Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#121 mada215

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 March 2007 - 12:03 AM

Buna ziua!
vreau sa deschid o firma in bucuresti..nu am nici o cunostiinta sa fac un contract de comodat ptr sediu..firma nu va functiona la sediul respecti..sunt dispusa sa ofer o suma de bani,ptr un contract de comodat..astept rasp..madalina_zgubea@yahoo.com..multumesc! :pullhair:



#122 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 March 2007 - 12:06 PM

Vezi postareamada215, la Mar 28 2007, 12:03 AM, a spus:

Buna ziua!
vreau sa deschid o firma in bucuresti..nu am nici o cunostiinta sa fac un contract de comodat ptr sediu..firma nu va functiona la sediul respecti..sunt dispusa sa ofer o suma de bani,ptr un contract de comodat..astept rasp..madalina_zgubea@yahoo.com..multumesc! :pullhair:
VEZI mail.

%%%




***



#123 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 May 2007 - 02:49 PM

Va rog, un sfat practic!
pentru deducerea tva-ului si a cheltuielii cu combustibilul in contabilitatea unei firme (fie ea si microintreprindere), este necesara autentificarea la notar a contractului de comodat pentru masina pusa la dispozitie? va rog, de asemenea, si o baza legala in acest sens (daca exista)

Va multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#124 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 17 May 2007 - 03:41 PM

Vezi postarearobertantal, la May 17 2007, 03:49 PM, a spus:

Va rog, un sfat practic!
pentru deducerea tva-ului si a cheltuielii cu combustibilul in contabilitatea unei firme (fie ea si microintreprindere), este necesara autentificarea la notar a contractului de comodat pentru masina pusa la dispozitie? va rog, de asemenea, si o baza legala in acest sens (daca exista)

Va multumesc
Eu pot sa-ti spun ca am avut control pentru rambursare tva si m-au intrebat daca contractul este inregistrat la notar.Era... asa ca nu stiu care ar fi fost consecitele daca nu-l inregistram.
Dar as vrea sa stiu pentru o micro care nu este platitoare de tva daca este necesara inregistrarea la notar.



#125 monike84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 September 2007 - 11:27 PM

buna seara
am un abonament de connex pe care vreau sa-l fac telefon de serviciu, deci sa fie platit prin firma (tot a mea). se poate face asta prin contract de comodat?
am cautat, dar nu gasesc decat pentru imobile si masini.
ce alta varianta am?
multumesc anticipat



#126 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2007 - 07:12 AM

Comodatul este un imprumut de folosinta. Poti imprumuta un bun, dar nu un serviciu. Nu poti face comodat pe un abonament!
Cu furnizorul de servicii telefonice tu ai un contract. Un contract nu se transmite decat prin cesiune. Nu inteleg de nu nu transferi pur si simplu contractul pe firma, cu atat mai mult cu cat firma este a ta?
E cel mai simplu si fara probleme.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#127 monike84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 September 2007 - 09:12 AM

multumesc mult pentru raspuns. nu m-am gandit la asta :)



#128 IntaOta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 October 2007 - 11:14 AM

Firma mea are sediul in apartamentul care este proprietatea mamei mele. Trebuie sa intocmesc contract de comodat intre SC si mama ca sa fie in regula? Nu exista alti asociati si pana acum n-am introdus nici un fel de cheltuiala pe firma (din cele ale apartamentului: apa, curent,...). In ce cota pot sa introduc astfel de cheltuieli, cine stabileste acest lucru? Si chiar nu trebuie inregistrat nicaieri un astfel de contract?
Multumesc anticipat.



#129 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 03 October 2007 - 11:31 AM

Eu stiu ca la depunerea actelor pt. infiintarea unei societati, la declararea sediului social, in cazul in care acesta nu apartine firmei, trebuie realizat un contract de comodat intre firma si persoana proprietara. Mie mi-a cerut asa ceva de la infiintare, contr. de comodat intre firma reprezentata de mine si proprietara apartam. pe care l-am declarat sediu social, adica tot eu. Tu cum ai infiintat firma fara asa ceva? Sau poate are alt sediu social si acum iti faci punct de lucru! Si in acest caz e valabila treaba cu contr. de comodat sau contract de inchiriere. Numai ca diferenta e ca la primul nu platesti chirie. Nu mai stiu daca acest contract e necesar a fi incheiat la notar (se prea poate, eu asa am facut) iar deducerea cheltuielilor legate de sediu se face in functie de suprafata acordata catre comodat (inchiriat). Daca e tot apartamentul, toate cheltuielile. Insa si aici chiar daca e stipulat in contract ca se suporta toate cheltuielile de catre firma, aceasta trebuie sa aiba inchiate contracte cu utilitatile pe numele ei (pers. juridica), altfel nu se poate deduce tva-ul. S-a vorbit mult despre toate lucrurile acestea aici pe forum, daca iti gasesc vreun link il postez.

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 03 October 2007 - 11:35 AM




#130 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 03 October 2007 - 11:38 AM

am gasit ceva: http://www.conta.ro/...opic=11056&st=0
Si, fara suparare, tot acest topic daca il citesti de la inceput!

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 03 October 2007 - 11:42 AM




#131 DeLogo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 October 2007 - 12:38 PM

Buna,

Foarte interesant acest forum. A venit la fix pentru zecile de intrebari pe care mi le pun.
Vreau si eu contract de comodat pentru MASINA. Am SRL si vreau s-o folosesc pt firma.
Eu stau in apartamentul socrilor si domiciliul de pe buletin este tot acolo.
Trebuie sa imi faca ei contract de chirie pe firma sau merge cu comodat?
As dori un contract si pentru apartament si vreau sa stiu daca intra automat si cheltuielile pe firma (telefon chirie parcare etc)
S-a mai discutat aici dar n uam inteles clar daca aceste contracte TREBUIE LEGALIZATE sau incheiate la notariat.
Va multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2009 - 04:21 PM




#132 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 29 November 2007 - 05:55 PM

daca un salariat incheie un contract de comodat cu persoasna juridica la care este angajat, nu se mai aplica cotele din legea locuntei * 10% pentru impozitul pe profit?
sunt deductibile toate cheltuielile cu acel splatiu?



#133 Nikos_Buc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 December 2007 - 04:35 PM

Un autovehicul luat in comodat de la firma catre o firma poate genera venituri pentru firma din urma?
Ex firma 1 da in comodat firmei 2 un vehicul. Firma 2 il inchiriaza firmei (pers. fiz.) 3.
Nu poate fi suspecta firma 1 de evaziune fiscala?
Daca se poate, trebuie mentionat in contract? Sub ce forma?

multumesc



#134 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 05:15 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jan 30 2006, 05:42 PM, a spus:

Juristul firmei spune ca trebuieste mers la notariat ptr. contractul de comodat!

Sau la avocat, ca este mai ieftin...
Acum cativa ani li s-au acordat si avocatilor cateva competente notariale (contracte comodat, imprumut, etc).
Dragos



#135 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2008 - 01:26 PM

Buna ziua tuturor, am citit tot topicul dar n-am gasit...am o intrebare. Se poate face un contract de comodat catre o persoana juridica, pentru un spatiu pe care l-am inchiriat eu? Un gen de subinchiriere??...ca si cum ar trebui sa fie un contract de subcomodat??? :wink:



#136 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2008 - 03:13 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jan 28 2008, 03:26 PM, a spus:

Buna ziua tuturor, am citit tot topicul dar n-am gasit...am o intrebare. Se poate face un contract de comodat catre o persoana juridica, pentru un spatiu pe care l-am inchiriat eu? Un gen de subinchiriere??...ca si cum ar trebui sa fie un contract de subcomodat??? :wink:
daca in contractul initial de inchiriere nu ti se interzice subinchirierea sau cedarea folosintei bunului cred ca este ok.



#137 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2008 - 06:30 PM

merci mult.



#138 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 19 March 2008 - 03:24 PM

Se poateincheia un contract de comodat intre doua persoane juridice... pentru o masina?
Daca da va rog un model... toate modelele sunt pt. persoane fizice si juridice.... exista prevederi in plus/



#139 IoannaM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 March 2008 - 01:30 PM

Buna ziua,
eu voi fi luata in spatiu de catre o verisoara aici in bucuresti, ca sa devin si eu locuitor legal al capitalei. am citit pe site-ul ministerului justitiei ca acest tip de contract de comodat este gratuit (banuiesc ca se refera gratuit pt proprietarul locuintei). adica comodantul de bunavoie imi ofera spatiu locativ in locuinta proprie fara ca eu sa-i platesc vreun fel de chirie...
intrebarea mea stupida este: aveti habar cam cat costa acest serviciu la un birou notarial ?????



#140 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2008 - 05:30 PM

DA se poate intre 2 persoane juridice.

COMODÁT s.n. (Jur.) Formă de contract de origine romană, prin care cineva împrumuta temporar altcuiva un lucru pentru a se servi de el, cu obligația de a-l înapoia la un anumit termen. [< fr. commodat, lat. commodatus].
Sursa: DN |

Uite si un model insa, pe net, daca dai un SEARCH dupa "contract de comodat" poti gasi nenumarate altele.

CONTRACT DE COMODAT
Nr. .................. Data ...............................



I. PARTILE CONTRACTANTE
1.1. D ……………………………………….., domiciliat in …………………………………………
str. ……………………….……. nr. ……, bloc ….…...., scara ….…., etaj ……, apartament ...…… judet/sector ………………, nascut la data de ……………………………………………………….. (ziua, luna, anul) in ………………………….. (localitatea) sector/judet ………………………, fiul lui …………………………… si al ……………………, posesorul buletinului (cartii) de identitate seria …………. nr. …………… eliberat de………………...…………., cod numeric personal ……………………………………….. in calitate de comodant, pe de o parte, si
sau
1.1. D ……………………………………….., domiciliat in …………………………………………
str. ……………………….……. nr. ……, bloc ….…...., scara ….…., etaj ……, apartament ...…… judet/sector ………………, nascut la data de ……………………………………………………….. (ziua, luna, anul) in ………………………….. (localitatea) sector/judet ………………………, fiul lui …………………………… si al ……………………, posesorul buletinului (cartii) de identitate seria …………. nr. …………… eliberat de………………...…………., cod numeric personal ……………………………………….. in calitate de comodatar, pe de o parte, si
1.2. S.C. ………………………………………………………………… S.N.C./S.C.S./S.A./S.R.L. cu sediul social in ………………………………………. (localitatea), str. ………………….……. nr. ………. bloc …....., scara ………., etaj ………, apartament ……….. judet/sector …………………………... inregistrata la Oficiul Registrului Comertului ………………………………, sub nr. ………………. din ………………….., cod fiscal nr. …………………………din ………………..….., avand contul nr. ……………………………., deschis la ………………………………….…………., reprezentata de ……………………, cu functia de ……………………...….. in calitate de comodatar, pe de o parte,
au convenit sa incheie prezentul contract de arendare, cu respectarea urmatoarelor clauze:

II. OBIECTUL CONTRACTULUI
2.1. Comodantul acorda comodatarului, sub forma de imprumut urmatoarele bunuri:
……………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………….
2.2. Bunurile prevazute la punctul 2.1. se acorda de catre comodant comodatarului pe termen de ……. ani/luni/zile, adica pe o perioada de la ………….. pana la ………….. in mod gratuit.

III. OBLIGATIILE PARTILOR
3.1. Obligatiile comodatarului sunt urmatoarele:
a) sa conserve bunurile, adica sa se ingrijeasca de ele ca un bun proprietar;
b) sa foloseasca bunurile conform destinatiei lor;
c) sa restituie bunurile la termenul stabilit prin prezentul contract comodantului, reprezentantului sau ori mostenitorilor sai.
3.2. Obligatiile comodantului sunt urmatoarele:
a) sa nu-l impiedice pe comodatar sa foloseasca bunurile pana la termenul stabilit;
b) sa restituie comodatarului eventualele cheltuieli efectuate pentru conservarea bunurilor;
c) sa plateasca despagubiri civile comodatarului pentru viciile pe care le cunoaste, dar nu le-a adus la cunostinta comodatarului;

IV. DURATA CONTRACTULUI
4.1. Partile au convenit sa incheie prezentul contract de comodat pe termen de ……….. ani.
4.2. Predarea bunurilor va avea loc la data de …………, data la care incepe executarea contractului a carui durata se incheie la data de …………………….
4.3. Prin acordul partilor, prezentul contract poate sa inceteze si inainte de termen.

