Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
doiny's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


doiny's Content

There have been 614 items by doiny (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#244233 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de doiny on 06 September 2011 - 02:29 PM in Arhiva

Trebuie sa declari optiunea pana pe 25.septembrie.



#244224 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de doiny on 06 September 2011 - 11:26 AM in Arhiva

Care o fi documantul prin care ne exprimam optiunea? Declaratia 010 o fi suficienta?



#244198 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de doiny on 05 September 2011 - 01:10 PM in Arhiva

Mai clar :

Og 30 : Pagina 6 Art 58 -depunerea trimestriala a impozitului pe salarii + conditii
Pagina 12 Punctul 90 -depunerea trimestriala a contributiilor salariala + conditii... etc



#244194 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de doiny on 05 September 2011 - 12:24 PM in Arhiva

Sa inteleg ca Art 58 se modifica si numai impozitul pe salarii se depune trimestrial? :angry:



#244145 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de doiny on 01 September 2011 - 02:23 PM in Arhiva

E o idee foarte buna sa trimit mail cu aceasta problema de logare,
puteti sa-mi spuneti si mie mailul
pe care a-ti trimis?

Multumesc mult.



#244083 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de doiny on 29 August 2011 - 07:36 PM in Arhiva

Am o mare problema....

Parola in vechiul program e ok, se logheaza.
Aceeasi parola in noul program nu vrea sub nici o forma.
M-am gandit sa ma duc la ITM sa le cer alta oarola si sa si intreb ce se intampla....de ce aceasta problema??
Poate trebuie sa seteze ei ceva... sa actualizeze firma in baza de date...



#244007 depasire plafon tva

Postat de doiny on 24 August 2011 - 06:18 PM in Arhiva

Daca societatea obtine venituri, atat din vanzari marfuri cat si din contracte de participatiune, se pune intrebarea care venituri se iau in calcul la obtinerea plafonului de 35.000 euro, (societatea fiind neplatitoare de tva) , stiindu-se ca operatiunile
din contractele de participatiune nu intra in sfera tva:
Art 152
(2) Cifra de afaceri care serveste drept referină pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală, exclusiv taxa în situaia prevăzută la alin. (7) si (71), a
livrărilor de bunuri si a prestărilor de servicii efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, taxabile sau, după caz, care ar fi taxabile dacă nu ar fidesfăsurate de o mică întreprindere, a operaiunilor rezultate din activităi economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi
deductibilă, în cazul în care aceste operaiuni ar fi fost realizate în România conform art. 145 alin. (2) lit. b), a operaiunilor scutite cu drept de deducere si a celor scutite
fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) si f), dacă acestea nu sunt accesorii activităii principale, cu excepia următoarelor:
a) livrările de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art. 1251 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabilă;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Deci se iau in calcul numai veniturile din vanzari marfuri, veniturile din participatiune nu sunt venituri taxabile din punct de vedere tva.



#242146 declaratia 112 / 2011

Postat de doiny on 08 June 2011 - 07:40 PM in Arhiva

A importat cineva in PDF , fisierele emise din Ciel ? La mine nu merge nici sa ma impusti.

Nu importa decat data declaratiei.(05.2011)
Am sunat la ciel si a spus sa utilizez java , import direct in pdf nu se poate ... :thumbup:



#242028 SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE

Postat de doiny on 03 June 2011 - 04:21 PM in Arhiva

Vezi postareacristipop75, la 30 May 2011 - 07:03 PM, a spus:

Buna ziua
Am achizitionat un certificat digital Certsign.
Am depus online declaratiile 112, dar nu reusesc sa ma autentific pe site-ul anaf, pt dodosar fiscal al societatilor.
Primesc urmatorul mesaj:
"Incercarea de autentificare cu certificat digital a esuat.
Pentru a accesa aceasta aplicatie aveti nevoie de un certificat digital."
Va multumesc!

Incearca cu internet explorer , poate deschizi internetul cu opera sau altceva.....

Pe confirmarea primita de la Certsigt sunt 2 semnaturi electronice .
una a posesurului si una Certsigt
Intotdeauna cand inscrieti confirmarea pe situl Anaf sa verificati valabilitatea semnaturii
daca una este expirata , vor fi probleme .
se verifica prin click reapta pe semnatura ,show properties,show certificat , valid from (de la )valid to (pana la )



#240745 PFA ECONOMISTI

Postat de doiny on 29 April 2011 - 02:48 PM in Arhiva

Avand in vedere recentele modificari aduse Legii contabilitatii prin OUG nr. 37/2011, economistii vor putea sa isi deschida PFA-uri cu obiect de activitate "contabilitate", fara a fi membri ai Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania(CECCAR), conform informatiilor furnizate de Oficiul National al Registrului ComertuluI.



#240303 Sediu social

Postat de doiny on 11 April 2011 - 04:39 PM in Arhiva

???



#240189 Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL

Postat de doiny on 07 April 2011 - 09:42 AM in Arhiva

Coduri CAEN noi
aprobate in sedinta Biroului permanent al Consiliului Superior CECCAR din 01 aprilie 2011


Cod CAEN
Descriere

7830
Servicii de furnizare și management a forței de muncă

8211
Activități combinate de secretariat

8219
Activități de fotocopiere, de pregătire a documentelor și activități specializate de secretariat


Multa bafta tuturor .



#240171 Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL

Postat de doiny on 06 April 2011 - 08:42 PM in Arhiva

Cred ca ar fi necesare sa publice si normele de aplicare , sa vina cu niste completari, care unitati sunt acreditate sa pregateasca inspectori Itm ,
am auzit ca acestia ar trebui acreditati de ITm si in plus care firme se pot inscrie la ITM (cu ce anume CAEN ) pentru a putea transmite Revisalul.
Cred ca mai dureaza pana va deveni functional.



#239695 Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL

Postat de doiny on 23 March 2011 - 04:57 PM in Arhiva

Prestatorii iregistrati la ITM, ce cod CAEN ar trebui sa prezinte ?



#238121 declaratii nedepuse la termen

Postat de doiny on 20 February 2011 - 07:49 PM in Arhiva

Verificati in prealabil daca mai este o firma activa , fiscul declara din oficiu inactive firmele care nu-si indeplinesc 3 perioade declarative.



#238000 decl. 300 decont TVA - topic 2011

Postat de doiny on 18 February 2011 - 05:39 PM in Arhiva

Am fost la Sector 6 si au spus sa completez decont lunar.
On line nu se pot transmite , nu le prelucreaza.

Trebuie sa luam cozile la rand..pentru firmele care nu vor mai fi platitoare de tva din 01.02.2011.



#237598 decl. 300 decont TVA - topic 2011

Postat de doiny on 14 February 2011 - 06:58 PM in Arhiva

Buna,

Stie cineva , pentru firmele care urmeaza de la 01.02.2011 sa devina neplatitoare de tva , (anul trecut fiind tva trimestrial)
cum se depune ultimul decont aferent lunii ianuarie ??

Eu am incercat sa depun lunar pentru a -mi permite sa tastez luna 01 ( datele sunt aferente lunii ianuarie)
si nu-l prelucreaza , firma fiind inregistrata cu vector fiscal tva trimestrial.

Daca , completezi trimestrial, nu poti tasta decat 03 .2011 ceea ce nu ma ajuta absolut deloc.

Maine fac o vizita pe la Administr sect 6 sa intreb, desi , nu ma incanta deloc sa ma plimb pe la toate camerele....



#237421 SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE

Postat de doiny on 12 February 2011 - 05:47 PM in Arhiva

Pentru toate administratiile se poate depune on line.
In plus incepand cu 01.07.2011 se depun numai on line.

Bafta



#236525 decl. 101 / depunere 2011

Postat de doiny on 03 February 2011 - 04:33 PM in Arhiva

Pai una este impozit minim.....
si alta este impozit profit calculat.....

nu stiu exact cum este, ca ma exaspereaza si pe mine problema asta.

Eroarea lu ...peste...



#236510 decl. 101 / depunere 2011

Postat de doiny on 03 February 2011 - 03:30 PM in Arhiva

Eu am depus rectificativa de 2 ori si mi-a dat eroare....
E o problema cu declararea impozitului pe profit din D 100 .

Daca ai platit minim pe 3 trimestre, si nu treci nimic la rubrica impozit declarat ...
( sa presupunem ca aceasta e eroarea.....)
face calculul eronat diferente de regularizat de plata tot impozitul minim......cu alte cuvinte...
daca ai platit in cursul anului impozit minim pe 3 trimestre , din declaratia 101 rezulta ca-l mai ai de plata..o data.

Eu astept ... poate modifica formularul ... ca nu e ok nici daca declar Rd 2 din decl 100 nici daca declar numai impozitul profit din cursul anului.



#236351 decl. 101 / depunere 2011

Postat de doiny on 01 February 2011 - 08:26 PM in Arhiva

Aveti cumva probleme cu D101 care se transmite on line?

De exemplu: Impozit Profit calculat anual: 2.830 lei
Impozit minim anual : 6.450 Lei
Impozit declarat prin D 100 : 0 ( s-a declarat impozit minim la toate cele 3 trimestre,)

Nelamurirea mea este ca la rubrica Diferenta pe impozit pe profit datorat , i-mi face programul calculul = 6.450 Lei.

Deci nu inteleg , e ceva in neregula,
credeti ca la rubrica Impozit pe profit declarat prin D 100 se completeaza tot impozitul declarat indiferet
daca este minim sau datorat?
daca as completa la rubrica Impozit pr profit declarat in D 100, 6.450 Lei atunci diferenta de regularizat ar fi 0
ceea ce ar fi adevarat.



#236335 decl. 101 / depunere 2011

Postat de doiny on 01 February 2011 - 04:59 PM in Arhiva

Nu exista rubrica speciala pentru consultanti fiscali.

Sa semneze unde vor ei....



#236327 Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing

Postat de doiny on 01 February 2011 - 04:10 PM in Arhiva

Daca suma nu este semnificativa stornati , inregistrati pe cheltuiala, si regularizati in decontul de tva.
Daca suma este semnificativa,refaceti declaratia 101 a anului trecut.



#236262 DIFERENTE CURS VALUTAR CLIENTI EXTERNI

Postat de doiny on 31 January 2011 - 08:10 PM in Arhiva

Ai grija sa nu-ti faca vre-o festa programul de contabilitate . Cel mai bine este sa verifici si manual calculele .



#236024 viza ceccar 2010

Postat de doiny on 26 January 2011 - 02:47 PM in Arhiva

Am sunat eu astazi la ceccar bucuresti si au spus ca nu se mai cere nici certificat fiscal nici cazier fiscal.




Cometa SQL