Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen octombrie 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Examen octombrie 2009

138 replies to this topic

#61 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 14 October 2009 - 08:49 PM

Vezi postareaRaisa, la Oct 14 2009, 09:15 PM, a spus:

pai da, dar nu factureaza cu TVA din Olanda daca nu primeste cod? ca daca e din UE nu are obligatia sa se inregistreze si obligat e beneficiarul, prin taxare sau decont special. Mai este varianta sa nu vad eu de oboseala.
CF
ART. 150
Persoana obligată la plata taxei pentru operațiunile taxabile din România
(1) Următoarele persoane sunt obligate la plata taxei, dacă aceasta este datorată în conformitate cu prevederile prezentului titlu:
a) persoana impozabilă care efectuează livrări de bunuri sau prestări de servicii taxabile, conform prevederilor prezentului titlu, cu excepția cazurilor pentru care clientul este obligat la plata taxei conform prevederilor lit. b) - g);
b) persoana impozabilă care acționează ca atare și care beneficiază de serviciile prevăzute la art. 133 alin. (2) lit. g), dacă aceste servicii sunt prestate de o persoană impozabilă care nu este stabilită în România, chiar dacă este înregistrată în scopuri de TVA în România, conform art. 153 alin. (4) sau (5);
c) persoana înregistrată conform art. 153 sau 1531, care beneficiază de serviciile prevăzute la art. 133 alin. (2) lit. c) - f), lit. h) pct. 2 și lit. i) și care a comunicat prestatorului codul său de înregistrare în scopuri de TVA în România, dacă aceste servicii sunt prestate de o persoană impozabilă care nu este stabilită în România, chiar dacă este înregistrată în scopuri de TVA în România, conform art. 153 alin. (4) sau (5);
Voi cat stiti ca e amenda ptr nedepunerea VIES? 12000 -14000 si 2% din val nedeclarata? ca e stab pe undeva pe unde nu m-as mai apuca acum sa caut.

se incadreaza la pct a)
in conditiile in care am incadrat serviciile la art.133 alin.2 lit.h), punctul c) nu e valabil din cauza ca A nu a dat cod de TVA => B plateste TVA in Romania

daca sunt alte pareri.... :pullhair:

Vezi postareaRaisa, la Oct 14 2009, 09:15 PM, a spus:

Voi cat stiti ca e amenda ptr nedepunerea VIES? 12000 -14000 si 2% din val nedeclarata? ca e stab pe undeva pe unde nu m-as mai apuca acum sa caut.
CPF
Art. 219.1
Contravenții în cazul declarațiilor recapitulative
(1) Constituie contravenție nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declarațiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Legea nr. 571/2003, cu modificările ?i completările ulterioare, sau depunerea de astfel de declarații cu sume incorecte ori incomplete.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1) se sancționează cu amendă de 2% din suma totală a achizițiilor/livrărilor intracomunitare de bunuri nedeclarate sau, după caz, din diferențele nedeclarate rezultate ca urmare a declarațiilor incorecte ori incomplete.
(3) Nu se sancționează contravențional persoanele care corectează declarațiile recapitulative până la împlinirea termenului legal de depunere a acestora.
(4) Nu se sancționează contravențional persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corectează declara?iile ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile.
(5) Amenda prevăzută la alin. (2) se reduce cu 50% în situația în care persoana impozabilă corectează declarația recapitulativă până la termenul legal de depunere a următoarei declarații recapitulative.
(6) Dispozițiile art. 221 alin. (1) ?i (5) se aplică în mod corespunzător.
NOTĂ: OUG 34/2009 prevede:
Art. 34. ? (1) Prevederile art. 219 din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se aplică faptelor constatate după data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență.
(2) În cazul declarațiilor recapitulative cu termene de depunere anterioare intrării în vigoare a prezentei ordonan?e de urgență, dispozițiile art. 12 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraven?iilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, se aplică în mod corespunzător.
(3) Nu se sancționează contravențional persoanele care corectează, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgen?ă, declarațiile recapitulative cu termene de depunere anterioare intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență.

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 14 October 2009 - 08:58 PM




#62 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 15 October 2009 - 09:30 AM

Corect, cu mintea odihnita vad lucrurile altfel.
10x marra si florina ptr lamurire.

Sa dormim noaptea linistiti!!



#63 alina_cecar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 15 October 2009 - 10:37 AM

Vezi postareaRaisa, la Oct 15 2009, 10:30 AM, a spus:

Corect, cu mintea odihnita vad lucrurile altfel.
10x marra si florina ptr lamurire.
Cum stati cu invatatul si cu psihicul? :pullhair:



#64 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 15 October 2009 - 10:55 AM

http://www.suceava-expert.ro/contraventii-...ative-vies-390/
pentru contraventiile pe VIES pe mine m-a lamurit poate va ajuta.

Cu invatatul... stau rau zic eu, sau nu cum mi-as dori sa stau, mi se pare ca am pierdut logica chiar si la TVA. Imi pare rau ca nu am citit brosurile de TVA de pe MF ca mi le ordonam altfel. Nu sufar intrebarile de Drept - acolo mi le asum ca gresite din start si nu stiu cat am retinut nici pe Vamal, care nu mi-a placut de nici un fel. Acum e destul de tarziu si eu cred ca nu e suficient 1 luna de citit pentru examenul asta in conditiile in care ai si servici, si copil si casa. Dar si sa inveti luni in sir chestii pe care nu stii cand le vei folosi, iar nu mi se pare OK. Aaaa, da, daca ai fi consultant ca in UE, ar fi in regula, dar pana una alta nimeni nu traieste in Ro din asta. In alta ordine de idei, eu nu cred ca mai vin data viitoare, in caz ca... Doamne fereste!
Sa dormim noaptea linistiti!!



#65 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 October 2009 - 07:57 PM

Raisa,
vad ca esti foarte activa , da-mi o adresa de mail a ta sa-ti trimit niste materiale interesante pentru examen,
ca nu pot sub nici o forma sa le incarc pe site, poate poti tu sa le atasezi.(le-am si arhivat si tot depasesc spatiul )
Sunt materiale care le-am obtinut de la cineva care a mers la cursurile de la consultanti.
Cred ca folosec ...



#66 Dorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2009 - 08:17 PM

Vezi postareadoiny, la Oct 15 2009, 08:57 PM, a spus:

Raisa,
vad ca esti foarte activa , da-mi o adresa de mail a ta sa-ti trimit niste materiale interesante pentru examen,
ca nu pot sub nici o forma sa le incarc pe site, poate poti tu sa le atasezi.(le-am si arhivat si tot depasesc spatiul )
Sunt materiale care le-am obtinut de la cineva care a mers la cursurile de la consultanti.
Cred ca folosec ...


Buna,

imi trimiti si mie te rog? do_vl@yahoo.com

multumesc!!



#67 xpt

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 October 2009 - 08:18 PM

Vezi postareadoiny, la Oct 15 2009, 08:57 PM, a spus:

..... nu pot sub nici o forma sa le incarc pe site, poate poti tu sa le atasezi.(le-am si arhivat si tot depasesc spatiul )
Sunt materiale care le-am obtinut de la cineva care a mers la cursurile de la consultanti.
Cred ca folosec ...

... Incearca sa le trimiti cite unul
... Sau poate le posteaza moderatorul forumului



#68 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 15 October 2009 - 08:36 PM

raisa23x@yahoo.com

Pacat ca nu am avut timp de dezbateri, brainstorming-ul a dat rezultate intotdeauna.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#69 yrina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 October 2009 - 09:01 PM

Nu stiu cum va simtiti voi, dar eu ma simt demoralizata. Am citit si am impresia ca nu stiu nimic. Parca imi pare rau ca m-am inscris si ca fac un drum obositor de la Iasi, ca sa...Doamne Fereste...sa nu fac macar 32 de intrebari (care e minim). Poate ma incurajeaza cineva, care se simte mai increzator. :pullhair:



#70 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 15 October 2009 - 09:17 PM

Cred ca aceeasi impresie, o avem cei mai multi dintre noi: parca am fi citit in zadar atata legislatie …care este foarte stufoasa si imposibil de acoperit. Asa cum a zis si Raisa, te chinui sa pricepi niste chestii, care cine stie daca ajungi sa le folosesti vreodata…in final,nu ne ramane decat sa ne incurajam unii pe altii :pullhair:



#71 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 15 October 2009 - 09:29 PM

Eu cred ca e un domeniu prea vast si ar trebui sa fie consultantii specializati... unii pe TVA, altii pe Vamal etc. Poate in alte tari legislatia nu e asa de stufoasa, dar sincer eu de o luna am senzatia unui hamster ce alerga intr-o roata. Acum nu ne putem dori decat bafta, pentru ca doar la asta se rezuma. Sa incercam sa ne localizam pe subiecte si sa vedem dincolo de ghicitorile CCF, caci multe din intrebari sunt facute la marea deruta si te poti insela doar printr-un cuvant care iti scapa in acel moment.

Singura mea speranta este sa nu pic cu 31, pentru ca atunci chiar ca m-ar lua depresia. Dar sper ca e un Dumnezeu sus, si poate a vazut cat am tras.
Am mai citit o postare a cuiva care a picat de 2 ori cu 31. Mi se pare culmea ghinionului....

Multa bafta tuturor si curaj, ca practic nu depinde nimic de acest examen.
Noi sa fim sanatosi ca cine stie cat va fi descresterea la anul si cine ne mai guverneaza.....ca astora nu le mai trebuie nici experti, nici consultanti, doar bani... multi bani pentru orice, cred ca si posturile de femeie de servici vor fi pe spaga in mizeria asta de tara.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#72 yrina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 October 2009 - 09:34 PM

As avea o rugaminte la cei care sunteti din Bucuresti. Imi puteti spune si mie cum pot ajunge de la Gara de Nord la locatia unde va fi examenul sambata? N-as vrea sa iau taxiul ca sunt patita cu preturile pe care le practica ei. Multumesc mult de raspuns!



#73 Dorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2009 - 09:50 PM

Vezi postareayrina, la Oct 15 2009, 09:34 PM, a spus:

As avea o rugaminte la cei care sunteti din Bucuresti. Imi puteti spune si mie cum pot ajunge de la Gara de Nord la locatia unde va fi examenul sambata? N-as vrea sa iau taxiul ca sunt patita cu preturile pe care le practica ei. Multumesc mult de raspuns!


Poti lua metroul pana la statia Politehnica si chiar langa iesirea de la metrou este intrarea, doar ca e ceva de mers pana cobori dealul pana la rectorat.



#74 act

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 October 2009 - 01:05 AM

Vezi postareayrina, la Oct 15 2009, 10:34 PM, a spus:

As avea o rugaminte la cei care sunteti din Bucuresti. Imi puteti spune si mie cum pot ajunge de la Gara de Nord la locatia unde va fi examenul sambata? N-as vrea sa iau taxiul ca sunt patita cu preturile pe care le practica ei. Multumesc mult de raspuns!

...de la gara poti lua si troleul 62 si mergi cam 5 statii. Mai sunt si alte troleuri care ajung la APACA. Cu metroul faci 5 statii si pe urma schimbi metroul si mai mergi inca una...


Vezi postareadoiny, la Oct 15 2009, 08:57 PM, a spus:

Raisa,
vad ca esti foarte activa , da-mi o adresa de mail a ta sa-ti trimit niste materiale interesante pentru examen,
ca nu pot sub nici o forma sa le incarc pe site, poate poti tu sa le atasezi.(le-am si arhivat si tot depasesc spatiul )
Sunt materiale care le-am obtinut de la cineva care a mers la cursurile de la consultanti.
Cred ca folosec ...


Te rog mult...sau va rog pe oricare dintre cei care au primit aceste materiale, sa-mi trimiteti si mie pe mail...

ana_cikimic@yahoo.com

Multumesc mult...si spor la invatat, recapitulat...



#75 GEOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 16 October 2009 - 07:22 AM

Vezi postareadoiny, la Oct 15 2009, 08:57 PM, a spus:

Raisa,
vad ca esti foarte activa , da-mi o adresa de mail a ta sa-ti trimit niste materiale interesante pentru examen,
ca nu pot sub nici o forma sa le incarc pe site, poate poti tu sa le atasezi.(le-am si arhivat si tot depasesc spatiul )
Sunt materiale care le-am obtinut de la cineva care a mers la cursurile de la consultanti.
Cred ca folosec ...
Doresc si eu la adresa klassconta@yahoo.com. Multumesc.



#76 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 October 2009 - 07:52 AM

si eu vreau: mihaela_cva@yahoo.com



#77 woman40

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2009 - 08:45 AM

Vezi postareadoiny, la Oct 15 2009, 08:57 PM, a spus:

Raisa,
vad ca esti foarte activa , da-mi o adresa de mail a ta sa-ti trimit niste materiale interesante pentru examen,
ca nu pot sub nici o forma sa le incarc pe site, poate poti tu sa le atasezi.(le-am si arhivat si tot depasesc spatiul )
Sunt materiale care le-am obtinut de la cineva care a mers la cursurile de la consultanti.
Cred ca folosec ...



te rog și la adresa mea veresboriska@yahoo.com.........multumesc



#78 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 16 October 2009 - 09:03 AM

se poate si pentru mine: marra_2000@yahoo.com :pullhair:
daca le despartim, asa cum spunea o colega mai sus, reusim sa le punem pe forum :frusty:....ca sa evitam"umplerea" topicului cu cereri si adrese :smile:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 16 October 2009 - 09:07 AM




#79 yrina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 October 2009 - 09:06 AM

Vezi postareaact, la Oct 16 2009, 02:05 AM, a spus:

Vezi postareayrina, la Oct 15 2009, 10:34 PM, a spus:

As avea o rugaminte la cei care sunteti din Bucuresti. Imi puteti spune si mie cum pot ajunge de la Gara de Nord la locatia unde va fi examenul sambata? N-as vrea sa iau taxiul ca sunt patita cu preturile pe care le practica ei. Multumesc mult de raspuns!

...de la gara poti lua si troleul 62 si mergi cam 5 statii. Mai sunt si alte troleuri care ajung la APACA. Cu metroul faci 5 statii si pe urma schimbi metroul si mai mergi inca una...


Vezi postareadoiny, la Oct 15 2009, 08:57 PM, a spus:

Raisa,
vad ca esti foarte activa , da-mi o adresa de mail a ta sa-ti trimit niste materiale interesante pentru examen,
ca nu pot sub nici o forma sa le incarc pe site, poate poti tu sa le atasezi.(le-am si arhivat si tot depasesc spatiul )
Sunt materiale care le-am obtinut de la cineva care a mers la cursurile de la consultanti.
Cred ca folosec ...


Te rog mult...sau va rog pe oricare dintre cei care au primit aceste materiale, sa-mi trimiteti si mie pe mail...

ana_cikimic@yahoo.com

Multumesc mult...si spor la invatat, recapitulat...
Multumesc frumos! Cred ca ma voi deplasa cu troleul, ca mi-e ca ma voi rataci cu metroul, iar la ora 6.30 (cand ajung eu) fiind si sambata cine stie daca voi gasi pe cineva sa ma indrume. E cam dificil cand nu cunosti locurile si orasul.



#80 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 October 2009 - 09:15 AM

Au fost trimise slidurile, se da click pe fisier, apoi downloud, si open .
Daca puteti sa le postati ......






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL