Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#261 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2010 - 02:38 PM

1. daca in ian. firma a avut angajat contabil sef, eu cred ca poate semna bilantul ...daca nu nu stiu...
2. depui sigur 100 in aprilie si nu numai (depinde cand primesti aprobarea de la ad.fin ).Sigur depui 101 pt anul 2010 in anul 2011.



#262 sand

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 April 2010 - 01:53 PM

am o firma pe care as vrea sa o suspend datorita impozitului forfetar prea mare pentru posibilitatile mele. am platit forfetarul doar pentru lunaile mai si iunie 2009, pentru urmatoarele 9 luni sunt dator bugetului de stat. Pot suspenda activitatea firmei daca am datorii? Nu doresc regim derogatoriu - stiu ca pentru asta e obligatoriu sa fiu cu platile la zi.
Multumesc frumos.




#263 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 April 2010 - 07:02 PM

da, se poate. Fara derogatoriu



#264 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 07 April 2010 - 11:16 PM

Vezi postareahurduc, la Mar 31 2010, 03:21 PM, a spus:

Am o firma suspendata de la 01.02.2010 si trebuie sa depun bilantul la 31.12.2010. Firma are regim derogatoriu. As avea 2 intrebari?
1. Ar exista o alta varianta pentru a nu apela la o firma de specialitate sau un expert contabil pentru a semna bilantul?Poate semna administratorul in ambele locuri, daca nu are contract de munca, ca sa nu mai faca o cheltuiala? Administratorul are studii economice.
2. In aprilie 2010 ar trebui sa depun Declaratia 100 (pentru impozitul pe profit pentru luna ianuarie 2010) si Declaratia 101?

Va multumesc

Mii de scuze, voiam sa spun 31.12.2009
In firma despre care este vorba sunt mai multi asociati ori un singur administrator?
Daca DA (maii multi asociati) - unul dintre asociati semneaza pentru administrator-executiv si unul pentru administrator-economic.

Daca este numia unul si are studii economice superioare semneaza ptr. ambele porturi.

Pentru luna de activitate a anului 2010 depui declaratiile la care esti obligat si latermenele din vectorul fiscal existent la 01.01.2010



#265 taniutzaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 April 2010 - 12:22 AM

buna...si bine v-am gasit...
m-ar interesa si pe mine ce presupune suspendarea unei societati si inca cateva aspecte:
1. ce demersuri trebuie facute si unde? cat costa?
2. se poate face daca are datorii la buget? nu multe...ultima luna de scadente....
3 se poate face daca are datorii la furnizori.....ce se intampla cu ele in perioada de suspendare
4. poate veni garda in control la o firma suspendata pe 3 ani?
5. ce se intampkla cu stocul de marfa ?trebuie neaparat rezolvat acuma la suspendare...sau poate ramane pana trece perioada de 3 ani?

va multumesc...



#266 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 09 April 2010 - 10:09 PM

1-DEMERSURI> DeMers la ORC, cu HOTARIREA AGA de suspendare si banii necesari pentru inregistrarea documentului si emiterea Incheierii ORC. Calculul tarifului pe onrc.ro
4-In perioada de suspendare GARDA FINANCIARA nu are ce cauta, daca SOCIETATEA nu se deruleaza REALEMNTE nici o activitate comerciala. In schim ANAF poate veni in control FISCAL.
5-Daca marfurile nu sunt degradabile si au certificate de garantie valabile pe o durata mai mare de 3 ani, asociatii, deaorece administratorul e suspendat, suspendat fiindu-i obiectul muncii, trebuie sa ia masurile necesare de conservare si sa-si asume costurile aferente.
Fezabil este ca in perioada premergatoare declansarii procedurilor ORC in vederea suspendarii sa se lichideze
- MARFURILE
- OBLIGATIILE FURNIZORI
- OBLIGATIILE BUGETARE
Furnizorii neachitati pot antama procedurile de recuperare a creantelr pe calea judecatoreasca, si in ultima instanta ASOCIATII pot fi facuti direct responsabili cu patrimoniul individual.
NEACHITAREA OBLIGATIILOR BUGETARE nu permite solicitarea regimului declarativ derogatoriu, care in cazul neobtinerii acestiu tip de regim declaratoriu, care genereaza schimbarea vectorului fiscal, societatea va fi tinuta in mod curent ca DEBITOR FISCAL, chiar daca va deveni CONTRIBUABIL INACTIV.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 April 2010 - 02:10 PM




#267 rusugaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 April 2010 - 07:24 PM

Vezi postareaanderssen, la Jul 30 2009, 03:40 PM, a spus:

Buna ziua,
Ma aflu in situatia in care, datorita climatului economic actual, sunt nevoit sa suspend activitate unui SRL.
Intrebarea mea este daca in perioada de suspendare, societatea poate produce cheltuieli ?; mai exact, un abonament la un furnizor de servicii cu care am semnat un contract pe 2 ani si nu imi este avantajos sa il reziliez, si nici transferul de responsabilitate pe pers. fizica nu este o solutie.
Precizez ca suma pe care trebuie sa o platesc lunar este de aprox. 50 RON.
Este vreun risc daca acest furnizor emite facturi pe o firma in suspendata? Le pot plati fara a le inregistra in contabilitate?

Va multumesc anticipat,
Andrei


Buna ziua,

Ma aflu in aceeasi situatie, insa n-am gasit nici un raspuns pe forum...

Daca cineva are vre'un raspuns, il/o rog frumos sa-mi spuna si mie.

Va multumesc anticipat.



#268 lili57

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 13 April 2010 - 08:06 AM

Buna ziua.
Inteleg ca o firma cu activitatea suspendata nu mai are voie sa aiba cheltuieli. Totusi :frusty:
trebuie sa depuna bilant pe care sa il semneze o persoana autorizata, care trebuie platita. La Registrul Comertului se plateste taxa. Acestea nu sunt cheltuieli obligatorii? Cum se inregistreaza? :laugh:
Multumesc.



#269 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 13 April 2010 - 08:30 AM

Daca beneficiaza de regim derogatoriu nu are voie sa aiba venituri din exploatare, cheltuieli e normal sa aiba ;eu am platit la RC pentru suspendare, am platit imp minim cateva zile si le-am inreg.Vezi ord.1221/2009.



#270 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 April 2010 - 08:45 AM

Vezi postareaGianinutza, la Apr 13 2010, 09:30 AM, a spus:

Daca beneficiaza de regim derogatoriu nu are voie sa aiba venituri din exploatare, cheltuieli e normal sa aiba ;eu am platit la RC pentru suspendare, am platit imp minim cateva zile si le-am inreg.Vezi ord.1221/2009.


le inregistreaza in contabilitate atunci cand firma isi va relua activitatea
The art of knowing is knowing what to ignore.



#271 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 13 April 2010 - 10:15 AM

In cazul in care ANAF-ul vine in control, si amendeaza firma suspendata, ce se intampla mai departe cu aceasta cheltuiala nedeductibila? Firma tb sa calculeze si sa plateasca impozit pe profit ptr ea in trimestrul respectiv, sau cand se termina suspendarea? Multumesc.



#272 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 14 April 2010 - 09:45 AM

Vezi postarearusugaby, la Apr 12 2010, 08:24 PM, a spus:

Vezi postareaanderssen, la Jul 30 2009, 03:40 PM, a spus:

Buna ziua,
Ma aflu in situatia in care, datorita climatului economic actual, sunt nevoit sa suspend activitate unui SRL.
Intrebarea mea este daca in perioada de suspendare, societatea poate produce cheltuieli ?; mai exact, un abonament la un furnizor de servicii cu care am semnat un contract pe 2 ani si nu imi este avantajos sa il reziliez, si nici transferul de responsabilitate pe pers. fizica nu este o solutie.
Precizez ca suma pe care trebuie sa o platesc lunar este de aprox. 50 RON.
Este vreun risc daca acest furnizor emite facturi pe o firma in suspendata? Le pot plati fara a le inregistra in contabilitate?

Va multumesc anticipat,
Andrei


Buna ziua,

Ma aflu in aceeasi situatie, insa n-am gasit nici un raspuns pe forum...

Daca cineva are vre'un raspuns, il/o rog frumos sa-mi spuna si mie.

Va multumesc anticipat.
Cea mai buna si corecta solutie e sa CESIONEZI contractul in favoarea TA ca persoana fizica. Oricum in perioada de SUSPENDARE firma nu are voie sa TAIE FACTURI ORI TRANZACTII PATRIMONIALE (de Dretp Civil ori Comercial) generatoare de VENITURI, ceea ce IMPUNE CA SI DISPONIBILITATILE DE CONT CURENT BANCAR sa fie LICHIDATE.
DECI in perioada de suspendare tot ce se inregistreaza in evidenta contabila e NUMAI PENTRU UZ INTERN, in situatia in care beneficiati si de REGIM FISCAL DECLARATIV DEROGATORIU (modificarea vectorului fical D010). Adica alte cheltuieli se inregistraza dar nu se raporteaza NICAIERI, dar fara a avea cheltuieli salariale si incidente ori asimilate, iar cheltuielile cu amortismentul se suspenda intru-cit ACTIVITATEA STATUTARA ESTE SUSPENDATA.
In situatia in care nu beneficiati de REGIMUL DEROGATORIU declaratiile si raportarile se fac in mod curent cu utilizarea datelor sintetice rezultate prin tinerea contabilitatii.


Vezi postareac_andra, la Apr 13 2010, 11:15 AM, a spus:

In cazul in care ANAF-ul vine in control, si amendeaza firma suspendata, ce se intampla mai departe cu aceasta cheltuiala nedeductibila? Firma tb sa calculeze si sa plateasca impozit pe profit ptr ea in trimestrul respectiv, sau cand se termina suspendarea? Multumesc.
DACA firma este suspendata, NU POATE AVEA venituri, deci nu are cum sa raporteze IMPOZIT PE PROFIT.
Daca beficiaza de REGIMUL FISCAL DEOGATORIU atunci nu plateste nici IMPOZIT MINIM, in caz contrar trebuie sa depuna toate declaratiile din vectorul fical cu ZERO si sa plateasca IMPOZITUL MINIM la scadenta.


Vezi postareasand, la Apr 7 2010, 02:53 PM, a spus:

am o firma pe care as vrea sa o suspend datorita impozitului forfetar prea mare pentru posibilitatile mele. am platit forfetarul doar pentru lunaile mai si iunie 2009, pentru urmatoarele 9 luni sunt dator bugetului de stat. Pot suspenda activitatea firmei daca am datorii? Nu doresc regim derogatoriu - stiu ca pentru asta e obligatoriu sa fiu cu platile la zi.
Multumesc frumos.
Se poate insa e un DAR! Ramaii OBLIGAT LA PLATA IMPOZITULUI MINIM.



#273 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 15 April 2010 - 05:20 PM

le inregistreaza in contabilitate atunci cand firma isi va relua activitatea
[/quote]



GRESIT
SE INREGISTREAZA IN MOMENTUL IN CARE CH A FOST GENERATA. VOI ANEXA O NOTA DE LA ADM. FIN. PE ACEASTA TEMA



#274 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 16 April 2010 - 10:22 AM

In cazul in care ANAF-ul vine in control, si amendeaza firma suspendata, ce se intampla mai departe cu aceasta cheltuiala nedeductibila? Firma tb sa calculeze si sa plateasca impozit pe profit ptr ea in trimestrul respectiv, sau cand se termina suspendarea? Multumesc.



Nimeni nu stie? Am un caz de genul acesta, si nu stiu daca sa ii calculez impozitul aferent ch nedeductibile sau nu.



#275 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 16 April 2010 - 10:29 AM

Eu am avut un control de la garda financiara , la o firma suspendata, le-am spus ca firma are activitatea suspendata, le-am aratat hot AGa, certificatul constator si au zis ca atata timp cat firma este suspendata nu au dreptul sa faca control . Au scris in registrul unic de control toate aceste lucruri si au plecat . Nu stiu cum e cu Anaf-ul !!!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 April 2010 - 02:12 PM




#276 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 16 April 2010 - 07:38 PM

Vezi postareac_andra, la Apr 16 2010, 11:22 AM, a spus:

In cazul in care ANAF-ul vine in control, si amendeaza firma suspendata, ce se intampla mai departe cu aceasta cheltuiala nedeductibila? Firma tb sa calculeze si sa plateasca impozit pe profit ptr ea in trimestrul respectiv, sau cand se termina suspendarea? Multumesc.



Nimeni nu stie? Am un caz de genul acesta, si nu stiu daca sa ii calculez impozitul aferent ch nedeductibile sau nu.
Deci
1-ACTIVITATEA E SUSPENDATA - nu se deruleaza operatiuni patrimoniale care sa genereze documente prin care se inregistraza VENITURI
2-Societatea nu beneficiaza de REGIMUL DECLARATIV FISCAL DEROGATORIU,
3-La societate parvin documente prin care devine necesara inregistrarea de cheltuieli NEDEDUCTIBILE FISCAL, si alte cheltuieli de exploatare oricum nu are.
4-Se intocmesc DECLARATIILE FISCALE conform vectorului fiscal in vigoare. Deci in calculatia IMPOZITULUI pe PROFIT, daca impozitul determinat la masa de impunere (cheltuieli nedeductibile fiscal) e mai mare decât IMPOZITUL MINIM, atunci se declara si se genereaza obligatia de plata a VALORII CELEI MAI MARI.



#277 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 20 April 2010 - 04:25 PM

Multumesc.



#278 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 April 2010 - 07:47 AM

Citeaza

MirceaScalat : CITAT(sand @ Apr 7 2010, 02:53 PM)
am o firma pe care as vrea sa o suspend datorita impozitului forfetar prea mare pentru posibilitatile mele. am platit forfetarul doar pentru lunaile mai si iunie 2009, pentru urmatoarele 9 luni sunt dator bugetului de stat. Pot suspenda activitatea firmei daca am datorii? Nu doresc regim derogatoriu - stiu ca pentru asta e obligatoriu sa fiu cu platile la zi.
Multumesc frumos.
Se poate insa e un DAR! Ramaii OBLIGAT LA PLATA IMPOZITULUI MINIM

Care este baza legala pentru afirmatia conform careia firmele aflate in inactivitate temporara, care NU beneficiaza de regim derogatoriu cnf. Ordinului 1221/2009, SUNT OBLIGATE LA PLATA IMP. MINIM ?

Normele CF precizeaza :
"11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăților în inactivitate temporară înscrisă în registrul comerțului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare. În situația în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului și data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivității temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 21 April 2010 - 07:48 AM

Dana




#279 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 April 2010 - 03:51 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 28 2010, 02:29 PM, a spus:

In perioada suspendarii nu ai voie sa ai cheltuieli sau venituri, este logic pt.ca practic firma nu mai desfasoara nici o activitate.
Deci:
1. NU se pot face ch. cu amortizarea dupa suspendare; anterior suspendarii masina poti sa o vinzi unei persoane fizice (care poti fi chiar tu) cu factura emisa de firma si chitanta pt. incasare sau incasare prin banca (daca se achita c-val. facturii) . Masina trebuie sa se vanda la valoarea de piata , nu are importanta daca nu este amortizata integral; Pe baza facturii se scade din gestiunea socieatii. Nu stiu cat impozit se plateste.
2. Ar trebui sa se transfere abonamentul de pe societate pe persoana fizica; facturile de telefonie reprezinta cheltuieli pt.societate, ch. pe care nu mai ai dreptul sa le faci dupa suspendare.
3. Chitante se pot emite si se pot primi, ele se inregistreaza in contul "Casa", nu intr-un ct.de cheltuieli.
4. Eu as inchide contul pt. ca daca in perioada suspendarii vei retrage banii din banca, acest lucru va genera cheltuieli cu comisionul bancar datorat bancii plus ca vei avea chelt.cu comisionul lunar de gestiune a contului si venituri din dobanzi pt. banii ramasi in cont, in situatia in care raman la dispozitia bancii.

As dori sa te contrazic Dana42.
Conform OMFP 3055/2009 orice societate comerciala care are mijloace fixe in conservare este obligata sa inregistreze amortizarea lunar.

"110 - (1) Amortizarea se stabilește prin aplicarea cotelor de amortizare asupra valorii de intrare a imobilizărilor.
(2) Amortizarea imobilizărilor corporale se calculează începând cu luna următoare punerii în funcțiune și până la recuperarea integrală a valorii lor de intrare. La stabilirea amortizării imobilizărilor corporale sunt avute în vedere duratele de utilizare economică și condițiile de utilizare a
acestora.
(3) În cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, în funcție de politica contabilă adoptată, entitatea înregistrează în contabilitate
o cheltuială cu amortizarea sau o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată.
(4) O modificare semnificativă a condițiilor de utilizare sau învechirea unei imobilizări corporale poate justifica revizuirea duratei de amortizare. De asemenea, în cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, folosirea lor fiind întreruptă pe o perioadă îndelungată, poate fi justificată revizuirea duratei de amortizare.
(5) În cazuri excepționale, inclusiv în situația prevăzută la pct. 121 alin. (3) din prezentele reglementări, durata de amortizare stabilită inițial se poate modifica, această reestimare conducând la o nouă cheltuială cu amortizarea pe perioada rămasă de utilizare. "



Aceasta cheltuiala este nedeductibila din punct de vedere fiscal. Nelamurirea mea e cum se impoziteaza acest profit fiscal, avand in vedere ca am activitatea suspendata.
Stie cineva???



#280 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 23 April 2010 - 09:50 AM

buna ziua,
am si eu o rugaminte daca m-a poate ajuta cineva : patronul meu ar vrea sa suspende societatea dar pe firma are o masina la care plateste impozit pe mijl.auto si calculeaza amortizare lunar.Intrebarea mea este daca in aceasta situatie se poate suspenda societatea si ce se intampla cu imp.pe mijl.auto.
multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL