Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing


161 replies to this topic

#41 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 May 2009 - 09:45 AM

Cristina1969, punctul2 expus de tine este gresit!
ART. 128
Livrarea de bunuri
......
(3) Următoarele operațiuni sunt considerate, de asemenea, livrări de bunuri, în sensul alin. (1):
a) predarea efectivă a bunurilor către o altă persoană, ca urmare a unui contract care prevede că plata se efectuează în rate sau a oricărui alt tip de contract care prevede că proprietatea este atribuită cel mai târziu în momentul plății ultimei sume scadente, cu excepția contractelor de leasing;
In concluzie doar pentru sumele platite inainte de 01.05.2009 TVA este deductibil (asa cum ai spus la pct1).
%%%




***



#42 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 13 May 2009 - 04:29 PM

Interpretarea OUG 34/09 a Asocietiei Societatilor Financiare din Romania

In cazul incheierii de contracte de leasing nu exista nici o limitare privind deducerea TVA-ului. Astfel, TVA-ul inscris in facturile de rate de leasing poate fi dedus de catre companiile care utilizeaza bunuri pentru care au incheiate contracte de leasing. Leasingul reprezinta o prestare de serviciu (in conformitate cu Art. 129, alin (3), lit a) din Codul Fiscal), in timp ce limitarea dreptului de deducere a TVA-ului este aplicabila doar in cazul cumpararii de masini din Romaia, importurilor sau achizitiilor intracomunitare (conform Art. 32, pct 10 din Ordonanta 34).
Totusi, deoarece in cazul leasingului se considera ca transferul dreptului de proprietate se face la ultima rata (care de obicei este valoarea reziduala), TVA-ul acestei ultime rate nu va putea fi dedus de catre utilizatori.




#43 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 May 2009 - 09:03 PM

Corect jenifer!
%%%




***



#44 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 10:58 PM

Denisa, punctul 2 expus de mine nu este gresit !

Din art 128, alin 3 pe care tu il citezi mai sus , reiese faptul ca in situatia unei contract cu plata in rate, dreptul de proprietate se transfera in momentul incheierii contractului, respectiv a facturii cu valoarea totala a bunului achizitionat, moment in care cf articolului citat de tine reprezinta o livrare/achizitie. Acest moment reprezinta de fapt "achizitia" care este anterioara datei de 01 mai 2009, nu are nicio legatura cu platile viitoare (dupa 01 mai 2009) pana la achitarea integrala a facturii.In concluzie, cumparatorul si-a exercitat dreptul de deducere la data achizitiei care a fost anterioara datei de 01 mai 2009, cand OUG34 nu era aplicabila.

In acelasi articol, am vazut ca ai colorat "cu exceptia ratelor de leasing " , la pct 2 eu nu vb de rate de leasing ! Dupa cum bine banuiesc, stii ca in cazul leasing-ului TVA-ul se factureaza lunar impreuna cu ratele de leasing pana la finalizarea contractului, de aici si "exceptia". In privinta TVA-ului asta este diferenta majora intre un contract cu plata in rate si un contract de leasing financiar:
- in cazul primului contract cu plata in rate, se intocmeste o singura factura cu valoarea totala a bunului si TVA-ul aferent moment in care cumparatorul are drept de deducere
- in cazul ctr de leasing financiar, se intocmesc facturi lunare, cu valoarea ratelor de capital si TVA-ul aferent ratelor (nu tva-ul total aferent bunului ce face obiectul ctr de leasing)

Te rog mai citeste si tu o data, si hai sa ne lamurim impreuna :sad: , sper ca am fost coerenta, tinand cont si de ora tarzie si de gr de oboseala pe care-l am :smile:



#45 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 14 May 2009 - 05:24 PM

Cristina, m-am aruncat precum hultanul.
Eu nu te-am inteles pe tine si nici tu pe mine. In cazul descris de tine deja nu mai era vorba de vreo facturare si de aceea nu te-am inteles. Cred ca speta asta nu mai trebuia adusa in discutie. Ar putea exista o speta de genul:
*inainte de 01.05.2009 dau un avans pt. achizitia unei ,,auto XXX” urmand ca diferenta sa o platesc in rate. Predarea auto se face dupa 01.05.2009 si respectiv facturarea acesteia.
In acest caz, TVA din factura este deductibila doar in limita avansului achitat inaite de 1mai forfetar.
Acum sper ca ne-am lamurit. Ce zici?
%%%




***



#46 sorinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:suceava

Postat 16 May 2009 - 10:11 AM

Extras din Cod fiscal si norme


7. (1) Normele metodologice prevăzute la pct. 6 alin. (2) și (3) se aplică în mod corespunzător și pentru prestările de servicii prevăzute la art. 129 alin. (2) din Codul fiscal.
(2) Transmiterea folosinței bunurilor în cadrul unui contract de leasing este considerată prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. La sfârșitul perioadei de leasing, dacă locatorul/finanțatorul transferă locatarului/utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operațiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul. Se consideră a fi sfârșitul perioadei de leasing și data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârșitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni. Dacă opțiunea de cumpărare a bunului de către locatar/utilizator se exercită înainte de derularea a 12 luni consecutive de la data începerii contractului de leasing, respectiv data de la care bunul este pus la dispoziția locatarului/utilizatorului, se consideră că nu a mai avut loc o operațiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispoziția locatarului/utilizatorului

Avand in vedere aceste precizari imi pun intrebarea daca valoarea de achizitie in cazul contractului de leasing financiar nu este formata din suma ratelor lunare ,mai putin dobinda ,si valoarea reziduala , valoare la care de altfel este inregisitrat bunul in contabilitate si la care se calculeaza amortizarea lunara de catre utilizator.
Se pune sub semnul intrebarii deducerea tva-ului aferent ratelor pt contractele de leasing cu clauza ferma de cumparare exprimata mai devreme de 1 an,nu credeti?



#47 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 16 May 2009 - 12:26 PM

Facturile de leasing sunt considerate prestari de servicii si se deduce tva.Doar la ultima fct ,cand se plateste valoarea reziduala nu se mai deduce tva si de asemenea daca se achita tot leasingul inainte de 12 luni.Am fost la un curs de fiscalitate ieri si acestea sunt informatiile pe care le-am primit.



#48 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 May 2009 - 01:13 PM

Vezi postareasorinad, la May 16 2009, 11:11 AM, a spus:

.....
Se pune sub semnul intrebarii deducerea tva-ului aferent ratelor pt contractele de leasing cu clauza ferma de cumparare exprimata mai devreme de 1 an,nu credeti?
Nu sub semnul intrebarii ci sigur TVA este nedeductibil.
Se consideră a fi sfârșitul perioadei de leasing și data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârșitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni.
Dacă opțiunea de cumpărare a bunului de către locatar/utilizator se exercită înainte de derularea a 12 luni consecutive de la data începerii contractului de leasing, respectiv data de la care bunul este pus la dispoziția locatarului/utilizatorului, se consideră că nu a mai avut loc o operațiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispoziția locatarului/utilizatorului.
%%%




***



#49 florin cosmin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 May 2009 - 04:18 PM

Am si eu o problema:
O societatea comerciala ce are ca perioada fiscala pentru declararea si plata TVA trimestrul si care face o achizitie intracomunitara in luna aprilie 2009, intra sub incidenta OUG 34/2009? Devine aceasta societate platitoare de TVA lunar?



#50 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 May 2009 - 12:52 PM

Florin eu zic asa (pentru ca nu dai detalii):
*NU daca exigibilitatea taxei intervine in aprilie 2009 =>depui decont trimestrial af.trimII
*DA daca exigibilitatea taxei intervine in mai 2009, te incadrezi la art. 156^1, alin 6^1 lit b), devii platitor la luna incepand cu IUNIE2009. Mai depui decont cu lunile apr+mai cumulat. Conform art. 156^1, alin 6^2, pana pe 5iunie2009 (sunt lucratoare), depui D010.

Iata justificarea:
conform rectificarii din MO254/16.04.2009 =>Art. 40. - Prevederile art. 32 - 34 intră în vigoare la data de 1 mai 2009."

(61) Prin excepție de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:
a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în această primă lună a respectivului trimestru;
nota*cel mai devreme insemnand IULIE2009


b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligația depunerii unui decont de taxă conform art. 156 alin. (1);
nota*cel mai devreme insemnand IUnIE2009

c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.
nota*cel mai devreme insemnand IULIE2009



(62) Persoana impozabilă care potrivit alin. (6) este obligată să își schimbe perioada fiscală trebuie să depună o declarație de mențiuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achiziției intracomunitare care generează această obligație, și va utiliza ca perioadă fiscală luna calendaristică, fără a avea posibilitatea de a reveni la utilizarea trimestrului calendaristic ca perioadă fiscală.

