Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pestesa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pestesa's Content

There have been 413 items by pestesa (Search limited from 28-November 07)



Sort by                Order  

#138104 jurnal de vanzari/ cumparari

Postat de pestesa on 25 July 2007 - 10:31 AM in Arhiva

ca sa nu mai deschid un topic nou, pun si eu o intrebare aici:

In jurnalul de cumparari se trec si facturile de livrari care sunt cu taxare inversa sau nu? Ma refer doar la partea cu TVA. Daca in 4426 imi apare suma cand fac inregistrarea 4426 = 4427 (de la o factura de livrari) nu ar trebui sa imi apara si in JC?



#137471 contabilitatea de gestiune este obligatorie ?

Postat de pestesa on 18 July 2007 - 08:34 AM in CONTABILITATE STOCURI

Vezi postarealorenzo, la Jan 25 2006, 07:38 PM, a spus:

Contabilitatea de gestiune (calculul costurilor efective) este obligatorie pt.orice tip de societate si pt.orice domeniu de activitate.
Am sustinut asta de la inceput.

Ceea ce nu e obligatoriu este folosirea clasei 9.
Este la latitudinea adm.societatilor sa organizeze acest tip de contabilitate
.

http://www.conta.ro/...opic.php?t=2214

Poti sa spui concret ce reprezinta asta?... Adica calculam costurile efective insa nu le inregistram in contabilitate? Sau daca le inregistram unde le-am putea inregistra in alta parte decat clasa 9?

ps: am incercat sa urmaresc mesajele de la linkul din mesajul tau si nu am putut pentru ca ma redirectioneaza catre www.conta.ro



#137465 avans incasat pt vanzare imobil

Postat de pestesa on 18 July 2007 - 07:22 AM in Arhiva

multumesc Bibi.. gasisem si eu, insa e placut sa vezi ca mai sunt oameni pe felie ;)



#137409 avans incasat pt vanzare imobil

Postat de pestesa on 17 July 2007 - 02:40 PM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Jul 9 2007, 08:06 AM, a spus:

Avansurile aferente operatiunilor pentru care se aplica taxare inversa se factureaza in acelasi regim.

si eu cred la fel, cel putin asa mi se pare normal, insa nu am putut sa conving pe cineva... exista undeva ceva scris in sensul asta de care as putea sa ma leg?



#135713 3 societati in compensare?

Postat de pestesa on 28 June 2007 - 10:46 PM in Arhiva

probabil e tarziu, dar ca idee daca y are datorie la x poti face compensare in trei.. altfel faci ce ti-a zis colega mai jos cu mentiunea ca nu trebuie sa fie semnata hartia decat de tine si o dai societatii de la care ai de incasat si o copie societatii la care ai de plata.. hartia poarta numele de instructionare

Vezi postareamax1998, la May 9 2007, 09:58 PM, a spus:

nu faci compensarea pe OC. Societatea x plateste in numele societatii tale suma datorata societatii y. In contabilitate in baza PVC(semnat de toate cele trei societati) te scazi de datoria avuta fata de societatea y si inregistrezi incasarea de la x.



#130122 Ajutati-ma sa inregistrez corect o subventie pentru investitii

Postat de pestesa on 02 May 2007 - 10:56 AM in Arhiva

veniturile din subventii/fonduri nerambursabile se impoziteaza?.. nu exista scutiri?



#109016 cum penalizezi un contabil ?

Postat de pestesa on 23 November 2006 - 01:26 PM in Arhiva

Dupa o lunga perioada ma decid sa mai citesc si eu ce mai e pe aici si ce vad prima oara?... cum penalizez un contabil? Soc la scara mare ! Fara suparare dar daca ai fi tu director firma ar da faliment cat ai zice peste. Ai un om bun pe post de contabil si tu vrei sa-l penalizezi. Pai e foarte bine ca instaureaza disciplina intre angajatii delasatori si care din diverse motive creeaza dificultati in gospodaria contabilitatii. Cat despre plati, pot sa iti spun ca asa si trebuie sa faca un contabil - sa impinga plata pana la limita. Furnizorii inghit multe pentru ca vor sa isi vanda marfa. Daca vrei sa penalizezi pe cineva ia-te de seful contabilului "scrupulos" ca in mod normal el trebuia sa dea dispozitii sa faca plati si alte lucruri legate de firma pentru bunul mers.



