Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dana42's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Dana42's Content

There have been 1000 items by Dana42 (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#260299 proiect plafon plati/incasari numerar 2014

Postat de Dana42 on 06 February 2014 - 09:31 AM in Arhiva

Am votat cu un NU categoric, nu trebuie sa mai inghitim toate aberatiile lor! De acord in totalitate cu kmkz, mgabi si Otilia!!! Bancile ne-au adus in criza, statul ne jecmaneste pe fata, acum ii ajuta din nou pe bancheri, saracii :angry2: , si dau din nou in cap privatilor, privati care asa cum sunt aduc veniturile la buget si tin in spate toti trantorii cu eforturi f. mari. Marii evazionsti sunt si vor fi in continuare protejati, scuzele acestea pt. diferite masuri sunt de-a dreptul penibile. Pana cand mai accepta firmele private toate aberatiile? Este incredibil, in fiecare zi apar proiecte care nu credeam ca pot fi mai proaste unele fata de altele.
DE ACORD cu PETITIA!!! Dar la cat sunt de mari, tari, ingamfati, multi si prosti sunt astia, nu vor tine cont de nimic.
Si eu sunt curioasa ce argumente au cei care voteaza cu da.



#259451 LA MULTI ANI, DRAGILOR !

Postat de Dana42 on 03 January 2014 - 11:02 AM in Arhiva

La multi ani! Un An Nou cat mai bun, cu sanatate, pace, bucurii si realizari tuturor!!!



#258241 Problema calcul impozit pe profit

Postat de Dana42 on 24 October 2013 - 09:28 AM in Arhiva

Are dreptate Cristina :smile: , asa este, scuze, m-am grabit. Si vezi ca intr-adevar 8312*16%=1330, nu 1300 lei.



#258229 suspendare CIM, in REVISAL ?

Postat de Dana42 on 23 October 2013 - 04:48 PM in REVISAL

De acord cu Otilia, data incetarii suspendarii: 31.10.



#258227 Problema calcul impozit pe profit

Postat de Dana42 on 23 October 2013 - 04:44 PM in Arhiva

Trim.I : 691=4411 829 corect
Trim.II: 691=4411 -346 corect
Trim.III: 691=4411 817 (1300-(829-346))-de plata 817 lei



#258155 Problema calcul impozit pe profit

Postat de Dana42 on 21 October 2013 - 12:12 PM in Arhiva

Faci regularizarea la 30.09.2013 in balanta, astfel incat daca calculezi impozitul pe profit la 30.09. conform Reg. de evid. fiscala, sa rezulte suma de recuperat de 1000 lei. In Fisa nu iti apare impozitul de recuperat pt. ca nu declari cat impozit ai de recuperat, cum era acum cativa ani, daca va aduceti aminte, ci doar obligatia de plata sau zero. In Fisa poti sa ai o eventuala diferenta in plus daca ai declarat mai putin si ai platit mai mult decat ai declarat.



#258153 adresa anaf : analiza de risc

Postat de Dana42 on 21 October 2013 - 12:01 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Si eu am primit astazi Instiintarea, am sunat la nr. lor de telefon, dar nu m-am lamurit, singura explicatie care mi s-a dat a fost ca pt. prima data in Romania se trimit aceste "scrisori" neoficiale, cica catre firmele la care fiscul considera ca trebuie trimise. Din nou acelasi ton de sus, de intimidare etc...care a reusit sa ma scoata din sarite.



#255391 cheltuieli impozit profit -pt pierdere?

Postat de Dana42 on 31 May 2013 - 11:11 AM in Arhiva

Am sperat ca nu am inteles eu bine intrebarea, dar fraza acesta:" In profitul impozabil (fiscal), la chelt.nedeductibile se exclud chelt.cu impozitiul pe profit actuale? (anterioare nu exista)", din pacate, m-a lamurit ca am inteles corect.


Tu intrebi daca iti da statul impozit pe profit la pierdere? Nu.



#255389 Monografie discount

Postat de Dana42 on 31 May 2013 - 10:59 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Daca este reducere comerciala acordata pe aceeasi factura, se inregistreaza materialul la valoarea neta (fara reducere), doar daca ai primit o factura separata utilizezi 609.



#254009 NIR si BC pt amenajare spatiu inchiriat ?

Postat de Dana42 on 08 April 2013 - 09:50 AM in Arhiva

Quote

mgabi:Nir-ul nu mai este obligatoriu ca si document...
De cand? Unde scrie?



#253957 declaratii II

Postat de Dana42 on 05 April 2013 - 01:28 PM in Declaratii I.I.

Nu am vazut rectificare la 220, ai avut de estimat un venit, nu prea merge sa iti rectifici estimarea.
Ai in Declaratia 220 doua casute: 1 si 2 in stanga, daca nu te incadrezi acolo, asta este.

Citez din Instructiunile de completare a Declaratiei:

"2. Căsuța 1 “Recalcularea plăților anticipate” se bifează în următoarele situații:
a) în situația contribuabililor care realizează venituri din activități independente
şi/sau din activități agricole impuse în sistem real,silvicultură şi piscicultură şi care în cursul
anului fiscal îşi încetează activitatea, precum şi cei care intră în suspendare temporară a
activității, potrivitlegislației înmaterie;
În vederea recalculării plăților anticipate contribuabilii vor depune declarația,
însoțită de documente justificative, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului.
b) în situația rezilierii, în cursul anului fiscal, a contractelor de închiriere, în care
chiria este exprimată în lei, pentru care plățile anticipate suntstabilite potrivit prevederilor
art.63 alin.(2) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Contribuabilii care reziliază contractele de închiriere în cursul anului vor depune
declarația însoțită de documente justificative, în termen de 5 zile la organul fiscal
competent.
c) în cazul în care, în cursul anului fiscal, are loc depăşirea numărului de 5
camere de închiriat, pentru contribuabilii care realizează venituri din închirierea în scop
turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare
cuprinsă între 1 şi 5 camere inclusiv, potrivit art.62^3 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Contribuabilii care, în cursul anului fiscal, depăşesc numărul de 5 camere de închiriat
vor depune declarația în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului.
Căsuța 2 “Modificarea modului de determinare a venitului net” ‐ se bifează de către
persoanele fizice care realizează venituri din activități independente şi cedarea folosinței
bunurilor care optează pentru modificarea modului de determinare a venitului net: sistem
real, cote forfetare de cheltuielisau normă de venit, după caz.
Contribuabilii care optează, în condițiile legii, pentru modificarea modului de
determinare a venitului net bifează căsuța “Modificarea modului de determinare a venitului net” şi indică sistemul de impunere pentru care au optat, prin bifarea căsuței
corespunzătoare situației contribuabilului de la Secțiunea II „Date privind activitatea
desfăşurată”, pct.2 ”Determinarea venitului net: ”sistem real”, “cote forfetare de cheltuieli” sau “normă de venit”, după caz.
În această situație, declarația se depune, după caz, în termen de 15 zile de la data
începerii activității, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului,sau până la data de 31 ianuarie a anului fiscal, în cazul contribuabililor care au desfăşurat
activitate şi în anul precedent."



#253955 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de Dana42 on 05 April 2013 - 12:22 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Citeaza

the_same: pot sa fac corectia prin 117? si ce as avea de facut?

Nu, acest lucru ar insemna sa treci pe cheltuielile anului X si implicit sa diminuezi rezultatul anului respectiv, daca este cazul, o suma care nici macar nu stii ce reprezinta, fara doc. justificative + alte implicatii etc. Trebuie de vazut ce sume de incasat au fost prin 461, ce facturi a emis societatea, de ex.: vanzare de imobiliz.? Chirii? Alte situatii...
Pune suma pe 473 si clarifica cat mai repede, dupa parerea mea.



#253931 MF sub limita valorica !?

Postat de Dana42 on 04 April 2013 - 09:20 PM in Arhiva

Din cate stiu eu, HG 105/2007 care stabileste ca valoare minima de intrare in patrimoniu a mijl.fixe, valoarea de 1800 lei, nu este abrogata. Prevederile Ordinului 3055/2009 trebuie coroborate cu preved. HG 105/2007 si in concluzie nu este mijloc fix. Presupun ca valoarea de intrare a spatului < 1800 lei, are o justificare legala, nu?



#253929 Cadou salariat

Postat de Dana42 on 04 April 2013 - 09:07 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Dupa mine, mai bine ii dadeau un premiu.

In fine, parerea mea este ca acest cadou reprezinta un avantaj in natura si valoarea lui fara TVA trebuie sa fie supusa calculului contributiilor sociale si a impozitului pe salar in luna in care se acorda, impreuna cu salarul persoanei respective.
Dpdv al TVA-ului, eu zic ca este o livrare catre sine, vezi art.128 CF si trebuie colectata TVA cu autofactura (635=4427).



#253903 Documente bilant - raport AGA, raport gestiune, note explicative, altele afer...

Postat de Dana42 on 04 April 2013 - 10:02 AM in Bilanturi

Precizati in Nota explicativa, data de la care societatea a devenit platitoare de TVA si faptul ca metoda de evaluare a marfurilor este global-valorica.



#253899 Legea 72/2013 (masuri pt.combaterea intarzierii in exec.oblig.de plata)

Postat de Dana42 on 04 April 2013 - 09:30 AM in Noutati legislatie

Legea nr. 72/2013 privind masurile pentru combaterea intarzierii in executarea obligatiilor de plata a unor sume de bani rezultand din contracte incheiate intre profesionisti si intre acestia si autoritati contractante.
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 182, din 2 aprilie 2013.

In vederea promovarii competitivitatii mediului de afaceri si pentru consolidarea functionalitatii pietei romanesti, ca parte integranta a pietei interne a Uniunii Europene, se impune crearea unor mecanisme eficiente pentru combaterea intarzierii in executarea obligatiilor de plata rezultand din contractele incheiate intre profesionisti si intre acestia si autoritati contrac tante, in scopul transpunerii Directivei 2011/7/UE a Parlamentului European si a Consiliului din 16 februarie 2011 privind combaterea intarzierii in efectuarea platilor in tranzactiile comerciale, denumita in continuare Directiva, Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.


vedeti atasament !

Fisier atasat  Legea nr.72_2013.doc   41.5K   119 downloads



#253695 Deducere TVA bonuri fiscale incepand cu 14.03.2013

Postat de Dana42 on 28 March 2013 - 12:45 PM in Arhiva

Merci mult, Gabi!

Citeaza

Ai un bon de combustibil pentru masina amantei dir.general...
:biggrin: ... simpatica!
Din pacate ai si dreptate.



#253657 Deducere TVA bonuri fiscale incepand cu 14.03.2013

Postat de Dana42 on 27 March 2013 - 04:37 PM in Arhiva

Scuze, corectie la punctul 2: cheltuiala cu combustibilul este deductibila?



#253655 sponsorizare

Postat de Dana42 on 27 March 2013 - 04:27 PM in Arhiva

Citeaza

dexa : am depasit plafonul de deductibilitate a chelt cu sponsorizarea (facuta sub diverse forme: numerar/virament/acordare bunuri) se colecteaza TVA pt intreaga depasire


Dexa, la sponsorizari in numerar sau viramente NU se colecteaza TVA.



#253653 Deducere TVA bonuri fiscale incepand cu 14.03.2013

Postat de Dana42 on 27 March 2013 - 04:19 PM in Arhiva

Citeaza

anasc83: va trebui sa solicit factura cu datele firmei + decont in vederea deducerii TVA de 50%?
Da, daca nu este trecut pe bonul fiscal, de catre casa de marcat a emitentului, codul fiscal al societatii.




1. "Minunea" aceasta intra in vigoare in 14.03.2013? Bine am inteles? Ce mult imi plac :sad: fractiunile acestea de luna la modificari.

2. Nu mai citesc in CF, sigur stie cineva de aici: cheltuiala cu TVA-ul este deductibila?



#253463 Deducere TVA bonuri fiscale incepand cu 14.03.2013

Postat de Dana42 on 22 March 2013 - 11:34 AM in Arhiva

Multumim, ne "bucuram" :sad: .



#253461 RIF - diminuare pierdere contabila

Postat de Dana42 on 22 March 2013 - 11:30 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Blytz, citeaza ce scrie in Raportul de inspectie fiscala, trebuie sa existe argument pt. cei 500 de lei, nu are rost sa bajbaim si sa facem presupuneri.
Ca si regula se storneaza inreg.initiala, si se face alta corecta + refacere calcul impozit profit, daca este cazul..



#253459 acoperire pierdere ani precedenti

Postat de Dana42 on 22 March 2013 - 11:10 AM in Impozitare - PROFIT

Nu mai intreba la Finante, Doina, oricum nu stiu nimic.
In 101 la rd. 38 parca, pierderea fiscala de recuperat din anii precedenti, treci pierderea fiscala de anul precedent - (minus) pierderea fiscala din 2007, asa cum a spus si carmen 83.



#253457 Deducere TVA bonuri fiscale incepand cu 14.03.2013

Postat de Dana42 on 22 March 2013 - 09:55 AM in Arhiva

mgabi:

Citeaza

Doar nu-si inchipuia cineva ca se vor modifica in 2 zile programe, memorii, softuri de case...

Bineinteles ca s-a facut cu buna stiinta, este o bataie crasa de joc pe fata, iar noi, asa cum spui suntem cred ca cei mai lasi sau chiar cei mai prosti dintre cei prosti :angry2: . Pana cand?????????????

Au dreptate si simpaticul "kamikaze" si draga Otilia, CF s-a facut pe o banca, au dat cu zarul si daca a iesit 5 si 6 si-au spus hai sa modificam art. 5 alin.6, sau alte "posibilitati" si evident este rea credinta, cum nu cred ca a mai fost vreodata.

mgabi: "Cel mai bine ar fi ca toti care alimenteaza sa ceara factura..."
Cel mai bine ar fi sa nu mai alimentam bugetul deloc cateva luni si asa suntem in colaps si mergem tot inspre rau, macar sa simta si cei de sus ceva la buzunar... Chestia cu benzina este inca o picatura, cum se facea tortura, picatura cu picatura, eu sunt extrem de furioasa pt. toate modificarile si modificarile la modificari aduse in ultimele luni in legislatie si evident mi-e SILA de guvernantii nostri!!!!!



#249740 vanzare masina de pe pfa pe pf

Postat de Dana42 on 02 August 2012 - 07:16 PM in Arhiva

La valoarea de piata. Cel mai sigur este sa ai la baza un raport de evaluare facut de un evaluator autorizat, nu te costa prea mult si "dormi" linistit/a.




Cometa SQL