Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Dividende


215 replies to this topic

#141 mihai.maioru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2010 - 10:39 PM

Vezi postareaGeorge Popescu, la Dec 15 2010, 10:18 PM, a spus:

Bună seara,

În anul 2009, după extrem de multă muncă (cel mai mult am lucrat 6 zile, fără să ies nici măcar să iau câteva minute o gură de aer), am încheiat rezultatul financiar cu profit.

Am repartizat întregul profit net ca dividende, dar nu le-am ridicat încă din ianuarie și până astăzi.

Ideea a fost să țin banii în firmă, mai ales că bilanțul la luna a 6-a a fost negavit (pierdere nu foarte mare).

Mă gândesc să ridic toată suma din dividende zilele astea. Se poate, sau trebuiau ridicate în primele 6 luni?

Contabilul meu spune că pot să le ridic până pe 25 ianuarie 2011, dar văzând câte perla a scos până acum nu mai am încredere în el.

Mulțumesc,
George

Rezultatul reportat se poate repartiza pe dividende oricand. Dupa plata impozitului de 16% aferent sumei repartizate, se pot retrage dividendele nete de catre asociati in functie de procentul fiecaruia. Nu exista un termen de retragere din firma. In momentul in care se plateste impozitul de 16% acele dividende nete apartin asociatilor si se pot folosi de acei bani oricand, chiar si dupa incheierea exercitiului financiar.

Am un caz in care am repartizat in 2009 pe dividende rezultatul reportat al lui 2007, 2008 si dupa plata impozitului banii sunt in 457 si acum in 2010.

O seara buna !
Mihai Maioru



#142 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 December 2010 - 11:03 PM

Mulțumesc!

Contabilul meu tocmai mi-a spus că deși inițial credea că poate repartiza dividendele până la 25 ianuarie 2011, totuși a descoperit că nu poate decât până la 25 decembrie 2010.

Îți vine să-ți iei câmpii și să deschizi un self employed în UK. Acolo știi clar cât plătești, când plătești și că există stabilitate fiscală.

O seară bună!




#143 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 December 2010 - 11:10 PM

Dividendele sunt sau nu repartizate? Vedeti daca exista in balanta 457 si hotararea asociat+nota explicativa 3 la bilant.
Daca nu sunt repartizate le puteti repartiza oricand, si in 2012, sau 2020, daca va mai raman. Adica sa nu iesiti cu pierdere la final.
Cautati contabil bun, serios, cu contract. Va avea si pret, dar nu veti mai dispera in viitor.



#144 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 16 December 2010 - 12:12 AM

Tocmai m-am uitat atât la balanța din 31.12.2009, cât și la cea din 30.11.2010 (am făcut una acum la început de decembrie pentru a arăta la bancă) și în niciuna din ele nu apare scris nimic de dividende, nici contul 457.

Cu toate acestea, există hotărâre AGA de repartizare integrală a profitului ca dividende.

Deja mă apucă amețeala la gândul ca nu cumva să rămân cu buza umflată, adică să nu pot repartiza dividende luna asta și în felul acesta arăta la bancă faptul că am cu ce să plătesc un credit nou.

Idei?

Să cer contabilei să refacă vreo balanță?

Care, cea din 31.12.2009, sau cea din 30.11.2010?

Dacă mă duc la bancă cu balanța din 31.12.2009 fără 457, dar și cu o hotărâre AGA de repartizare a dividendelor, nu spune că ori eu ori contabilul e nebun?



#145 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 December 2010 - 09:58 AM

Ati scris intr-o postare anterioara ca in anul 2009 ati avut profit contabil, prin urmare in balanta la 31.12.2009 trebuie sa aveti sold creditor la contul 121 (profit/pierdere) de X lei, profit pe care l-ati repartizat in anul 2010, conform unei Hotarari a AG a asociatilor, in cazul Dvs. a asociatului unic, la dividende.

Pt. anul 2009 trebuiau depuse la Of. Reg. Com. si trebuie sa aveti si Dvs. un dosar similar, cu urmatoarele :
- Situatiile financiare semnate si stampilate la 31.12.2009
- Notele explicative la sit. financiare - in Nota explicativa nr. 3 (a scris si Mihaela) trebuie sa apara modalitatea de repartizare a profitului net, in cazul Dvs. X lei la dividende, daca l-ati repartizat integral la dividende.
- Balanta de verificare pt. 2009
- Raportul administratorului
- Declaratie pe proprie raspundere in cnf. cu art. 30 din Legea contabilitatii 82/1991
- Propunerea de distribuire a profitului realizat
- Procesul verbal al Adunarii Generale a asoc.

Inregistrarile din anul 2009 nu pot fi schimbate si nici nu este cazul de o greseala in speta prezentata de Dvs., pentru ca inregistrarea contabila a repartizarii profitului obtinut in anul 2009 se face in anul 2010 in urma Hotararii AG a asoc. cu privire la repartizarea profitului pe destinatii, Hotarare care trebuia sa fie depusa si la Reg. Com.
O eroare/greseala descoperita pentru anul/anii anteriori se inregistreaza in anul si la data descoperirii ei, nu se modifica anii din urma, acest lucru vi-l spun ca paranteza, doar pentru informare.

Este greu sa emiti o parere fara sa vezi nici un document, dar daca nu aveti sold la ct. 457 in balanta sau nu aveti ct. 457 in balanta, intrebati contabilul care a fost inregistrarea repartizarii profitului la dividende.
Eu ma gandesc ca a facut inregistrarea 121=117 cu X lei pt. repart. profitului, pentru ca altfel nu se mai poate reflecta corect profitul/pierderea pt. anul 2010 si nu a mai facut inregistrarea repartizarii profitului la dividende: 117=457 cu X lei...dar nu am de unde sa stiu daca este asa.
Daca este asa, inregistrarea omisa se poate face acum, in luna dec. sau se corecteaza luna noiembrie, oricum pana la 30.06.2010 nu puteti schimba nimic, fiind depus bilantul aferent semestrului I la Adm. Financiara.

In concluzie, dupa ce clarificati ceea ce s-a intamplat, daca s-a omis inreg. 117=457 X lei, dupa presupunerea mea , se inregistreaza aceasta NC in balanta si daca ridicati dividendele in decembrie 2010, mai intai se inregistreaza impozitul datorat la stat aferent dividendelor prin NC 457=446 Y lei , unde Y = X lei * 16 % , se declara impozitul pe dividende in declaratia 100 la BS aferenta lunii dec. 2010 ( acest impozit trebuie achitat la BS pana la 25.01.2011, altfel se aplica dob. si penalitati) si va puteti ridica dividendele ramase dupa scaderea impozitului, adica veti ridica : Z lei, unde Z=X lei -Y lei.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 16 December 2010 - 10:02 AM

Dana




#146 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 December 2010 - 10:36 AM

Băncile ...dacă este cazul... cer bilanțul pe ultimul exercițiu încheiat, în cazul dvs. pe 2009 , și mai cer ultima balanță contabilă întocmită. Acum probabil doar pe octombrie, cel pe noiembrie fiind în lucru. Cât despre la ce conturi se uită, păi nici întrun caz la 457 care .sunt ... banii, dividendele dvs, și care ... azi sunt, mâine nu mai sunt ... și dacă le vreau, vor, atunci vă cer să le ridicați și să le vărsați în contul datoriilor dvs ..., dar dacă vor doar garanții , atunci se vor mulțimi să vadă că la 117 ...aveți rezultate pozitive, deci profituri reportate, nerepartizate, și că ... perspectivele activității pe 2010 sunt ... roze!
Nicidecum sumbre și care vor conduce la anularea profiturilor anterioare!
Deci ...

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 December 2010 - 10:38 AM




#147 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 09:06 AM

Vezi postareaGeorge Popescu, la Dec 15 2010, 10:18 PM, a spus:

Mă gândesc să ridic toată suma din dividende zilele astea.

Pentru a ridica dividendele aferente anului 2009 din contul curent, cei de la BRD mi-au solicitat sa le duc urmatoarele documente justificative:
- ultima balanta din care sa reiasa ca avem de ridicat dividende ( 117 si 457) ;
- procesul verbal in care AGA a hotarat repartizarea profitului pe dividende;
- ordinul de plata ca am achitat impozitul pe dividende;
- nota contabila de repartizare a profitului;
- declaratie pe propria raspundere ca nu am ridicat banii prin casieria societatii sau prin alta banca;
- daca sunt mai multi asociati in firma, declaratia celorlalti asociati ca sunt de acord sa va ridicati banii prin banca.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#148 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 December 2010 - 09:49 AM

Și ați considerat normal ?
Ce ați fi făcut dacă ați fi avut un asociat italian, plecat din țară, a cărui declarație "de acord " vă lipsea ?!
De fapt unde scrie că banca, orice bancă , mai poate exercita un control realabil asupra modului în care dispuneți de disponibilitățile firmei, din moment ce sunteți cine sunteți, aveți specimenul de semnătură și puteți dispune orice transfer de fonduri -disponibilități bănești - din cont întrun alt cont ... cu orice titlu legal ... bine-nțeles purtând întreaga răspundere administratrivă, civilă, și penală, respectiv materială pentru consecințele acțiunilor dvs.?
Cumva și la ridicarea numerarului necesar plății salariilor vă verifică dacă aveți ștate de plată, și ați făcut, dacă ați făcut, corect sau oricum viramentele, ordinele de plată pentru impozitul pe salarii și pentru toate contribuțiile datorate de angajator sau reținute din salarii ?
Că ... dividendele distribuite trebuie să fie reale și legal stabilite , aprobate de Adunarea Generală a Acționarilor (asociaților), spune legea, verifică fiscul , ia la cunoștință marele public ... prin și ca urmare a depunerii actelor .... bilanțului cu toate anexele inclusiv privind repartizarea profitului ... la ORC, și din 2011 iarăși, din nou, la fisc (că ORC-ului convine să le primească totul pe tavă ...pe monitor, direct), și ... este adevărat că , da, bilanțul cu toate anexele sale trebuie să-l prezentați, depuneți, la bancă, eventual împreună cu "ultima" balanță conabilă întocmită, ... eventual chiar la toate bancile unde aveți conturi deschise, dar ... nu , nicidecum ... când vreți să ridicați dividendele!
Ci pentru că aveți deja contractat și utilizat credite, respectiv vreți să luați alte credite.
După cum vă cere și firma de leasing de unde ați luat autovehiculele dvs. în leasing.
Deci...

Sau ... oare de ce cere BRD ... declarația că nu ați ridicat ...dividendele din altă bancă ?!
Credeți că-n Franța GSG procedează ...la fel ?!

Mira-m-aș!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 17 December 2010 - 09:57 AM




#149 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 18 December 2010 - 01:28 PM

Da, interesant.

Contabilul spune că are suma aferentă dividendelor în alt cont și că le pune în 457 doar în luna în care le și ridicăm.

O fi așa, sau nu, nu știu.

Din ianuarie iau un alt contabil care are mai mult timp și disponibilitate pentru activitatea asta.



#150 DOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 December 2010 - 02:13 PM

Rezultatul reportat se poate repartiza pe dividende oricand. Dupa plata impozitului de 16% aferent sumei repartizate, se pot retrage dividendele nete de catre asociati in functie de procentul fiecaruia. Nu exista un termen de retragere din firma. In momentul in care se plateste impozitul de 16% acele dividende nete apartin asociatilor si se pot folosi de acei bani oricand, chiar si dupa incheierea exercitiului financiar.

Am un caz in care am repartizat in 2009 pe dividende rezultatul reportat al lui 2007, 2008 si dupa plata impozitului banii sunt in 457 si acum in 2010.

O seara buna !
[/quote]
Nu se pot retrage dividentele decat dupa plata impozitului de 16 % aferent sumei repartizate ? Daca rezultatul reportat sa repartizat pe dividente in 10 decembrie 2010 , se poate declara si platii impozitul pe declaratia aferenta lunii noiembrie ce se depune pana in 25 .12.2010 ? Trebuie dusa la Registrul Comertului decizia asociatului unic din 10 decembrie ,privind repartizarea dividentelor (exista un termen limita)?
Va multumesc!



#151 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 December 2010 - 07:17 PM

termenul de ridicare dividende este de 3 ani. altfel devin "prescrise".


decizia asociatului unic trebuie dusa la r.c. in termen de 15 zile.
:cool:



#152 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 December 2010 - 08:41 AM

Vezi postareagigi, la Dec 19 2010, 09:17 PM, a spus:

termenul de ridicare dividende este de 3 ani. altfel devin "prescrise".


decizia asociatului unic trebuie dusa la r.c. in termen de 15 zile.
:cool:

Decizia am priceput. Dar despre acel termen de prescriere privind ridicarea dividendelor .... Unde scrie ?
Că doar nu e vorba de drepturi bănești cuvenite salariaților!
Îs banii - avuția - proprietarului (proprietarilor) pentru care nici termenul de 5 ani nu este aplicabil.
P.S. Nu discut de impozitul aferent, pe dividende, care ... de regulă.. deja este plătit ... pentru dividendele despre care noi vorbim!
Deci?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 20 December 2010 - 08:44 AM




#153 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 December 2010 - 11:01 AM

nu stiu nici eu unde "scrie"... si personal nu sunt de acord cu asa ceva...

dar in practica....

"11.
Aproba prescrierea dreptului de a solicita plata dividendelor cuvenite si neridicate timp de 3 (trei) ani de la data tinerii Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor din anul 2005 (in suma de 5.915.033,35 lei) si inregistrarea dividendelor neridicate timp de 3 (trei) ani la “alte rezerve”."

http://www.bvb.ro/in.../SIF2250408.pdf

"DISCUTAREA SI APROBAREA PRESCRIERII DREPTULUI DE A SOLICITA PLATA
DIVIDENDELOR CUVENITE ACTIONARILOR SI NERIDICATE TIMP DE TREI ANI SI
INREGISTRAREA ACESTORA LA “ALTE REZERVE”."

http://www.sifm.ro/aga/aga%202010/II.7%20-...20dividende.pdf

si sunt multe astfel de exemple...

e si o relatare undeva, ca in urma unui control fiscal, "organele" au vazut dividende neridicate de 3 ani, le-au trecut pe venituri :thumbup: ... si atentie!... au colectat si tva :smile: :laugh: ... nu mai dau link-u' :cool:

repet, personal nu sunt de acord cu asa ceva
:cool:



#154 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 December 2010 - 01:31 PM

Nu susțin că neapărat eu am dreptate, dar din textele citate am înțeles că pe la SIF-uri se consideră că ADUNAREA GENERALĂ A ACȚIONARILOR ... care deși nu reunește pe toți acționarii , indiferent câte acțiuni ar deține ... deci acest AGA, poate hotărâ cu majoritate de voturi ... adică cu un număr de voturi care reprezintă 1 + 50% din acțiunile deținute de acționarii prezenți la aceea AGA care uită că ,în sfârșit, poate adopta hotărâri VALIDE , deci acest AGA ... poate hotărâ EXPROPRIEREA celorlalați acționari, absenți de la aceea AGA.
Adică dacă și-ar fi propus ca să aprobe trecerea acestor dividende la Alte rezerve, mai înțelegeam.
Dar de unde până unde să aprobe ...prescrieree dreptului lor de a primi acele dividende, care ...sunt proprietatea lo, numai a acelor acționari ...probabil..absenți ... sau poate prezenți , dar în minoritate , dar care nu și-au ridicat ...dividendele cuvenite ?!
Prescrierea ori este ori nu este legală!
Nu se aprobă!
Și culmea! Asupra acestor PRESCRIERI se vor pronunța CINE ?
O MINORITATE PREZENTĂ LA AGA ?!
Adicîă asupra expoprierii, spolierii celorlalți acționară care nu s-au obosit să-și ridice dividendele lor. Probabil și pentru că nici măcar nu știau de ele!
Deci ... din punctul meu de vedere ... este o hotărâre lipsită de valoare juridică, nulă de drept. Neconstituțională. Pentru că nici statut, act constitutiv, prevedere legală din 1991 încoace nu poate conține ATINGEREA DREPTULUI DE PROPRIETATE A CUIVA.
Deci ... eu vă mulțumesc pentru vigilența dvs. că ați sesizat aceste ANOMALII!
Care încă odat-mi întărește convingerea că unii administratori ... se cred buricul pământului și deși sunt retribuiți cu zeci de mii(sute) de euro, sunt, se dovedesc de o incompetență crasă!
Și-și mai găsesc și auditoriu care să-i aplaude și să-i mai și voteze!
De buni ce sunt!
Cât despre competența lor ... vorbește, stă mărturie ... ordinea de zi propusă AGA-i spre aprobare!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 20 December 2010 - 01:37 PM




#155 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 December 2010 - 07:32 PM

domnu' mares, se pare ca asa este, totusi, cu "prescrierea" dividendelor, in 3 ani!... :thumbup:

"5. Prescriptia drepturilor asupra dividendelor – solutii ale instantelor

Prescriptia dreptului la actiunea pentru plata dividendelor începe sa curga de la data aprobarii
bilantului contabil prin hotarâre A.G.A. În acest sens reproducem doua decizii de referinta.
(1) Prin sentinta tribunalul a admis exceptia prescriptiei dreptului material la actiune invocata de
pârâta si, în consecinta, a respins actiunea formulata de reclamanta având ca obiect obligarea pârâtei
la plata de dividende.
În dezvoltarea motivelor de apel se arata ca, în conformitate cu prevederile art. 131 din Legea nr.
31/1990 republicata, hotarârile A.G.A. se depun în termen de 15 zile la Oficiul Registrului
Comertului pentru a fi mentionate în registru si a fi publicate în Monitorul Oficial. Ele nu vor putea
fi executate înainte de aducerea la îndeplinire a acestor formalitati.
Faptul ca hotarârea A.G.A. trebuia înregistrata la Oficiul Registrului Comertului pentru ca
aceasta sa fie executata a dus la asimilarea acestei obligatii cu o conditie suspensiva.
Potrivit art. 1004 C.civ., obligatia este conditionala când perfectarea ei depinde de un eveniment
viitor si incert, iar potrivit art. 1017 C.civ., obligatia conditionala nu se perfecteaza decât dupa
îndeplinirea evenimentului, iar în cazul în speta, evenimentul consta în înregistrarea hotarârii
A.G.A. la Registrul Comertului si publicarea sa în Monitorul Oficial, partea a IV-a.
Articolul 7 alin. (3) din Decretul nr. 167/1958 stabileste ca în cazul în care dreptul este sub
conditie suspensiva sau cu termen suspensiv, prescriptia începe sa curga de la data când s-a împlinit
conditia sau a expirat termenul.
Dat fiind faptul ca formalitatile de înregistrare la O.R.C. nu au fost îndeplinite pâna la data
înregistrarii actiunii la tribunal, reclamanta a considerat necesara conservarea drepturilor sale prin
introducerea cererii de chemare în judecata în conformitate cu art. 1016 C.civ., potrivit caruia
„creditorul poate, înaintea îndeplinirii conditiei, sa exercite toate actele conservatoare dreptului
sau”.
Apelul este neîntemeiat.
Formalitatea de înregistrare a hotarârilor adunarii generale în registrul comertului are ca scop
opozabilitatea fata de terti a acestor hotarâri. Între asociati efectele hotarârii se produc chiar în lipsa
formalitatilor de publicitate. Rezulta ca dreptul reclamantei la actiune pentru plata dividendelor s-a
nascut la data de 10 aprilie 1997, când prin hotarâre A.G.A. a fost aprobat în unanimitate bilantul pe
anul 1996, stabilindu-se si repartizarea profitului si dreptul reclamantei la plata dividendelor în
suma de 177.438 mii lei.
Articolul 67 pct. 5 din Legea nr. 31/1990 dispune în mod expres ca dreptul la actiunea în
restituirea dividendelor se prescrie în termen de 3 ani de la data distribuirii lor.
Ca urmare, constatându-se ca obligatia pârâtei de a-i plati reclamantei dividendele este o
20 C.A. Brasov, decizia nr. 258/Ap din 8 iunie 2000, în Revista de Drept Comercial nr. 2/2002, p. 279.
7
obligatie pura si simpla, formalitatea înscrierii hotarârii A.G.A. prin care s-au stabilit aceste
dividende neputând fi interpretata ca o conditie care afecteaza aceasta obligatie, a fost respins apelul
si s-a mentinut sentinta atacata ca fiind temeinica si legala
21.
(2) Prin sentinta civila nr. 223/C din 15 februarie 2000 a Tribunalului Brasov a fost admisa
exceptia de tardivitate si în consecinta a fost respinsa actiunea formulata de reclamantul F.P.S. în
contradictoriu cu pârâta S.C. „B” S.A. având ca obiect obligarea pârâtei la plata sumei de
115.440.588 lei, reprezentând: 49.946.570 lei dividendele datorate pentru exercitiul financiar 1995
si 65.494.018 lei daune moratorii.
Împotriva hotarârii de mai sus a declarat apel reclamantul, solicitând desfiintarea sentintei si
rejudecarea cauzei.
În motivarea apelului s-a aratat în esenta, ca potrivit art. 7 din Decretul nr. 167/1958 si art. 1186
Cod civil prescriptia începe sa curga de la data când se naste dreptul la actiune, iar daca dreptul este
sub conditie suspensiva sau cu termen suspensiv, prescriptia începe sa curga de la data când s-a
îndeplinit conditia sau a expirat termenul.
S-a mai aratat ca, în conformitate cu prevederile art. 131 din Legea nr. 31/1990, republicata,
hotarârile A.G.A. vor fi depuse în termen de 15 zile la Oficiul Registrului Comertului pentru a fi
mentionate în registru si publicate în Monitorul Oficial. Ele nu vor putea fi executate mai înainte de
aducerea la îndeplinire a acestor formalitati.
Faptul ca hotarârea A.G.A. trebuia înregistrata la oficiul registrului comertului pentru ca aceasta
sa poata fi executata a dus la asimilarea acestei obligatii cu o conditie suspensiva. Pâna la
îndeplinirea conditiei suspensive dreptul nu poate fi exercitat, exercitarea acestuia depinzând de
îndeplinirea conditiei. Pâna la data înregistrarii actiunii la prima instanta formalitatile de mai sus
nefiind îndeplinite, apelantul a considerat necesara conservarea drepturilor sale, prin introducerea
cererii de chemare în judecata în conformitate cu dispozitiile art. 1016 C.civ.
Apelul este nefondat.
Apelantul reclamant, în calitate de actionar, era îndreptatit sa primeasca cota parte din beneficiul
realizat de intimata pârâta, sub forma de dividende, în conditiile prevazute de art. 67 alin. (1) si (2)
din Legea nr. 31/1990, republicata. Scadenta pentru sumele datorate de societatile comerciale cu
titlu de dividende catre actionari este determinata de data aprobarii bilantului contabil de catre
adunarea generala a actionarilor.
Distribuirea dividendelor este decisa de adunarea generala a actionarilor si, din acel moment,
dividendele devin drepturi de creanta exigibile ale asociatilor împotriva societatii, titularii lor
putând sa se înscrie în cazul falimentului societatii, la masa falimentara, ca orice alt creditor.
Conform procesului-verbal din 4 aprilie 1996 al A.G.A., s-a decis distribuirea dividendelor,
apelantului reclamant cuvenindu-i-se suma de 49.946.570 lei. Asadar, la data de 11.04.1996
beneficiile fiind individualizate, au devenit drept de creanta individual al apelantului, în calitate de
asociat, fata de apelanta pârâta.
Actiunea introductiva fiind înregistrata la prima instanta la data de 14 aprilie, în raport de
prevederile art. 3 si 4 din Decretul nr. 167/1958, exceptia de prescriptie extinctiva invocata de
intimata pârâta este întemeiata.
Dispozitiile legale invocate de apelant nu au aplicabilitate în speta, întrucât publicarea hotarârii
A.G.A. în Monitorul Oficial este o conditie de opozabilitate, si nu de valabilitate22."

http://www.curierulfiscal.ro/wp-content/up...e-dividende.pdf



#156 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 December 2010 - 08:44 PM

Deci ... eu am admis încă în prima mea propoziție ... că s-ar putea să nu am dreptate.
Mai corect spus afirmația sună așa: Aveți dreptate, dar nu mai aveți dreptul.
Adică ... aveți , ați avut un termen de recurs, de apel, de contestare, și dacă până la expirarea termenului nu ați acționat, instanța nici nu mai dezbate speța ... pe fond!
Ați pierdut pentru că ...ați pierdut termenele legale.
Doar că ... spre exemplu ... toate hotărârile luate de AGA ... depuse la ORC în termen ... publicate în Monitorul Oficial al României, necontestate în termen, devin opozabile oricui, nu mai că ... dacă ... încalcă legea ...atunci devin nule .
Există cazuri de nulitate relativă cât și cazuri de nulitate absolută. (Când intervine nulitatea ? Păi cam atunci când ai cu siguranță dreptate, iar dreptatea ta nu este una falsă, ci se bazează pe adevăr, pe fapte reale ... ce se pot dovedi. Poți invoca orice ... dar nu și necunoașterea ...legii.)
Iar dacă ...încalcă constituția, drepturile conferite de constituție, atunci fiind ... neconstituționale, iară devin anulabile ! Retractabile. Rejudecabile.
Revenind la ... ceea ce au hotărât instanțele din România. îmi permit să mă îndoiesc de tot ce s-a hotărât în spețele în care FPS, APAPS, AVAS , ori chiar SIF-urile sau firmele cu captal majoritar de stat (CFR, etc.) au fost ...parte.
Pârât ori reclamant.
Indiferent.
Toate sentințele ...analizate ... de sau ca un istoric... dovedesc ... cum și în ce măsură corupția în justiție și-a făcut cărări sau bulevarde bătătorite de cei care ... au investit intro hotărâre judecătorească ... care să-i îmbogățească!
Alături de alții!
Pe seama ...celor mulți, interesele cărora de ... au fost desconsiderate de ... unii directori. Vinovați cel puțin de incompetență dacă ni și de alte culpabilități.
Dovedite.
Deci ...

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 20 December 2010 - 08:49 PM




#157 aannyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2011 - 10:36 AM

Buna ziua!

Am inceput o colaborare ca persoana fizica cu o societate in care eu ofeream suport educational (sub forma unor meditatii).
Societatea respectiva insa a dorit ca eu sa-mi infiintez PFA sau SRL pt. a continua colaborarea, drept pt. care am optat pt. deschiderea unui SRL la care sunt asociat unic si administrator.
Ca pers. fizica eram platit cu 20 lei pe ora, iar ca PJ cu 29 lei pe ora pt. a putea plati impozitul pe profit si pe dividende.

Acum am o intrebare> Pot scoate bani din societate sub forma de dividende sau sub orice alta forma legala in fiecare luna? Nu este in avantajul meu sa astept pana la sf. anului. Mie imi trebuiesc acei bani in fiecare luna.

Multumesc!



#158 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 02 March 2011 - 10:28 AM

Bună ziua. Am o întrebare privind modul în care asociatul unic poate ridica banii din bancă încasați de societate . Societatea este înființată în decembrie 2010 . Întrebarea asociatului este cum se poate folosi de bani în mod legal având în vedere că am citit că nu se poate lua avans din dividende . Dacă se pot ridica din bancă aș vrea să știu care sunt înregistrările contabile , pot folosi contul 461? Și dacă se declară impozitul pe dividende în declarația 100 ?? :thumbup: Vă mulțumesc anticipat ! Sper că am postat corect .



#159 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 March 2011 - 11:09 AM

Vezi postareaANAKINA, la Mar 2 2011, 10:28 AM, a spus:

Bună ziua. Am o întrebare privind modul în care asociatul unic poate ridica banii din bancă încasați de societate . Societatea este înființată în decembrie 2010 . Întrebarea asociatului este cum se poate folosi de bani în mod legal având în vedere că am citit că nu se poate lua avans din dividende . Dacă se pot ridica din bancă aș vrea să știu care sunt înregistrările contabile , pot folosi contul 461? Și dacă se declară impozitul pe dividende în declarația 100 ?? :thumbup: Vă mulțumesc anticipat ! Sper că am postat corect .
Banii incasati de societate e una si treaba cu dividendele e alta. Ca sa ajungi la ridicarea dividendelor din contul bancar mai intai trebuie bilantul facut, sa vezi daca rezultatul exercitiului e pozitiv. Sa se hotarasca asociatul unic prin proces verbal atasat la bilant daca repartizeaza sau nu dividende si apoi poate ridica aceste dividende. Impozitul se plateste pana pe 25 a lunii urmatoare celei in care au fost platite. Si apare in declaratia 100. Daca respecti acesti pasi nu se poate vorbi ca ridici dividende in avans.



#160 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 15 March 2011 - 07:58 PM

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in rezolvarea urmatoarei probleme:

Pentru anul 2010 am depus situatiile financiare si in baza hot AGA am repartizat intregul profit pe dividende si le-am si platit catre asociati.

Problema mea apare acum, cand, in urma unui control al fiscului efectuat asupra perioadei 2009-2010 o serie de facturi reprezentand amenajari(inregistrate pe investitii in curs)au fost tratate ca fiind in favoarea unuia dintre asociati si s-a emis dispozitie de masuri privind incadrarea sumelor respective ca dividende.

Avand in vedere ca eu deja am repartizat profitul aferent lui 2010 pe dividende ce altceva se mai impune sa fac?(exceptand trecerea sumelor resp pe dividende, declararea si impozitarea lor).

Va multumesc de ajutor

P.S Daca nu m-am incadrat in topicul potrivit rog moderatorii sa-mi mute post-ul.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL