Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCADRARE MIJLOC FIX - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


INCADRARE MIJLOC FIX


253 replies to this topic

#121 alexutzaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 May 2008 - 06:29 PM

Vezi postareamadalinab, la Apr 21 2008, 01:29 PM, a spus:

cred ca 2131 ar fi mai corect.


Eu spun tot 214,eu am inregistrat luna trecuta un leptop de 5400 pe 214.



#122 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 09 May 2008 - 03:21 PM

construim un miniteren de fotbal pe un teren inchiriat, iar eu o sa inregistrez in 231 pe masura ce vin facturile iar apoi in ce cont? eu m-am gandit ca este o amenajare de teren 2112 nu o constructie 212, si sa o amortizez pe durata contractului de inchiriere de 5 ani sau pe 10 ani cat e in codul fiscal la amenajari de terenuri? Eu stiu ca investitiile la mijloacele fixe se amortizeaza pe durata contractului de inchiriere, dar terenurile nu sunt mijl. fixe. Voi ce ma sfatuiti?




#123 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 21 May 2008 - 06:44 PM

Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti unde si cum as putea incadra un teren de sport fotbal / tenis?
Multumesc!



#124 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 21 May 2008 - 08:07 PM

Vezi postareacrisflor, la May 21 2008, 07:44 PM, a spus:

Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti unde si cum as putea incadra un teren de sport fotbal / tenis?
Multumesc!

terenurile nu se amortizeza



#125 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 22 May 2008 - 07:34 AM

Vezi postareamarra_2000, la May 21 2008, 09:07 PM, a spus:

Vezi postareacrisflor, la May 21 2008, 07:44 PM, a spus:

Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti unde si cum as putea incadra un teren de sport fotbal / tenis?
Multumesc!

terenurile nu se amortizeza
ma refeream la amenajarea lui (platforma betonata, gazonul sintetic etc). Le incadrez pe fiecare in parte sau totul la un loc?



#126 cals

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:hunedoara

Postat 03 June 2008 - 08:28 AM

Spuneti-mi si mie va rog o centrala termica pe ce cont trebuie trecuta? Unde o gasesc in clasificatia mijloacelor fixe?Va multumesc.



#127 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2008 - 02:15 PM

Daca valoarea ei este mai mare de 1800 ron se trece pe mijloc fix ( cont 214 ).



#128 mischelle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2008 - 11:03 AM

Fi-ti draguti in ce grupa se incadreaza aceste sisteme si echipamentele corespunzatoare ? multumesc



#129 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 01:28 PM

cu anumite rezerve, cred ca grupa 3 ar fi potrivita.
Madalina



#130 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 02:40 PM

Este corecta inregistrarea unui aparat pentru vopsitorie pe contul 2131 cu amortizare pe 2813 si incadrare in clasa>
2.1.20.4 - MASINI, UTILAJE SI INSTALATII PENTRU LUCRARI DE ZIDARIE, TENCUIELI, FINISAJE, IZOLATII SI NSTALATII,

sau este mai corect pe
2.1.20.4.1 - UNELTE MECANICE PORTABILE (ELECTRICE, PNEUMATICE, HIDRAULICE).

Ideea e ca este vorba despre un echipament portabil, care functioneaza pe baza de combustibil (benzina).

Multumesc mult!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 04 August 2008 - 11:27 AM




#131 adnana78

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 July 2008 - 01:20 PM

buna ziua ......sunt la inceput de drum si am si eu o intrebare....o drujba cu valoare (aproximativ de 2300) este considerata mijloc fix sau obiect de inventar????
multumesc....astept raspuns.....



#132 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2008 - 01:30 PM

Pai are valoare peste 1800 si se foloseste mai mult de un an nu ?

Art. 3. - Activele corporale aferente capitalului imobilizat sunt:
a) terenurile, inclusiv investițiile pentru amenajarea acestora;
b) mijloacele fixe.
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
Pentru obiectele care sunt folosite în loturi, seturi sau care formează un singur corp, la încadrarea lor ca mijloace fixe se are în vedere valoarea întregului corp, lot sau set.
Dragos



#133 adnana78

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 July 2008 - 01:49 PM

Vezi postareanegocont, la Jul 4 2008, 02:30 PM, a spus:

Pai are valoare peste 1800 si se foloseste mai mult de un an nu ?

Art. 3. - Activele corporale aferente capitalului imobilizat sunt:
a) terenurile, inclusiv investițiile pentru amenajarea acestora;
b) mijloacele fixe.
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
Pentru obiectele care sunt folosite în loturi, seturi sau care formează un singur corp, la încadrarea lor ca mijloace fixe se are în vedere valoarea întregului corp, lot sau set.


multumesc mult........
se amortizeaza in 48 luni pentru ca este noua.....si fac fisa de inventar.....nu?



#134 beginner1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 July 2008 - 09:19 PM

le mai putem numi mijloace fixe,(212-214) sau nu e corect dpv legal?



#135 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 11 July 2008 - 10:31 PM

Ce sa numim mijloace fixe?
trebuie sa aiba valoarea contabil minim 1800 lei
Daca la asta te referi.
irina



#136 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 July 2008 - 01:55 PM

E corect. Mijloacele fixe sunt imobilizarile corporale cu valoare de intrare mai mare de 1800 lei.



#137 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 August 2008 - 08:38 PM

Revin cu aceeasi problema, imi cer scuze pt dublu post!
Am achizitionat un mijloc fix, mai precis o pompa pt vopsitorie. Am ceva dubii la incadrarea lui intr-o clasa. Privit dintr-un anumit punct de vedere se incadreaza intr-o anume clasa, dintr-un alt punct de vedere, in alta.

Fiind vorba de o pompa cu membrana as incadra pe 2.1.17.1.4, aceasta ar fi varianta pe care as merge.
Ma mai gandeam si la 2.1.20.4 sau 2.1.20.4.1, avand in vedere alte criterii.

Dupa ce inregistrez daca nu ma insel, va trebui sa fac o decizie interna privint durata de amortizare. Ma puteti ajuta cu niste criterii pe care ar trebui sa le respect, eventual un model?! Nu am gasit inca.

Multumesc!



#138 elagn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2008 - 09:53 AM

si eu ma confrunt cu o problema....
am achizitionat un auto second-hand valoare 3700 euro de la o firma de vanzari auto second. prima inmatriculare 1998. pe ce cont o inregistrez si ce durata de functionare ii pot da, pt a stabili amortizarea?



#139 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 01:23 PM

HotChocolate, cred ca in ambele situatii, pentru incadrarea mijloacelor fixe ar trebui sa iei in calcul si timpul dat de producator ca si durata de viata utila, in detaliile tehnice-cartea tehnica a bunurilor. Din punctul meu de vedere, incadrarea corecta ar fi 2.1.20.4 sau 2.1.20.4.1...dar nu pot spune exact care din ele pentru ca nu am suficiente detalii (si nici cunostinte tehnice prea avansate :wink: ), coroborat cu detaliile tehnice. Daca nu ai primit documentatie la aceste bunuri incearca sa cauti pe site, la producator sau pe google si poate, cel mai bine, sa intrebi pe cineva care are cunostinte tehnice. Oricum, in functie de incadrare vei avea durate diferite de amortizare, deci atentie.
Pentru decizie interna postez acum model aici: http://www.conta.ro/...showtopic=31630
Madalina



#140 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2008 - 02:52 PM

Multumesc! Madalina!

Am aruncat o privire mai atenta prin documentatia tehnica! Nu este mentionata durata de viata utila, as putea sa consider perioada de garantie (2 ani) ca si perioada utila? Un singur lucru din cartea tehnica mi-a captat atentia: "Echipamentul este definit ca --pompa electrica cu membrana--" Altceva care sa imi indice o incadrare mai clara nu am gasit. Inca sunt in dubii in privinta celor 3 clase.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL