Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Contabilitate PFA

rambursare imprumut pfa
260 replies to this topic

#101 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 11 November 2008 - 02:01 PM

Multumesc mult de raspuns



#102 Dana C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 November 2008 - 01:12 PM

Vezi postareaDana C., la Oct 8 2008, 11:59 AM, a spus:

Buna ziua, sunt noua pe acest forum, cu un proaspat PFA pe care nu stiu de unde sa-l apuc... Rog ajutor pt cateva dileme:
inca nu stiu daca la firma de unde primesc comision pt intermedieri de semnari contracte va tb sa duc facturi sau voi fi in continuare platita pe borderou cu retinere 10% impozit la sursa... in acest ultim caz nu stiu cum voi trece in RIP banii incasati.
Pe de alta parte, lucrez la o alta firma cu carte de munca unde se platesc toate darile (impozit, sanatate etc) - mai tb sa platesc ca PFA contrib la sanatate sau alte taxe inafara celor 16% stabiliti de fisc?
Exceptand materialele ce ma ajuta sa desf activ de PFA, pot trece si alte cheltuieli (ex abonamente telefon existent pe PF neinregistrata, ratb/metrou, cheltuieli macar partiale cu utilitati la sediul/locuinta unde am o camera prin contract de comodat, protocol (?? - am nevoie in dese randuri, cred ca depasesc si limita...)?
In Jurnalul inventar ce pot trece si ce regim au respectivele trecute? In cat timp se amortizeaza materialele trecute (aparate) dc se uzeaza/defecteaza si tb sa iau altele?
Acestea ar fi deocamdata urgentele mele de aflat, sper sa ma descurc...
multumesc anticipat,
Dana

Pot primi va rog cateva raspunsuri/sfaturi pt cele de mai sus?
In plus, am primit scrisorica de la fisc cu suma pe care tb sa o platesc ca impozit la valoarea de venit estimat declarata, respectiv 16% din acea valoare. Daca mi s-au retinut pana acum la sursa de fiecare data 10% se va face vreo recuperare a banilor pe care se pare ca tb sa ii platesc in plus? si cand?

va rog un raspuns si pt mine!
multumesc mult.




#103 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2008 - 08:05 PM

Daca firma v-a retinut 10% impozit la sursa trebuia sa va fi dat pentru fisc si o adeverinta in care specifica cuantumul celor 10% retinuti si virati pentru fisc anul trecut, astfel inspectorul va punea sa platiti diferenta-adica 16% minus suma virata de firma.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:22 PM
citare mesaj anterior




#104 muntean_lau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 November 2008 - 09:48 AM

Am si eu o intrebare.
Sotul meu lucreaza de un an la o societate si a optat ptr PFA. Si-a angajat o contabila care se ocupa de tot.Zilele trecute am primit un plic de la casa de sanatate precum trebuie sa plateasca de cand si-a fcut PFA-ul pana la zi(plus penalizarile bineinteles) .Contabila I-a zis ca nu e obligatoriu sa plateasca aceasta datorie deoarece el e si student. Si i-a zis ca e suficient sa duca o adeverinta de la facultate si gata .Eu nu stiu ce sa mai cred si mi-e frica sa nu-i creasca penalizarile.



#105 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2008 - 10:06 AM

Pai e student dar realizeaza venituri si veniturile sunt supuse platii fondului de sanatate. A fost el sa duca adeverinta si i-au zis la sanatate ca e scutit?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:22 PM
citare mesaj anterior




#106 muntean_lau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 November 2008 - 11:03 AM

Nu a fost.Astazi merge. Dar nu inteleg de ce contabila i-a zis ca nu e obligatoriu.Daca vrea plateste daca nu ,nu plateste si acum trebe sa platim din cauza ei penalizari.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:23 PM
citare mesaj anterior




#107 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2008 - 11:30 AM

Intr-adevar doamna contabila poate nu v-a informat corect, dar pentru a plati atat la casa de pensii cat si la casa de sanatate persoana asigurata trebuie sa mearga personal sau sa imputerniceasca pe cineva prin procura notariala (adica doamna contabila chiar daca are contract cu dvs. are pe cif-ul de pe pfa, nu va poate reprezenta pe CNP). Atat la Casa de pensii cat si la santate se fac cate 2 dosare, cu anumite acte, se face calculul cat datorati, vi se da un contract semnat si parafat de ei, in principiu se fac cel putin 2 drumuri pentru fiecare casa in parte... Chiar daca v-a zis ca trebuie dusa adeverinta, trebuia sa fi dat macar un telefon...la casa de sanatate si va lamureste de acolo rapid.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:23 PM
citare mesaj anterior




#108 muntean_lau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 November 2008 - 11:55 AM

Intr-adevar a fost si trebuie platit.L-a trimis contabila degeaba cu adeverinta.
Multumesc mult ptr raspuns



#109 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2008 - 12:21 PM

Vezi postareamuntean_lau, la Nov 18 2008, 12:55 PM, a spus:

Intr-adevar a fost si trebuie platit.L-a trimis contabila degeaba cu adeverinta.
Multumesc mult ptr raspuns
Nu aveti pentru ce- toate cele bune si dumneavoastra!



#110 muntean_lau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 November 2008 - 03:59 PM

Mai am o intrebare :Cat la suta din venit sunt contributiile ptr casa de sanatate?Eu stiu de 5.5%.Ar mai fi si altceva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:23 PM
citare mesaj anterior




#111 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2008 - 08:46 PM

Mergeti cu estimativa la dumneavoastra, platiti ce ati scris acolo-venit minus cheltuieli

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:24 PM
citare mesaj anterior




#112 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 27 November 2008 - 07:58 PM

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva? Daca am scris ceva gresit in RJIP cum pot corecta? Am observat ca am bagat o chitanta de doua ori. Tai pur si simplu?
Multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#113 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 09:45 PM

Taiati cu o linie si gata! Nu stergeti cu pasta alba!



#114 alexandra.chira

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 November 2008 - 10:09 AM

Buna ziua. As avea cateva nelamuriri. V-as ramane indatorata daca mi-ati putea raspunde. Se merita sa fii PFA daca stii ca vei avea un singur contract?( angajatorul mi-a propus sa trec ca pfa, din cate am citit eu nu prea s-ar merita, dar...as astepta lamuriri)
Daca am cumparat un apartament de 2 camere si am rata la banca, s-ar putea incadra ca si cheltuiala deductibila rata
Va multumesc anticipat?



#115 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 28 November 2008 - 11:37 AM

Daca creditul e luat pe firma puteti deduce doar dobanda+comisionul

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:25 PM
citare mesaj anterior

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#116 liliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 December 2008 - 05:46 PM

Buna seara

VA rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu situatia urmatoare :

sotul meu la noul serviciu inceput acum, in decembrie, urmeaza sa primeasca salariul o parte pe cartea de munca, si restul pe pfa.

intrebarile mele sunt urmatoarele:

-el trebuie sa se ocupe de toata documentatia aferenta pfa? sau trebuie cineva autorizat, cu drept de semnatura?
- ce cheltuieli poate sa intre pe aceasta pfa? (cineva i-a spus ca mancarea...)
- citeam acum repede pe aici ca poate sa faca contract decomodat pt locuinta si sa deduca o parte din cheltuielile cu intretinerea...
- noi recent ne-am luat o masina, putem sa deducem cheltuielile cu rata?
-de asemenea, ar putea sa inchirieze pfa_ului masina?
-din ce stiam, trebuie depuse niste documente trimestrial (ce doc, unde??? - noi stam in sect6), iar impozitul seplateste anual (care este procentul?)

Imi cer scuze ca va cer mura in gura, insa sunt cu 2 copii mici printre picioare si o sa mai citesc eu oricum pe aici, insa mi-ar prinde bine daca as putea macar pt inceput sa-mi fac o idee.

va multumesc antici[pat



#117 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2008 - 07:48 PM

Nu are voie sa deduca mancare, pentru masina trebuie contract de comodat doar aferent chelt. de combustibil si piese, ratele nu le puteti plati pe pfa. Trebuie sa mergeti la administratia financiara si la casa de sanatate.



#118 SARAH81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 December 2008 - 09:07 PM

Am si eu o intrebare daca nu te superi.
La un AF cheltuielile cu masini,utilaje sunt deductibile?Daca da ,te rog sa-mi spui si mie in ce limite si ce regim au.Se inscriu in jurnalul de incasari si plati si se deduc integral?
Te rog foarte mult daca poti sa-mi dai si mie niste lamuriri.am nevoie pt tatal meu.Te rog mult :biggrin: :thumbup:



#119 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2008 - 08:34 AM

Masinile si utilajele cu valoare peste 1800 se amortizeaza. Plata este trecuta in RJIP, dar ca si cheltuiala se calculeaza amortizarea.



#120 mih

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 December 2008 - 08:09 PM

Buna seara! Am o problema in legatura cu investitiile efectuate la sediul unui cabinet medical, spatiu luat in comodat. Contractul de comodat s-a facut pe 5 ani, dar la sfarsitul anului 2008 (primului an de comodat) contractul se reziliaza si se intocmeste un contract de inchiriere. Pe cat timp amortizez investitiile? Initial eu am zis pe 5 ani ca in Codul fiscal se specifica ca se amortizeaza pe durata primului contract (indiferent daca acest contract se prelungeste), dar daca acesta se reziliaza dupa primul an, amortizarea ar trebui sa se faca pana la sfarsitul anului 2008, nu? Mentionez ca s-a incheiat contractul de inchiriere tot pe 5 ani. Din continutul Codului fiscal eu zic ca reiese ca se amortizeaza pana la sfarsitul anului 2008, data rezilierii contractului, cu toate ca initial contractul de comodat s-a incheiat pe 5 ani. Va multumesc anticipat pt sfaturile pe care mi le veti da.






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL