Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
butelie's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


butelie's Content

There have been 180 items by butelie (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#171046 zile libere legale

Postat de butelie on 30 April 2008 - 11:24 PM in Arhiva

Conform Legii 53/2003 ( Codul Muncii ) , numai ziua de 1 mai este zi libera obligatorie , guvernul prin Hotararea Guvernului nr. 450/2008 pentru stabilirea zilei de 2 mai 2008 ca zi libera , publicata in Monitorul Oficial nr. Partea I nr. 323 din 24.04.2008 ,a actionat in calitatea de angajator , cel putin eu asa consider !



#207616 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de butelie on 20 July 2009 - 11:28 PM in Cum poti deveni contabil

CITAT(ANGEL86 @ Jul 19 2009, 08:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
iti multumesc pentru raspuns. scuze pentru intarzire. cred ca trebuie sa am si un pic mai multa incredere in mine..


Nu poate sa te ajute nimeni si pe tine ?

Sa te ajute offline , nu online ?

Ar trebui sa te bagi la inceput si tu ajutor de contabil ca sa ai idee cat de cat !



#211185 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de butelie on 26 September 2009 - 02:25 AM in Cum poti deveni contabil

Carpenihil , cursuri de genul celor de la Eurocor nu te pot ajuta cu nimica !

Mai bine iei o carte de monografii contabile si o sa iti fie mult mai de folos !

O firma specializata, care tine contabilitatea pentru mai multe firme de diverse dimensiuni , are nevoie de salahori sau ( si ) colaboratori pe care sa-i exploateze , nu de cineva pe care sa-l invete si dupa aia sa plece !



#217547 viza declaratia 101

Postat de butelie on 25 January 2010 - 03:39 AM in Arhiva

Bine ca am scapat si de obligatia asta , ca si asa unele firme de abia se mai tin cat de cat pe linia de plutire , dupa ce Poegea a bagat forfetarul .



#214538 viza declaratia 101

Postat de butelie on 26 November 2009 - 05:16 PM in Arhiva

Pai foarte multi s-au facut consultanti fiscali in speranta ca o sa vizeze declaratiile 101 , nu ca sa acorde consultanta fiscala .
Ca sa dai consultanta fiscala trebuie sa te mai si pricepi si sa mai ai si alte abilitati profesionale .



#219757 viza declaratia 101

Postat de butelie on 20 February 2010 - 11:50 PM in Arhiva

Administratiile financiare sunt obligate sa primeasca declaratiile , si pentru ca nu exista sanctiune daca declaratia 101 nu este certificata de un consultant fiscal , nu o sa patiti nimic .



#210323 vanzare mijloc fix cu valoare mai mica decat in contabilitate

Postat de butelie on 07 September 2009 - 08:06 PM in Arhiva

Pana la urma cu cat a dat camionul !

Eu am avut un caz cu o Toyota luata cu 15 800 de euro anul trecut si vanduta unei rude cu 10 800 de euro in martie anul asta .

A avut control si nu sunt probleme .

Nu are rost sa dai banii aiurea la evaluator !



#169844 vanzare auto

Postat de butelie on 15 April 2008 - 10:29 AM in Arhiva

Este cheltuiala deductibila !
Eu am avut controale si nu au fost probleme , pentru ca este o cheltuiala facuta in scopul obtinerii unor venituri impozabile !



#187546 Va inchideti telefonul dupa o anumita ora ?

Postat de butelie on 17 November 2008 - 02:48 PM in Arhiva

Eu il dau pe mute si poate sa sune !
Din cand in cand il mai si inchid !



#179464 urgent- neconcordanta decont tva cu declaratia 300

Postat de butelie on 30 July 2008 - 11:11 AM in Arhiva

Adica , dupa ce citii si ordinul 179/2007-Instructiuni de corectare a erorilor materiale din deconturile de TVA-publicat in MO 347/22.05.2007 , inseamna ca daca eu am declarat la luna iunie 7000 lei tva de rambursat si nu am bifat casuta corespunzatore prin care solicitam sa mi se ramburseze tva-ul , pot sa solicit rambursarea tva-ului in luna iulie , eu fiind platitor de tva trimestrial ?
Dar daca in loc de 7 000 lei la 4424 este 27 000 lei , cum mai fac ?
Pot solicita rambursarea tva in luna asta , daca eu am depus decontul cu 7000 de rambursat ?
Diferenta apare ca urmare a sosirii cu intarziere la compartimentul de contabilitate a unor facturi cu utilaje cumparate in perioada martie 2008 - iunie 2008 .
Nu pot sa nu le bag , chiar daca trebuie sa fac rectificativa ( adica sa depun alta declaratie 394 ) si alta declaratie 390 , pentru ca vreau sa am un bilant corect !



#210287 urgent- demisie sau dat afara?

Postat de butelie on 07 September 2009 - 02:17 PM in Arhiva

Chiar daca e topicul mai vechi , pentru ca nu-l reactivai eu , recomand tuturor sa nu se lase , si sa renunte la somaj .

Pentru ca angajatul sa fie dat afara pentru ca i s-a gasit un nod in papura , angajatul trebuie sa stie ca angajatorul nu-l poate da afara fara o cercetare prealabila , fapta imputata nu poate fi mai veche de 6 luni , si trebuie sa ia multe alte masuri .



#210217 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de butelie on 06 September 2009 - 01:46 AM in INFORMATII DIVERSE

Nu vreau sa fiu offtopic , dar nu inteleg ce aveti fratilor cu oamenii care fac si ei bani cum pot si pe unde pot !? :lostit (13):

Este evident ca un expert contabil poate presta servicii contabile pentru alta societate daca acea societate are nevoie de el si il remunereaza in mod corespunzator !



#210242 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de butelie on 06 September 2009 - 10:59 PM in INFORMATII DIVERSE

Vezi postareaMirceaSCALAT, la Sep 6 2009, 11:56 PM, a spus:

Exercitarea activitatilor specifice EXPERTULUI CONTABIL este reglementata intr-un act NORMATIV CU PUTERE DE LEGE (orma nationala), si in Reglementarile IFAC (norma intermationala )

Orice comentariu care nu se inscrie in precedentele este APA DE PLOAIE pe de o parte, iar pe de alta sunt, de regula, cuvinte insiruite pentru a denigra PROFESIA CONTABILA, liber-profesinalismul si institutia care esre raspunzatoare de gestiunea profesiei, daca nu critica nominal persoanele in culpa.

Adica mai exact , dumneata crezi ca un expert contabil angajat nu poate presta servicii contabile pentru alta societate ?



#196202 TVA de plata pt un mijloc fix?

Postat de butelie on 06 March 2009 - 11:33 PM in Arhiva

Vezi postareamoneu, la Mar 2 2009, 05:36 PM, a spus:

Buna ziua! Am o nelamurire privind TVA unui mijloc fix::
- anul trecut in soc au mai venit doi asociati, care au cumparat un mijloc fix de aprox. 4 miliarde (cu TVA) ca aport in firma;
................................................................................
Cu tot respectul , dar ce mijloc fix e ala care face 4 miliarde cu TVA ?
Cred ca trebuia sa dai mai multe detalii !



#186780 Timp liber

Postat de butelie on 10 November 2008 - 10:36 AM in Arhiva

Vezi postareaeugen ursache, la Nov 10 2008, 10:11 AM, a spus:

@ cristina5859: eu am cam ramas la stadiul solitaire, nu necesita folosirea creierului, e oarecum hipnotic si ma ajuta sa-mi pun ordine in ganduri...
Si mie imi place solitaire , pentru ca nu este un joc la care trebuie sa te concentrezi !



#187166 TICHETE DE MASA PENTRU CEI CU 2 CIM-uri

Postat de butelie on 12 November 2008 - 08:53 PM in Arhiva

Vezi postareanopris, la Nov 12 2008, 03:22 PM, a spus:

Acolo unde se dau tichete de masa ele se dau la toti angajatii, indiferent ca sunt la locul de baza sau nu. Legea tichetelor de masa nu face aceasta discriminare.
Concluzia este ca nu vrea sa-ti dea !
:thumbup:



#210593 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de butelie on 14 September 2009 - 12:34 AM in Arhiva

Daca ai suspendat activitatea nu ai cum sa mai amortizezi pentru ca asta inseamna ca activele nu mai functioneaza !



#186514 sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

Postat de butelie on 06 November 2008 - 03:12 AM in Arhiva

Cu parere de rau trebuie sa spun ca ai dat-o in bara !
Sa-ti tii singur contabilitatea nu e ca si cum ai intenta un proces , si pentru ca nu-ti permiti un avocat , faci singur demersurile necesare !
Din pacate fara soft nu se poate !
Am lucrat in perioada 1998-2000 si fara program software , pentru ca erau calculatoarele foarte scumpe !
La inceputul anului 2001 un calculator pentium 1 cu un monitor second era 750 de lei ( banii de acum ), si o imprimanta hp noua , 350 lei .
Programul de contabilitate era mai ieftin ca acum , pentru ca lumea nu trecuse contabilitatea pe calculator !

E naspa sa nu ai un program de evidenta contabila , este ca si cum ne-am intoarce in epoca de piatra !

Avand in vedere ca tu ai calculator , e ca si cum te-ai intoarce in epoca bronzului , iar daca ai si imprimanta , ai fi tocmai in epoca fierului .

Acum , in epoca moderna nu se poate fara program de evidenta contabila !

Ca sa tii o evidenta contabila simpla trebuie sa te pricepi bine de tot .

Cred ca pentru 50 de lei in fiecare luna , nu se merita sa te apuci sa inveti contabilitate !

E ca si cum eu m-as apuca de fotbal ! :thumbup:



#210244 sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

Postat de butelie on 07 September 2009 - 12:17 AM in Arhiva

Recitii cu placere tot ce s-a ascris in acest topic si cred ca este printre cele mai tari topicuri .

Eu intru pe conta din cand in cand sa vad ce pareri mai are lumea si cu ce probleme se confrunta diverse firme .

De cand este criza mie imi merge mai bine decat atunci cand nu era criza , cu toate ca mai sunt si scartari de care o sa scap cat de curand .

Pe timp de criza o amenda in plus se simte imediat si la cate modificari sunt , daca nu esti de meserie te poticnesti imediat .

Nu poti sa inveti contabilitate de pe forumuri , pentru ca daca nu ai notiuni de baza despre contabilitate nu poti sa faci diferenta intre conturi , si daca se intampla sa tasteze cineva gresit sau sa fie mai putin informat esti bun de plata .



#210522 studii necesare pt anumite functii

Postat de butelie on 11 September 2009 - 12:12 PM in Arhiva

Poate fi si agent de vanzari !
Ii faci fisa postului !



#209708 stingere datorie avocat

Postat de butelie on 26 August 2009 - 04:34 PM in Arhiva

Il dai in judecata si rezolvati problema !

Practic ce ti s-a intamplat tie este un furt daca in contract nu scria altfel .

Daca aveai o pizzerie si cumparai ciuperci sa faci pizza , furnizorul de ciuperci isi recupera banii de la clientii carora le vindeai pizza ! Le lua ciupercile din farfurie ?


Pe acest forum raspunsurile sunt facultative si atunci cand persoana care pune intrebarea lucreaza pentru o firma mare eu nu ma inghesui sa raspund , ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu toata lumea intra pe forum zilnic .

Un raspuns complet si la obiect nu poate fi dat decat daca este explicata situatia ceva mai detaliat !

Vezi postareaniki, la Aug 24 2009, 08:50 PM, a spus:

Cum imi sting datoria catre un avocat care m-a reprezetat la diverse procese, daca el si-a incasat banii din contul executorului jdecatoresc?am de la avocat extrasul prin care si-a incasat banii.
Am facturi emise de el, dar inca nu le-am stins.Banii nu au trecut prin conturile firmei.
sa-mi faca chitanta sau pot sa- mi creez un cont 5121 - executor judecatoresc si sa compensez banii?
Multumesc anticipat.

chiar nu stie nimei?
nu a recuperat nimeni bani in instanta prin intermediul executorului judecatoresc?

nimeni nu s-a confruntat cu acesta problema?
ma intreb ce fel de contabilitati tineti?
Cred ca toti tinem contabilitate PE BANI ! :smile:

Documentul justificativ pentru contul 5121 este jurnalul de banca , nu bagi asa aiurea orice inregistrare fara sa ai justificare !
:lostit (13):

Nu vreau sa fac offtopic si nici flame , mi-au spus doar parerea !



#209477 stampila firmei

Postat de butelie on 21 August 2009 - 01:26 AM in Arhiva

Anormal este ca un contabil sa nu aiba stampila firmei caruia ii tine contabilitatea !



#209755 stampila firmei

Postat de butelie on 27 August 2009 - 03:13 PM in Arhiva

Foarte multi patroni cred ca faci cine stie ce cu stampila lor , fara sa se gandeasca la faptul ca pentru numai 100 de lei poti sa iti faci stampila in ziua de azi fara niciun fel de bataie de cap , si inca una pricopsita , nu cine stie ce prapadenie .



#209637 stampila firmei

Postat de butelie on 25 August 2009 - 01:53 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la Aug 23 2009, 03:26 PM, a spus:

Vezi postareabutelie, la Aug 21 2009, 02:26 AM, a spus:

Anormal este ca un contabil sa nu aiba stampila firmei caruia ii tine contabilitatea !
In cazul in care nu sunteti in posesia stampilei societatii si nu este necesara semnatura administratorului, pe documentele pe care le intocmiti inscrieti mentiunea „Valabil fara stampila” si semnati, documentele fiind perfect valabile pentru toate organismele unde trebuiesc depuse acestea.

Imi cer scuze daca intreb , dar dumneata tii evidenta contabila la vreo firma sau ONG ?

Ai fost vreodata cu declaratii ?

Eu am dat de o scarba de la sectorul unu care nu mi-a acceptat niste declaratii pe motiv ca nu se vede bine stampila si pentru ca in principiu eu nu ma cert cu functionarii deoarece sunt de 10 ani in bransa , m-am dus si am facut altele !



#171041 SPALARE BANI

Postat de butelie on 30 April 2008 - 11:00 PM in Arhiva

Asa cum scrie Legea 656/2002 , cu modificările și completările aduse de LEGEA nr. 39 din 21 ianuarie 2003 , LEGEA nr. 230 din 13 iulie 2005 ,ORDONANTA DE URGENTA nr. 135 din 29 septembrie 2005 , LEGEA nr. 36 din 1 martie 2006 , la art.2 , punctul c) prin tranzacție suspectă se înțelege operațiunea care, prin natura ei și caracterul neobișnuit în raport cu activitățile clientului uneia dintre persoanele prevăzute la art. 8, trezește suspiciunea de spălare a banilor sau de finanțare a actelor de terorism , adica daca nu ti se pare suspect NU RAPORTEZI NIMIC !
Si la o firma unde colaborez au venit cu texte din astea , dar nu ne-am pierdut cu firea !
Esti obligat sa raportezi daca operatiunea iti trezeste suspiciunea ! :pullhair:




Cometa SQL