V. PRETUL CONTRACTULUI
5.1. Prezentul contract inceteaza de plin drept, fara a mai fi necesara interventia unui tribunal arbitrar/unei instante judecatoresti, in cazul in care una dintre parti :
- nu isi executa una dintre obligatiile esentiale enumerate la pct. ….in prezentul contract.
- este declarata in stare de incapacitate de plati sau a fost declansata procedura de lichidare (faliment) inainte de inceperea executarii prezentului contract;
- cesioneaza drepturile si obligatiile sale prevazute de prezentul contract fara acordul celeilalte parti;
- isi incalca vreuna dintre obligatiile sale, dupa ce a fost avertizata, printr-o notificare scrisa, de catre cealalta parte, ca o noua nerespectare a acestora va duce la rezolutiunea/rezilierea prezentului contract.
sau
in termen de …… zile de la data primirii notificarii prin care i s-a adus la cunostinta ca nu si-a executat ori isi executa in mod necorespunzator oricare dintre obligatiile care ii revin.
5.2. Partea care invoca o cauza de incetare a prevederilor prezentului contract o va notifica celeilalte parti, cu cel putin ……….. zile inainte de data la care incetarea urmeaza sa-si produca efectele.
5.3. Rezilierea prezentului contract nu va avea nici un efect asupra obligatiilor deja scadente intre partile contractante.
5.4. Prevederile prezentului ………………………… (capitol, articol, alineat) nu inlatura raspunderea partii care in mod culpabil a cauzat incetarea contractului.

VI. CAZUL FORTUIT SAU DE FORTA MAJORA
6.1. Nici una dintre partile contractante nu raspunde de neexecutarea la termen sau/si de executarea in mod necorespunzator - total sau partial - a oricarei obligatii care ii revine in baza prezentului contract, daca neexecutarea san executarea necorespunzatoare a obligatiei respective a fost cauzata de forta majora, asa cum este definita de lege.
6.2. Partea care invoca forta majora este obligata sa notifice celeilalte parti, in termen de ………… (zile, ore), producerea evenimentului si sa ia toate rnasurile posibile in vederea limitarii consecintelor lui.
6.3. Daca in termen de ………… (zile, ore) de la producere, evenimentul respectiv nu inceteaza, partile au dreptul sa-si notifice incetarea de plin drept a prezentului contract fara ca vreuna dintre ele sa pretinda daune - interese.
6.4. Cazul fortuit sau de forta majora exclude raspunderea comodatarului daca acesta nu a putut prevedea pericolul, daca nu a folosit bunurile contrar destinatiei si daca nu le-a restituit comodantului la termenul prevazut de prezentul contract.

VII. NOTIFICARILE INTRE PARTI
7.1. In acceptiunea partilor contractante, orice notificare adresata de una dintre acestea celeilalte este valabil indeplinita daca va fi transmisa la adresa /sediul prevazut in partea introductiva a prezentului contract.
7.2. In cazul in care notificarea se face pe cale postala, ea va fi transmisa, prin scrisoare recomandata, cu confirmare de primire (A.R.) si se considera primita de destinatar la data mentionata de oficiul postal primitor pe aceasta confirmare.
7.3. Daca confirmarea se trimite prin telex sau telefax, ea se considera primita in prima zi lucratoare dupa ce a fost expediata.
7.4. Notificarile verbale nu se iau in considerare de nici una dintre parti, daca nu sunt confirmate, prin intermediul uneia dintre modalitatile prevazute la alineatele precedente.

VIII. LITIGII
8.1. Partile au convenit ca toate neintelegerile privind validitatea prezentului contract sau rezultate din interpretarea, executarea ori incetarea acestuia sa fie rezolvate pe cale amiabila de reprezentantii lor.
8.2. In cazul in care nu este posibila rezolvarea litigiilor pe cale amiabila, partile se vor adresa instantelor judecatoresti competente.

IX. CLAUZE FINALE
9.1. Prezentul contract a fost incheiat intr-un singur exemplar care ramane la comodant.




COMODANT COMODATAR
.................................................. ..................................................

Aceasta postare a fost editata de eliotys: 20 March 2008 - 05:32 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL