Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
butelie's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


butelie's Content

There have been 180 items by butelie (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#243866 Impozitul pe proprietate al SAR, frate geaman cu "Forfetarul"

Postat de butelie on 18 August 2011 - 08:57 PM in Arhiva

View Postdidu_lilu, on 18 August 2011 - 06:40 PM, said:

Consider si aceasta masura ca fiind una logica care poate fi implementata.

Vad ca se si gasi un postac care sa fie de acord cu aberatiile astea .

Noua masura este o alta furaciune menita sa distruga Romania si economia .



#240817 PFA ECONOMISTI

Postat de butelie on 02 May 2011 - 10:40 PM in Arhiva

E un mic pas inainte, dar eu astept sa aiba loc si un pas mai mare si plafonul sa fie de pana in 100 000 de euro .



#235477 modificari in Legea contabilitatii nr.82/1991

Postat de butelie on 17 January 2011 - 03:39 PM in Arhiva

Eu cred ca este cea mai mare realizare a guvernului Boc aceasta modificare a Legii contabilitatii pentru ca introduce o concurenta reala pe piata .

Cred ca evaziunea fiscala din domeniul contabilitatii va disparea , pentru ca firmele au tot interesul sa isi deduca niste cheltuieli care pana acuma erau nedeductibile , multe contabilitati fiind platite "din buzunar" .

Masura asta poate absorbi o mare parte din forta de munca din ministerul finantelor , iar celor care nu le convine salariul li se poata replica foarte usor ca daca sunt asa buni si vor sa castige bani mai multi pot sa treaca in mediul privat sa plateasca taxe , nu sa fie platiti din taxe .

Si pe piata avocaturi ar trebui crescuta concurenta , dar nu vreau sa fiu offtopic .



#229032 Oale sparte de contabil

Postat de butelie on 28 July 2010 - 08:46 PM in Arhiva

Eu ma abtin sa va intreb daca nu cumva ati facut si putin sex cu contabila din moment ce ati avut atata incredere in ea .
Cand ati angajat contabila , care au fost criteriile care v-au determinat sa o angajati ?
De ce nu ati angajat un contabil ?

In 2008 nu s-a introdus obligativitatea semnarii actelor de catre un expert contabil , si nu inteleg de ce contabila a apelat la o cunostinta pentru a semna actele pe baza de contract si plata, dar este explicabil ca femeia a vrut sa faca niste bani .

Imi pare rau ca trebuie sa scriu si eu ca vina este a dumneavoastra dar vreau sa va ajut si sa va scriu ca e bine sa controlati si firma asta de contabilitate cu care lucrati pentru ca sa nu aveti surprize .

In cazul in care aveti o cifra de afaceri mare si un patrimoniu substantial , e bine sa faceti un audit .

Din simpla curiozitate , ati putea scrie si ce salariu avea fosta contabila ?



#229031 Casare marfuri uzate moral/fizic

Postat de butelie on 28 July 2010 - 08:01 PM in Arhiva

Poate sa fie facut inventarul si la sfarsitul unei alte luni decat decembrie , iar cresterea tva de la 1 iulie eu cred ca este o buna ocazie pentru o casare , deoarece s-a facut inventar .



#226213 Preturi de dumping in contabilitate

Postat de butelie on 27 May 2010 - 01:38 AM in Arhiva

Multe preturi de dumping sunt practicata doar ca " sa prinda " clientul sau de persoane care nu prea au habar de contabilitate !



#220971 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de butelie on 03 March 2010 - 10:35 PM in Arhiva

Eu cred ca daca CECCAR reuseste sa monopolizeze piata serviciilor contabile o sa creasca tarifele si o sa urmeze al doilea val de firme care dau faliment sau isi suspenda activitatea .



#220953 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de butelie on 03 March 2010 - 07:16 PM in Arhiva

Si eu lucrez pentru mai multi patroni , cu toate ca aveam posibilitatea sa ma angajez contabil sef la o firma puternica pentru o suma care depasea cu peste 50 % veniturile din prezent , plus ca aveam si 3-4 ajutoare contabile venituri de peste 50% din cele care le am in prezent .

Am refuzat sa lucrez pentru o singura firma , chiar daca era puternica , tocmai pentru a-mi pastra libertatea .

Cei care tot o dau inainte cu independenta pe care o ai daca lucrezi ca expert contabil , probabil au evidente la firme mititele , asa cum se intampla de obicei cu expertii contabili .

Este mai avantajos pentru o firma mare sa aiba un contabil angajat permanent , decat sa plateasca o firma de conta , pentru ca are garantia efectuarii inregistrarilor contabile la timp , nu asteapta sa-i vina randul , plus ca foarte multe evidente nu sunt intocmite de expertii contabili , ci de economisti platiti cu ora , ziua sau cu bucata , multi dintre ei muncind la negru .

Primul pas pentru reglementarea profesiei contabile din Romania ar fi desfiintarea monopolului CECCAR , CCF , CAFR si ANEVAR , atestatele urmand sa fie acordate de Ministerul Finantelor dupa modelul traducatorilor care sunt atestati de ministerul justitiei .



#220764 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de butelie on 02 March 2010 - 03:32 PM in Arhiva

Si pe mine ma bucura ca sunt membru al unui forum puternic , si ca parerile si propunerile nostre sunt luate in considerare .

Cel mai mult ma bucura ca subiectul acesta este foarte citit si sper ca pana la urma sa se desfiintelez aberatiile numite CECCAR , CCF , CAFR si ANEVAR .



#220609 rege

Postat de butelie on 28 February 2010 - 08:29 PM in Arhiva

10 :smile:



#220606 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de butelie on 28 February 2010 - 08:14 PM in Arhiva

Domnisor , 34 de ani si 9 luni ! :smile:



#220605 IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010

Postat de butelie on 28 February 2010 - 08:12 PM in Arhiva

Parca vad ca ministerul finantelor o sa hotarasca daca renunta la impozitul anticipat sau nu , exact cu cateva zile mai inainte de termenul limita de plata , asa cum s-a intamplat si cu impozitul pe veniturile microinteprinderilor . :smile:



#220604 rege

Postat de butelie on 28 February 2010 - 08:08 PM in Arhiva

8



#220603 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de butelie on 28 February 2010 - 07:59 PM in Arhiva

Vezi postareakos25, la Feb 28 2010, 06:07 PM, a spus:

cred ca de data aceasta trebuie sa facem ceva,e vorba de painea noastra ,de dreptul nostru ..daca e nevoie sa iesim in strada ,sa facem greva economistilor! sa nu ne lasam calcati in picioare\!GREVA!!!!!!!!!!!!!

Eu nu vad cum am putea face greva asta si nici nu cred ca este necesara .

Ar fi foarte util daca ne-am face o asociatie a economistilor care nu sunt cecaristi , si sa militam pentru liberalizarea profesiei , sau chiar pentru a deveni o alternativa la CECCAR , dupa modelul baroului cndus de Pompiliu Bota .



#220559 inchiriere auto

Postat de butelie on 27 February 2010 - 11:19 PM in Arhiva

Normal ca trebuie sa fie inregistrat contractul la finante , si trebuie ca persoana fizica sa plateasca si impozit pentru asta .

Ca sa poata fi trecute cheltuielile cu benzina pe cheltuieli deductibile , trebuie sa fie respectate prevederile OUG 34/2009 .



#220558 rege

Postat de butelie on 27 February 2010 - 11:16 PM in Arhiva

1 :smile:



#220557 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de butelie on 27 February 2010 - 11:14 PM in Arhiva

Eu nu inteleg de ce trebuie sa aiba CECCAR monopolul profesiei contabile din Romania ! :smile:

Pentru ca in avocatura exista baroul condus de Pompiliu Bota si de Zanfirescu , socrul ministrului justitiei , Catalin Predoiu , lucrurile merg din ce in ce mai bine in piata avocaturii , adica ramane pe piata si face bani multi numai cine e capabil .

Toata aceasta dezbatere , ca sa nu scriu disputa , este de fapt o problema financiara , adica prin acest proiect se doreste monopolizarea serviciilor de evidenta contabila din Romania , si nimic mai mult .

Daca eu am o gogoserie si sunt economist , nu vad de ce ar trebui sa apelez la un membru CECCAR sa-mi faca bilantul firmei din moment ce ma pricep . :thumbup:

Marea problema a membrilor CECCAR este ca au avut asteptari prea mari la inscrierea in CECCAR , si acuma au realizat ca in capitalism pretul si calitatea fac diferenta .

Multi membrii CECCAR nu pot sa isi extinda activitatea pentru ca nu sunt suficiente firme carora sa le tina evidenta contabila si nici nu prea gasesc economisti bine pregatiti pe care sa-i angajeze si care sa fie dispusi sa munceasca pe plantatia lor .

Eu nu inteleg de ce este nevoie sa apelez la un intermediar ca sa-mi vand forta de munca , in loc sa fac asta singur si sa incasez toate beneficiile ! :notworthy:

O alta " problema " care apare in domeniul evidentelor contabile este ca barierele de intrare pentru prestarea serviciilor de evidenta contabila sunt foarte mici , cele mai mari cheltuileli fiind cu forta de munca .

Un economist care stie contabilitate , nu accepta sa se angajeze pentru mai putin de 1500 lei net la program de 8 ore pe zi , si chiar daca mai exista si exceptii , acestea confirma regula .

Criza economica si OUG 34/2009 a facut ca foarte multe firme sa-si suspende activitatea sau sa devina PFA , iar piata serviciilor contabile sa scada .

Pentru ca odata cu criza economica firmele au cautat sa-si reduca din costuri , multe firme mai maricele au reziliat contractele cu firmele de contabilitate si si-au angajat un contabil permanent care sa tina contabilitatea de la A la Z , chiar daca au angajat un contabil(a) cu numai cu 2 ore pe zi .

E mult mai ieftin sa ai un contabil-sef cu CIM cu timp partial , decat sa faci un contract cu un expert contabil CECCAR , pentru ca un contabil angajat cu timp partial poate sa vina sa faca inregistrarile contabile zilnic sau aproape zilnic la sediul firmei , in timp ce un expert contabil face acelasi lucru pentru o suma mult mai mare .

Eu daca as avea de ales intre a presta activitatea de evidenta contabila ca membru CECCAR sau angajat cu CIM cu timp partial , as opta pentru CIM , pentru ca unui patron ii e mai greu sa te dea afara daca esti angajatul firmei decat sa renunte la colaborarea cu firma de contabilitate .

Stagiul de 3 ani este total inutil , scopul stagiului fiind doar cresterea bugetului CECCAR .



#220548 rege

Postat de butelie on 27 February 2010 - 06:53 PM in Arhiva

8



#220547 inchiriere auto

Postat de butelie on 27 February 2010 - 06:52 PM in Arhiva

Vezi postareagabrielaliana, la Feb 27 2010, 04:54 PM, a spus:

Buna ziua !
As vrea sa stiu cum poate o firma sa inchirieze (temporar) o masina de la o persoana fizica .Multumesc!
Pai incheie un contract si plateste impozit .



#219961 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de butelie on 23 February 2010 - 12:41 AM in Important in meseria de contabil

:smile: Pai o amenda pe legea contabilitati e mult mai mica decat daca s-ar calcula diferente .



#219949 Certificarea declaratiilor fiscale are in sfarsit norme de aplicare

Postat de butelie on 22 February 2010 - 10:33 PM in CONSULTANT FISCAL

Nu este nicio sanctiune daca nu este certificata de un consultant fiscal , asa ca nu este nicio sfaraiala .



#219947 decl. 094 - notificare cifra de afaceri

Postat de butelie on 22 February 2010 - 10:21 PM in Arhiva

Vezi postareanina moldovan, la Feb 22 2010, 08:51 PM, a spus:

daca i-mi mai puteti da un sfat .

multumesc .

Daca sunteti sub 100 000 de euro nu are mare importanta daca ati declarat o cifra de afaceri de un ban si dumneavoastra aveti o cifra de afaceri de 99 999 euro .



#219757 viza declaratia 101

Postat de butelie on 20 February 2010 - 11:50 PM in Arhiva

Administratiile financiare sunt obligate sa primeasca declaratiile , si pentru ca nu exista sanctiune daca declaratia 101 nu este certificata de un consultant fiscal , nu o sa patiti nimic .



#219756 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de butelie on 20 February 2010 - 11:41 PM in Important in meseria de contabil

Eu cred ca la calculul tarifului cel mai mult conteaza si de timpul pe care-l petreci cu clientul , pe langa complexitatea evidentei contabile , si de rapiditatea cu care iti parvin actele .

Dupa parerea mea tariful mai depinde foarte mult si de cum este intocmita evidenta contabila primara si cum a fost intocmita evidenta contabila anterioara , pentru ca daca vine cu actele in ultimele zile si a mai si avut o contabilitate vraiste iti vine greu spre imposibil sa intocmesti o evidenta contabila corespunzatoare .

Asa cum remarca si Doina P , conteaza si daca are imprumuturi si cate extrase de cont are , ca daca are 7-8 banci plus cont(uri) la trezorerie , si 5-6 imprumuturi ( in lei si valuta ), adica linie de credit , imprumut pe termen scurt , lung , refinantare , leasing , card , conturi in valuta trebuie sa ai mare grija , si daca te-ai mai pricopsit si cu un client care are rambursare de tva macar de 2-3 ori pe an , tariful trebuie sa fie corespunzator , altfel muncesti degeaba .

Vad ca nu se propusa si cum si cand iti da banii , adica daca e un client care stii ca plateste sigur la o anumita data e de preferat unuia care mai intarzie cu plata cateva zile , sau chiar te mai sare cate o juma de luna sau o luna-doua , asta intamplandu-se in special cu clientii care nu au angajati si platesc TVA trimestrial .

Nu vreau sa starnesc zambete , dar cred ca trebuie sa adaugam la criterii si daca e un client pagubos sau nu , ca daca iti da banii cu mana rea nu te alegi cu nimica sau muncesti suplimentar . Am avut o firma unde mereu mi se intampla sa nu-mi mearga cate ceva , ba se bloca discketa , ba se bloca foaia in imprimanta tocmai la firma aia , ba nu mergea stickul , ba diverse chestii , si asta in fiecare luna . Dupa ce am facut investigatii am aflat si ca fosta contabila patea acelasi lucru si ca si firma de contabilitate unde s-a dus pateste la fel cu ea .

Mai sunt si patroni care nu acorda suficienta atentie organului sau organelor de control , si asta se reflecta in rezultatele controlului , rezultate care sunt imputate contabilului , mai ales ca organele lasa sa se inteleaga ca este vina contabilului care nu a respectat toate prevederile legale .



#219690 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de butelie on 19 February 2010 - 11:13 PM in Important in meseria de contabil

Nu cred ca sunt offtopic daca scriu ca tarifele care sunt acuma pe piata sunt asa cum sunt din cauza concurentei neloiale practicate de bugetarii care au prea mult timp liber si care distorsioneaza piata serviciilor contabile .

Am fost si eu angajat la o firma cu 8 ore pe zi , din care munceam doar 7 , si dupa ce terminam programul de lucru nu mai eram in stare sa mai fac evidentele contabile la alte firme cu care colaboram , asa ca dupa o saptamana am renuntat .

Cand ma uit ce salarii nesimtite au bugetarii astia din domeniul financiar nu am cuvinte sa ma exprim .

Ca sa castigi 2000-2500 de lei lunar la o firma privata trebuie sa te pricepi bine de tot , si salariul este minim pe economie plus bonuri de masa , iar restul salariului este platit in mana .

Pentru venituri de 4000 de lei in sectorul privat trebuie sa muncesti zi lumina , sa nu te imbolnavesti decat cel mult o zi pe an si sa fi disponibil la orice ora din zi si din noapte , plus ca nu iei concediu decat pe hartie , iar daca iti da concediu ( fractionat , desigur) , cand te intorci din concediu le gasesti mai incurcate decat le-ai lasat , sau muncesti 2-3 luni de iti sar capacele ca sa fie toate asa cum trebuie .

Chiar daca am scris ca tariful minim este de 10 lei pentru 50 de minute , asta este tariful minim ca sa nu se sperie clientul si sa fie o baza de calcul , tariful normal fiind minim 20 lei pentru 50 de minute daca e o conta simpla si 30-50 lei pentru 50 de minute daca este o evidenta contabila unde trebuie sa gandesti .

Am fost anul asta ajutor de contabil la o firma si am cerut si eu un tarif minim de 200 de lei pentru 8 ore de munca , iar actionarii au marait ca li se pare mult , asa ca dupa o ora si jumatate de munca , timp in care doar m-am documentat in legatura cu situatia firmei , am plecat pentru ca le-am spus ca nu pot sa ma pricep la ce au ei acolo fara 30 de lei pe ora si ca daca au nevoie de mine pot sa ma sune .

A doua zi mi-au spus ca sunt de acord si au venit sa ma ia de acasa , asa ca le-am cerut banii inainte , si dupa niste mutre inimaginabile au acceptat ( eu credeam ca o sa ma ia actionarii la bataie ).

La o saptamana distanta am aflat din surse sigure ca eu am fost cel mai ieftin contabil , urmatorul " clasat " cerand minim 10 euro pe ora , iar contabilul lor a cerut 50 de lei pe ora ca sa aduca alt contabil competent .

Cu ocazia asta am simtit si eu cat de important este considerat contabilul lor , pentru ca mi-a facut si adus cafeaua actionarul principal personal , el nefacandu-si cafea singur , plus ca mi-a mai facut si niste sandwichuri tot personal , iar atunci cand m-am dus la WC m-a insotit de credeam ca vine sa ma tina de :smile: , ca sa iasa mai repede .




Cometa SQL