Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sandra's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sandra's Content

There have been 65 items by Sandra (Search limited from 17-December 07)



Sort by                Order  

#261179 tva combustibil autoutilitara

Postat de Sandra on 11 March 2014 - 04:51 PM in Arhiva

Buna ziua,
am pe srl o autoutilitara care are sub 3500 kg si 2 locuri pt pasageri.
In aceasta situatie este limitata deducerea tva la 50% a combustibilului avand in vedere ca nu e autoturism? Pt a deduce 100% trebuie intocmite foi de parcurs pt a demonstra folosinta exclusiva?
Multumesc.



#258819 Contabilitate II - cofetarie

Postat de Sandra on 27 November 2013 - 12:37 AM in Contabilitate I.I.

Buna ziua,
Si eu as vrea o parere vis-a-vis de productia de struguri si apoi vin intr-o intreprindere individuala.
Cum imi inregistrez productia? La ce cost?
Puteti sa imi recomandati o carte in acest sens, eventual baza legala/?
multumesc.



#252034 profesie liberala - angajati

Postat de Sandra on 27 January 2013 - 12:31 AM in CODUL MUNCII

Buna ziua,
Un expert contabil, profesie liberala, poate avea angajati?
Dar un cabinet medical individual poate avea ca angajat titularul acestui CMI?
multumesc



#250703 Aptitudini 2012

Postat de Sandra on 27 October 2012 - 12:37 PM in Arhiva

Se pare ca deocamdata doar eu sunt intereasata de acest topic totusi insist si postez intrebari audit 2011.

atasament audit 2011

Fisiere atasate




#250688 Aptitudini 2012

Postat de Sandra on 25 October 2012 - 08:54 PM in Arhiva

Suntem pe ultima 100 de metrii pt examenul de aptitudini.
Are cineva subiecte de anul trecut, rezolvari, ce se mai aude despre acest examen acum ca dl . Toma nu mai e??
Multumesc pt raspunsuri.



#249083 Monografie PV Garda Financiara, TVA, impozit profit

Postat de Sandra on 24 May 2012 - 10:38 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,
Ca urmare a unui control innopinat de la GF au fost constatate minusuri de inventar, pt care s-a stabilit de plata TVA si impozit profit.
Nu stiu cum este corect sa operez in conta si am 2 alternative:

1- stabilire tva si ip de plata
4423 = 401 xx
4411 = 401 xx
plata acestora
401 = 5121 xxxx

2- stabilire tva si ip de plata
635 neded = 4423 xx
691 neded = 4411 xx
plata acestora
4423 = 5121 xx
4411 = 5121 xx

Eu am contestat PV de la Garda si avem proces, cred ca ar fi corect sa inregistrez a doua varianta dar nu imi convine sa consider ch nedeductibila deoarece eu sunt pe pierdere si as plati impozit pe profit aferent acestor cheltuieli. Ar mai fi varianta sa consider cheltuielile deductibile pana la solutionarea procesului.
Cum ma sfatuiti sa fac??




#248525 monografie decizie impunere finante (control)

Postat de Sandra on 15 March 2012 - 02:07 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,
In urma unui control de fond la o societate au fost scoase (printre altele) tranzactiile facute cu un partener inactiv. Concluzia este ca s-au stabilit de plata:
- impozit pe profit
- TVA
-majorari impozit pe profit
-majorari TVA

Avand in vedere ca sumele sunt foarte mari si sunt extrase din ultimii 5 ani de activitate cum sa contez pt a fi corect.
O varianta ar fi:
- impozit pe profit 691=4411
- TVA 635=4423
-majorari impozit pe profit 6581=4481
-majorari TVA 6581=4481
Dar asa nu mai da declaratia 101 cu conta.

Multumesc.



#242067 decl. 390 / topic 2012

Postat de Sandra on 06 June 2011 - 08:37 PM in Arhiva

Buna,
Ce parere avet de urmatoarea situatie: import marfa din China dar transportul se face via Hamburg, in Hamburg facandu-se si formalitatile vamale.
Am citit si este operatie intracomunitara, am sunat la Finante si mi s-a confirmat ca fiind operatie intracomunitara... dar concret cum procedez.
In 390 declar partenerul din Germania, respectiv comisionarul vamal (asta mi s-a spus la Finante). Dar in conta marfa eu o introduc ca fiind din China de la partenerul meu, deci este tratata ca import si in jurnale apare ca import.
Este suficient sa declar in 390 si in decont ca este achizitie intracomunitara dar ce fac ca decontul nu da cu Jurnalele de TVA. Cum sa procedez?
Mutumesc.



#242011 achizitie intracomunitara umata de exportr

Postat de Sandra on 02 June 2011 - 10:37 PM in Arhiva

Buna
Daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Cumpar din Polonia legume si le transport cu microbusul meu. Le aduc in Romania si ulterior vand toata marfa in Serbia, deci fac export, transpotrul il fac tot eu. Deci fac doar tranzit prin Romania. Am nevoie de certificat fitosanitar pe firma mea sau e suficient copia certificatului pe care o obtin de la furnizorul meu?
Ce documente trebuie sa intocmesc si cum e cu TVA-ul.
Din ce stiu eu achizitia din Polonia trebuie declarata in 390. Cand ajunge marfa in Romania fac receptia si emit o factura pt export in Serbia cu TVA 0. Ce documente trebuie sa mai fac pt export. Cum influenteaza ca fac eu transportul. Cand ajung in Serbia cum se face vama si ce taxe platesc avand in vedere ca eu nu stiu la momentul cand fac exportul cui vand ci imi caut client acolo.
Multumesc frumos pt raspunsuri.



#226302 noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare

Postat de Sandra on 28 May 2010 - 01:35 PM in Arhiva

Am si eu o problema referitor la compensarea creanta-datorie, daca ma lamureste cineva: Pe verso-ul ordinului de compensare in HG 685/1999 scrie ca se trec facturile care fac obiectul compensarii, fapt care e interpretabil din punctul meu de vedere. Adica eu emit ordin de compensare si pe spate trec facturile emise de mine sau de client? Eu tind sa cred ca trec facturile mele.
Daca puteti sa imi spune cum sa completez corect, cu trimitere la legislatie.
Multumesc.



#222525 cheltuieli cu provizioane

Postat de Sandra on 17 March 2010 - 10:59 AM in Arhiva

Am o mare problema si as fi tare recunoascatoare daca a-ti putea sa ma ajutati. M-am angajat la o societate iar doamna care a fost contabila inaintea mea a avut probleme (i-a murit sotul) si a lasat totul varza.
Acum eu incerc sa descalcesc ce a facut dar sunt foarte multe probleme si nu are cine sa ma lamureasca.
Una dintre probleme se refera la faptul ca in anii 2007 si 2008 s-au efectuat constructii si s-au retinut garantii pt buna executie, s-a inreg tva neexigibil, provizioane. Mare parte din lucrari au fost terminate si predate dar de conturile 267 (pe care am garantiile), 1512 si 4428 s-a uitat.
Acum eu am soldurile urmatoare: 267= 24764.71 lei garantii pe debit
1512= 128895.07 lei pe credit
4428= 5433.30 lei credit (care trebuie sa devina exigibil la receptia lucrarii, dar care receptie nu se mai face deoarece am dat clientul in judecata pt neplata iar acesta e falimentar)
In conditiile in care aceste sume nu au fost stinse la receptia lucrarilor, sau au fost stinde "dupa ureche" adica sumele nu "pusca" cu nimic ce pot sa fac, in baza a ce sa trec provizioanele pe venituri, cum sa sting 267 si 4428 daca nu am documente?
Multumesc



#220916 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de Sandra on 03 March 2010 - 03:29 PM in Arhiva

Am o factura pt cada baie+dus in valoare de 38008.8 lei!! Are valoare de mijloc fix dar in ce grupa sa o bag? Ma gandesc la 2.1.26.5. Ce parere aveti? Multumesc.



#216211 cheltuieli scoala de soferi

Postat de Sandra on 09 January 2010 - 07:19 PM in Arhiva

Eu am tinut contabilitatea la o scoala de soferi si erau cursanti care solicitau sa li se faca factura pe firma la care erau angajati! Dupa parerea mea e ok, pt conta lor, sa decontezi atat timp cat esti angajata :pullhair: .



#216170 accize

Postat de Sandra on 08 January 2010 - 07:43 PM in Arhiva

da am aflat intre timp si eu ca depun lunar 103
iar in 2009 acciza pe tona de cafea era de 650 euro . Stie cineva cat e pe 2010?



#216089 declaratii nedepuse la termen

Postat de Sandra on 07 January 2010 - 09:31 PM in Arhiva

Stie cineva cat e amenda pt declaratii nedepuse? Am inteles ca ar fi 500 lei daca e platita in 48 ore. Intrebarea e 500lei pt o declaratie sau nu conteaza daca e una sau sunt 10.
Ce stiti de amenda pt nedepunere declaratie de trecere la tva lunar (comert intracomunitar)? :pullhair:



#216056 accize

Postat de Sandra on 07 January 2010 - 01:55 PM in Arhiva

Pana acum nu am lucrat cu accize si gasesc putine informatii (inclusiv cu modul de cautare de la conta.ro), Asa ca as aprecia daca cineva ar fi amabil/a sa ma lamureasca.
-pt o firma care importa si distribuie cafea cum e cu accizele?
-depun decl 120, 103 si cand?
-se mai fac pe langa ceva raportari lunare?
-declar doar in luna in care am import?
multumesc mult!



#215283 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de Sandra on 15 December 2009 - 09:37 PM in Arhiva

vand un autorurism in cursul lunii decembrie 2009. care este ultima luna in care inregistrez amortizarea? Baza legala. multumesc.



#215183 PFA instructor auto- trebuie casa marcat

Postat de Sandra on 14 December 2009 - 12:21 AM in Arhiva

Stiu ca un PFA are 2 variante de impozitare: sistem real si norma de venit. Daca alegi norma de venit trebuie sa iti cumperi casa de marcat?



#212824 impozitul minim

Postat de Sandra on 25 October 2009 - 08:50 PM in Arhiva

multumesc Otilia pt trimiterea la baza legala.



#212814 impozitul minim

Postat de Sandra on 25 October 2009 - 03:43 PM in Arhiva

In 2010 platim impozit forfetar in functie de cifra de afaceri aferenta 2009, corect?



#212813 2 contracte munca de cate 8 ore fiecare

Postat de Sandra on 25 October 2009 - 03:32 PM in Arhiva

Va rog daca puteti sa imi spuneti (cu trimitere la legislatie) maxim cate ore poate lucra o persoana intr-o zi in baza CIM?
Pot sa angajez cu 8 ore o pers. care are in alt loc 8 ore loc de baza ( deci 16 ore lucrate pe zi)?
Am citit pe net ca max 16 ore pe zi poate lucra dar ce ma intereseaza in special e faptul ca in cazul de fata ar fi 2 contracte cu 8 ore. Cum e?
Multumesc.



#203069 lege prestari servicii?

Postat de Sandra on 31 May 2009 - 11:27 PM in Arhiva

Va rog daca imi puteti spune unde scrie ca prestarile de servicii pt care se incheie un contract, sunt negociabile in baza contractului pt fiecare client in parte. Multumesc



#199199 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de Sandra on 13 April 2009 - 11:36 AM in Arhiva

Referitor la ordonanta de modificare a CF eu inteleg ca avem voie sa deducem ch de intretinere, reparatii pt un vehicul pt o pers de conducere.
Ce nu imi este clar......... ch cu combustibilul se deduc, tva-ul de la combustibil se deduce tot asa pt o masina pt pers. de conducere. Eu vad ca scrie exclusiv combustibilul deci ca nu....... si totusi voi ce parere aveti?



#198652 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de Sandra on 06 April 2009 - 04:02 PM in Arhiva

Vezi postareacriseta, la Apr 6 2009, 03:47 PM, a spus:

Ati vazut petitia? Semnati daca doriti, sa incercam macar, sa nu se aprobe ordonanta in aceasta forma aberanta si nimicitoare.

http://www.petitieon...-p48923053.html

Referitor la Tva pt masini. Data fiind situatia ma intreb in cazul in care vand un autoturism mai colectez TVA? Sper ca nu, avand in vedere ca daca cumpar nu deduc TVA.



#190016 Taxa Radio-TV, pt. firme ?

Postat de Sandra on 29 December 2008 - 11:31 AM in Arhiva

Eu platesc 80 lei taxa radio tv pt ca sunt platitoare de impozit pe profit si nu microintreprindere, asta in conditiile in care platesc curentul 20 lei. Sunt din Timisoara. Unde sa fac o plangere sau cum sa rezolv problema sa ajung sa platesc si eu o taxa mai normala nu 80 lei, vad ca voi ziceti de 30 lei , sunteti micro?




Cometa SQL