Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#241 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2007 - 03:00 PM

Vezi postareamamadana, la Aug 9 2007, 08:55 AM, a spus:

Vezi postareaKaspik, la Aug 8 2007, 10:32 PM, a spus:




multumesc, ai fost fff amabil ; am rasfoit informatiile , dar .....porobabil pt ca folosesc varianta "free" nu am nici o sansa in privinta configurarii sporurilor; iar forumul lor este doar pt pers cu abonament; am sa imi fac curaj totusi sa dau un telefon !


mersi si o zi buna :lostit (13):



1- intra pe administrare>configurare salarii>sporuri permanente si bifeaza ce sporuri ai nevoie
2-intra pe fisiere >salariati>sporuri>si adauga procentul sau suma fixa pe care o vrei

sigur merge, ca eu il folosesc -am abonament de ceva timp -dar mergea si inainte

:celb (6):



#242 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 09 August 2007 - 05:14 PM

Vezi postareaana68, la Aug 9 2007, 04:00 PM, a spus:

Vezi postareamamadana, la Aug 9 2007, 08:55 AM, a spus:

Vezi postareaKaspik, la Aug 8 2007, 10:32 PM, a spus:




multumesc, ai fost fff amabil ; am rasfoit informatiile , dar .....porobabil pt ca folosesc varianta "free" nu am nici o sansa in privinta configurarii sporurilor; iar forumul lor este doar pt pers cu abonament; am sa imi fac curaj totusi sa dau un telefon !


mersi si o zi buna :celb (6):



1- intra pe administrare>configurare salarii>sporuri permanente si bifeaza ce sporuri ai nevoie
2-intra pe fisiere >salariati>sporuri>si adauga procentul sau suma fixa pe care o vrei

sigur merge, ca eu il folosesc -am abonament de ceva timp -dar mergea si inainte

:vio (33):


multumesc ana68 ! a mers ! :lostit (13):

daniela



#243 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 August 2007 - 06:26 PM

Multumesc,Ana68.

Eu am descarcat varianta SAGA C3.0.300,sa nu fie varianta integrata?Nu imi dau seama,ce ar trebui sa fac pentru a avea versiunea integrata,daca stii tu sau altcineva,va rog un raspuns.



#244 AlexWritersBlock

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 August 2007 - 07:37 PM

Vezi postareaana68, la Aug 9 2007, 03:38 PM, a spus:

cred ca ar trebui sa ai programul complet saga C+S
vei bifa FIFO , LIFO sau manual

evidenta trebuie sa fie si pe articol, si atunci in momentul cand acel articol in introduci la iesire cu un pret mai mare iti va face nota corecta pentru 378.

normal nu trebuie sa faci nici o nota manual.


-scoaterea din gestiune se genereaza la finele luni cand dai inchidere luna.


am si eu o intrebare
eu lucrez la o firma de publicitate si achizitionam sa zicema pe luna cam de 5 ori maxim (depinde de client) marfuri (componente calculatoare, cabluri, rooter, etc - si le-am trecut pe 371 pt ca le vindem clientilor)
la sfarsitul lunii trebuie sa le scot din gestiune sa inteleg?

astept raspuns



#245 AlexWritersBlock

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 August 2007 - 07:40 PM

Vezi postareaAnca Negru, la Jul 6 2007, 09:11 PM, a spus:

Buna ziua, am si eu o problema in Saga si ma gandeam ca poate s-a mai lovit cineva de ea - am o statie de sortare agregate minerale, deci tot ceea ce cumpar este pentru nevoile firmei, cu toate acestea o parte din materialele din facturile intrate imi apar in Jurnalul de Cumparari cu codul de referinta 8-9 - bunuri destinate revanzarii. Nu stiu cum pot sau daca pot, sa modific acest cod sau ce anume nu am facut bine. Va multumesc pentru ajutor


daca nu ma insel, daca cumperi pt tine le treci pe imobilizari
va rog sa ma corecta-ti daca gresesc



#246 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2007 - 11:42 PM

pai daca o vinzi inseamna ca nu o mai ai
daca nu o mai ai inseamna ca trebuie scoasa



#247 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 10 August 2007 - 09:20 AM

Vezi postareaniconta, la Aug 9 2007, 07:26 PM, a spus:

Multumesc,Ana68.

Eu am descarcat varianta SAGA C3.0.300,sa nu fie varianta integrata?Nu imi dau seama,ce ar trebui sa fac pentru a avea versiunea integrata,daca stii tu sau altcineva,va rog un raspuns.

Cind ai intodus firma sa bifezi evaluare marfuri la pret de vinzare cu TVA si casuta foloseste formula cu rulaje cumulate
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#248 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 August 2007 - 10:07 AM

Vezi postareaiulica.56, la Aug 10 2007, 10:20 AM, a spus:

Vezi postareaniconta, la Aug 9 2007, 07:26 PM, a spus:

Multumesc,Ana68.

Eu am descarcat varianta SAGA C3.0.300,sa nu fie varianta integrata?Nu imi dau seama,ce ar trebui sa fac pentru a avea versiunea integrata,daca stii tu sau altcineva,va rog un raspuns.

Cind ai intodus firma sa bifezi evaluare marfuri la pret de vinzare cu TVA si casuta foloseste formula cu rulaje cumulate

seta nu te ajuta foarte mult, ca daca introduci marfa cu un pret si la iesire pretul e mai mare descarcarea se face la pretul de iesire si 371 ramane cu sold "- :celb (6): "

problema e daca evidenta se tine pe articol.
in programul descarcat de tine in configurare societati nu poti sa alegi si metota de iesire?
e proramul free ? sau e cu abonament doar o parte?

banuiesc ca e vorba de gestiunea pe articole, si atunci ai nevoie de programul complet de pe http://www.sagasoft.ro/
:lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ana68: 10 August 2007 - 10:09 AM




#249 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 10 August 2007 - 11:02 AM

Am descarcat programul de pe sagasoft.ro.Nici eu nu cred ca trebuie sa setez evaluare la pret de vanzare cu tva,eu pentru marfurile din depozit o sa am nevoie de o balanta a stocurilor pe luna....,care sa le contina,pe articole,la pretul lor de achizitie,cu intrari si iesiri si stoc final.De ex,aprovizionez cabluri cu 500 lei,ulterior(in aceeasi luna,sau nu)le vand cu 550 lei.
La intrare vreau ca programul sa-mi genereze articolul:371,4426=401,daca nu le vand in luna,la sfarsit de luna,sa-mi apara in stoc n cabluri,la pret x,total stoc final=500.
Daca le vand in luna,vreau sa-mi genereze articolele contabile 411=707,4427 550,dar si 371=378,4428,si scoatrea din gestiune 607,378,4428=371.
Eu am facut o simulare si am vazut ca programul calculeaza automat adaosul comercial(ca si cap de tabel in fisierul iesiri),dar ca articol contabil,nu mi-l genereaza.Scoaterea din gestiune am inteles ca se face din fisierul inchidere de luna,dar am incercat si nu am butonul inregistrare operatii contabile aferente stocurilor.De acea cred ca nu am versiunea integrata.Si pentru titizate am facut un test si imi scoate doar bonul de consum,in rest articole contabile,nimic.



#250 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 August 2007 - 11:17 PM

Daca vrei sa ai soldul la marfuri si pe articole, atunci alege varianta completa Saga C + Saga S. Dar in cazul in care nu vrei prea multe batai de cap, ci doar o evidenta global valorica a stocurilor, atunci varianta ideala e doar Saga C. Daca alegi cea de-a doua varianta, cea intalnita cel mai des, la societatile care desfoara doar activitati de comert, atunci trebuie sa bifezi in ecranul de configurare "Evaluare la pret de vanzare cu amanuntul", si "Gestiuni global-valorice".
Intrarile in gestiune si iesirile se opereaza prin intermediul meniului Operatii, submeniurile Intrari, respectiv Iesiri. De mentionat totusi ca notele de descarcare a gestiunii cu marfurile vandute, se realizeaza la finalul fiecarei luni, din submeniul Inchidere luna, iar in ecranul care apare vei avea "Descarcare marfuri vandute", apoi " Inchidere TVA", "inregistrare amortizare" si " Inchidere conturi de venituri si cheltuieli". Descarcarea gestiunii de marfuri la gestiunile global valorice se face prin calcularea unui coeficient de repartizare a diferentelor de pret la marfuri (k), a carui formula de calcul o vei gasi la Help, in programul mai sus-mentionat, si nicidecum pe baza unor bonuri de consum. Evaluarea la pret de vanzare cu amanuntul mai semnifica si faptul ca vei avea un raport de gestiune, completat pe fiecare zi, cu urmatoarele date: Sold la inceputul zilei, intrari de marfuri (pe baza NIR, intocmite de gestionar la primirea facturilor de aprovizionare), Iesiri de marfuri (pe baza facturilor emise catre clienti sau a raportului zilnic pentru utilizatorii caselor de marcat), si Sold la sfarsitul zilei. Formula este: Sf = Si + I - E.
Sper ca iti este util! Evaluarea la pret de vanzare semnifica utilizarea conturilor de diferente de pret (378) si a TVA nedeductibila (4428). Pretul de vanzare cu amanuntul este format din pret de aprovizionare + cheltuieli de desfacere + adaos comercial + cota TVA (19%, in general). La medicamente exista si TVA redus de 9%.



#251 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 August 2007 - 11:37 PM

Pentru niconta:
Ai definit gestiunile de articole, iar apoi fiecarei gestiuni sa ii atribui articolele respective, astfel incat la finalul preluarii datelor sa ai valoarea totala a soldului de marfuri si respectiv stocul cantitativ al acestora.
Daca nu iti apare in meniuri operatiile specifice stocurilor inseamna ca nu ai activat partea de stocuri, ci numai partea de conta. Uita-te in help si vezi ce anume trebuie sa faci.
Articolele contabile se genereaza si se pot vedea in submeniul Articole contabile, din meniul Operatii.
Trebuie sa ai fisa de magazie pentru toate articolele , daca utilizezi varianta cu stocuri, si nu vei avea raport de gestiune zilnic.
daca utilizezi versiunea completa (c+s) atunci in meniul Fisiere trebuie sa ai submeniurile Gestiuni, Articole. apoi tu trebuie sa completezi in configurare societate balanta de preluare a stocurilor, cu denumirea acestora la momentul preluarii, cantitatea si pretul unitar.
Ce vrei sa iti preia daca tu nu i-ai dat informatiile necesare? Crezi ca e robot? El e un soft in care el gestioneaza informatiile introduse de catre tine. daca tu ii dai informatii incomplete, sau gresite, atunci el asta iti va inregistra. :lostit (13):



#252 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 11 August 2007 - 09:25 PM

Vezi postareaSalsa, la Aug 11 2007, 12:37 AM, a spus:

Pentru niconta:
Ai definit gestiunile de articole, iar apoi fiecarei gestiuni sa ii atribui articolele respective, astfel incat la finalul preluarii datelor sa ai valoarea totala a soldului de marfuri si respectiv stocul cantitativ al acestora.
Daca nu iti apare in meniuri operatiile specifice stocurilor inseamna ca nu ai activat partea de stocuri, ci numai partea de conta. Uita-te in help si vezi ce anume trebuie sa faci.
Articolele contabile se genereaza si se pot vedea in submeniul Articole contabile, din meniul Operatii.
Trebuie sa ai fisa de magazie pentru toate articolele , daca utilizezi varianta cu stocuri, si nu vei avea raport de gestiune zilnic.
daca utilizezi versiunea completa (c+s) atunci in meniul Fisiere trebuie sa ai submeniurile Gestiuni, Articole. apoi tu trebuie sa completezi in configurare societate balanta de preluare a stocurilor, cu denumirea acestora la momentul preluarii, cantitatea si pretul unitar.
Ce vrei sa iti preia daca tu nu i-ai dat informatiile necesare? Crezi ca e robot? El e un soft in care el gestioneaza informatiile introduse de catre tine. daca tu ii dai informatii incomplete, sau gresite, atunci el asta iti va inregistra. :lostit (13):
Multumesc pentru informatii.

Eu nu am avut solduri initiale pentru stocuri,sunt firma nou infiintata,care are intrari in luna.Am testa pe facturile de intrari (decamdata nu am vanzari),combustibil,de ex si nu-mi face articolul contabil 6022=3022(i-am dat gestiune,articol,tot ce trbuie).L-am scris eu in Meniul Articole contabile.De asemenea,la obiecte de inventar,nu-mi scade trecerea pe consum (am verificat un raport de stocuri si,cu toate ca i-am scris articolul 603=303 in meniul aricole contabile,imi apare in continuare pe stoc,ceea ce nu ar trebui(trebuie sa ramana intr-un extrabilantier doar),in plus in meniul Inchidere de luna nu am butoanele aferente stocurilor.



#253 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 August 2007 - 02:00 PM

Ce versiune utilizezi? E posibil sa fie o eroare a programului. Mie nu imi face probleme de genul asta! Download-eaza inca o data programul pe o alta partitie a computerului, decat aceea in care ai instalat Saga si vezi daca mai ai problemele astea!



#254 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2007 - 08:48 PM

Pt Niconta
Dupa validarea intrari de combustibil ai facut si bonul de consum , care apare dupa validare?



#255 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 16 August 2007 - 10:24 AM

Va rog un raspuns corect daca stie cinevala urmatoarele intrebari.
1.firma are un mic magazin cu detoate(vinde cu amanuntul)
2.mai are si profil agricol cu teren in arenda de aici decurgind toate operatiunile de lucrari agricole,obtinere productie.smd.
de la 01.09 incepe sa lucreze pe SAGA.
Ce bife trebuie sa faca la inceput de lucru in configurarea societatii.Am vazut ca sint o serie de probleme si vreau sa le lamuresc de la inceput .


Multumesc frumos.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#256 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 16 August 2007 - 01:17 PM

M-am lamurit oarecum vis a vis de ceea ce va intrebam.Ideea e ca eu nu voi lucra cu 378 si 4428,intrucat nu vand cu amanuntul,deci la Gestiuni,nu voi bifa casuta "pret de vanzare cu amanuntul" si atunci voi avea gestiune cantitativ-valorica.In ceea ce priveste ,trecerea pe cheltuiala a vanzarii marfii(607=371) sau consumuri diverse(6022,6024,6028=3022,3024,3028,etc),articolul se genereaza automat,dupa ce validez bonul de consum si in "inchidere de luna" trebuie sa validez descarcarea stocurilor.Oricum va multumesc pentru raspunsuri,dar cred ca nu ati fost foarte atenti ce fel de marfa vinde firma pentru care lucrez si din aceasta cauza nu ati stiut sa-mi raspundeti corect.Pana la urma,cel mai aproape de raspunsul corect a fost.....Septimiu :good:



#257 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2007 - 02:41 PM

SAGASOFT are forum propriu, pt. probleme legate de program incearca acolo mai degraba :lostit (13): :celb (6):



#258 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 16 August 2007 - 02:56 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Aug 16 2007, 03:41 PM, a spus:

SAGASOFT are forum propriu, pt. probleme legate de program incearca acolo mai degraba :lostit (13): :celb (6):


Pe forum nu se poate intra decit daca ai abonament.Ma refer ca nu poti nici sa devii membru si nici nu poti intreba nimic fara abonament.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#259 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 August 2007 - 05:41 PM

Vezi postareaiulica.56, la Aug 16 2007, 03:56 PM, a spus:

Pe forum nu se poate intra decit daca ai abonament.

Nu e adevarat, poate intra oricine.
Ca si aici, si acolo se poate folosi celebrul buton "CAUTARE".
Da cine are timp de cautare ...



#260 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 22 August 2007 - 12:45 PM

Din luna august ( lucrez in SAGA var integrata C 3.0 - gratuita ) am trecut pe salarizare acord global si nu stiu unde tb sa introduc procentele pt fiecare salariat in parte (de fapt pe grupe de salariati ) fiecare sectie va avea un procent anume iar personalul TESA alt procent ..... deja simt ca ma ia cu naduseli , pt ca mi se complica viata mai mult decat o aveam pana acum !

asadar poate exista cineva care stie sa ma lamureasca !


multumesc, Daniela
daniela






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL