Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
grig's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


grig's Content

There have been 40 items by grig (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#235040 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de grig on 10 January 2011 - 10:30 AM in Arhiva

Vezi postareaDana42, la Jan 7 2011, 11:32 AM, a spus:

Grig, da "translate" si tradu, te rog, ce ai dorit sa scrii.

Pt. mariusoana : nu.


daca nu ma trezesc si cu vreo-un impozit pe nerezidenti, avand in vedere ca scot bani din tara fara sa am o contraprestatie vizibila



#234829 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de grig on 06 January 2011 - 01:43 PM in Arhiva

pt cei care s-au intalnit, la ce ma pot asteptapta in afara de nedeductibilitate la calculul impozitului pe profit pt sponsorizarea unui club sportiv dintr-o tara terta, va multumesc pt raspunsuri



#216248 viza declaratia 101

Postat de grig on 10 January 2010 - 04:17 PM in Arhiva

daca o sa aveti nevoie de viza - va astept cu bratele deschise, pe bune :pullhair:



#186576 cladiri

Postat de grig on 06 November 2008 - 04:50 PM in Arhiva

Nu te inteleg - de ce ca sa-si execute o obligatie - sa demoleze niste imobile, pp ca sunt niste cladiri, care-i apartin - tb sa vanda aceste imobile proprietarului terenurilor? Cladirile sunt una - terenul este altceva nu tb sa faci nicio comasare pt demolarea lor.



#155610 cerere de chemare in judecata a camerei consultantilor fiscali

Postat de grig on 11 December 2007 - 07:59 PM in CONSULTANT FISCAL

rectific 28 de persoane repartizate



#155607 cerere de chemare in judecata a camerei consultantilor fiscali

Postat de grig on 11 December 2007 - 07:56 PM in CONSULTANT FISCAL

In data de 08.12.2007 in sala Rectorat BN 321 erau repartizate 24 de persoane

Din rezultatele afisate ca persoane admise au fost admise 16 persoane promovabilitateta de 66.67%



#155249 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de grig on 10 December 2007 - 01:08 PM in Arhiva

Am participat, am raspuns la 29 de grile



#155241 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de grig on 10 December 2007 - 12:57 PM in Arhiva

paragraful 2, si nu era 1,2,3 corect era 1,2,4 daca te referi la originea marfii



#155224 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de grig on 10 December 2007 - 12:35 PM in Arhiva

In loc sa va bateti cu pumnii in piept puneti mana pe carte si invatati. examenul se putea lua daca ai avut posibilitatea sa citesti grilele postate de voi. O colega a luat ieri examenul la misto habar nu are cat e impozit pe micro in 2009 nu stie care este limita valorica pentru mijoace fixe habar nu are ce cont se foloseste pentru marfa sau furnizori si pentru ea 4426=4427 nu inseamna nimic. Sunt pursi simplu uimit, dupa ce a citit de doua ori grilele postate de voi a raspuns corect la 32 de grile, in consecinta este consultant fiscal. Am uitat sa specific - este de o inteligenta uimitoare
:smile: .



#130060 Majorare capital social

Postat de grig on 30 April 2007 - 12:34 PM in Arhiva

Am majorat capitalul social din profitul nerepartizat fara a modifica valoarea partii sociale si a cotelor de participare. Dupa doua luni asociatii cedeaza toate partile sociale unei terte persoane la valoarea lor nominala. Contractul de Cesiune este anterior inregistrarii la ORC cu 3 luni, iar Cedentii inca nu au primit contravaloarea Partilor sociale.
In acest caz se datoreaza vreun impozit la stat? Daca da care este momentul retinerii acestuia: data contractului, data ORC sau data achitarii contravalorii partilor sociale, si cine il achita - Cedentul sau Cesionarul?

Va rog un raspuns



#108207 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de grig on 17 November 2006 - 11:02 PM in Cum poti deveni contabil

Lorenzo
Mai zi ceva de codull fical

am lipsit aproape un an


Grig



#108204 probleme cu fondul de rulment

Postat de grig on 17 November 2006 - 10:50 PM in Arhiva

esti expert nu?



#57321 impozitul pe dividende

Postat de grig on 27 December 2005 - 02:01 PM in Arhiva

Am urmatoarea situatie:
In 2004 se realizeaza un profit de 10000 RON
In noiembrie 2005 se repartizeaza rezultatul reportat din 2004 pe dividende catre asociati:
- persoana juridica nerezidenta 60%
- persoana fizica nerezidenta 20%
- persoana fizica romana 20%
in conventia de evitare a dubleii impuneri cota pentru dividende este de 10%. Nu s-a adus certificat de rezidenta fiscala.
Dividendele se vor distribui in noiembrie 2006.
In noiembrie 2005 PFN a obtinut viza de lunga sedere in romania.
Intrebarile sunt:
1. Ce fel de impozite se platesc?
2. La ce termene?
3. Ce declaratii se intocmesc?



#55160 Forma de salarizare nerezident

Postat de grig on 10 December 2005 - 12:07 PM in Arhiva

dividende



#55142 Autofacturare - TVA factura demurrage

Postat de grig on 09 December 2005 - 11:49 PM in Arhiva

Complicat o fi pentru ca...
11. Pentru retinerea unei nave nepropulsate sub incarcare/descarcare peste timpul stabilit de normele in vigoare, expeditorul/navlositorul va plati carausului o penalizare (demurrage) in urmatoarea proportie: - pentru o nava cu capacitatea pana la 1300 t, 550 franci elvetieni; pentru o nava peste 1300 t, 675 franci elvetieni/per. 24 ore, sau proportional pentru o anumita parte din zi.

Pentru navele autopropulsate, demurrage-ul se fixeaza in proportie tripla fata de penalizarile pentru nave nepropulsate, cu capacitate comparabila.

12. Pentru incarcare/descarcare inainte de expirarea termenului, carausul plateste expeditorului/navlositorului sau primitorului un premiu in valoare de 50% din taxele prevazute de punctul 11 al prezentului articol.

...demurrage e tradus penalizare, dar ce o fi el?



#55141 suspendare activitate srl cu datorii la TVA

Postat de grig on 09 December 2005 - 11:33 PM in Arhiva

inseamna ca poti sa faci suspendare de activitate si sa faci un drum lunar sau trimestrial la administratie. Daca nu vrei sa te plimbi, dupa ce obtii de la RC suspendare te duci la admin financ si faci punctaj daca ai datorii le platesti sau le compensezi cu eventualele debite si obtii derogare pentru depunerea declaratiilor, ai grija casa de marcat, trebuie sa o defiscalizezi. daca nu depui declaratiilie 100, 300 Z lunar pe 0 si calculezi dobanzi si penalizari.



#55137 Autofacturare - TVA factura demurrage

Postat de grig on 09 December 2005 - 11:10 PM in Arhiva

Eu nu stiu definitia penalitatii. Pentru mine o penalitate intervine in momentul in care eu nu respect o obligatie contractuuala si acel contract permite calculul unei penalitati dupa o anumita formula acceptata de comun acord. In timp ce eu inteleg acest demurrage ca o remuneratie prestatbilita pentru folosirea spatiului si utilitatilor portuare peste limita de timp negociata initial peste tariful initial.



#55112 COTA HANDICAPATI

Postat de grig on 09 December 2005 - 08:21 PM in Arhiva

PS: Ordonanta de urgenta nr. 102 din 29/06/1999
Legea nr. 519/2002
Legea nr. 10/2003
O.G. nr. 59/2003
Legea nr. 343/2004



#55111 COTA HANDICAPATI

Postat de grig on 09 December 2005 - 08:03 PM in Arhiva

daca ai peste 75 de angajati inclusiv trebuie sa ai ca angajati 4% persoane cu handicap sau vei achita pentru personal cu handicap neincadrat 75*4%=3 angajati ori salariul minim pe economie (3*310=930lei) la trezorerie. Suma pe care o declari in declaratia 100 la randul 45.



#55109 Autofacturare - TVA factura demurrage

Postat de grig on 09 December 2005 - 07:51 PM in Arhiva

Pe care le plateste navlosistul armatorului. Din cate am citit eu in Conventie din 23 septembrie 1989 despre conditiile generale de transport marfuri in trafic international pe Dunare acest demurrage e stabilit la nivel international in valoare fixa in functie de tip de nava pe 24 de ore sau proportional pentru o anumita parte din zi.
Uiete ce zice printre randuri Codul Fiscal
Art. 133. - (1) Locul prestãrii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul îºi are stabilit sediul activitãþii economice sau un sediu permanent de la care serviciile sunt efectuate sau, în lipsa acestora, domiciliul sau reºedinþa sa obiºnuitã.
(2) Prin excepþie de la alin. (1), pentru urmãtoarele prestãri de servicii, locul prestãrii este considerat a fi:
d) locul unde sunt prestate serviciile, în cazul urmãtoarelor servicii:
2. prestãrile accesorii transportului, cum sunt: încãrcarea, descãrcarea, manipularea, paza ºi/sau depozitarea bunurilor ºi alte servicii similare;
Eu as asimila acesta penalitate ca prestarile accesorii transportului si as proceda la autofacturare.

Pentru Impozitul pe veniturile realizate de nerezidenti Codul Fiscal spune:
Art. 115. - (1) Veniturile impozabile obþinute din România, indiferent dacã veniturile sunt primite în România sau în strãinãtate, sunt:
k) venituri din servicii prestate în România, exclusiv transportul internaþional ºi prestãrile de servicii accesorii acestui transport;
De unde rezulta ca nu se impune calcularea acestuia.

Daca mai auzi si alte pareri posteazale, e un subiect interesant.



#54939 Autofacturare - TVA factura demurrage

Postat de grig on 08 December 2005 - 10:00 PM in Arhiva

O intrebare, acest demurrage nu intra cumva in pretul transportului? Daca da trebuia sa apara in DVI si sa se aplice TVA in vama la el si nu intra in sfera impozitului pe nerezidenti.



#54934 351

Postat de grig on 08 December 2005 - 09:00 PM in Arhiva

Din cate inteleg tertul trebuie sa-ti factureze serviciul de prelucrare care va intra in costul produsului finit:
1 Receptie materie prima 3xx=401
2 Trimiti spre prelucrare 351=3xx
3.1 Receptia produs finit de la tert
628=401 serviciu de prelucrare
3xx=351
Se incarca gestiunea de produse finite cu val mat prime si pretul prelucrarii
345=711
Se descarca gestiunea cu materii prime utilizate
601=3xx
3.2 Receptia produs finit de la tert
345=%
401 serviciu de prelucrare
351

a doua varianta e mai simpla
Parerea mea



#54927 calculul impozitului pe profit

Postat de grig on 08 December 2005 - 08:29 PM in Arhiva

Oana care e diferenta intre rezultatul fiscal si cel contabil? Acolo este si raspunsul.



#54879 suspendare activitate srl cu datorii la TVA

Postat de grig on 08 December 2005 - 03:01 PM in Arhiva

Din cate stiu poti sa faci suspendare de activitate cu datorii, numai ca va trebui sa depui declaratii 100 si 300. Suspendarea activitatii se face la Registrul Comertului, iar datoriile se urmaresc de Fisc.



#54541 FACTURA FIER VECHI

Postat de grig on 07 December 2005 - 11:49 AM in Arhiva

3% aplici la valoare fara TVA




Cometa SQL