Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 22-November 07)



Sort by                Order  

#231866 ANTET FACTURA ( CUPARATOR )

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 October 2010 - 02:28 PM in Arhiva

Sa scri ce solicita ei la client este imposibil, nu este legal.
Facturati Pe ION ION, daca altfel nu se poate, faceti un proces verbal intre ION si firma chiriasa prin care Firma chiriasa receptioneaza la randul ei ce a receptionat ION de la firma cu gazu'. Firma chiriasa va deconta factura lui JOHN printr-o dispozitie de plata la care ataseaza procesul verbal si o copie dupa factura; singurul neajuns pt chirias este ca nu va putea deduce TVA-ul (pentru asta nu are solutie).
Atentie in contractul de inchiriere trebuie stipulat ca firma chiriasa suporta astfel de costuri (intretinere, reparatii, imbunatatiri).
Eu asa as proceda, si cred ca m-as incadra in cadrul juridic actual.



#231735 compensare dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 30 September 2010 - 09:15 PM in Arhiva

Termenul de prescriere este 3 ani, inca mai poti sa-l ceri.



#231729 Preschimbare Impozit minim

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 30 September 2010 - 04:58 PM in Arhiva

http://www.wall-street.ro/articol/Economie...-octombrie.html

Se pare ca de la 01.10.2010 scapam de impozitul minim. :lnr (1):



#231725 CIM cu timp partial - contributii sociale si deducere

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 30 September 2010 - 02:41 PM in Arhiva

Din pacate argument legal nu cred ca vei gasi, eventual incearca sa vb cu altcineva din cadrul ITM.



#231696 Incasare mai mare de 5000 ron

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 September 2010 - 04:22 PM in Arhiva

Incearca cu Notepad, nu este fisier .doc, este . txt.



#231693 calcul CIC - topic 2011

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 September 2010 - 03:07 PM in Arhiva

Da, te poti intoarce din nou in CIC; sotul poate beneficia daca a realizat venituri supuse impozitului pe venit timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului.



#231692 CIC + alt venit din munca

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 September 2010 - 03:00 PM in Arhiva

Indemnizatia CIC se acorda pentru ca parintele beneficiar sa stea efectiv cu copilul pentru a-l creste, in cazul in care parintele se angajeaza (sub orice forma) si obtine venituri supuse impozitului pe venit plata indemnizatiei se suspenda. Daca renunta la indemnizatie atunci va putea solicita un stimulent de 300 lei.



#230970 intrebare salar mediu pe unitate

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 September 2010 - 11:57 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Nu exista o metoda de calcul stabilita prin lege pentru acest indicator, deci metoda de calcul ramane la latitudinea angajatorului, care are obligatia sa aplice acelasi tratament tuturor angajatilor. Totusi in cazul acesta metoda de calcul nu respecta nici litera legii ("pe unitate"). Orice conflict de munca ce nu poate fi rezolvat intern se rezolva la inspectia muncii (http://www.inspectmun.ro/index.html) sau in instanta.



#230339 RASPUNDERE ECONOMIST

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 August 2010 - 11:44 PM in Important in meseria de contabil

Ceea ce spui tu despre declaratii este foarte grav, poate constitui infractiune, si poti raspunde chiar penal. In legea 82 gasesti cam tot ce te intereseaza.

Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.
(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale.
Lege nr. 82 (r4) din 24/12/1991



#228897 Decizie preaviz

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 26 July 2010 - 09:01 PM in Arhiva

Dupa expirarea preavizului se poate face o intelegere cu angajatul in sensul reincadrarii, dar numai cu acordul angajatului.
Despre dreptul de a chema angajatul din sonaj nu am auzit (somaj tehnic poate...), si nici nu cred ca exista asa ceva, odata intrat in somaj angajatul nu mai are nici-o obligatie fata de societate.



#224291 Decontarea Diurnei in cazul delegatiei.

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 April 2010 - 04:01 PM in Arhiva

Scopul diurnei este asigurarea hranei si transportul ocazional; deci nu se poate deduce si diurna si masa, ori una ori alta.



#223689 OMFP 293/2006 - cand s-a abrogat?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 March 2010 - 02:43 PM in Arhiva

http://conta.money.ro/forum/index.php?show...0&hl=bonuri fiscale&st=80

Aici gasesti o discutie mai lunga pe subiectul asta.



#223686 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 March 2010 - 02:27 PM in Arhiva

HG 250 / 1992 se aplica doar angajatilor institutiilor publice, si e cam veche, nu cred ca mai este de actualitate (dar nu sunt sigur).
Deci pentru angajatii societatilor comerciale se aplica prevederile din Codul Muncii, sau din Contracte colective daca prevederile sunt mai favorabile angajatilor:
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum și zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizația de concediu de odihnă se plătește de către angajator cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
Codul Muncii



#223236 Perfectionarea continua = buzunarire cu acte in regula?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 March 2010 - 03:48 PM in Arhiva

Vezi postareaMares Stefan, la Mar 24 2010, 01:21 PM, a spus:

Scuzele mele. Văd că pe unii deranjează ceea ce afirm. Ori susțin.
Dar de ce nu vreți să mă combateți cu o argumentație coerentă, logică, și bazată pe experiența dvs.?

Pai daca tu nu vezi suficiente exemple care sa te contrazica in jurul tau inseamna ca ori esti orb ori nu vrei sa vezi.
Contabilitatea este un serviciu care se presteaza catre o anumita categorie de clienti, da ?, daca acesti clienti vor ca economistii astia care habar n-au de meseria aia in care v-a perfectionat continu CECCAR-ul pe voi, de ce vrea CECCAR-ul sa le ia painea de la gura ? Ii pasa lu' CECCAR asa de tare de intreprinzatorul roman ?
Chiar crezi asta ?



#223212 Perfectionarea continua = buzunarire cu acte in regula?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 March 2010 - 11:27 AM in Arhiva

Domnu' membru lu' CECCAR eu nu stiu cum stai in ceea ce priveste cunostintele de contabilitate, dar un lucru stiu sigur la limba romana si coerenta in exprimare esti praf.



#223157 Proiect lege privind stergerea majorarilor de intarziere de ?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 23 March 2010 - 06:08 PM in Arhiva

Eu intelesesem aiurea... chiar ma miram.
Dar textul legii este prost, ca sa fie treaba clara ar fi trebuit sa sune cam asa:
"Pentru debitele restante la data de 31.12.2009 si achitate partial sau integral pana in 31.12.2010, majorarile si penalitatile aferente vor fi radiate." altfel este discriminatorie, pentru ca de ea vor beneficia tot cei care pot plati acele debite, dar se pare ca ii retinea ceva (probabil absenta acestei legi); din art 2 se intelege ca se vor aplica scutirile doar daca se platesc integral.
Deci mie imi miroase a "legea prima casa" episodul 2.



#223143 Proiect lege privind stergerea majorarilor de intarziere de ?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 23 March 2010 - 03:55 PM in Arhiva

Hai sa fim seriosi, ar insemna ca sunt chiar inconstienti.
Cred ca nu s-ar mai plati nimic la buget pana la 31.12.2010.



#223117 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 23 March 2010 - 12:53 PM in Arhiva

Este gresit, poti cere sa-l rectifice medicul care l-a emis.



#223114 Model chemare in judecata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 23 March 2010 - 12:25 PM in ALTE DOCUMENTE

Eu cred ca pe asta se merge.

Art. 1073. - Creditorul are dreptul de a dobandi indeplinirea exacta a obligatiei, si in caz contrar are dreptul la dezdaunare.
Cod Civil



#222984 legislatie salarii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 22 March 2010 - 09:53 AM in Arhiva

Toate normele de mai jos au suferit modificari, dar oricum constituie un bun inceput.

CAS
Lege nr_ 19 din 17-03-2000
Norma din 04-05-2001

CASS
Lege nr_ 95 din 14-04-2006
Norma metodologica din 13-08-2007

FAAMBP
Lege nr_ 346 (r1) din 05-06-2002

FNUASS
Ordonanta de urgenta nr_ 158 din 17-11-2005
Norma din 27-01-2006

SOMAJ
Lege nr_ 76 din 16-01-2002
Norma metodologica din 20-02-2002

FOND GARANTARE
Lege nr_ 200 din 22-05-2006
Normă metodologică din 21-12-2006

Codul Fiscal din 22/12/2003



#222840 contract de comodat!!!!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 19 March 2010 - 04:58 PM in CONTRACTE comerciale

Trebuie facut contract de inchiriere, declarat la administratie, impozit la stat, etc...



#222586 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 17 March 2010 - 05:35 PM in Arhiva

Acum ceva timp am citit intr-o carte o chestie interesanta despre Anglia, prin secolul 18-19 in anglia nu aveau voie sa se fabrice nasturi decat din piele (cred, oricum era admisa o singura materie prima; os sau piele, nu mai stiu exact), orice alt intreprinzator care fabrica sau vindea nasturi din alt material era pedepsit crunt, chiar si cu moartea. Ideea este ca Anglia a ajuns foarte departe in ceea ce priveste productia de nasturi, iar noi se pare ca aplicam exact ce nu ar trebui sa ne invete chestia asta.
Concluzia: in tara prostilor istoria se repeta la nesfarsit...
30% sustinatori ai tampeniei...



#222470 Este obligatorie sa se angajeze oameni la punctele de lucru in cadrul Jocuril...

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 16 March 2010 - 05:59 PM in Arhiva

Daca la respectivul punct de lucru se presteaza un serviciu ("jocuri de noroc") inseamna ca trebuie sa existe cineva care sa le presteze efectiv; deci logic ar fi sa ai cel putin un angajat pe fiecare punct de lucru.



#222284 compensare dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 15 March 2010 - 11:33 AM in Arhiva

Raspunsul primit e de-a dreptul stupid, in articolul respectiv e clar ca se vorbeste despre venituri brute.
Asta ca sa nu mai vorbim ca un raspuns oficial nu se adreseaza la persoana a 2-a...



#222107 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 12 March 2010 - 03:06 PM in Arhiva

Colagul / -a noastra cred ca este putin confuza.
Toata lumea este satula de asociatii / camere / etc, care nu fac decat sa incaseze cotizatii si sa nu faca nimic sau inca mai mult rau decat bine.
Dar, pentru a nominaliza asociatiile din Romania care chiar fac ceva util probabil iti ajung degetele de la o mana; probabil exagerez daca privim pb general; dar in ceea ce priveste meseria de economist-contabil cred ca-mi ajunge un deget... stiti voi care; totusi daca numarul acestora creste cele inutile vor disparea mai devreme s-au mai tarziu. Iar acesta este primul motiv pentru care orice astfel de initiativa trebuie incurajata macar daca nu si sprijinita.




Cometa SQL