numai cu cel corect



#154368 REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 01:17 AM in Arhiva

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 12:02 AM, a spus:

Vezi postareadomnica_l, la Dec 7 2007, 10:08 PM, a spus:

Are cineva Codul de Procedura actualizat , in care la art 219 s-au modificat contraventiile?
Il poate atasa sau trimite la domnica_l@yahoo.com
Multumiri si bafta maine
ok

Vezi postareaochiad, la Dec 7 2007, 11:59 PM, a spus:

Vezi postareadomnica_l, la Dec 7 2007, 10:08 PM, a spus:

Are cineva Codul de Procedura actualizat , in care la art 219 s-au modificat contraventiile?
Il poate atasa sau trimite la domnica_l@yahoo.com
Multumiri si bafta maine
ok
eu scriu link-ul dar nu apare si nu inteleg, parca cineva il sterge sau ....?



#148981 Urmatorul examen pt consultanti fiscali...

Postat de ochiad on 26 October 2007 - 10:38 AM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Jul 14 2007, 06:06 PM, a spus:

Are cineva idee cand va fi? Si as vrea sa stiu la examenele care au fost pana acum, au aparut grilele pe net inainte de examen cu cateva zile? Sau cum a fost procedura?

pe 8-9 decembrie
unde gasim grilele din iulie? :cool: :smile:



#154815 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de ochiad on 09 December 2007 - 01:51 AM in Arhiva

iulie tu ce ai facut?
ce poti spune de prestarea de servicii de pregatire profesionala de care se vorbea?



#152425 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 05:45 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareamicha08, la Dec 1 2007, 05:18 PM, a spus:

Laurischa,
Trimite-le si la mine, te rog, eu le am numai cu o singura varinata de raspuns si nu grila completa.

Merci!!! Adresa mea este de mihaelabogaru@yahoo.com

la cele din iunie nu am gasit cu variante ci doar cu raspunsul corect
daca are cineva cu variante de raspuns sa le ataseze pe forum
Multumim

impreuna suntem mai buni



#151558 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 24 November 2007 - 11:43 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postarearamy001, la Nov 22 2007, 09:22 AM, a spus:

Buna,

As dori si eu grilele examen consultant fiscal 2007-cu variantele de raspuns: ramy_simion@yahoo.com

Multumesc frumos,

Ramona

daca se poate sa le primesc si eu (cu variante de raspuns) la adresa ochiac@yahoo.com.
Ne ajuta foarte mult daca avem si variantele de raspuns nu doar raspunsul corect.
Pe cele din Martie le am dar pe cele din Iunie nu
Multumec anticipat



#148984 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 26 October 2007 - 11:04 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareajulia607, la Sep 19 2007, 04:03 PM, a spus:


nu reusesc sa descarc nimic
te rog ajuta-ma si trimite-le la ochiac@yahoo.com
si martie si iunie
multumesc frumos
mult mult



#148982 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 26 October 2007 - 10:51 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareacristy_botezatu, la Jul 26 2007, 11:13 AM, a spus:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............

Te rog rfumos trimite si la adresa office@ochia.ro sau ochiac@yahoo.com
Multumesc frumosLe astept cu interes



#152384 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 02:04 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareamihavesa, la Dec 1 2007, 12:38 PM, a spus:

la intrebarea asta ce parere aveti :

24. Care sunt cotele de impunere aplicate veniturilor realizate de o persoana rezidenta a unui stat cu care Romania are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri si care prezinta certificatul de rezidenta fiscala , in original, eliberat de organul fiscal din tara de rezidenta ,prin care sa se ateste ca este rezident al statului respectiv si ca ii sunt aplicabile prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri :
a) cotele prevazute de legislatia privind impunerea unor venituri realizate din Romania de persoane fizice si persoane juridice nerezidente ;
b) cotele prevazute in conventia de evitare a dublei impuneri ;
c) cotele de impozitare din legislatia interna,daca sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri .

In variantele de pe net se precizeaza b), in art 118 (1) CF : În situația în care cotele de impozitare din legislația internă sunt mai favorabile decât cele din convențiile de evitare a dublei impuneri se aplică cotele de impozitare mai favorabile.

Iar in NM : (8) Dispozițiile titlurilor II și III din Codul fiscal reprezintă legislația internă și se aplică atunci când România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri cu statul al cărui rezident este beneficiarul venitului realizat din România și acesta prezintă certificatul de rezidență fiscală sau documentul prevăzut la pct. 13 alin. (1).
(9) Prevederile titlului V din Codul fiscal se aplică atunci când beneficiarul venitului obținut din România este rezident al unui stat cu care România nu are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri sau când beneficiarul venitului obținut din România, rezident al unui stat cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, nu prezintă certificatul de rezidență fiscală sau documentul prevăzut la pct. 13 alin. (1) ori atunci când impozitul datorat de nerezident este suportat de către plătitorul de venit.

Raspunsul corect este c).

de unde sunt aceste intrebari (nu am gasit nicaieri aceasta numerotatie) si uneori nu ai toate variantele de raspuns ???



