Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ggf's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ggf's Content

There have been 388 items by ggf (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#100721 Zambiti, va rog !

Postat de ggf on 15 September 2006 - 01:28 PM in Diverse subiecte

Comanda de pizza in 2008

Ceea ce urmeaza este atat de aproape de realitatea informatica incat nu stiu daca trebuie sa ne amuzam sau sa ne speriem.

Clientul - Alo, buna ziua, doresc sa comand doua pizze.
Telefonista - Multumim ca ati sunat la Pizza Hut.Puteti sa-mi dati numarul dvs. de identitate (NIDN - national ID number), domnule ?

Clientul -- Numarul meu de identitate nationala...da, un moment. 6102049998-45-54610.

Telefonista - Multumesc, dle X. Vad ca locuiti la1742Meadowland Drive si aveti tel. 494-2366. Telefonul dvs. de la serviciu la Lincoln Insurance este 745-2302 iar numarul de celular este 266-2566. Adresa de e-mail este xson123@home.net. Corect?

Clientul - Mmda.. Da' de unde aveti toate informatiile mele?
Telefonista - Suntem legati, ca orice companie, de HSS.
Clientul -- HSS, ce dracovenie mai este si asta?
Telefonista - Suntem legati electronic de Homeland Security System, domnule.

Clientul -- (oftand) Asta e. Vreau sa comand doua pizza, Specialul All-Meat.
Telefonista - Nu cred ca este o idee prea buna, domnule.
Clientul - Cum adica? Este vreo problema cu pizza cu carne?

Telefonista - Domnule, analizele dvs. medicale arata ca aveti tensiunea arteriala crescuta si un colesterol destul de mare. Conform dosarului medical, compania de asigurari nu va permite alegerea pizzei cu carne.

Clientul - Ceee ? . Si atunci ce-mi recomanzi?
Telefonista - Ati putea incerca Pizza cu Soia care are procentul de grasimi foarte scazut.Ar trebui sa va placa.
Clientul - Ce te face sa crezi ca o sa-mi placa?

Telefonista - Ei bine, vad aici pe monitor ca saptamana trecuta ati fost la biblioteca si ati citit o carte de Retete Culinare cu Soia.
Clientul - Bine, bine. Da-mi atunci doua pizza marime pentru familie.

Telefonista - Da, marimea este potrivita pt. dvs., sotie si cei patru copii, iar ceea ce ramane puteti sa dati celor doi caini. Totalul dvs. este $49.99.

Clientul - (strigand in casa) Nevasta, adu-mi te rog credit cardul!
Telefonista - Imi pare rau domnule, dar trebuie sa platiti cash. Credit cardul dvs. este blocat pentru depasirea limitei.

Clientul - Dau o fuga la o masina ATM si voi scoate niste bani inainte sa ajunga pizza la mine la usa .
Telefonista - Imi pare rau domnule, dar nici asta nu va fi posibil.Vad aici ca nu aveti nici un ban in contul dvs.

Clientul - Da . bine, n-are nimic. Trimite pizzele si gasesc eu niste bani in casa pana ajunge. In cat timp imi vine pizza?

Telefonista - Suntem putin in intarziere, as zice cam 45 de minute.Daca va grabiti, puteti veni dvs pana aici sa ridicati personal comanda, dupa ce faceti rost de bani. Pe de alta parte, este putin mai jenant sa carati pizza pe motocicleta.

Clientul - Da de unde stii ca merg cu motocicleta?

Telefonista - Pai scrie aici la informatii despre vehicol. Ati avut o masina care vi-a fost luata de compania de imprumut pentru ca nu ati platit la timp. Alaturi scrie ca Harley-ul dvs. este cu plata la zi si in plus i-ati umplut aseara rezervorul cu benzina.

Clientul -- Fu (beep)...
Telefonista - V-as sfatui sa fiti atent cu vocabularul ca sa nu o patiti din nou. Vad ca ati fost arestat pentru ca ati injurat un politist, apoi judecatorul cu care v-ati certat v-a dat 90 zile de puscarie.Vad ca de-abia v-ati intors in societate de cateva zile si asta este prima pizza pe care o comandati.

Clientul -- . (fara cuvinte)
Telefonista - Mai doriti altceva, domnule?
Clientul - Da, am un cupon pentru o sticla de 2 litri de Cola, gratis.

Telefonista - Imi pare rau, dar trebuie sa cititi mai bine. Pe cupon si in reclama noastra scrie ca persoanele care sufera de diabet nu se califica pentru oferta noastra gratuita. Noua Constitutie nu ne permite.

Multumim ca ati sunat la Pizza Hut....



#96123 Zambiti, va rog !

Postat de ggf on 03 August 2006 - 09:02 AM in Diverse subiecte

Jurnalul unei sotii de programator

August 16
Azi l-am cunoscut pe Vasile. Are niste ochi verzi... absolut superbi ! Mi-a spus ca e programator. Asta e bine. Eu ador programele... Ce bine ar fi sa ne cuplam !

August 21
Ne-am cuplat! A fost foarte romantic... soare... cascada... un cerb ce-si stingea setea din apa cristalina... si toate astea pe mousepad-ul pe care ne-am culcat. Un pic ma apasa monitorul pe spate, dar cand mi-a spus ca are 14 toli, m-am gandit sa astept pana la capat.
Saracutul meu Vasile, e un pic neindemanatic. Cand l-am intrebat ce cauta de atata timp, mi-a raspuns ca nu gaseste input-ul... Cand a reusit, ca sa mearga mai usor data urmatoare, a luat un marker si a scris pe burta mea: CLICK HERE !!! Sper ca nu inseamna vreo porcarie !

Septembrie 2
Il ador pe Vasile, mai ales imi place ca e in stare sa se uite la stirile de seara fara sa clipeasca o singura data !
Mi-a spus ca daca-l iubesc cu adevarat, sa-mi tai parul. L-am taiat. Acum si in cele mai frumoase momente al iubirii noastre poate sa vada monitorul. Din pacate, in clipa aceea Vasile parca ingheata complet. Ma enerveaza asta !

Octombrie 14
Azi ne-am casatorit. Au venit toti prietenii lui. Toti programatori. Atatia ochelari n-am mai vazut la un loc decat in magazinele specializate !!!
Mi-a fost un pic rusine cand a trebuit sa semnam la Starea Civila, si am realizat ca nu stie sa scrie cu mana... Noroc ca in camera alaturata era o tastatura, asa ca a scris rapid: 'V'. Exact cum isi semneaza si email-urile... Despre noaptea nuntii a declarat ca a fost cea mai fantastica noapte din viata lui ! Pentru ca...




in sfarsit a reusit sa sparga codul si sa intre intr-unul din fisierele secrete ale unei biblioteci din Columbia.

Octombrie 16
Luna de miere am petrecut-o deasupra Americii. Vasile e foarte dragut. In fiecare zi imi arata in direct imaginea Americii prin satelit, sa vedem cum e vremea. Stiai ca in Visconsin sunt 13 grade Celsius acum? Ca eu nu stiam...

Noiembrie 4
Ma plictisesc. Mi-am cumparat un papagal. Acum am cu cine povesti.

Noiembrie 11
Azi am incercat sa-i atrag atentia asupra mea. Am tras aer adanc in piept si, imbracata doar cu niste chilotei negrii de dantela si un bici in mana, m-am pus in fata monitorului. Stiam ca m-a observat, ca a CLIPIT !!! A zambit si chiar M-A MANGAIAT! 'Ok' - a zis el - 'iti arat site-ul fetitelor sado-masochiste, daca chiar te intereseaza !'

Decembrie 2
Pe neasteptate, pauza de curent! Uraaaaa!!! M-a mangaiat tandru la lumina lumanarilor... m-a muscat usor de ureche si m-a intrebat in soapta... 'Pot sa-ti cer ceva neobisnuit?' Fericita, am zis DA... si in urmatoarele 4 ore jumate am pedalat la generatorul de curent...

Decembrie 13
Nici sa vorbesc nu mai e nevoie. Papagalul trancane intr-una,iar el ii raspunde din cand in cand... 'Da, draga...'

Ianuarie 4
Incep sa ma satur de el. Fac o ultima incercare. Am cumparat vopsea si timp de o jumatate de zi am reusit sa pictez o tastatura pe mine. Am avut grija sa notez pe ea tot: CONTROL, TAB, ALT, SHIFT, DELETE... El a zambit. A apasat CONTROL+ALT+DEL si s-a intors la calculatorul lui. Asta a umplut paharul ! Vreau razbunare !!!

Ianuarie 5
Prietena mea Gina - sotul ei e tot un obsedat de calculatoare - m-a invatat. Ma pregatesc de o crima oribila. Am pus ceasul sa sune la 3.30. In zori o sa dau drumul incet la calculator si o sa scriu cu grija: FORMAT C: Cu asta, tampita aia de masinarie va uita tot ce stie !

Ianuarie 6
La 3.30 m-am trezit, dar Vasile era in fata calculatorului. Am pus in pat, in locul meu, papagalul, m-am imbracat si l-am parasit pentru totdeauna !

Anul 2012, August
4 ani de zile nu l-am vazut pe Vasile. Acum traiesc cu Stefan. El nu e programator. Asa ca am nevoie de chilotei negrii de dantela si de bici. Le voi aduce de la Vasile. Norocul meu ca n-a schimbat yala.
Deja din hol am auzit papagalul trancanind, si vocea lui Vasile: 'Da,draga...'



#89923 vreau sa invat!

Postat de ggf on 23 June 2006 - 01:31 PM in Arhiva

Camerele de Comert din mai toate orasele organizeaza periodic cursuri de initiere si specializare in contabilitate . Si nu-s foarte scumpe .



#87783 Viramente interne - 581

Postat de ggf on 12 June 2006 - 04:13 PM in MONOGRAFII CONTABILE

POate colegul ar trebui sa fie mai atent la data operatiunii , care nu intotdeauna coincide cu data extrasului . Cele mai multe banci la data exreasului afiseaza data listarii acestuia , iar pe desfasuratorul extrasului , data tranzactiei , care poate fi anterioara ....



#89257 Venituri din despagubiri

Postat de ggf on 20 June 2006 - 03:02 PM in Arhiva

cont 7581



#75663 Varsam.de la PJ pt.pers.cu handicap neinc

Postat de ggf on 23 March 2006 - 08:37 AM in Arhiva

Patru salarii minime



#93557 vanzare autoturism pers. fizica -contract +factura fara bon

Postat de ggf on 14 July 2006 - 09:13 AM in Arhiva

Taie chitanta



#83798 vanzare auto pj-pf

Postat de ggf on 16 May 2006 - 04:32 PM in Arhiva

Era ceva in legea falimentului , in anumite conditii activele societatii nu pot fi vandute decat in urma unei licitatii , licitatie avizata de M.F.
Sper ca nu gresesc ....... e bine sa pui o intrebare si la Admin Fin



#83762 vanzare auto pj-pf

Postat de ggf on 16 May 2006 - 02:05 PM in Arhiva

Exclus varianta de la pct 1.
Categoric , factura sau contract . ( eu as prefera factura ) .
Valoarea de vanzare poate fi valoare de piata , sau valoare de utilitate .



#114790 vama 01.01.2007?

Postat de ggf on 09 January 2007 - 09:45 AM in Arhiva

CF , art 161 - 1) Prevederile in vigoare , la momentul in care bunurile au foat plasate in unul dintre regimurile suspensive prevazute la art. 144 alin ( 1) lit . a) pct. 1-7 sau intr-un regim similar in Bulgaria , se vor alica in continuare de la data aderarii pana la iesirea bunurilor din aceste regimuri , atunci cand respectivele bunuri , originare din Bulgaria sau din spatiul comunitar , asa cum era acesta inaintea aderarii :
a) au intrat in Romania inaintea datei aderarii ; si
b) au fost plasate intr-un astfel de regim la intrarea in Romania ; si
c) nu au fost scoase din respectivul regim inainte de data aderarii

Norme metodologice :
86 . In cazul in care bunurile aflate la data aderarii in situatiile descrise la art 161 alin 1 ) din CF sunt importate in Romania dupa aceasta data , TVA datorata pt respectivele importuri , nu se plateste efectiv la organele vamale de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA cf art. 153 CF ci se evidentiaza in decontul de taxa , cf . prevederilor art .157 alin. 5) din CF
87. Pentru bunurile plasate in regimurile vamale suspensive prevazute la art .144 alin (1) lit. a) , pct. 1-7 din CF , nu se garanteaza taxa pe valoarea adaugata .



#112815 vama 01.01.2007?

Postat de ggf on 21 December 2006 - 10:21 AM in Arhiva

Iata un link util :

http://www.intrastat.ro/

Eu nu m-am lamurit ce se va intampla cu perfectionarea activa ...



#114619 vama 01.01.2007?

Postat de ggf on 08 January 2007 - 03:34 PM in Arhiva

[/quote]

nu mai exista comisionari vamali. Cel putin in oradea, toti si-au bagat lichidarea.
[/quote]


La Vl , inca mai exista si incearca sa supravietuiasac prin orice metode :)

Vineri am avut export si nu prea stiau ce documente sa-mi ceara pentru intocmirea formalitatilor de iesire din Ro. Mi-au cerut certificatul de origine , emis de Camera de Comert . Cand m-am dus cu el la comisionar , n-a stiut cum sa-l completeze , asa ca dupa ce l-a intors de cateva ori pe toate partile mi l-a dat inapoi :)) In final , marfa a plecat pur si simplu cu factura si CMR .

Azi , m-au intrebat de raportarea catre INSS , pretinzand ca doar ei ( comisionarul adica ) ar fi abilitat sa o intocmeasca si sa o depuna in numele firmei . Cum , deja transmisesem chestionarul catre INSS cu persoana numita din cadrul unitatii , s-au burzuluit si m-au amenintat cu rezilierea contractului ( am importuri si din afara UE , pt care imi fac ei formalitatile ) . Asta m-a amuzat , dar m-am si intrebat - cati oare vor cadea in plasa minciunii cu " doar noi suntem abilitati sa transmitem raportarea intrastat " ?

Halal tara !
Halal lege !



#115802 vama 01.01.2007?

Postat de ggf on 12 January 2007 - 05:36 PM in Arhiva

Vezi postareaMANUELA, la Jan 12 2007, 05:00 PM, a spus:

Autofacturezi. Aplici taxare inversa.

De ce trebuie sa autofacturezi ?!



#112830 vama 01.01.2007?

Postat de ggf on 21 December 2006 - 11:35 AM in Arhiva

[/quote]
OUPSS!!! Am uitat ca astia-s pasari rare ... :thumbup:
[/quote]


Ha ha .... doar 24 :biggrin:



#87270 Va rog...ajutati-ma

Postat de ggf on 08 June 2006 - 03:27 PM in Arhiva

mansour ana 34 a spus:

Deci:

A. salariu de incadrare-3400
B. salariu realizat (15zile) - 2318

E. retineri angajat:
      2. somaj 1% - 34
 

Oare ? Salariatul a lucrat doar 15 zile .....



#87343 Va rog...ajutati-ma

Postat de ggf on 09 June 2006 - 06:51 AM in Arhiva

nicole33 a spus:

somaj 1%=34 pt ca se calculeaza la salariul de incadrare nu la cel realizat

La salariul de incadrare , proportional cu timpul lucrat .



#83753 va rog urgent sa -mi raspundeti

Postat de ggf on 16 May 2006 - 01:45 PM in Arhiva

Pe mine m-ar interesa care-i regimul cheltuielilor cu un astfel de salariu :?: Conform CF , cheltuielile sunt deductibile fiscal daca sunt aferente veniturilor .......... acum , ce venit imi creaza mie in societate , faptul ca bona sta cu copii ? :? Mi se pare interesant subiectul ......



#95432 Va rog mult, am mare nevoie de sfaturi...

Postat de ggf on 27 July 2006 - 01:50 PM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Jul 27 2006, 11:59 AM, a spus:

Stie cineva unde scrie ca daca ai declarat firma fara activitate nu mai trebuie sa depui declaratiile 100 si 300? Eu stiu ca nu trebuiesc depuse dar la Adm. Fin. au spus ca da. Nu ma iau mereu dupa ce spun functionarele de acolo pentru ca nu sunt foarte bune informate.

Din cate stiu , cu documentul de la RC din care reiese ca firma este in incetare de activitate , anexat in copie , se face o cerere catre AF de exonerare la depunerea declaratiilor lunare .
N-as putea sa-ti spun un text de lege si nici nu stiu daca se mai practica .... intreaba la AF ....



#109846 URGENT!

Postat de ggf on 27 November 2006 - 03:48 PM in Arhiva

Eu as considera ca a indeplinit stagiul de cotizare de 6 luni , pt ca in luna mai a platit contribute de sanatate si fnuass , chiar daca a lucrat numai jumatate de luna , la salariul realizat .



#92216 URGENT! facturi de cherestea

Postat de ggf on 05 July 2006 - 10:27 AM in Arhiva

Probabil ca-i vorba de noul cod fiscal ce se va aplica din ian 2007



#79680 urgent prorata

Postat de ggf on 11 April 2006 - 04:33 PM in Arhiva

onuta a spus:

Se include in fiecare luna dif. de pro rata pt. val. TVA pt. rata in val. de intrare a mijl. fix?

Nu cred , asta ar insemna sa reevaluezi lunar mijlocul fix , sa recalculezi amortizarea , etc ..... mi se pare nepractic si ilogic .
Poate doar sa-ti faci un analitic pt acele sume , iar la sfarsitul perioadei de contract sa le incluzi in valoarea mijlocului fix . In fapt , acel mijloc fix nu-i proprietatea ta decat dupa achitarea integrala a contractuluui .
Parerea mea .....



#143060 update

Postat de ggf on 10 September 2007 - 12:27 PM in Arhiva

Vezi postareaconta_ro, la Aug 17 2007, 06:00 PM, a spus:

Am facut un nou update
daca sunt probleme va rog sa-mi spuneti

Mie mi se pare foarte nepractica noua modalitate de vizualizare a posturilor . Fiecare postare ma costa un click in plus si secunde de asteptare in plus ....
E o parere personala , insa intreb : nu era mai simplu sa pot vizualiza cursiv postarile ( intrebare , raspunsuri , comentarii ) pentru o anumita teme , pe o singura pagina ? Doar eu am o problema cu asta ?



#97929 Unde mergem in concedii?

Postat de ggf on 23 August 2006 - 09:25 AM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 23 2006, 09:07 AM, a spus:

Eu am ramas cu senzatia ca in Romanica singurul turism care se poate practica decent este cel cu cortul :P in rest e bataie de joc si de bani... :102:

Cu aceeasi impresie m-am intors si eu dupa 10 zile petrecute la Paris. In care 10 zile am cheltuit tot cat m-a costat concediul din vara trecuta petrecut pe litoralul romanesc . Sa ma apuc sa enumar diferentele ? B)



#83314 unde lucrati?

Postat de ggf on 12 May 2006 - 03:09 PM in Arhiva

Sa nu generalizam . In sectorul privat sunt si firme serioase , care respecta drepturile salariatilor in totalitate , conform legislatiei muncii . Lucrez la o astfel de firma , iar daca raman peste program , mi se platesc orele suplimentare .
Colectivul este format din oameni bine pregatiti profesional , e o placere sa lucrezi cu ei si in plus , in fiecare zi inveti ceva nou .
Pana la urma , cred ca totul se rezuma la bunul simt .... al fiecaruia din noi



#95273 Unde este lista cu ultimele subiecte abordate ?

Postat de ggf on 26 July 2006 - 03:06 PM in Arhiva

Nici mie nu-mi place , ma oboseste .




Cometa SQL