Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cornny's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cornny's Content

There have been 82 items by Cornny (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#225869 taxe noi la pfa?

Postat de Cornny on 14 May 2010 - 03:00 PM in Arhiva

Din cate am vazut eu doar contributia la sanatate va creste la 14%.



#225872 taxe noi la pfa?

Postat de Cornny on 14 May 2010 - 03:14 PM in Arhiva

Mda, nu cred ca se referea la contributia platita de PFA-uri...
Am citit undeva ca ar putea creste de la 10,5% la 14%.



#198597 sistem real-URGENT!

Postat de Cornny on 06 April 2009 - 12:24 PM in Arhiva

Calculul venitului impozabil: Venituri - Cheltuieli

Formula de cheltuieli: Cheltuieli aferente facturilor de marfa anul N + Stoc la val de Aproviz anul N-1 - Stoc la val de Aproviz anul N + Cheltuieli deductibile



Stocul la val de aprov s-a calculat astfel: Stoc la val de Vanzare (care reiese din invetar, iar daca nu-l ai se vor aduna toate NIR-urile pe care trebuie sa le ai, din care se scad incasarile) impartit la 1+adaos mediu pe anul respectiv.

Formula este comunicata de catre Inspectorul Fiscal



#198232 sistem real-URGENT!

Postat de Cornny on 01 April 2009 - 02:52 PM in Arhiva

Citeste thread-ul deschis de mine "Inspectia fiscala". Acolo am scris formula de clacul al venitului impozabil tinand cont de stocuri

Se aseamana cu ce ai scris tu, dar nu am timp sa verific acum...

Oricum eu am de platit peste 2000 RON, diferenta de impozit + penalizari pe ultimii 2 ani pt ca nu am stiut de aceasta formula si am declarat mai putin



#194970 Registrul inventar

Postat de Cornny on 23 February 2009 - 01:43 PM in Contabilitate PFA

Cand pot scoate din gestiune un obiect de inventar? La un control sunt intrebat de exemplu, de ce l-am casat la 1 an si nu la 3 ani? Exista o perioada de functionare a ob de inventar reglementata de lege?



#194134 Registrul inventar

Postat de Cornny on 13 February 2009 - 09:13 PM in Contabilitate PFA

Atentie ca trebuie tinut si Raportul de gestiune zilnica, pe baza caruia se determina stocul existent la sfarsitul zilei

PS. Stocul se tine la valoarea de vanzare



#186130 registrul de incasari si plati cu sold mare la sf.anului

Postat de Cornny on 31 October 2008 - 02:18 PM in Arhiva

Merci pentru raspunsurile pertinente.

Mai greseste omul "din tastatura" :biggrin:



#185996 registrul de incasari si plati cu sold mare la sf.anului

Postat de Cornny on 30 October 2008 - 12:01 PM in Arhiva

Vezi postareaElena Pana, la Feb 26 2008, 05:37 PM, a spus:

Vezi postareasintax, la Feb 22 2008, 02:18 PM, a spus:

P.S: am fost si am luat un credit ipotecar pe veniturile obtinute ca si PFA, iar juristul bancii respective a vazut registrul meu si nu a comentat nik - banuiesc ca este ok cum am lucrat. dar parca sunt curios sa aflu si alte pareri.......cine stie poate nu este chiar bine?????? :thumbup:
Tu crezi ca juristul are habar de documentele contabile? El se uita la niste sume.......
Categoric nu trebuie sa reportezi soldul de la un an la altul. Facand asta, nu faci decat sa-ti maresti artificial incasarile pe urmatorul an si sa platesti impozit de 2 ori pe acea suma. Sau in caz invers, sa-ti maresti platile si sa-ti denaturezi venitul impozabil din anul viitor.
Chiar daca raportez soldul de la un an la altul, impozitul il voi plati la diferenta dintre VENITURI in ANUL X - CHELTUIELI IN ANUL X, iar aceste venituri si cheltuieli le calculez (adun) din RJIP. Cel putin asa fac eu, sper sa fie OK.

De ex daca in IAN am o cheltuiala mare, la sfarsitul lunii o sa ies pe minus. Este corect asa ceva?



#268771 reducere TVA la alimente

Postat de Cornny on 29 May 2015 - 04:07 PM in Contabilitate PFA

Am fost la societatea care a fiscalizat casa si mi s-a spus ca daca esti neplatitor de TVA trebuie setat pe bonul fiscal TVA= 0%

oare este legal acest lucru?



#268743 reducere TVA la alimente

Postat de Cornny on 26 May 2015 - 09:26 PM in Contabilitate PFA

Cum trebuie sa procedeze un magazin alimentar neplatitor de TVA de la 01 iunie cu conta in partida simpla?

Daca face invetarierea stocului si aplica reducerea de TVA nu poate recupera diferenta de la stat

Logic ar fi sa lase preturile asa pana la epuizarea stocul actual, dar intrebarea este pe Bonul fiscal ce TVA trece? Si cum dovedeste ca a epuizat sau nu stocul vechi pentru evidenta global valorica?

Exista ceva reglementat in lege pentru aceasta situatie?



#188880 Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004

Postat de Cornny on 04 December 2008 - 08:29 PM in Arhiva

Ce dezavantaje am daca aleg Intreprindere Individuala?



#188788 Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004

Postat de Cornny on 03 December 2008 - 07:30 PM in Arhiva

Mai am o intrebare: exista vreo posibilitate de a se schimba administratorul unui PFA, adica PFA-ul sa fie preluat de catre altcineva?



#188785 Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004

Postat de Cornny on 03 December 2008 - 07:05 PM in Arhiva

Stie cineva cand expira termenul de 12 luni?



#220211 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 24 February 2010 - 03:02 PM in Arhiva

Factura de energie electrica este deductibila partial (in baza contractului de comodat) intrucat o parte din energia electrica este indreptata catre consumul casnic.

Am doua intrebari:

1. Cum dovedesc ce cota parte din energie este utilizata de catre firma?

2. Ce suma trec in RJIP: doar valoarea corespunzatoare consumului pe firma sau intreaga factura?



#190974 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 13 January 2009 - 10:12 AM in Arhiva

Eu am trecut in RJIP direct bonul de benzina. Este o greseala daca nu am facut dispozitie de plata?



#209046 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 12 August 2009 - 01:54 PM in Arhiva

Personal nu consider ca este evaziune fiscala in cazul in care se trec facturile, ci nu chitantele. Pana la urma important este sa se inregistreze toate operatiunile in RJIP, doar ca nu sunt indeplinite specificatiile din lege. Oricum voi reveni la trecerea chitantelor



#194717 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 19 February 2009 - 06:25 PM in Arhiva

1) Impozitul pe profit este deductibil? Daca DA, se trece in RJIP sau la completarea Decl 200 se trece la ch deductibile?

2) Bonurile de benzina le trec direct in RJIP, astfel ca in declaratie nu le voi adauga la Ch deductibile. Este corect?

3) Dispozitia de plata se trece in RJIP la cheltuieli?

4) Obiectele de inventar se trec direct in RJIP la cheltuieli?

5) Contributia la CASS (5.5%) se trece in RJIP sau se trece la Ch deductibile in Declaratia 200?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri



#226149 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 24 May 2010 - 08:58 AM in Arhiva

Din cate stiu eu DA, cu conditia sa fie emisa pe numele PFA-ului ci nu a persoanei fizice care detine autoturismul.
Poate mai raspunde cineva intrucat nu sunt sigur



#208978 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 11 August 2009 - 01:24 PM in Arhiva

Mentionez ca pana la data controlului am trecut chitantele in RJIP.

Insa, domnii de la fisc (care nu glumeau cu siguranta), au motivat prin faptul ca la sfarsitul anului exista o incoerenta intrucat am facturi receptionate in decembrie anul N, cu chitante ce figureaza in anul N+1, iar acest lucru nu este corect pentru ca e posibil ca pana in momentul in care se emite chitanta eu sa fi vandut deja marfa.

Ce ma sfatuiti sa fac: sa revin si sa trec chitantele sau sa contiuni cu facturile cu riscul de a veni aceleasi persoane in control si sa "reproseze" acelasi lucru?



#208911 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 10 August 2009 - 02:06 PM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Aug 7 2009, 11:55 PM, a spus:

Atentie ! in Registrul Jurnal de Incasari si Plati nu se trec facturile, ci chitantele, bon fiscal, OP, EC...

In urma unui control de la fisc mi s-a cerut sa clar sa trec facturile in RJIP, ci nu chitantele.



#257049 PFA si TVA

Postat de Cornny on 23 August 2013 - 08:32 PM in Contabilitate PFA

In ce masura poate afecta TVA 9% pt paine un PFA neplatitor de TVA?

Trebuie sa modific casa de marcat astfel incat sa emita bonuri fiscale cu 9% TVA? E posibil ca o casa de marcat sa emita TVA diferit pentru anumite produse?
Sau e nevoie de doua case de marcat?



#197057 PFA cu norma de venit, fara TVA

Postat de Cornny on 18 March 2009 - 08:26 AM in Arhiva

Dupa constituire, beneficiati de scutire (50%)pe impozitul datorat daca in continuare mentineti si calitatea de angajat cu carte de munca 8h/zi

In baza carei legi ati afirmat cele de mai sus?



#224695 PFA - "Invitatie" de la sanatate sa le duc dovada cu veniturile din 2005

Postat de Cornny on 22 April 2010 - 12:49 PM in Arhiva

Si eu am patit acelasi lucru acum 1 an: am platit CASS pe 3 ani in urma (doar principalul), dar nu am platit penalitatile de 800 Ron.
Cand am fost anul asta si am intrebat ce mai am de platit mi-au spus ca doar contributia pe primul trimestru pe 2010. Oare au uitat de acele penalitati?



#228226 Noutati PFA - casa de pensii plata retroactiv

Postat de Cornny on 12 July 2010 - 08:04 AM in Arhiva

Din cate stiu eu contributia la pensii se plateste daca nu esti angajat



#230506 Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal

Postat de Cornny on 27 August 2010 - 08:51 AM in Arhiva

Cum este posibil ca in contabilitatea in partida simpla sa calculezi veniturile nete lunare? De ex: am un magazin alimentar si in iulie am marit stocul si am o pierdere de 3000 RON. In august voi vinde marfa si voi avea un profit de 4500 RON. In declaratia la CAS pe iulie nu voi plati nimic, in august voi plati 450 RON.

Insa, in realitate pe cele doua luni profitul este de 1500 RON, dar eu am platit taxele la profit de 4500 RON.




Cometa SQL