Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
geut's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


geut's Content

There have been 35 items by geut (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#137784 credit overdraft

Postat de geut on 20 July 2007 - 07:33 PM in Arhiva

Am avut overdraft 6 ani de zile si l-am inregistrat pe creditul lui 5121 sau 5124, dupa caz. Nu-l poti inregistra ca pe un credit normal, pentru ca nu stii cat vei utiliza din el. In acesti ani am avut control de fond de la adm. financiara si audituri de la KPMG si niciodata nu s-a legat nimeni de aceasta problema.



#133960 MONOGRAFIE CONTABILA

Postat de geut on 13 June 2007 - 03:01 PM in Arhiva

Fiind mostre, eu le-as inregistra ca o cheltuiala de reclama si publicitate.



#133639 Dictionarul conta.ro

Postat de geut on 11 June 2007 - 09:16 AM in Arhiva

Vreau si eu sa ajut



#129289 Provizioane

Postat de geut on 20 April 2007 - 11:05 AM in Arhiva

Loredana, in momentul in care constitui un provizion, ai la baza un calcul al clientilor neincasati, cu numar de zile trecute de la data scadentei. In functie de asta calculezi provizionul in diferite procente, in functie de politica firmei. Noi calculam in fiecare luna provizioanele si le anulam pe cele care nu mai au justificare.
Iar contul de clienti incerti il utilizam in situatia in care nu mai avem o relatie stabila cu respectivul client si nu suntem siguri ca vom mai recupera debitul.



#129261 CNP pe factura?

Postat de geut on 20 April 2007 - 08:14 AM in Arhiva

N-am gasit nicaieri in legislatie daca se mai scrie CNP-ul si numarul de carte de identitate ale persoanei care a intocmit factura. Puteti sa ma ajutati? Multumesc!



#129258 cont certificare iso9001

Postat de geut on 20 April 2007 - 08:11 AM in Arhiva

Eu consider ca e un audit ca toate auditurile, deci poti crea un analitic pe 628 sau pe 622.



#128919 Factura achizitie intracomunitara neinregistrata - ce mai pot face?

Postat de geut on 17 April 2007 - 12:59 PM in Arhiva

Poti inregistra la data la care a fost facuta livrarea, iar in decont treci la rubrica de regularizari. Oricum nu influenteaza TVA-ul decat ca rulaj.



#128916 Provizioane

Postat de geut on 17 April 2007 - 12:29 PM in Arhiva

Nu e musai sa-i treci pe clienti incerti inainte de a constitui provizionul.



#125546 diurna urgent!!!!!

Postat de geut on 16 March 2007 - 02:45 PM in Arhiva

Eu am raspuns la mesaj, dar se pare ca moderatorii au ratacit postarea mea.



#125425 cumparare on line

Postat de geut on 15 March 2007 - 03:54 PM in Arhiva

Mult mai bine e sa ai un card business al firmei cu care sa achiti licenta.



#125377 diurna urgent!!!!!

Postat de geut on 15 March 2007 - 10:36 AM in Arhiva

Exista in codul fiscal, sunt cheltuieli cu deductibilitate limitata:

Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
b) suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice;


Eu intotdeauna le-am inregistrat pe cheltuieli nedeductibile si niciodata n-am avut probleme pe tema asta nici cu administratia, nici cu auditorii de la KPMG.



#125373 storno facturi vechi

Postat de geut on 15 March 2007 - 10:11 AM in Arhiva

Eu as folosi contul 671 analitic cheltuieli aferente exercitiilor anterioare.



#125371 protocol

Postat de geut on 15 March 2007 - 09:57 AM in Arhiva

Unde scrie ca nu pot fi cheltuieli nedeductibile?
Si daca cumpar de sarbatori bautura pentru partenerii de afaceri trebuie sa platesc din buzunar?



#125370 decont cheltuieli transport

Postat de geut on 15 March 2007 - 09:53 AM in Arhiva

"Decontarea cheltuielilor de transport menționate la art. 36 se efectuează de regulă lunar, pe baza unei note justificative aprobate de ordonatorul de credite sau de o altă persoană desemnată de către acesta, în care trebuie să se specifice mijloacele de transport utilizate și cheltuielile efectuate, însoțită de actele doveditoare, sau, în cazul metroului, de o declarație pe propria răspundere."

"Decontarea cheltuielilor pentru transportul efectuat în condițiile prezentului capitol este permisă numai pentru transportul în interesul serviciului, nu și pentru deplasările personalului de la domiciliu la locul de muncă și de la locul de muncă la domiciliu."



#125286 diurna urgent!!!!!

Postat de geut on 14 March 2007 - 02:41 PM in Arhiva

Dar daca firma e de acord cu cheltuielile pe care le face el, de ce sa le consideri cheltuieli salariale? Sunt cheltuieli nedeductibile si atat.



#125169 Amortizare mijloace fixe pt. cabinete medicale?

Postat de geut on 13 March 2007 - 04:31 PM in Arhiva

Va rog sa ma lamuriti si pe mine unde scrie ca mijloacele fixe cumparate de cabinetele medicale se pot amortiza integral la data punerii lor in functiune.

Multumesc!



#125161 receptie mijloc fix pe bucati

Postat de geut on 13 March 2007 - 04:06 PM in Arhiva

Ai contract cu firma respectiva in care e specificat din ce e format sistemul de supraveghere?



#125070 facturi

Postat de geut on 13 March 2007 - 09:02 AM in Arhiva

In norme scrie:

Fișierele de date descrise la pct. 2 lit. A și B pot fi transmise la Institutul de Management și Informatică în următoarele moduri:
a) prin e-mail la adresa: compensare@alfa.imi.ro;
b) pe dischetă prin poștă;
c) pe dischetă predată la sediul Institutului de Management și Informatică.
Recomandăm ca transmiterea inițială a datelor să se facă sub formă de fișiere prin e-mail, urmând ca actualizările să fie făcute prin lucru direct pe INTERNET.


A trimis cineva prin mail fisierele la ei? Noi n-am trimis niciodata date, dar nici control pe tema asta n-am avut. Stiti cumva cat e amenda?



#124973 contabil autorizat studii superioare

Postat de geut on 12 March 2007 - 04:40 PM in Arhiva

aikido, ai vrut sa spui gramatik :biggrin:



#124898 TVA la sreviciile hoteliere

Postat de geut on 12 March 2007 - 11:43 AM in Arhiva

Deci am alimente cumparate cu 0% TVA din piata si cu 19% din en-gross, pe care le vand cu 9% (mic dejun) si cu 19% (in restaurant). Pai ma apuca anul celalalt calculand pro-rata (care nu s-a calculat niciodata aici, la ce le trebuie?).



#124862 Cheltuieli personale = dividende

Postat de geut on 12 March 2007 - 09:39 AM in Arhiva

Dar daca inregistram acele cheltuieli personale ca protocol nedeductibil?



#124849 spor de vechime= OBLIGATORIU ?

Postat de geut on 12 March 2007 - 08:31 AM in Arhiva

Vezi postareaad, la Mar 9 2007, 08:15 AM, a spus:

Multumesc , imi era teama de acest raspuns , deci la 880 x25% rezulta un brut de 1100 !

Sporul de vechime poate fi inclus in salariul brut, deci 704x25%=880



#124642 Casa in valuta

Postat de geut on 09 March 2007 - 02:17 PM in Arhiva

Daca-i dai avans in lei si el schimba la casa de schimba valutar, nu vad unde e problema.



#124618 Feriti-va

Postat de geut on 09 March 2007 - 11:27 AM in Arhiva

Acum daca nu mai sunt obligatorii facturile fiscale, mai e obligatorie semnatura de primire? Eu nu cred.



#124537 TVA la sreviciile hoteliere

Postat de geut on 08 March 2007 - 02:20 PM in Arhiva

Am si eu o problema: lucrez de o luna la un hotel. Aici se colecteaza 9% pentru micul dejun inclus in pretul camerei. E corect? Mie nu mi se pare. In codul fiscal scrie 9% pentru serviciile de cazare. N-am gasit nimic depre micul dejun inclus in cazare.




Cometa SQL