Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 22-November 07)



Sort by                Order  

#246027 program saga

Postat de Otilia Alupei on 15 November 2011 - 10:26 PM in Arhiva

te asigur ca nu vei regreta !!

eu lucrez cu el de ani de zile si este din ce in ce mai bun, mi-a usurat munca f mult ! nici nu concep sa schimb acest soft cu altul, asa de bine ma impac el !!
a evoluat f mult din 2005 incoace si iata ca echipa Saga a reusit sa mestereasca un program de toata isprava ! merita fiecare leutz, iar lumea de la asistenta e f amabila si receptiva.

parerea mea ... :biggrin:



#252460 program saga

Postat de Otilia Alupei on 12 February 2013 - 06:23 PM in Arhiva

multumesc si eu, Brenda ! :wub:

... ai nimerit 2 "iepuri" dintr-o lovitura ! :biggrin2:



#246015 program saga

Postat de Otilia Alupei on 15 November 2011 - 09:28 PM in Arhiva

Revisal in Saga, tutoriale excelente !

http://www.youtube.c...feature=related

http://www.youtube.c...feature=related



#244927 program saga

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2011 - 10:06 AM in Arhiva

@Pisik :
1. ai postat la o sectiune gresita ! exista una speciala pt programe de conta, cu topic separat pt Saga - acolo trebuia sa postezi !
2. NU ai voie deschizi topic nou daca exista deja unul pe aceeasi tema generala (si exista).
3. nu mai cita integral mesajul precedent = foloseste fct ADDREPLY in loc de REPLAY
4. te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, in caz contrar nu vei mai putea posta pe acest forum.

topic mutat si marcat pt unire cu cel existent deja !



#239172 program saga

Postat de Otilia Alupei on 08 March 2011 - 02:11 AM in Arhiva

le poti plati si prin casa, cu acea FV :thumbup: , din modulul "registru de casa" !

la document scrii FV nr., urmatoarea coloana e contul pt care platesti (de ex 4311), apoi lasi contul 5311 pe care ti-l selecteaza automat programul in acest modul, in urmat. casuta treci suma si gata.
ce reprez. suma iti scrie automat programul dupa denumirea (din planul de conturi) ultimului cont scris de tine in acea linie ! daca nu doresti sa lasi ce scrie programul, poti scrie tu ce vrei.
NU UITA SA SALVEZI operatiunea pe care ai facut-o, cu butonul "salveaza" aflat deasupra operatiunilor
ca sa scrii pe urm. rand trebuie sa dai click pe "adauga", in stanga lui "salveaza"... si tot asa scrii un nou articol contabil, apoi salvezi din nou, ....

e f simplu :smile:



#261101 program saga

Postat de Otilia Alupei on 06 March 2014 - 12:47 PM in Arhiva

1. dupa parerea mea, nu vad ce ar fi rau in faptul ca prg. iti inchide separat vanzarile in euro si usd - eu cred ca e f bine fiindca asa ai o evidenta separata a lor, ceea ce s-ar putea dovedi util.
2. consider ca este ideala crearea de analitice la chelt. (ded. si neded.) !
- REF il gasesti in coloana de Operatii-Inchidere luna (ultima cazuta de jos) - Impozit profit (a 2-a casuta de la stanga)

:smile:



#261109 program saga

Postat de Otilia Alupei on 06 March 2014 - 07:07 PM in Arhiva

cu tot dragul ! :biggrin:



#273279 program saga

Postat de Otilia Alupei on 14 March 2016 - 04:39 PM in Arhiva

nu trebuie sa te inregistrezi ca sa citesti.
e adevarat ca-i mai usor de comunicat daca esti inregistrat si poti pune intrebari punctuale ...
ref. la configurari, sfatul meu venea in ideea ca aici nu cred sa primesti raspuns atat de curand pe cat iti trebuie. daca era o intrebare strict contabila, mai repede ti se raspundea decat legat de setari in Saga de gestiune, dar poate ai noroc ! :smile:



#273271 program saga

Postat de Otilia Alupei on 14 March 2016 - 02:45 PM in Arhiva

Saga are forum propriu ! Intra pe site-ul lor fiindca pt configurari ale softului de gestiune sunt mai buni decat noi (evident ! :smile: )



#270577 program saga

Postat de Otilia Alupei on 06 October 2015 - 10:06 AM in Arhiva

pasul 1.
administrare -> configurare societati - > setari diverse -> mod de numerotare a intrarilor -> bifezi "Nr. anterior + 1 cu renumerotarea nr. posterioare"

pasul 2.
in modulul de intrari introduci prima inreg. (cu o zi inainte de inreg.care acum e prima, in 2013 banuiesc) si ii dai nr de intrare 0000. inreg. aceasta este fictiva si nu-i nevoie sa completezi si datele din fereastra de jos - cant, pret...., ci numai pe cele din fereastra de deasupra, nu conteaza fz., ci doar sa fie inreg. o pozitie cu nr. de intrare 0000.
dupa ce o salvezi, vei vedea ca imediat dupa ea se vor renumerota toate intrarile, incepand cu 0001 si pana la ultima.
apoi stergi inreg. fictiva cu nr. 0000 si vei ramane cu prima inreg. avand nr. 0001.

f. simplu, nu ?
daca te uitai prin modulele programului si te gandeai un pic, iti dadeai seama si tu cum se face renumerotarea .... de ex., pe mine nu m-a invatat nimeni trucul asta si crede-ma ca n-am un IQ exceptional ... doar am butonat programul inainte de a incepe sa-l folosesc, ca sa stiu ce poate sa faca si sa-i dau setarile care imi convin mai mult din cele disponibile.
___________________________________________________________________

in alta ordine de idei, ai postat acelasi mesaj in 3 locuri diferite, ceea ce este o incalcare a regulamentului priv. postarea pe acest forum; ti le-am sters pe celelalte 2 si ai avertisment public !
daca nu respecti regulamentul in continuare, iti suspend dreptul de a mai posta aici.
fara suparare ...



#261363 program saga

Postat de Otilia Alupei on 19 March 2014 - 06:55 PM in Arhiva

seteaza-l pe cel care e trecut in certificatul de inreg. al firmei

cateodata, unii dintre voi puneti niste intrebari, mai dragilor ... :blink2:



#238693 program saga

Postat de Otilia Alupei on 27 February 2011 - 04:14 PM in Arhiva

verifica data preluarii din deschiderea firmei, adica de unde ai incarcat balanta.

verifica data setata la deschiderea programului, in fereastra aceea albastra cu care se deschide programul si unde alegi firma in care vrei sa lucrezi; alaturi (in dreapta ta) e o casuta in care se poate seta data, altfel programul o ia pe cea din calc. tau.





verifica ce data ai setata in calc. tau, sa nu fie una anterioara datei preluarii

banuiesc ca la data preluarii e buba : 27.02.2011, data preluarii trebuie sa fie prima zi a lunii cu care incepi = ianuarie, fiindca sal. se genereaza la 31.01 iar programul e setat sa inceapa la 27.02 si sigur ca nu-ti recunoaste datele introduse inainte de 27.02



#238297 program saga

Postat de Otilia Alupei on 22 February 2011 - 04:01 PM in Arhiva

oameni buni, nu uitati sa validati D112, din PDF, altfel nu apare validata si nu v-o inreg. la AF !!

fisierele generate de Saga sunt f bune, eu le-am copiat pe CD din locatia indicata de Florin si a ok !

bravo, Saga !! :thumbup:



#210330 program saga

Postat de Otilia Alupei on 07 September 2009 - 09:34 PM in Arhiva

Alina,

Saga are forum propriu, acola mai repede primesti raspuns sau poti sa-ti cauti informatiile dorite, ia incearca :lostit (13):



#210535 program saga

Postat de Otilia Alupei on 11 September 2009 - 02:20 PM in Arhiva

repet :biggrin:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Sep 7 2009, 10:34 PM, a spus:

Saga are forum propriu, acola mai repede primesti raspuns sau poti sa-ti cauti informatiile dorite, ia incearca :lostit (13):



#210076 program saga

Postat de Otilia Alupei on 02 September 2009 - 06:05 PM in Arhiva

Vezi postareamarra_2000, la Sep 1 2009, 06:16 PM, a spus:

Vezi postareamoniquecri, la Sep 1 2009, 06:06 PM, a spus:

as vrea sa introduc o factura cu discount dar nu am gasit de unde se introduce discountul.

se introduce la Iesiri
daca e fact de intrare (ca nu ai precizat) se introduce cu un buton aflat deasupra ferestrei unde scrii explic., cant., P/U... ti se va deschide o fereastra si sigur te descurci sa scrii in ea ce trebuie daca esti un picut atenta. :lostit (13):



#209189 program saga

Postat de Otilia Alupei on 14 August 2009 - 10:33 AM in Arhiva

Vezi postarealoredana.m, la Aug 13 2009, 02:33 PM, a spus:

buna,
vreau sa conectez casa de marcat DATECS MP55 la calculator, unde am programul de contabilitate saga.
Ma poate ajuta cineva, spunandu-mi care driver imi trebuie din cele 2: DatPrint sau FPrint ?

multumesc,
lore
Lore, :smile:

vezi ca sagasoft are forum propriu, poate n-ar fi rau sa incerci acolo. intra pe site-ul lor si de acolo pe forum, e f. simplu :lostit (13):

o zi buna sa ai.



#139980 program saga

Postat de Otilia Alupei on 16 August 2007 - 02:41 PM in Arhiva

SAGASOFT are forum propriu, pt. probleme legate de program incearca acolo mai degraba :lostit (13): :celb (6):



#210550 program saga

Postat de Otilia Alupei on 11 September 2009 - 05:25 PM in Arhiva

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 11 2009, 04:24 PM, a spus:

Inscrierea pe forumul saga o pot face doar de cei cu abonament.
da, asa e... si sa inteleg ca Moni nu ar avea abonament :lostit (13): caz in care doar poate citi, nu si scrie pe forumul saga.



#211195 program saga

Postat de Otilia Alupei on 26 September 2009 - 03:39 PM in Arhiva

o factura emisa in lei nu poate fi achitata in valuta. operatiunile cu valuta intre rezidenti au cateva exceptii stipulate in anexa 2 la regulamentul 4 BNR.

ANEXA Nr. 2


CATEGORII DE REZIDENȚI
care pot efectua operațiuni în valută


Categoriile de rezidenți și situațiile în care aceștia pot efectua operațiuni în valută cu alți rezidenți sunt prezentate mai jos:
a) persoanele juridice care efectuează plăți și încasări nemijlocite decurgând din contracte de comerț exterior și prestări de servicii externe (export-import de bunuri și servicii), pe baza contractelor de comision încheiate între comisionar și comitent sau între comisionarul unui nerezident și beneficiarul rezident, precum și a contractelor de comerț exterior respective;
b) persoanele juridice care efectuează nemijlocit plăți și încasări pe baza contractelor de subantrepriză decurgând din contracte de colaborare (cooperare) economică internațională, contracte de export al unor obiective complexe și al unor produse cu ciclu lung de fabricație;
c) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni care decurg din acte de comerț derulate în porturi, în zonele din aeroporturi și punctele de trecere a frontierei de stat, asimilate zonelor libere*), ori din acte de comerț derulate pe parcurs extern în trenuri internaționale, la bordul aeronavelor și navelor;
d) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni stipulate de prevederi legale exprese;
e) persoanele fizice, pentru operațiuni efectuate între acestea cu caracter ocazional;
f) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni nemijlocite ce decurg din organizarea și/sau prestarea de servicii externe, cum ar fi transportul internațional de mărfuri și de persoane și turismul internațional;
g) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni nemijlocite decurgând din contracte externe de prelucrare în regim "lohn", pe baza contractelor de colaborare, în măsura în care colaboratorii rezidenți sunt nominalizați în autorizația de perfecționare activă;
h) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni efectuate în străinătate;
i) persoane juridice și alte entități, pentru plăți efectuate către furnizorii și subfurnizorii de bunuri și servicii pentru produsele și serviciile exportate.
___________
*) Prin zone asimilate zonelor libere se înțelege zonele din aeroporturi și punctele de trecere a frontierei de stat pe sensul de intrare în țară, în zona stabilită până la locurile unde se aplică viza de intrare, și pe sensul de ieșire din țară, după locurile stabilite pentru efectuarea controlului vamal.
...............................................................................

aaa, sa nu uit : fa-ti abonament! e minunat cu abonament fiindca ai mult mai multe facilitati in timp si te va ajuta mult cu decl. pe care le genereaza up-date, in timpul astfel economisit poti lucra ceva in plus si face alti banuti, crede-ma ca eu asa am procedat si mi-e mult mai bine. in plus, pretul abonamentului anual e chiar mic pt. ce primesti la el (< 200 ron anual) si merita fiecare banut, ai sa vezi ca iti vei recupera integral investitia destul de repede. :lostit (13):



#232194 program saga

Postat de Otilia Alupei on 19 October 2010 - 04:47 PM in Arhiva

@mirella24 : intr-un singur post ai incalcat de 3 ori regulamentul priv. postarea :
1. ai postat la un capitol gresit "diverse probleme contabile" cand exista capitol special pt intrebari priv. functionarea programelor de contabilitate, chiar aici (topic mutat)
2. ai deschis topic nou, desi exista unul deschis deja pe tema programului saga (ca despre el cred ca vrei sa stii), ti-am unit topicul cu cel precedent
3. ai scris mesajul integral cu majuscule

trebuie sa citesti regulamentul si sa-l respecti, altfel iti vei pierde dreptul de a posta pe acest forum

ai avertisment public !



#221344 program saga

Postat de Otilia Alupei on 08 March 2010 - 11:10 AM in Arhiva

Marius :smile: , pt. probleme de conta pe Saga, vezi ca ei au forum propriu la www.sagasoft.ro/forum , acolo mai repede iti rasp. cineva. Nu poti sa intri pe acel forum, sau ce ?

Dif. de curs valutar le face programul automat la achitarea facturii in valuta. Furnizorii iv valuta se achita din alt modul decat cei in lei. NU e recomandabil sa faci inreg. din articole contabile, mult mai bine si ami usor se imprecheaza sumele din modulul valutar aferent.



#220146 program saga

Postat de Otilia Alupei on 24 February 2010 - 10:42 AM in Arhiva

acum nu, nu se poate intra in momentul asta :smile:



#215732 program saga

Postat de Otilia Alupei on 30 December 2009 - 07:16 PM in Arhiva

lavynuta5,

ai postat aceeasi intrebare in 3 capitole diferite (si toate alese gresit), ti-am sters 2 dintre ele si pe acesta ti l-am mutat la locul lui (adica la program Saga, fiindca asta te interesa : cum introduci reducerile comerciale in Saga)

pt nerespectarea regulamentului priv. postarea primesti AVERTISMENT PUBLIC !! la urmat. abarete ti se va suspenda dreptul de a posta, asa ca te rog sa citesti regulam. acestui forum si sa-l respecti, altfel nu vei mai putea activa aici.

numai bine.



#117005 program saga

Postat de Otilia Alupei on 18 January 2007 - 11:07 PM in Arhiva

VREI DESTUL DE MULT ... :agree:

1. in programul de conta exista un "help", CITESTE-L !
2. SAGA are forum propriu, mai corect mi se pare sa apelezi acolo daca vrei asa multe informatii
3. SAGA are telefoane de contact o multime, suna-i !
4. SAGA are si e-mail, scrie-le si intreaba-i ce doresti sa stii, mai ales daca nu stii nimic despre programul lor.

dupa ce inveti ce si cum, pt. lamuriri de mai mica anvergura te asteptam si aici :lostit (13):

succes !




Cometa SQL