Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
g10's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


g10's Content

There have been 49 items by g10 (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#213554 adeverinta vechime

Postat de g10 on 09 November 2009 - 02:48 PM in Arhiva

multumesc de raspunsuri ... am intrabat deoarece persoana care se ocupa de personal mi-a spus hotarat ca nu se face adevetinta de vechime acolo unde nu ai functia de baza, eu stiind din experientele anterioare ca se face.



#213542 adeverinta vechime

Postat de g10 on 09 November 2009 - 12:49 PM in Arhiva

si se considera vechime ?



#213540 adeverinta vechime

Postat de g10 on 09 November 2009 - 12:29 PM in Arhiva

salutare ... pentru un contract de munca cu 1 ora si fara functie de baza se elibereaza adeverinta de vechime sau se scrie in cartea de munca ?
multumesc



#211437 contract de munca cu timp partial

Postat de g10 on 02 October 2009 - 10:36 AM in Arhiva

Buna ziua .. am auzit de posibiliatea incheierii unui contract individual de munca cu timp de lucru de 2 ore/saptamana, 10 ore pe luna.
practic persoana resprectiva ar lucra 2 ore intr-o zi , o singura zi pe saptamana ...
Daca stie cineva mai multe detalii despre subiecul acesta , va rog sa ma ajutati ....



#209167 bilant iunie 2009

Postat de g10 on 13 August 2009 - 09:29 PM in Arhiva

Buna seara .. am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva ...
la randurile 12 si 13 (active minus datorii curente nete) am sume negative ...
As vrea sa stiu ce implicatii are aceste sume ...



#202610 semnatura bilant

Postat de g10 on 26 May 2009 - 02:31 PM in Arhiva

Sunt economist , angajat cu contract de munca partial in sociatetea respectiva iar la bilant pentru semnatura am ales opiunea "Alta persoana imputernicita conform legii" .. Intrebarea mea este daca am procedat corect? .. Aici mi s-a parut cel mai bine a ma incadra nefiind nici director economic , nici contabil sef ...



#202218 se ocupa cineva cineva de o firma de productie publicitara?

Postat de g10 on 21 May 2009 - 07:53 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 19 2009, 12:31 PM, a spus:

aaa, sa nu uit :
as vrea sa te intreb ceva si sa nu te superi pe mine: daca tu esti contabilul, de ce te ocupi de intocmirea contractelor cand asta e treaba marketing-ului (comercialului), a juristului sau chiar a patronului? :sad:

pt ca firma e la inceput de drum si sunt singura care se poate ocupa ...


Multumesc mult pentru raspunsuri
:lnr (51):



#202027 se ocupa cineva cineva de o firma de productie publicitara?

Postat de g10 on 19 May 2009 - 08:33 AM in Arhiva

Firma se ocupa , dupa cum am mai spus, de produse publicitare ( inscriptionari tricouri, bannere , aplicat acutocolat .. etc). Momentan activitatea principala este doar serviciul de aplicat autocolant cu materialul clientului, client cu care se colaboreaza pt o perioada mai mare de timp, fiind principalul client .. Eu nu stiu cum sa procedez ... sa fac un contract de prestari servicii pe o perioada mai mare (ex. 1 an) si sa anexez o comanda la factura ... sau sa intocmesc contract pentru fiecare factura in parte ... Mi-a propus cineva sa fac un contract tip pe care sa-l tiparasc pe spatele facturii ... Acum chiar nu mai stiu..



#201638 se ocupa cineva cineva de o firma de productie publicitara?

Postat de g10 on 13 May 2009 - 02:05 PM in Arhiva

o firma de publicitate presteaza servicii catre alte firme ( unele tot de publicitate) (aplicare folie adeziva , colantare auto ... etc ...) stiu ca trb sa intocmesc contract cu fiecare firma dar nu stiu exact cum se procedeaza ... ce precizez in contract ..daca trb sa scriu pe factura nr. contractului , daca e un model anume de contract... as vrea sa fac unul pe o perioada mai mare si nu pt fiecare lucrare ... de aceea am vrut sa imi raspunda cineva care s-a lovit de asa ceva ...

Multumesc ....



#201554 se ocupa cineva cineva de o firma de productie publicitara?

Postat de g10 on 13 May 2009 - 07:53 AM in Arhiva

Daca e cineva pe forum care are o firma de publicitate sau se ocupa de una .. dispus sa imi ofere cateva informatii .... :sad:



#198156 SPALARE BANI

Postat de g10 on 31 March 2009 - 09:49 PM in Arhiva

Am vazut o gramada de discutii pe acesta tema in forum dar tot n-am gasti raspuns pentru intrebarea mea .... exista vre-un termen legal pentru depunerea deciziei prin care este desemnata pers.responsabila cu aplicarea legii.??????? :sad: .. eu nu astel de tranzzactii dar stiu ca se depune o astfel de decizie ... si nu am gasit pe nicaieri ....



#196418 factura prestari servicii

Postat de g10 on 10 March 2009 - 02:44 PM in Arhiva

si atunci eu trb sa inchei contracte cu absolut toti clientii chiar daca serviciul respectiv nu se va repeta ?



#196415 factura prestari servicii

Postat de g10 on 10 March 2009 - 02:28 PM in Arhiva

Situatie :
o firma de publicitate presteaza servicii pt societati diferite , serviciile constand in decolantare auto, aplicare autocolant , inscriptonare masina .. etc.
Pe factura apare exact denumirea serviciului prestat (ex. decolantare auto).
Am nevoie de contract cu clientul (scuzati cacofonia) pentru a emite astfel de facturi? ...



#194769 rege

Postat de g10 on 20 February 2009 - 12:28 PM in Arhiva

7



#193792 Semnatura stat de plata(salarii)

Postat de g10 on 11 February 2009 - 02:03 PM in Arhiva

am vrut sa spun 01.02.2009 ..



#193789 Semnatura stat de plata(salarii)

Postat de g10 on 11 February 2009 - 01:49 PM in Arhiva

Daca o societatea nou infiintata are un singur angajat si acela este administratorul societatii (angajat in functia de director) cine semneaza statul de plata la semnatura 2? Mentionez ca societatea nu lucreaza cu nicio firma de contabilitate si nu are contabil sau economist angajat. si mai am inca o intrebare : daca angajam un contabil in 01.02.2008 poate acesta sa semneze satul din ianuarie , tinand cont ca acesta de depune in luna februarie? ...



#184206 incetare/desfacere CIM

Postat de g10 on 13 October 2008 - 01:25 PM in Arhiva

Buna ziua ...
unei firme i-a decedat unul dintre salariati ... intrebarea mea este , care este procedura de incheiere a contractului? .. am vazut in codul muncii ca este vorba de art. 56 a, dar nu stiu ce fel de decizie se foloseste sau daca se face ceva in plus ...



#179392 intrare in pensie

Postat de g10 on 29 July 2008 - 01:09 PM in PENSIONARE

Multumesc



#179383 eliberare carte de munca

Postat de g10 on 29 July 2008 - 12:20 PM in ITM, Inspectia Muncii

in Bucuresti depinde de inspectori .. dureaza de la 2 saptamani in sus



#179381 intrare in pensie

Postat de g10 on 29 July 2008 - 12:14 PM in PENSIONARE

Stie cineva cum incetaza un cim cand angajatul se pensioneaza pe caz de boala? ... se face un alt tip de decizie ? Se incadreaza la art. 56 lit. d "d) la data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, pensionare anticipată, pensionare anticipată parțială sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;
" ... cam multe intrebari ... daca stie cineva .... :frusty:



#177397 TAXA PRIMA INMATRICULARE

Postat de g10 on 07 July 2008 - 12:30 PM in Arhiva

taxa auto - 635.. si daca tot suntem la capitolul auto va intreb si eu pe ce se inregistreaza numerele provizorii ?



#159293 intrare in somaj

Postat de g10 on 22 January 2008 - 09:44 AM in Arhiva

Buna ziua .. am inteles ca pentru a trece pe cineva in somaj nu mai e necesara doar o cerere a salariatului si a angajatorului, ci trebuie o decizie , decizia 85.1 mai exact. :lostit (13):. A mai auzit cineva de aceasta decizie ? .... Daca o are cineva va rog mult sa o postati.



#158975 SUPER CHESTIONAR

Postat de g10 on 19 January 2008 - 07:37 PM in Arhiva

Dimineata intre 8 si 10 ascult radio 21. In timpul zilei radio 21 sau europa fm iar seara in drum spre casa de toate dar in special europa fm si magic fm.



#158834 depasire plafon tva

Postat de g10 on 18 January 2008 - 02:59 PM in Arhiva

da.. acesta este .. la 01.01.2007



#158832 concediu sarcina decembrie

Postat de g10 on 18 January 2008 - 02:55 PM in Arhiva

sunt de acord ... se calculeaza doar pentru zilele lucratoare




Cometa SQL