Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
simonaluiza's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


simonaluiza's Content

There have been 40 items by simonaluiza (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#280901 repartizare timp de lucru CIM partial

Postat de simonaluiza on 09 November 2017 - 10:06 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Va rog un raspuns la urmatoarea speta:

- un salariat lucreaza in aceeasi locatie la 2 angajatori, cu doua contracte de munca: unul cu norma intreaga (8 ore /zi si o ora pauza de masa- program de lucru 09.00-18.00) si al doilea contract este cu doua ore/zi.
- pot modifica la al doilea contract norma de lucru din 2 ore/zi in 10 ore/saptamana sau 40 ore/luna, pentru ca nu pot ponta in condica o anumita perioada de timp pentru acest contract- activitatea se desfasoara doar la solicitarea clientilor(care sunt sau nu sunt intr-ozi)
- din acest motiv as vrea sa modific la contractual part-time, norma de munca, repartizarea sa fie inegal, si la program sa trec :repartizat inegal intre orele 09-18

Ce parere aveti?



#276995 CA pt impozitare micro

Postat de simonaluiza on 10 January 2017 - 05:30 PM in Impozitare - VENIT

Am urmatoarea intrebare: conform noii legislatii, casele de schimb valutar pot deveni platitoare pe impozit micro daca au CA < 500.000 euro?



#270693 imprumut intre obsti satesti

Postat de simonaluiza on 14 October 2015 - 08:33 AM in Arhiva

Speta: o obste sateasca are voie sa imprumute alta obste sateasca cu o suma de bani, astfel incat cea de pe urma sa poata fi constituita si sa inceapa activitatea (pentru cheltuieli de constituire, depunere patrimoniu, cheltuieli cu avocatii, etc)?



#270321 club sportiv

Postat de simonaluiza on 16 September 2015 - 08:44 AM in ONG

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: am un ONG club sportiv care a organizat un turneu de tenis la care au participat fete din tara si strainatate. S-au acordat premii care s-au impozitat cu 16%. Ce declaratii depun ? In special pentru cele din strainatate.

Multumesc!



#269507 legislatie factura retur

Postat de simonaluiza on 23 July 2015 - 07:45 AM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Multumesc!



#269453 legislatie factura retur

Postat de simonaluiza on 21 July 2015 - 08:37 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Buna seara!
La un contract de consultanta, a fost emisa factura, dar nu exista semne ca s-ar incasa. Ce pot face in aceasta situatie, pentru ca nu vreau sa platesc impozitul pe profit pe o asemenea facura? Pot cere formularul albastru al facturii inapoi, apoi o anulam, fac proforma si cand am creanta incasata fac factura?



#267853 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de simonaluiza on 07 April 2015 - 09:20 PM in Impozitare - TVA

Buna seara!
Am o speta si, va rog, daca se poate sa ma ajutati:
- o firma neplatitoare de tva din Romania face o factura de consultanta catre o firma neplatitoare de tva din Anglia.

1. Firma din Romania trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva doar pt LIC si apoi in ROI?
2. mentionez ca este vorba despre o singura facture pe an.

Multumesc!



#232745 subventie APIA

Postat de simonaluiza on 05 November 2010 - 11:18 AM in ONG

Cam tarziu cu raspunsul. Le inregistrez direct in contul 736, fara a le impozita. Am avut control de fa fisc si a fost OK.

Fondul de conservare cum il inregistrati?



#225317 facilitati fiscale 6 luni daca angajam someri

Postat de simonaluiza on 06 May 2010 - 08:10 PM in Arhiva

Se ia de la somaj o adeverinta din care rezulta ca ai angajat somerul. Nu se fac conventii pentru acest caz, pur si simplu se tine cont in contabilitate si declaratii. Asta a fost solutia corpului de control de la somaj unde am intrebat si eu.



#224973 repartizarea profitului la ONG

Postat de simonaluiza on 28 April 2010 - 06:31 PM in ONG

Daca am excedent din activitatea fara scop patrimonial si pierdere din activitatea economica, pot repartiza excedentul pentru acoperirea pierderii sau trebuie sa merg in continuare cu ele separat, pierderea o recuperez in anii urmatori din profiturile activitatii economice si excedentul activ fara scop patrimonial il repartizez la alte rezerve, spre exemplu?



#222276 tva transport intracomunitar

Postat de simonaluiza on 15 March 2010 - 09:53 AM in Arhiva

As dori sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea speta: transportator din RO cu cod valabil de tva presteaza servicii de transport intracomunitar la ordinul unei case de expeditie din Italia cu cod valabil de tva.
Cum facturez cu/fara tva la urmatoarele spete:

1. transport Italia-Italia
2. Transport Italia - orice tara UE
3. Transport ITALIA-orice tara non UE

Mentionez ca transporturile nu pleaca din RO si nu ajung in RO.



#220373 DECL. 390 / 2010

Postat de simonaluiza on 25 February 2010 - 09:40 PM in Arhiva

Spuneti-mi, va rog, la o firma de transport intracomunitar marfa platitoare de TVA ce se declara si ce nu se declara de d390
1. taxe de drum platite in ue pe baza de bonuri fiscale
2. achizitia de diverse piese de schimb pentru repararea masinii
3 achizitia de motorina pe care o foloseste pentru transport (ajunge in RO la doua luni)
3. facturi de chirie pentru semiremorca primite de o firma din Italia
4. facturile emise de firma mea pentru transport catre o firma din italia cu cod valabil de TVA
5. manopera pentru repararea masinii facturata de o firma din Italia cu cod valabil de tva :smile:



#218897 fise fiscale

Postat de simonaluiza on 10 February 2010 - 05:15 PM in Arhiva

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Am la o fundatie cu profil de gradinita un contract cu o profesoara de engleza pentru 2 ore pe saptamana. Contractul l-am inregistrat la finante in aprilie 2009.
Pentru acest caz fac FF2 ( nu are la mine functia de baza) sau declaratia 205? Care este termenul de depunere pentru declaratia 205?



#218787 Casa de amanet

Postat de simonaluiza on 09 February 2010 - 08:51 PM in Arhiva

Declaratii specifice nu sunt, singura diferenta fiind completarea registrului de evidenta a metalelor pretioase.



#218748 Casa de amanet

Postat de simonaluiza on 09 February 2010 - 03:11 PM in Arhiva

eu fac in felul urmator:
- la incheierea contractului 2678=5311
5311=704 (comisionul il iau la inceput)


- la incheierea contractului 5311=2678


- daca nu mai vine sa prelungeasca acest contract, bunurile amanetate intra in proprietatea firmei dupa 30 de zile de la expirarea ultimului termen de prelungire a contractului:

371=2678
371=378 (inregistrezi si TVA-ul aferent, firma mea este neplatitoare de TVA; in momentul acesta se face NIR)

-vanzare produse amanetateintrate in proprietatea firmei: 5311=707
- descarcare gestiune- ca la orice vanzare de marfa ( coeficient)



#218481 Casa de amanet

Postat de simonaluiza on 05 February 2010 - 01:30 PM in Arhiva

Ce anume te intereseaza? iti pot da cateva detalii.



#216812 subventie APIA

Postat de simonaluiza on 15 January 2010 - 04:10 PM in ONG

Va rog sa-mi spuneti in ce conturi inregistrati subventiile APIA? Sunt venituri impozabile sau nu? Beneficiarul este o obste sateasca.



#216323 marire salariu la 15 ale lunii

Postat de simonaluiza on 11 January 2010 - 02:28 PM in Arhiva

Exemplul cu media este foarte bun. Asa am facut si eu de vreo cateva ori si a fost totul OK din partea ITM-ului.



#214473 declaratia 101 - IMPOZIT PE PROFIT

Postat de simonaluiza on 25 November 2009 - 04:33 PM in Arhiva

La firmele la care este deschisa procedura de faliment, cand se depune D101: la sfarsitul falimetului sau in fiecare an ca la o firma obisnuita? Va rog sa-mi dati si baza legala.



#214274 productie cherestea

Postat de simonaluiza on 20 November 2009 - 10:41 PM in PRODUCTIE

Inchid prima luna( prima mea luna, firma are istoric) la o societate de exploatere forestiera. Am observat ca au lucrat cu productivitate de 50% pentru cherestea, restul laturoaie si rumegus. Ceea ce nu stiu este cum calculez costul de productie pentru raportul lunar de productie? firma mea exploateaza lemnul, il aduce in atelier, il prelucreaza si obtine cherestea, rigle, paleti, mai vinde si lemn pentru cherestea, lemn de foc.



#213517 evidenta gestiune materiale lemnoase = program SUMAL AGENT

Postat de simonaluiza on 08 November 2009 - 03:05 PM in Arhiva

Pe ce versiune de windows se poate instala sumalul? Eu am XP si nu merge. Imi da eroare.



#212063 impozitul minim

Postat de simonaluiza on 14 October 2009 - 09:36 AM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns!



#211999 impozitul minim

Postat de simonaluiza on 13 October 2009 - 09:14 PM in Arhiva

As avea si eu nevoie de ajutor. Am urmatoarea speta: trim I 0lei impozit profit(pierdere), Trim II 3635 lei ( din calcule) care a fost si platit, acum la trim III am un impozit pe profit calculat de la inceputul anului de 2527 lei. Practic am 1108 lei platit in plus. In declaratia 100 trebuie sa trec impozitul forfetar de 2150 lei ( pentru ca pe trim III am pierdere). Intrebarea mea este ce platesc 2150 lei sau 2150-1108 lei=1042lei?
Multumesc!



#205321 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de simonaluiza on 24 June 2009 - 05:25 PM in Arhiva

Am urmatoarea speta: o sc are hartie de la finante cu regim derogatoriu din 2008-2011. A depus la Reg Comertului pentru suspendare activitate abia in iunie 2009. Trebuie sa-i calculez impozitul pe profit forfetar pentru mai si iunie 2009? Nu se contrazice cu hartia finantelor de derogare ca nu trebuie sa obtina venituri si cheltuieli?



#192590 Furnizori prescrisi-inchidere prin cont 117

Postat de simonaluiza on 28 January 2009 - 02:12 PM in Arhiva

Am niste datorii catre bugetul de stat de prin 2003( de cateva milioane lei vechi) la o firma care nu mai are activitate cam de pe atunci si patronul nu a vrut sa le mai plateasca. Dupa calculele mele,la 31 dec 2008 s-au prescris. In nov 2008 am avut control de fond care a afost rapid ca nu aveau ce controla. In urma acestui control s-a suspendat cumva/s-a prelungit termenul de prescriere? In raportul de inspectie nu au scris nimic referitor la acest lucru.




Cometa SQL