Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Contabilitate PFA

rambursare imprumut pfa
260 replies to this topic

#121 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2008 - 11:27 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Dec 6 2008, 08:34 AM, a spus:

Masinile si utilajele cu valoare peste 1800 se amortizeaza. Plata este trecuta in RJIP, dar ca si cheltuiala se calculeaza amortizarea.
Investitiile amortizabile nu se trec in RIPL, ci doar in fisa de operatiuni diverse-unde lunar se inregistreaza amortizarea.In decl 200 la cheltuieli se trece suma rezultata din insumarea platilor din RIPL si amortizarea inreg. in fisa de op div pana la sf anului ptr care se declara.



#122 mih

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 December 2008 - 09:03 AM

Am sunat acum la finante si mi-au spus ca investitiile facute la un spatiu luat in comodat nu se amortizeaza. Eu nu stiam asa ceva, am tratat toate investitiile la fel chiar daca spatiul era inchiriat sau in comodat. Este adevarat ca nu se amortizeaza ? Doamna de la finante nu mi s-a parut f sigura. In cazul meu mi-a zis sa incep amortizarea in momentul in care se trece la contract de inchiriere.




#123 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 09:04 AM

Daca este achitata investitia amortizabila se trece in RJIP ca si plata si apoi i se face o fisa de amortizare. La finalul anului pe decl. 200 se ia in calcul numai amortizarea, nu si plata.



#124 mih

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 December 2008 - 10:02 AM

Daca este adevarat ce mi-a zis doamna de la finante, puteti sa-mi spuneti ce cheltuieli se pot deduce in baza unui contract de comodat? Daca nu este deductibila amortizarea inseamna ca nu sunt deductibile nici cheltuielile cu intretinera spatiului in comodat, nu?



#125 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 10:43 AM

Daca contractul prevede ca trebuie sa platiti intretinerea si sa aveti grija de spatiu ca un bun proprietar, cum sa nu aveti voie sa deduceti?



#126 mih

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 December 2008 - 12:46 PM

Asa gandesc si eu si asa am dedus si din legislatia citita, dar de la finante mi-a zis ca nu am voie sa-mi deduc amortizarea daca am contract de comodat, a mentionat ca se deduce doar daca este un contract cu plata si ca in cazul meu, cel in care se reziliaza comodatul si se trece la inchiriere, trebuie sa astept pana intra in vigoare contractul de inchiriere ca sa pot sa amortizez. Ma gandesc ca daca as fi ramas cu contract de comodat ce-as fi facut, nu mi-as mai fi amortizat investitiile?



#127 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 01:09 PM

Vezi postareamih, la Dec 9 2008, 12:46 PM, a spus:

Asa gandesc si eu si asa am dedus si din legislatia citita, dar de la finante mi-a zis ca nu am voie sa-mi deduc amortizarea daca am contract de comodat, a mentionat ca se deduce doar daca este un contract cu plata si ca in cazul meu, cel in care se reziliaza comodatul si se trece la inchiriere, trebuie sa astept pana intra in vigoare contractul de inchiriere ca sa pot sa amortizez. Ma gandesc ca daca as fi ramas cu contract de comodat ce-as fi facut, nu mi-as mai fi amortizat investitiile?

si v-a dat un act in baza caruia face afirmatiile?



#128 mih

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 December 2008 - 04:53 PM

A zis ca in Codul Fiscal scrie la Art. 24 ca sunt considerate mijloace fixe amortizabile investitiile efectuate la mijloacele fixe care fac obiectul unor contracte de inchiriere, concesiune, locatie de gestiune sau altele asemenea. Doamna de la finante a zis ca "altele asemenea" nu inseamna si comodat sunt doar contractele cu plata. Voi cum interpretati?



#129 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2008 - 01:31 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Dec 9 2008, 09:04 AM, a spus:

Daca este achitata investitia amortizabila se trece in RJIP ca si plata si apoi i se face o fisa de amortizare. La finalul anului pe decl. 200 se ia in calcul numai amortizarea, nu si plata.
Ai spus corect ca in decl 200 se ia in calcul amortizarea, dar te rog nu mai spune ca se trece plata in registrul de incasari si plati, ptr. ca in decl 200 treci sumele inreg. in registru, nu ai voie sa scazi nimic.Tema asta mai este dezbatuta intr-un alt topic de anul trecut, parca!

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 14 December 2008 - 01:34 PM




#130 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2008 - 10:46 PM

Citat din norme metodologice pentru contabilitate in partida simpla:
"50. Evidenţa contabilă în partidă simplă a bunurilor din patrimoniu se ţine în conformitate cu prevederile normelor metodologice de întocmire şi utilizare a formularelor tipizate comune pe economie, care nu au regim special, privind activitatea financiară şi contabilă, aprobate prin ordin al ministrului finanţelor publice.

51. Orice sumă plătită, respectiv încasată, în numerar sau prin bancă se va înregistra în mod obligatoriu, cronologic, în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi (cod 14-1-1/b)
.Cheltuielile deductibile plafonate se stabilesc astfel încât la sfârşitul anului fiscal să se încadreze în prevederile legale.

52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidenţiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor şi drepturilor, evidenţiate în Fişa pentru operaţiuni diverse, şi totalul sumelor plătite, evidenţiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, şi se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile şi totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ."

Si iti pot da si un exemplu cum interpretez eu ultimul paragraf:

Exemplu cum ziceti dvs:

Venituri 100.000
chelt. 50.000
bunuri achitate (de amortizat) 10.000
amortizare (facuta pe fisa de amortizare - 2500 (primul an)

Dupa cum ziceti dvs. pe decl. 200 trec la venituri 100.000 si la cheltuieli 50.000 platile diverse plus 2500 amortizarea (total cheltuieli 52.500), de unde rezulta un venit brut impozabil de 47.500 (adica 100.000-52.500=47.500) inmultit cu 16% egal 7600 ron impozit.

Eu trec la plati in RJIP cei 10.000 lei achitati pe bunul respectiv, deci am la plati 60.000 nu 50.000. Fiind o plata-facuta prin banca nu am de ce sa o sar! Si fac calculul cum zice in norma la art. 52: din total venit scad amortizarea (cei 2500 ron) si totalul sumelor platite (in cazul meu 60.000) si adun sumele platite pentru cumpararea bunurilor amortizabile: 100.000 -2500-60.000+10.000 = 47.500 inmultit cu 16% rezulta 7600 ron de plata.

Si asa eu zic ca respect si legea si ies la acelasi rezultat...altfel mi s-ar parea un pic ilegal sa nu trec ceva platit, ca asta ar insemna, nu? Sau unde evidentiez plata respectiva?

Aceasta postare a fost editata de MARIA-CARMEN: 14 December 2008 - 10:49 PM




#131 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 03 January 2009 - 03:26 PM

Au fost cateva controverse pe forum asa ca va cer o parere finala si sigura:
Pentru o prestare de servicii din decembrie 2008 si o incasare a banilor in ianuarie 2009, cum vom face inregistrarile contabile in conditiile in care anexa la contractul de colaborare si factura au fost emise in decembrie? Veniturile PFA-ului sunt recunoscute la date emiterii facturii sau a intrarii banilor in cont?
Cu alte cuvinte, banii acestia ii vom trece in declaratia de venit pe 2008/decont tva decembrie sau sumele apartin anului 2009?



#132 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 05 January 2009 - 12:56 PM

La multi ani tuturor si un an nou mai bun si cu cit mai putine taxe de platit!

Lyvyoo, din cite stiu eu, se ia in consideratie data chitantei sau data la care au intrat banii in cont care se regaseste in extrasul de cont. Eu si firma de conta care imi completeaza registrul de casa asa am facut. Din pacate nu pot spune sigur unde gasesti scris acest lucru (legi, norme, cod fiscal...).

Acum, o intrebare. La inceperea unui an nou, continui cu numaratoarea facturilor de anul trecut (le fac singura cu ajutorul unui programel) sau trebuie sa o iau de la capat cu alta serie si de la 1?

Multumesc mult!



#133 Mihaela Laura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 January 2009 - 09:48 AM

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta.

1. Sediul PFA-ului este un apartament cumparat prin credit ipotecar. Rata lunara pe care o plataesc la banca o pot pune ca si cheltuiala?
2. Apartamentul nu este cumparat prin PFA, mai trebuie sa fac contract de comodat intre mine si mine PFA ?
3. Pot deduce toata cheltuelie de intretinere ale apartamentului?
4. Am facut un contract de comodat cu un prieten pe o masina. Acea masina este in leasing. Pod deduce si rata lunara de leasing?
Multumesc



#134 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 10:29 AM

Vezi postareaMihaela Laura, la Jan 6 2009, 10:48 AM, a spus:

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta.

1. Sediul PFA-ului este un apartament cumparat prin credit ipotecar. Rata lunara pe care o plataesc la banca o pot pune ca si cheltuiala?
2. Apartamentul nu este cumparat prin PFA, mai trebuie sa fac contract de comodat intre mine si mine PFA ?
3. Pot deduce toata cheltuelie de intretinere ale apartamentului?
4. Am facut un contract de comodat cu un prieten pe o masina. Acea masina este in leasing. Pod deduce si rata lunara de leasing?
Multumesc


In cazul in care ai fi avut tu leasingul pe persoana fizica autorizata puteai sa deduci numai amortizarea. Atentie nu rata de leasing. In conditiile in care tu ai contract de comodat nu poti sa deduci nici amortizare si nici rata de leasing. Contractul de comodat in esenta lui este un contract cu cedarea gratuita a folosintei. Ca urmare tu nu ai nici o cheltuiala !

Aceeasi situatie este si la apartament : atata timp cat nu este proprietar persoana fizica autorizata (PFA) nu poti deduci. Ar trebuii sa ai contract de inchiriere declarat la Administratie.



#135 alecssis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 January 2009 - 11:37 AM

Buna ziua,
Prietenul meu si-a deschis PFA si ma rugat sa ii fac contabilitatea, dar habar nu am cun sa ma apuc, am citit pe forum, dar inca am nelamuriri, daca ma poate ajuta cineva cu informatii detaliate telefonic sau sa ne intalnim. Va rog sa imi trimite-ti un nr de tel la adresa clauduma@yahoo.com si va contactez eu. Eu locuiesc in Cluj.
Multumesc anticipat.

Fisiere atasate





#136 ioana_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 January 2009 - 02:53 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Nov 18 2008, 12:21 PM, a spus:

Vezi postareamuntean_lau, la Nov 18 2008, 12:55 PM, a spus:

Intr-adevar a fost si trebuie platit.L-a trimis contabila degeaba cu adeverinta.
Multumesc mult ptr raspuns
Nu aveti pentru ce- toate cele bune si dumneavoastra!
Draga mea, contabila inregistreaza documentele in registre, programe informatice, etc. dar consilierea cu privire la alte activitati e alta mancare de peste



#137 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 03 February 2009 - 12:36 PM

Vezi postareaLyvyoo, la Jan 3 2009, 03:26 PM, a spus:

Cu alte cuvinte, banii acestia ii vom trece in declaratia de venit pe 2008/decont tva decembrie sau sumele apartin anului 2009?
Parerea mea, conform art.49 coroborat cu art.51 din Norma metodologica din 08.07.2004 - ar insemna ca in RJIP se inregistreaza incasarile si platile "in numerar sau prin banca", adica numai chitantele emise si cele achitate in anul fiscal.



#138 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 01:04 PM

Citeaza

Draga mea, contabila inregistreaza documentele in registre, programe informatice, etc. dar consilierea cu privire la alte activitati e alta mancare de peste



Nu trebuie sa amestecam treburile - putea sa-i zica contabila ca trebuie sa treaca pe la Casa de sanatate; asta nu inseamna ca facea "alte activitati"!

Aceasta postare a fost editata de MARIA-CARMEN: 04 February 2009 - 01:06 PM




#139 roxyyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2009 - 01:26 PM

Buna tuturor..

Va rog frumos ,daca imi poate raspunde cineva la intrebare..ce se poate intampla strict dpdv fiscal cu un PFA ce nu-si plateste contributia la sanatate?vorbescde genul amenzi, executii?!(asa apar oricum asigurata ca si pensionara)..caci mi-a venit instiintarea..mi-au calculat doamnele si e o suma destul de maricica..si acum in plina criza imi vine tot mai greu sa o platesc..plus ca am stat linistita ca sunt asigurata ca si pensionara..va rog mult daca ma puteti ajuta

Multumesc



#140 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 17 February 2009 - 09:48 PM

As avea si eu cateva nelamuriri, din nou. In primul rand, sa incepem cu cea mai importanta:

1. Am primit ceva banuti prin virament bancar, c/v unei facturi de prestari servicii. Daca am retras bani de la bancomat din acel cont, trec aceasta operatiune in RJIP ? Eu tind să cred că nu, dar dacă răspunsul e da, cum anume trec în RJIP?

2. Mai mult o dezvaluire decat o nelamurire: am cont la Crediteuropebank pe PF. Am primit astazi banii de mai sus, contravaloarea unei facturi, dar plata s-a facut pentru PFA, continand si CUI. Ma suna o d-na foarte amabila, sa-mi spuna ca "avem" o problema cu primirea banilor.

Eu zic "Ce problema?"
"Pai stiti, aveti cont de PF, nu de PFA, iar in operatiune apare CUI-ul, introdus de cel care face plata."
"Asa, si care e problema? Eu sunt PFA, adica fara personalitate juridica. Banca d-voastra ma incadreaza la PJ si imi ia comisioane prea mari, la fel ca la un SRL. Atata timp cat eu nu am personalitate juridica, nu pot sa-mi fac un cont pe PJ doar ca voi sa luati comisioane mai mari. PFA-ul incadrat la persoane juridice este pur si simplu o gaselnita de-a bancilor, pt a stoarce si mai multi bani de la clienti."
"Da, va inteleg, dar nu stiu cum sa facem. Haideti ca vorbesc cu D-na Directoare si revin cu un telefon".

20 de minute mai tarziu, plata era confirmată ?i urmată de rugamintea ca la următoarele plă?i să se men?ioneze decât numele PFA-ului, iar la mentiuni "C/V fact. nr din..." ?i să nu se mai mentioneze CUI-ul.

Aceasta postare a fost editata de Zzuper: 17 February 2009 - 09:48 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL