Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctanela's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ctanela's Content

There have been 1000 items by ctanela (Search limited from 18-December 07)



Sort by                Order  

#52028 "diminuare capital social"

Postat de ctanela on 20 November 2005 - 01:48 PM in Arhiva

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...+capital+social



#83476 -Ce se intelege prin personal calificat incadrat potrivit le

Postat de ctanela on 14 May 2006 - 11:02 PM in Arhiva

http://www.conta.ro/...pic.php?p=56336



#68343 0.75% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat de ctanela on 19 February 2006 - 01:38 AM in Arhiva

Mai este cel putin un subiect deschis pe tema asta, ce-i drept fara intepatura in ochi a n-shpe semne de exclamare. :evil:
http://www.conta.ro/...pic.php?t=11953



#40688 1 octombrie 2005 - NU CUMPARATI benzina

Postat de ctanela on 25 September 2005 - 10:06 PM in Arhiva

Initiativa este la scara mare. Multi colegi si prieteni au primit mail-uri in acest sens, in diferite zone de activitate. Sper sa putem fi solidari.



#77619 100 si 300 cu cod de bare

Postat de ctanela on 31 March 2006 - 11:37 AM in Arhiva

Si dupa cum vedeti, nu este numei pentru Bucuresti. :smt024



#77547 100 si 300 cu cod de bare

Postat de ctanela on 30 March 2006 - 10:20 PM in Arhiva

Imi pare rau, dar nu-l am decat in aceasta forma.
Sa incerca si asa:
http://www.mfinante-ct.ro/documente/comuni...10_24032006.pdf



#77541 100 si 300 cu cod de bare

Postat de ctanela on 30 March 2006 - 09:36 PM in Arhiva

Sacapam de dischete (unii :lol:) si dam de consumul masiv de toner.

Fisiere atasate




#77968 2 registre?

Postat de ctanela on 02 April 2006 - 08:33 PM in Arhiva

Nu este gresit. :wink:



#27608 455-urgent

Postat de ctanela on 09 July 2005 - 09:44 AM in Arhiva

Gratiela Popescu a spus:

Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc intr-o problema.
Un patron a creditat firma.
Pot sa-i restitui intr-o singura zi 270 milioane lei ?
La plati este plafon,dar la incasari nu,adica la persoane fizice.Eu asa stiu.Dar poate este si ceva ce nu stiu.
Cum se judeca aceasta situatie ?
Va multumesc si va doresc numai bine si spor la treaba ,Gratiela

Poti sa-i restitui, dar vezi ca trebuie sa ai contract de imprumut intre patron si firma.



#30125 455-urgent

Postat de ctanela on 28 July 2005 - 09:41 PM in Arhiva

Pardon, 5000 EURO



#30103 455-urgent

Postat de ctanela on 28 July 2005 - 04:52 PM in Arhiva

Numai la SA-uri, cu aprobarea Consiliului de Administratie si in limita a 2000EURO. (Legea 31/90)



#27611 455-urgent

Postat de ctanela on 09 July 2005 - 10:08 AM in Arhiva

O.Dinu a spus:

In legatura cu contractul de imprumut intre patron si firma ,am rugamintea sa dati mai multe detalii: actul normativ care regl.aceasta problema, daca tr. autentificat sau nu la notar,etc.
Va multumesc, Dinu.


Cu placere. Vezi prevederile Codului Comercial. Nu trebuie autentificat, numai daca doresc partile.



#29792 455-urgent

Postat de ctanela on 26 July 2005 - 05:56 PM in Arhiva

O.Dinu a spus:

.Era mai avantajos sa platesti impozit pe dobanda -ca asociat unic-decat pe profit , ca firma.........

Nu, pentru ca dobanda acordata este nedeductibila la calculul impozitului pe profit, deoarece este o cheltuiala in favoarea asociatului. Eu, cel putin, asa am considerat-o si nu a avut nimeni nimic de comentat.



#29995 455-urgent

Postat de ctanela on 27 July 2005 - 10:18 PM in Arhiva

dco a spus:

Daca stia asociatul, ar fi avut el de comentat ... :D  
Cine altcineva ai fi vrut sa comenteze, fiscul? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif


Bineinteles ca asociatul a stiut si chiar nu a comentat. :)



#81091 4551 cu sold creditor si 542 cu sold debitor...

Postat de ctanela on 24 April 2006 - 06:01 PM in Arhiva

1.Verifica daca exista un contract de imprumut intre asociat si firma;
2.Verifica ce scrie pe documentele de plata intocmite in decursul timpului la ridicarea banilor din casa.
- Daca scrie retragere imprumut, atunci contul 542 este gresit folosit. In cazul acesta rectifici notele contabile si repui inregistrarile in contul corect (455);
- Daca scrie avans spre decontare, atunci contul folosit este corect. Drept urmare asociatul se va face ca da inapoi avansul nejustificat si, simultan, isi retrage banii cu care a creditat firma. :wink:



#51960 462 sau altul?

Postat de ctanela on 19 November 2005 - 07:47 PM in Arhiva

Ordin nr. 306 din 26-02-2002
aprobarea Reglementarilor contabile simplificate, armonizate cu directivele europene
...
4.94. - Operatiunile care nu pot fi inregistrate direct in conturile corespunzatoare, pentru care sunt necesare clarificari ulterioare, se inregistreaza, provizoriu, intr-un cont distinct. Sumele inregistrate in acest cont trebuie clarificate de catre persoana juridica intr-un termen de cel mult trei luni de la data constatarii.
...



#27609 462-raspuns urgent, va rog!

Postat de ctanela on 09 July 2005 - 09:51 AM in Arhiva

Daca ai imprumutat o societate cu o suma de bani, trebuie sa ai contract de imprumut, sa ai si niste garantii de la firma respectiva, nu asa oricum.

Daca doar ai dat un avans furnizorului, trebuia sa-ti faca factura de avans, sa colecteze TVA, iar tu sa-l deduci. Acest avans il stornezi in factura de marfa sau servicii pentru care s-a platit avansul.

In concluzie "furnizorul" tau nu prea avea ce cauta in 462.



#28068 462-raspuns urgent, va rog!

Postat de ctanela on 12 July 2005 - 11:02 PM in Arhiva

Aha!
Numai pentru dispozitia de incasare!
Iti dau si prevederea legala, dar maine, cand ajung la birou! Refuz sa le invat pe dinafara.



#28061 462-raspuns urgent, va rog!

Postat de ctanela on 12 July 2005 - 10:36 PM in Arhiva

Ai grija ca dispozitia de incasare, indiferent ce reprezinta, trebuie sa fie insotita de chitanta de incasare!
Pentru dispozitia de plata nu mai trebuie sa faci nimic, atat timp cat platesti catre o persoana fizica.



#27613 462-raspuns urgent, va rog!

Postat de ctanela on 09 July 2005 - 10:20 AM in Arhiva

veronika a spus:

Nu exista contracte de imprumut intre firme.


Ai dreptate, nu in toate cazuile, trebuie indeplinite si alte conditii.



#34012 5121=462-creditare societate_gresit?

Postat de ctanela on 23 August 2005 - 10:41 PM in Arhiva

Pai te-ai descurcat cu banca si nu te descurci cu planul de conturi?! :roll:



#33966 5121=462-creditare societate_gresit?

Postat de ctanela on 23 August 2005 - 03:55 PM in Arhiva

ralsera a spus:

am facut un contract de creditare , adica o societate din franta a imprumutat firma noastra cu anumite sume.
am facut 5121=462, dar o colega mi-a spus ca 462 se foloseste doar ptr sume incasate si necuvenit.
atunci care e inreg. corecta?

:shock:
Nu inteleg in ce calitate a facut firma respectiva creditarea. La banca nu ti-au cerut sa explici ce si cum?
Nu contul folosit e problema, ci operatiunea in sine. Ce fel de credit este asta? Si ce consecinte are asupra firmei?



#34440 5121=462-creditare societate_gresit?

Postat de ctanela on 25 August 2005 - 09:38 PM in Arhiva

ralsera a spus:

ctanela , eu am cerut ajutorul celor care sunt draguti si au mai multa experienta decat mine.ma descurc si cu planul de conturi , dar voiam sa fiu sigura de inregistrarile mele.
si nu cred ca e cazul sa-ti inmultesti nr de mesaje prin intepaturi la adresa altora .
daca esti atat de buna , incat iti permiti sa faci glume proaste si sa fii acida , atunci de ce nu o demonstrezi si prin raspunsuri pertinente.
nu era treaba ta cum m-am descurcat la banca si cum am facut ctr
eu am intrebat altceva

Ai dreptate. Este vina mea, trebuia doar sa ocolesc subiectul.



#30266 9.5%salariat cu timp partial de lucru

Postat de ctanela on 29 July 2005 - 03:45 PM in Arhiva

pcl a spus:

Alin.(3) al Art.103 Codul Muncii s-a abrogat.Acesta facea referire la faptul ca stagiul de cotizare la sistemul public de asigurari sociale ale uinui salariat cu contract de munca cu timp partial se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat.De abrogat s-a abrogat dar alte norme nu stiu sa se fi dat....cum calculam deci retinerea de 9.5%?????Stie cineva?

Eu zic sa calculam ca si pana acum, fiindca nu s-a modifica Lg. 19.



#43579 abonamente ratb

Postat de ctanela on 07 October 2005 - 01:10 PM in Arhiva

Poti sa le inregistrezi, dar ai grija la deductibilitate:

Codul Fiscal
......................
(3) Urmãtoarele cheltuieli au deductibilitate limitatã:
......................
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de pânã la 2%, aplicatã asupra fondului de salarii realizat. Intrã sub incidenþa acestei limite cu prioritate ajutoarele pentru naºtere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile ºi protezele, precum ºi cheltuielile pentru funcþionarea corespunzãtoare a unor activitãþi sau unitãþi aflate în administrarea contribuabililor: grãdiniþe, creºe, servicii de sãnãtate acordate în cazul bolilor profesionale ºi ale accidentelor de muncã pânã la internarea într-o unitate sanitarã, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cãmine de nefamiliºti, precum ºi pentru ºcolile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite pot fi deduse ºi cheltuielile reprezentând: transportul la ºi de la locul de muncã al salariaþilor, cadouri în bani sau în naturã oferite copiilor minori ai salariaþilor, cadouri în bani sau în naturã acordate salariatelor, costul prestaþiilor pentru tratament ºi odihnã pentru salariaþii proprii ºi pentru membrii de familie ai acestora, inclusiv transportul, ajutoare pentru salariaþii care au suferit pierderi în gospodãrie ºi contribuþia la fondurile de intervenþie ale asociaþiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din ºcoli ºi centre de plasament;




Cometa SQL