Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
(anisoara bobi)'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


(anisoara bobi)'s Content

There have been 70 items by (anisoara bobi) (Search limited from 01-January 08)



Sort by                Order  

#193893 declaratia 101 - IMPOZIT PE PROFIT

Postat de (anisoara bobi) on 12 February 2009 - 12:03 PM in Arhiva

jennyi, eu zic ca ar fi bine sa te duci cu 101 pana la 15.02 si astfel eviti vreo situatie neplacuta....oricum ai terminat exercitiul din momemnt ce ai pus in 100 impozitul aferent trim iv



#193601 MINUS LA INVENTAR

Postat de (anisoara bobi) on 09 February 2009 - 11:59 AM in Arhiva

Desigur, in ambele cazuri, lipsa imputabila si neimputabila se colecteaza TVA



#192407 este o donatie impozabila?

Postat de (anisoara bobi) on 27 January 2009 - 10:13 AM in Arhiva

Am si eu un caz si incerc sa ma lamuresc dar totusi... o soc com primeste o suma de 100.000 euro prin contract de donatie de la o alta soc com; intrebari: e legala operatiunea in baza unui contract de donatie incheiat la notar?; operatiunea este supusa TVA la beneficiar? Multumesc mult de ajutor :wink:



#189886 depasire plafon tva

Postat de (anisoara bobi) on 22 December 2008 - 10:47 PM in Arhiva

Cursul bnr la sf anului 2006



#189353 vanzare auto

Postat de (anisoara bobi) on 11 December 2008 - 03:19 PM in Arhiva

de unde ai scos studenta IV interpretarea aceasta la pct 71.6 din norme care spune asa "71.6. În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea de intrare incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

Prin casarea unui mijloc fix se înțelege operația de scoatere din funcțiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia și valorificarea părților componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului." asa ca eu nu am inteles ca sunt deductibile 6583 la vanzare chiar daca sunt mai mici ca 7583. :thumbup:



#188898 crestere si ingrijire copil 01.01.2009

Postat de (anisoara bobi) on 05 December 2008 - 10:06 AM in Arhiva

si eu sunt in acelasi caz; voi naste in aprilie 2009 si am intrebat la asistenta sociala daca e vreo problema daca am doua luni doar 4h/zi; nu conteaza spun ei atat timp cat se vireaza impozit pe venit. :thumbup:



#188895 concediere din motive ce nu tin de persoana salariatului

Postat de (anisoara bobi) on 05 December 2008 - 10:01 AM in Arhiva

Salariatul poate absenta 4 ore numai daca este prevazut in contractul colectiv la nivel de unitate.....cel putin asa stiu eu :wink:



#186532 Fond mediu deseuri

Postat de (anisoara bobi) on 06 November 2008 - 10:52 AM in MONOGRAFII CONTABILE

eu achizitionez de la pers fizice din gospodarie proprie si calculez 3% la valoarea deseurilor vandute catre unitatile colectoare si inreg 635=446 si 446=5121.



#186531 crestere si ingrijire copil 01.01.2009

Postat de (anisoara bobi) on 06 November 2008 - 10:45 AM in Arhiva

Inainte de promulgare ministrul muncii preciza intr_un comunicat de presa ca 85% va fi calculat la veniturile nete la care s-a achitat CAS. Dar CAS se calculeaza la brut....asa ca...asteptam normele! :thumbup:



#186530 declaratii CAS

Postat de (anisoara bobi) on 06 November 2008 - 10:42 AM in Arhiva

de ce? ar trebui?



#183740 Ambalaje

Postat de (anisoara bobi) on 07 October 2008 - 09:44 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Eu zic sa le treci pe ambalaje atunci cand le achizitioneaza, si daca le va vinde vreodata ori le transformi in marfa 371 sau le vinzi efectiv ca ambalaje :thumbup:



#182964 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de (anisoara bobi) on 26 September 2008 - 08:11 PM in Arhiva

valoarea aparatului de aer conditionat se adauga la valoarea initiala a tractorului se considera o imbunatatire a mijlocului fix si se amortizeaza pe durata ramasa de functionare a tractorului din momentul in care a fost instalat :thumbup:



#182963 CIM pt contabil

Postat de (anisoara bobi) on 26 September 2008 - 08:07 PM in Arhiva

incadrarea intr-o functie anume se face in baza actelor care atesta aceasta calificare; deci pentru contabil este necesara o diploma in care se specifica specializarea financiar-contabil, in diploma mea de bacalaureat la sfarsitul liceului economic scrie lucrator in domeniul financiar-contabi; in diploma de facultate -Economist specializarea contabilitate si informatica de gestiune - vi le-am dat ca exemplu.



#182793 registrul de evidenta fiscala

Postat de (anisoara bobi) on 24 September 2008 - 02:17 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

ar trebui sa fie scris cu modul de calcul gandit la vremea respectiva; cel putin asa mi-au cerut cei de la garda cand au fost in control de fond



#182791 diverse probleme mijl. fixe

Postat de (anisoara bobi) on 24 September 2008 - 02:07 PM in Arhiva

Poate ca fiind o centrala dezafectata se considera ca nu aduce venituri societatii prin exploatarea sa si ca atare nu are rost sa o amortizeze; sau poate ca anterior cumpararii a fost amortizata integral - se poate solicita lucrul acesta in vederea calcului amortizarii. Sper sa-ti foe de folos :thumbup:



#182786 calculul concediului medical

Postat de (anisoara bobi) on 24 September 2008 - 01:34 PM in Arhiva

Ai gandit bine carmen 1; 3 zile unitate si 3 fnuass; eu am ceru bani de la fnuass si m-au puricat alea la concedii medicale vreo 2 luni de zile sdupa care am luat si banutii :thumbup:



#180810 Pot sa repartizez din 117 (af 2007) pe divid, in 06.2008?

Postat de (anisoara bobi) on 20 August 2008 - 12:11 PM in Arhiva

iti trebuie hotarare aga de repartizare; in 117 ti-a ramas diferenta intre sold la ian si repartizarea facuta in ianuarie; oricand poti repartiza dividende in baza aga declari in 100 in luna respectiva si platesti pe 25 luna urmatoare; si sa faci si un stat pt dividende; spor la treaba



#180809 Inregistrare factura discount

Postat de (anisoara bobi) on 20 August 2008 - 12:07 PM in Arhiva

in contul 767 se inregistreaza reducerile financiare; in cazul tau cred ca este vorba de reduceri comerciale care se inregistreaza ori in contul de stoc initial cu minus in cazul in care nu a iesit dingestiune sau daca a iesit din gestiune pe contul corespunzator de cheltuieli cu minus.



#179452 urgent- neconcordanta decont tva cu declaratia 300

Postat de (anisoara bobi) on 30 July 2008 - 08:18 AM in Arhiva

cine ma poate ajuta in urmatoarea problema: am declarat in 300 achizitii intracomunitare pentru lunile aprilie mai iunie doara la randurile 4 si 4.1 la baza fara a inscrie tva. in urma documentarii mai minutioase am aflat ca trebuia sa declar si la randul 14.1 la baza si la tva si sa fac in contab inreg 4426=4427. Intrebarea este: poate fi considerata o eroare materialea neinscrierea in decl 300 la pozitiile mai sus mentionate? si cum ar trebuie sa sune o eventuala cerere de corectare si ce documente se ataseaza in spatele cererii? :frusty:



#177390 bILANT IUNIE 2008

Postat de (anisoara bobi) on 07 July 2008 - 12:01 PM in Arhiva

cel mai bine ar fi sa depui raportare; e cel mai sigur si nu lasa loc de interpretari.



#177387 Apa minerala pe care o dau cand temperatura este peste 37'', in ce co...

Postat de (anisoara bobi) on 07 July 2008 - 11:53 AM in MONOGRAFII CONTABILE

eu folosesc contul 6587 Alte chelt cu salariatii pentru cehltuieli cu protectia muncii(antidot, apa) si cu chelt legate de abonamentele pe mijloacele de transport.



#177121 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de (anisoara bobi) on 03 July 2008 - 08:02 AM in INFORMATII DIVERSE

eu zic ca da; mentionarea se refera la liber profesionist ceea ce inseamna ca expertul nu e angajat nicaieri; eu sunt expert angajat si tin contabilitati ca persoana fizica autorizata.



#176943 Declaratie finante pentru liste angajati cas obligatoriu

Postat de (anisoara bobi) on 01 July 2008 - 12:32 PM in Arhiva

Daca intrati pe site-ul finantelor la persoane juridice veti gasi toate programele cu declaratii; nici eu nu am auzit de o asemenea raportare



#174957 taxa hoteliera - TVA

Postat de (anisoara bobi) on 13 June 2008 - 07:41 AM in Arhiva

in codul fiscal la taxa hoteliera nu se face nici o trimitere la tva insa conform art 137 "(2) Baza de impozitare cuprinde următoarele:

a) impozitele și taxele, dacă prin lege nu se prevede altfel, cu excepția taxei pe valoarea adăugată;" eu pana acum nu am remarcat tva la taxa hoteliera!



#174956 taxa hoteliera - TVA

Postat de (anisoara bobi) on 13 June 2008 - 07:34 AM in Arhiva

Vezi postareaflo8200, la Jun 12 2008, 01:20 PM, a spus:

Vad ca a fost modificat art. 137 prin care se expludea din baza TVA taxa hoteliera.
Acum trebuie sa aplicam si TVA la aceasta taxa cand facturam serviciile de cazare?


te referi la codul fiscal? sunt direct interesata si eu!




Cometa SQL