Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Gianinutza's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Gianinutza's Content

There have been 104 items by Gianinutza (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#133609 2007 - examen expert contabil

Postat de Gianinutza on 10 June 2007 - 06:35 PM in Arhiva

Pentru NICOFOLO:
Parerea mea este ca poti sa tii contabilitate si la alte firme,dar cu contract de munca cu timp partial,nu in calitate de "prestator de servicii",cum spui tu;nu esti contabil autorizat sau expert contabil.



#136611 Ordin nr. 702

Postat de Gianinutza on 08 July 2007 - 03:36 PM in Arhiva

Buna ziua tuturor!Sa-mi spuna cineva daca am inteles bine:trebuie sa declar si protocolul,chiar daca nu am dedus tva-ul?Si nu trebuie sa declar factura catre o persoana fizica?Pt ca am emis factura de lucrari pt 2 pers fizice,desi nu aveam voie decat cu casa de marcat(am fost constransa de situatie).Si inca ceva:eu plec in concediu si am muncit pe branci sa-mi centralizez datele pt aceasta declaratie 394.Acum mi-a zis cineva ca s-a amanat termenul,ca nu se mai depune pana pe 25 iulie,ca sunt probleme cu programul...nu e pus la punct.Am cautat pe site si nu am gasit nimic...m-as bucura sa fie asa...un stres mai putin,dar....voi ce stiti?



#130829 Taxare inversa

Postat de Gianinutza on 10 May 2007 - 12:54 PM in Arhiva

Are dreptate Doina P.Daca ai program de conta e posibil sa se conteze automat cand alegi pt cumparari optiunea taxare inversa,eu asa am,folosesc Raf.



#130126 infiintare societate

Postat de Gianinutza on 02 May 2007 - 11:19 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Buna.Poate cineva sa-mi spuna care este suma minima cu care as putea infiinta o firma?Acte,chelt constituire,capital social,as vrea sa deschid un magazin de piese auto,nu iau in calcul spatiul pt ca vreau sa inchiriez pt inceput,ar trebui sa deschid firma si apoi sa inchiriez spatiul pt a nu plati chirie pt timpul cat dureaza toata treaba?cam cat ar dura,cel mai repede?Ce ma sfatuiti?Multumesc,as vrea cat mai multe pareri,eu dispun doar de vreo 6000 ron,credeti ca se merita sa incerc?As vrea sa inchiriez un spatiu nu foarte mare si sa aprovizionez cu piese auto,mai mult consumabile:placute frana,uleiuri,filtre etc.Ce spuneti?Si ma gandesc la o microintreprindere,pt inceput...Acesti 6000 roni ar trebui sa-mi ajunga pt constituire si o aprovizionare minima...



#130834 infiintare societate

Postat de Gianinutza on 10 May 2007 - 01:22 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

multumesc,MADALINAB.



#130224 infiintare societate

Postat de Gianinutza on 03 May 2007 - 12:25 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Multumesc lui Vali Enache pt promptitudine si coerenta.Pt. Doina P. :cred ca ai dreptate.M-ar ajunge cam 1000 ron actele,ideea este imi dati sanse cu banii de care dispun la inceput?Ar trebui sa mai astept pt a dispune de mai mult,in caz ca nu va merge la inceput?Nu vreau sa-mi deschid o firma pt ca apoi sa ramana fara activitate>Multumesc mult



#216512 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de Gianinutza on 13 January 2010 - 09:40 AM in Arhiva

Vezi postareaAlinuta Alinuta, la Jun 25 2008, 09:04 PM, a spus:

Buna seara.
Va rog frumos daca stie cineva sa imi raspunda care este procedura de suspendare a unui SRL cu asociat unic! Ce trebuie depus si completat si unde? Si care sunt conditiile (daca exista asa ceva) pe care trebuie sa le indeplineasca firma pentru a putea fi suspendata! In al doilea rand ma intereseaza d.p.d.v. contabil daca dupa ce se suspenda societatea mai trebuie depuse declaratii , bilant, etc. etc. Trebuie sa fac si recodificare CAEN si preschimbare de certificat inainte de a o suspenda?
Multumec anticipat!
Corect este cum spune Micha.Si eu am suspendat o firma, nu cu asociat unic,dar procedura e identica.



#224179 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de Gianinutza on 13 April 2010 - 08:30 AM in Arhiva

Daca beneficiaza de regim derogatoriu nu are voie sa aiba venituri din exploatare, cheltuieli e normal sa aiba ;eu am platit la RC pentru suspendare, am platit imp minim cateva zile si le-am inreg.Vezi ord.1221/2009.



#239727 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de Gianinutza on 24 March 2011 - 12:20 PM in Arhiva

Buna ziua!Am urmatoarea situatie:la inventarierea din 2010 am constatat 4 masini care au fost introduse din 2008 pe contul 303, respectiv 603.Ele figureaza in debitul lui 8035 si nu exista in 2133.Valorile sunt de 5100, 3000, 1000 si 200 lei.Toate sunt in stare avariata, doar cea de 3000 ron a mai fost utilizate in 2009 si 2010.Si figureaza si la Finantele locale cu impozite de plata.Cum pot rectifica aceasta situatie.Valoarea lor a fost recuperata direct prin 603, daca ar fi fost contate corect s-ar fi amortizat in mare parte pana acum.Se poate cunmva fara sa afectez veniturile si cheltuielile.E vorba doar de o contare gresita si de o recuperare "mai rapida" a valorii lor.



#192122 Monografie leasing, contract novatie

Postat de Gianinutza on 23 January 2009 - 02:45 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Si eu am facturi de leasing,dar mi se factureaza distinct dif de curs valutar(RCI Leasing si BCR Leasing).Mie nu mi se pare corect cum iti factureaza.



#228367 Monografie avans

Postat de Gianinutza on 14 July 2010 - 09:51 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Apoi se compenseaza 404=409, se storneaza avansul si se factureaza val finala, prin 404.



#203082 Monografie constructii

Postat de Gianinutza on 01 June 2009 - 08:45 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Eu cred ca materialele le inreg pe 301.Pt o lucrare ,de exemplu, mai ai si alte cheltuieli :energie,salarii etc.Pe acestea le totalizezi si faci 332=711 la sfarsit de luna.(sau le iei din borderoul de lucrari,de la tehnic).Conform bonurilor de consum te scazi cu mat folosite 601=301.La inceputul urm luni,reiei 711=332 cu aceeasi suma,daca lucrarea nu s-a terminat,tocmai pentru a tine evidenta la total cheltuieli pentru acea lucrare.Cand se termina lucrarea si se factureaza faci 4111=704 cu valoarea totala.Cam asa.


Adica in 332=711 sunt costurile Totale,inclusiv cu materialele.



#228431 rezerva legala

Postat de Gianinutza on 15 July 2010 - 03:09 PM in Arhiva

Eu am o firma care s-a constituit in 2009 si a avut pierdere; nu am consituit rezerva legala.Cum fac la 30.06.2010? O calculez si o deduc dar tin cont s-o inregistrez in decembrie 2010?Acum sunt pe profit, dar daca si in dec voi fi pe pierdere?Cand constitui rezerva legala, in cazul in care am pierdere in primul an?Multumesc.



#228453 rezerva legala

Postat de Gianinutza on 16 July 2010 - 07:20 AM in Arhiva

Multumesc frumos.



#159046 SUPER CHESTIONAR

Postat de Gianinutza on 20 January 2008 - 02:02 PM in Arhiva

La servici, Kiss FM dimineata(8-10) si in rest Europa FM,prin net.Poate va vine sa radeti:anul trecut mai ascultam la un radio mai vechi Romania Actualitati,imi placea grila de programe,stiri ,emisiuni interesante,muzica era mai putin buna. Acum cred ca sunt mai stresata, prefer mai multa muzica :lostit (13):



#224189 TVA taxare inversa

Postat de Gianinutza on 13 April 2010 - 09:04 AM in Arhiva

Fz inreg 4111=704(de ex), cel care primeste factura inreg 301=401 cu val de 100 lei si 4426=4427 cu val de 19 lei.Se scrie in fact val de 100 lei, se scrie si 19 lei la tva cu mentiunea -taxare inversa, dar totalul facturii este de 100.De obicei programele de cont. au optiunea taxare inversa si-ti fac automat 4426=4427 cand introduci baza.Ai grija si la decontul de TVA.



#126595 bonuri fiscale

Postat de Gianinutza on 26 March 2007 - 01:35 PM in Arhiva

De ce sa-l treci la neimpozabile?Eu stiu ca cele pana in 100 ron se admit fafa factura stampilate si semnate!In jurnal il treci la nevoi pt firma, probabil, dc l-ai cump pt a-l folosi in productie sau pt consumabile etc.Eu nu vad legatura cu valoarea de 100 ron.



#126760 bonuri fiscale

Postat de Gianinutza on 27 March 2007 - 02:17 PM in Arhiva

Multumesc.



#126727 bonuri fiscale

Postat de Gianinutza on 27 March 2007 - 11:16 AM in Arhiva

Cunosc acest text, dar nu scrie ca nu se deduce tva.Daca se inreg pe chelt,nu mai deduci tva?Sau daca scrie ca la bonurile de comb se deduce, inseamna ca la restul nu?Ce dif mai este atunci intre un platitor si un neplatitor de tva ?



#126685 bonuri fiscale

Postat de Gianinutza on 27 March 2007 - 07:29 AM in Arhiva

Dc cititi cu atentie legea, scrie ca BF vor fi utiliz doar ca inreg a platii prin casa.Deci vor fi insotite de factura si se vor inreg.chelt cf facturii,plata prin casa.CU ANUMITE EXCEPTII:bonuri comb,taxi ,bonuri<100 ron.Deci aceste bonuri se pot inreg peCHELTUIELI, fara factura fiscala.U nde scrie de TVA care nu se deduce>Cine nu ma lasa sa fac pt achizitii de materiale %301 sau 371,4426=401 si nir, plata prin casa 401=5311.Dc cumpar pt productie oricum inchid 601=301, de revandut nu pot,fiind achiz doar cu bon.Arata-mi te rog in textul legii unde scrie ca sunt neimpozabile si au tva nedeductibil,vreau sa corectez si eu daca am gresit.



#132954 merita sa ma duc la ASE ?

Postat de Gianinutza on 04 June 2007 - 01:06 PM in Arhiva

Eu cred ca se merita,dar trebuie sa-ti si placa si sa fii tare rabdatoare.



#126838 Bonuri fiscale?

Postat de Gianinutza on 28 March 2007 - 08:37 AM in Arhiva

SPUNETI-MI SI MIE,VA ROG,DC AM BONURI DE PIESE AUTO,RECHIZITE,MATERIALE PT PRODUCTIE PANA IN 100RON FARA FACTURA FISCALA, INREG DIRECT PE CHELT INTREAGA SUMA PE CONTUL 6588, NU IN FUNCTIE DE NATURA CHELTUIELII?SI DACA AM FACTURA SI BON PT SUME<100 RON ,DEDUC TVA SI INREG CHELT DUPA NATURA LOR?DC AM BONURI DE MATERIALE FAC NIR FARA A DEDUCE TVA SI FAC 6588=401?RAMAN DATOARE.

SI APOI INREG PLATA 401=5311?CUM E BINE?

DAR DC AM DOAR BONURI CU VAL>100 RON(FARA FACTURA),CUM FAC? NU VREA NIMENI SA MA AJUTE!?



#127519 Bonuri fiscale?

Postat de Gianinutza on 02 April 2007 - 07:25 AM in Arhiva

MULTUMESC MULT LUI IARO SI ROBERTANTAL.
:pullhair:



#127520 Bonuri fiscale?

Postat de Gianinutza on 02 April 2007 - 07:45 AM in Arhiva

MULTUMESC SI OTILIEI.IN CONCLUZIE DACA AM BF<100 RON CU MATERIALE ,FAC NIR SI-MI INREG DIRECT 601=401 CU INTREAGA VALOARE,PLATA PRIN CASA 401=5311, DACA AM BF CU FACTURA>100RON INREG 301,4426=401 CF. FACTURA,APOI PLATA PRIN CASA 401=5311 CF.BON FISCAL SI DACA AM DOAR BON FISCAL >100 RON FARA FACTURA NU E VALABIL SI NU POT SA-L FOLOSESC NICIDECUM;ALEEASI TREABA PT PIESE AUTO,CONSUMABILE CU PRECIZAREA CA LA ELE NU SE FACE NIR.MULTUMESC INCA O DATA TUTUROR.



#129717 Bonuri fiscale?

Postat de Gianinutza on 25 April 2007 - 02:32 PM in Arhiva

Dar daca am bonuri de benzina pe care le folosesc practic pt lucrari,imi mai deduc tva-ul?De exemplu:benzina pt functionarea unui grup autogen,pt curatare uneltr,motorina pr degresare parchet etc?Stie cineva ,cum inreg asa ceva?Pana acum le-am considerat ca un material si nu am dedus tva-ul,chiar daca sunt de combustibil pt ca nu am cum sa scriu un nr. de masina pe ele si am mult prea multe bonuri de benzina ca sa le consider si pe astea ca si cum ar fi alimentat la pompa.Multumesc




Cometa SQL