#91945 neplatitor tva catre platitor tva

Postat de pestesa on 03 July 2006 - 09:59 PM in Arhiva

imihaic a spus:

inregistrare in clasa 8 ?
si realizarea vanzarilor?
se prefera realizare castigului mai mare la sc neplatitoare de tva (actionariat comun) intrucat sunt taxe mai mici

da in clasa 8
la vanzare anulezi PV si face factura soc. neplatitoare... e cam trasa de par dar se practica

lilianarodica a spus:

Bine ai revenit stimate Domn, sper sa fie de bun augur.
Cu amicitie

saru' mana si mersi ca nu am fost uitat ... am fost tot timpul aici mai mult sau mai putin, doar ca nu am mai scris mesaje si cred ca stii de ce

Numai bine !!!



#91140 neplatitor tva catre platitor tva

Postat de pestesa on 28 June 2006 - 03:41 PM in Arhiva

poti sa faci un proces verbal de custodie ptr justificare



#91139 bafta multa !!!

Postat de pestesa on 28 June 2006 - 03:37 PM in Arhiva

Sa aveti bafta si sa nu aveti emotii ca nu e cazul :smt023



#80674 INUNDATII

Postat de pestesa on 18 April 2006 - 06:52 PM in Arhiva

bauturi alocoolice se pot dona?



#79704 raspunsuri la testele grila CECCAR

Postat de pestesa on 11 April 2006 - 06:33 PM in Arhiva

invata grilele



#79142 CAFR - stagiari anul III- greva la testul din 08.04.2006

Postat de pestesa on 08 April 2006 - 12:03 PM in Arhiva

de ce?



#79131 asociat unic

Postat de pestesa on 08 April 2006 - 09:17 AM in Arhiva

cam mult off topic... PCR???... traim in ROMANIA, asta e, voluntar/involuntar suntem membri

on topic: discutia era daca sunt sau nu deductibile cheltuielile facute de asociatul unic in numele lui ptr plata contributiilor obligatorii. Raspunsul e unul singur: NU (contrar celor spuse de tine; contul 462 folosit in aplicatia din articol imi da dreptate) Deductibila e doar cheltuiala cu indemnizatia asociatului unic (daca primeste asa ceva pentru administrare)


Deci afirmatia

Mircea Scalat a spus:

În toate aceste cazuri cheltuilelile sunt deductibile fiscal atât pentru PFA cât și pentru SRL-uri cu asociat-administrator-unic.

nu sta in picioare... nu stiu cum e cu PFA dar la SRL [-X

... si iar off topic:
1. de acord cu tine: orice om are dreptul sa greseasca
2. aici nu e vorba de o stare generala de infractionalitate, e vorba doar de o persoana care vrea sa demonstreze ca rata impunge, cand ea macane si fuge. Daca majoritatea gandeste si face intr-un fel, si vine o persoana cu putere de convingere si zice altfel decat e corect, poate sa convinga cateva persone ca e cum zice el, dar asta nu inseamna ca are si dreptate. Ca sa iti zic mai clar: gresesti daca folosesti 641, 645 si bagi ca deductibile cheltuielile facute pe numele asociatului unic. Si da, platesc cand gresesc (dar in situatia de fata nu e cazul), daca ar face toata lumea asa, tara ar merge mai bine, nu ar mai exista PCR, si s-ar face mai putine greseli



#79073 asociat unic

Postat de pestesa on 07 April 2006 - 05:13 PM in Arhiva

Mircea Scalat a spus:

Trimiterea m-a lovit sub centura intr-un anumit fel.

.

nu a fost cu intentie... era doa o constatare


oricum mi-a placut si a doua expunere si modul in care ti-ai sustinut punctul de vedere, doar ca pentru greselile pe care le fac eu platesc

---------------------------------------------------------------------------------

inhgeras a spus:

nu stiu sa-ti raspund. Cert este ca am si eu un caz in care un asociat unic nu a vrut sa incheie acel contract.

din legea 19/2000 reiese ca sunt asigurate obligatoriu persoanele care sunt asociat unic si realizeaza un venit brut pe an de cel putin 3 salarii medii pe economie . Poate asociatul unic la care te referi nu realizeaza un astfel de venit pe an (cel putin teoretic)

------------------------------------------------------------------------------------
Cand se poate vorbi de deductibilitatea cheltuielilor referitor la un asociat unic? ... pai sunt doua cazuri (in unul se poate vorbi de cheltuieli deductibile in celalalt nu):


1. exista asociati unici care isi administreaza singuri societatea si nu primesc nici o indemnizatie lunara (si aici e si asociatul unic despre care vorbeam intr-un post anterior). In cazul asta, asa cum spuneam mai sus, nu se poate vorbi despre cheltuieli asimilate salariilor, deci nici de impozit, iar conturile 641, 645 pica. Cheltuielile facute de asociat unic cu contributiile nu sunt trecute pe firma, deci nu se pune problema deductibilitatii pentru nici o cheltuiala, neexistand o indemnizatie lunara.

in cazul asta se face

461.analitic = 431.analitice -> inregistrarea contributiilor asociatului unic
431.analitice = 5311 -> plata contributiilor asociatului unic si
5311=461.analitic (461 se inchide cand asociatul aduce banii pentru contributiile pe care el trebuie sa le plateasca sau daca exista o creditare anterioara facuta se micsoreaza soldul din 4551.)

2. pentru administrarea societatii asociatul unic primeste o indemnizatie lunara, caz in care se face STAT si inregistrarile sunt:
621 = 401.analitic -> indemnizatia lunara a asociatului
401.analitic = 444, 5311 -> impozitul si restul de plata
si apoi avem doua variante:
a) daca asociatul depune banii inainte de plata contributiilor pe care le datoreaza se face:
5311= 462.analitic -> incasarea de la asociat a sumelor ce trebuie platite
462 = 431.analitice -> inregistrarea contributiilor
431.analitice = 5311 -> achitarea contributiilor

B) varianta in care asociatul aduce banii dupa ce firma plateste contributiile lui, iar inregistrarile sunt cele de la cazul 1.

in cazul asta (2.) se poate vorbi de cheltuieli deductibile fiscal, dar nu de 641, 645 si nici de sumele care fac obiectul contributiilor platite de asociatul unic

ps: maine poate o sa postez aici tot articolul din tribuna economica pentru cei care nu au abonament si vor sa il parcurga (poate ar mai trebui parcurs si de cei care nu mai consulta revista din... sa zic un an intamplator...1990 :smt032 . S-au schimbat multe de atunci, unele in bine, altele in rau) :smt032

-------------------------------------------------------------------------------------
am postat un link cu celebrul articol din Tribuna aici

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...ighlight=#79067



#79067 indemniztie asociat unic

Postat de pestesa on 07 April 2006 - 05:04 PM in Arhiva

stai linistita ca nu sunt eu in masura sa cert... ideea e ca e mai usor pentru toti daca se respecta unele reguli

pentru o clarificare suplimentara cititi un articol (destul de complet dupa mine, referitor la indemnizatia asociatului unic, contributii obligatorii si optionale precum si alte lucruri din lege) din Tribuna Economica

http://forum.onlinel...wtopic.php?t=73



#78926 indemniztie asociat unic

Postat de pestesa on 06 April 2006 - 10:52 PM in Arhiva

Fici a spus:

.Daca societatea merge numai pe pierdere de unde-l inchizi pe 461 la sfarsitul anului? .

aduce bani de acasa

nu inteleg de ce ati mai deschis un topic cu aceeasi tema ca asta

http://www.conta.ro/...p?p=78675#78675

ica acel cineva care ti-a dat solutia a citit si el in tribuna economica pentru ca exemplu ala exista acolo. Sunt bune ambele variante (am detaliat in linkul de mai sus) varianta doi o gasesti in revista, iar prima am spus-o eu (cum fac la un caz pe care il am). De fapt ele sunt aproximativ identice, difera doar momentul in care asociatul depune banii la firma ptr contributiile pe care trebuia sa le plateasca el. Daca aduce banii inainte folosesti 462, daca nu 461.



#78393 asociat unic

Postat de pestesa on 04 April 2006 - 10:48 PM in Arhiva

frumoasa expunere Mircea. Cred ca am vazut ceva asemanator (daca nu identic) si in tribuna economica (ma refer la penultimul tau mesaj), insa eu sunt de acord cu inhgeras. Daca nu primeste indemnizatie si plateste contributiile pe numele sau (pers fizica) nu ai cum sa bagi pe cheltuiala firmei. Eu bag contributiile platite de asociatul unic cu chitanta pe numele lui in 461 si la sfarsit de an il inchid daca am ceva sume cu care a creditat soietatea. In cazul in care apare pe stat situatia se schimba



#78315 Trecere neplatitor - platitor TVA

Postat de pestesa on 04 April 2006 - 05:02 PM in Arhiva

nu e ok



#78310 ARANJATI-VA SITE-UL, DOMNILOR ! E VARZA !!

Postat de pestesa on 04 April 2006 - 04:35 PM in Arhiva

Contabilutza a spus:

... Si ce e asa de greu sa raspundeti aceluiasi subiect de mai multe ori, mai ales cand sunt clienti care intra prima data pe site ?????? :arrow: :smt086

de asta e varza ca sunt persoane care gandesc ca tine. Nu iti convine ?... cauta in alta parte.. problema e ca nu stii sau nu vrei sa cauti

si daca esti client sa iti dai datele ca sa iti trimita factura acasa



#78308 semnatura electronica in cazul declaratiilor

Postat de pestesa on 04 April 2006 - 04:30 PM in Arhiva

portdredging a spus:

Eu sunt din constanta si am inteles ca la ITM si Casa De Sanatate se pot depune declaratiile pe baza semnaturilor electronice prin email

de unde ai inteles asta?



#78305 Trecere neplatitor - platitor TVA

Postat de pestesa on 04 April 2006 - 04:25 PM in Arhiva

mai citeste o data

pestesa a spus:

devii platitor de TVA incepand cu luna urmatoare celei in care depui cererea la AF. Asta inseamna ca vei factura ca neplatitor de TVA pana in data in care devii efectiv platitor



nu stiu cum ai comandat facturierul cu TVA fara sa ai noul certificat



#77538 examen expert contabil 2006

Postat de pestesa on 30 March 2006 - 09:25 PM in Arhiva

cereti sa se redeschida si sunt convins ca se va redeschide

eventual sa mute subiectele alea vechi in arhiva



#77511 institutul de management si informatica

Postat de pestesa on 30 March 2006 - 05:30 PM in Arhiva

- da
- facturi>100 mil
- nu cred
- http:/gama.imi.ro



#76987 Zambiti, va rog !

Postat de pestesa on 28 March 2006 - 07:16 PM in Diverse subiecte

mariana_fira a spus:

pestesa ai ceva cu rapidistii?
sa inteleg ca tii cu steaua? urat, foarte urat, din parte ta?
........ :smt089 :smt089 :smt089

da, bancuri cu stelisti nu stii?

tin cu Farul si oricare va castiga maine va fi ppreferata mea..

nu stiu cu stelisti... astea le-am primit de la un prieten si mi-au placut

... uite mai stiu unul

maine seara steaua si rapid joaca in cupa UEFA iar dinamo pe calculator




Cometa SQL