#152395 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 03:29 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareamihavesa, la Dec 1 2007, 03:21 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 1 2007, 02:04 PM, a spus:

de unde sunt aceste intrebari (nu am gasit nicaieri aceasta numerotatie) si uneori nu ai toate variantele de raspuns
este o numerotatie personala, din diverse documente de pe aici .... conteaza numerotatia ? mi s-a mai pus aceasta intrebare si nu inteleg, important e sa le rezolvam, nu ? si sa invatam, sa retinem logic .... sunt toate variantele de raspuns .... sunt grilele propuse pt noiembrie, care observ ca au numai 3 variante de raspuns .... sunt atasate chiar de catre mine grilele din noiembrie, undeva mai jos ....

Dar nu inteleg : ne pierdem timpul observand numerotatia sau variantele de raspuns sau incercam sa prindem logica Codului Fiscal ??????? sau nu suntem in stare decat sa invatam pe de rost niste grile, cu numere pana la 500 .... daca vedem grila 508 deja nu mai stim sa raspundem ..... Haideti, fratilor, sa ne maturizam ....
si in loc sa pierdem timpul constituind grupuri de lucru in asteptarea unor presupuse grile care nici nu stim daca apar, mai bine ne concentram pe studiu ....

sunt perfect deacord
te-am intrebat de numerotare pentru ca vroiam sa merg direct la intrebare sa atasez raspunsul meu documentat la momentul respectiv
ajuta mult sa pastram numerotarea pentru ca este mai usor de atasat/vizualizat (cred ca acesta este adevaratul motiv pentru care ai mai fost intrebata si nu din cauza memoratului / tocitului )
hai sa ne concentram pe raspunsuri documentate la intrebari si nu pe afirmatii rautacioase (hai sa ne maturizam !!!!!!)



#140756 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 25 August 2007 - 11:01 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareacristy_botezatu, la Jul 26 2007, 11:13 AM, a spus:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............
le vreau si eu la ochiac@yahoo.com
Multumesc



#152411 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 04:53 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareaLaurischa, la Dec 1 2007, 04:42 PM, a spus:

Vezi postareacristy_botezatu, la Jul 26 2007, 10:13 AM, a spus:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............

V-as ruga sa-mi trimiteti si mie grilele de la consultanti fiscali rezolvate din iunie pe adresa laurischa@yahoo.com.

Multumesc foarte mult

ti le-am trimis pe ale mele (cele cu verde nu prea sunt sigura pe ele)
spor la treaba



#152408 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 04:47 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareamihavesa, la Dec 1 2007, 03:49 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 1 2007, 03:29 PM, a spus:

sunt perfect deacord
te-am intrebat de numerotare pentru ca vroiam sa merg direct la intrebare sa atasez raspunsul meu documentat la momentul respectiv
ajuta mult sa pastram numerotarea pentru ca este mai usor de atasat/vizualizat (cred ca acesta este adevaratul motiv pentru care ai mai fost intrebata si nu din cauza memoratului / tocitului )
hai sa ne concentram pe raspunsuri documentate la intrebari si nu pe afirmatii rautacioase (hai sa ne maturizam !!!!!!)
nu am vrut sa fiu rautacioasa .... dar intrebarile circula pe aici in multe variante .....
Deci, cum e treaba : atunci cand cf nu coincide cu norme la cf ce este mai prioritar ? vezi intrebarea 21 de la problemele propuse pt noiembrie ???? sau la 24. Care sunt cotele de impunere aplicate veniturilor realizate de o persoana rezidenta a unui stat cu care Romania are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri si care prezinta certificatul de rezidenta fiscala , in original, eliberat de organul fiscal din tara de rezidenta ,prin care sa se ateste ca este rezident al statului respectiv si ca ii sunt aplicabile prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri :
a) cotele prevazute de legislatia privind impunerea unor venituri realizate din Romania de persoane fizice si persoane juridice nerezidente ;
b) cotele prevazute in conventia de evitare a dublei impuneri ;
c) cotele de impozitare din legislatia interna,daca sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri .

Ambele intrebari sunt cele propuse pt noiembrie ....

raspuns corect c
Art. 118: Coroborarea prevederilor Codului fiscal cu cele ale convențiilor de evitare a dublei impuneri
(1) In înțelesul art. 116, dacă un contribuabil este rezident al unei țări cu care Romania a
încheiat o convenție pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit și
capital, cota de impozit care se aplică venitului impozabil obținut de către acel contribuabil
din Romania nu poate depăși cota de impozit, prevăzută în convenție, care se aplică asupra
acelui venit, potrivit alin. (2). în situația în care cotele de impozitare din legislația internă
sunt mai favorabile decât cele din convențiile de evitare a dublei impuneri se aplică cotele
de impozitare mai favorabile.



#152467 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 08:46 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareabajanmona, la Dec 1 2007, 08:34 PM, a spus:

are cineva grilele care s-au dat in iunie?
le postez aici

Fisiere atasate





Cometa SQL