Daca sunt alte pareri, le astept cu interes astfel incat sa rezolvam si aceasta problema :sad: .
%%%




***



#51 florin cosmin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 May 2009 - 07:01 PM

Mersi mult Denisa! Eu nu stiam de rectificarea publicata in MO 254/16.04.2009. Faza e ca nici cei de la Finante din Slatina nu stiau pentru ca i-am intrebat si pe ei si n-au stiut ce raspuns sa-mi dea.
Au spus ca pentru achizitiile efectuate in luna aprilie 2009 lasa la atitudinea contribuabilului daca depune decont lunar incepand cu luna mai 2009.



#52 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 May 2009 - 07:23 PM

Cu placere! Asta e o ,,super-poanta''...,,la atitudinea contribuabilului"?! :sad:
%%%




***



#53 ANGHEL NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:CUGIR-ALBA

Postat 26 May 2009 - 02:17 PM

Incepand cu data de 01.05.2009 tva aferenta rata leasing financiar (contractat in 2007) mai este deductibila?
Dar dobanda de pe facturile lunare de leasing mai este cheltuiala deductibila la calculul profitului impozabil?



#54 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 May 2009 - 12:31 PM

Am o nelamurire poate s-a mai discutat dar nu am gasit.
Am un SRL cu activitate din 2005 pana la zi.
In 2008 am luat un autoturism pe firma pe care aproape l-am achitat cam 60000 ron la care am dedus TVA 12000 lei.
Mai am o rata minora la el deoarece am lasat la final 20% valoare reziduala si inca nu imi convenea sa ii achit.

Am 2 optiuni acum :
1. sa inchid firma lichidare dar nu stiu cum vand masina din firma catre mine .......... si daca statul nu imi cere TVA ul dedus inapoi ..........
2. sa preiau pe pers fizica leasingul de la firma de leasing (am aflat conditiile) dar iar nu stiu cum scad din firma masina (ea fiind totusi proprietatea firmei de elasing nu a mea).......... returnez TVA ul la facturile de leasing emise pana aucm la stat sau nu ...........

Un sfat va rog daca se poate cum fac sa inchid firma si sa nu le dau TVA ul dedus ...........:)
Contabila mea nu e lamurita si zice ca eo contradictie intre contabilitate si juridic ..... adica ceva de genu ca in caz de contradictie conta bate juridicul ceea ce mi se pare absurd ...........

Cu stima



#55 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 28 May 2009 - 08:55 PM

Vezi postareaandreas7777, la May 28 2009, 01:31 PM, a spus:

2. sa preiau pe pers fizica leasingul de la firma de leasing (am aflat conditiile) dar iar nu stiu cum scad din firma masina
- in baza unui contract de novatie

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 June 2009 - 10:44 AM




#56 popici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 May 2009 - 09:07 AM

Pe perioada derulării unui contract de leasing, operațiunea reprezintă prestare de servicii, deci nu o achiziție de bunuri . Rezultă că nu se limitează deducerea TVA pentru ratele de leasing;
La sfârșitul perioadei de leasing, atunci când se transferă dreptul de proprietate asupra bunului operațiunea reprezintă o livrare de bunuri la societatea de leasing și o achiziție pentru utilizator, consecința: limitarea deducerii TVA aferente valorii de transfer
Valoarea la care se face transferul poate fi mai mare decât valoarea reziduală înscrisă în contract dacă utilizatorul va opta pentru cumpărarea bunurilor înainte de epuizarea perioadei prevăzute în contract pentru plata ratelor de leasing.

TVA aferentă combustibilului destinat funcționării vehiculelor utilizate în leasing nu se deduce ( dacă nu se aplică excepțiile prevăzute de lege)



#57 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2009 - 09:33 AM

Vezi postareapopici, la May 29 2009, 10:07 AM, a spus:

TVA aferentă combustibilului destinat funcționării vehiculelor utilizate în leasing nu se deduce ( dacă nu se aplică excepțiile prevăzute de lege)

Nu doar pentru vehiculele in leasing. E aceeasi regula pentru toate.



#58 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 May 2009 - 12:05 PM

si mai am tb cu TVA ul de pana acum care a fost dedus pe firma?



#59 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 June 2009 - 06:00 AM

:sad:
mai putem discuta si alte aspecte ?
1. - tva nedeductibila valoare reziduala leasing financiar
pt. leasingul pe care-l am eu valoarea reziduala 20% este inclusa in ratele lunare ; credeti ca este corect daca as proceda astfel : facura furnizorului se inregistreaza ca si pana acum
% = 404
167 - valorea facturata pt rata de capital(minus 20%)
4426- tva aferenta
167 - valoarea reziduala inclusa in rata(20%)
4426- TVA val reziduala
665/668/658 -diferenta de curs
4426-tva diferenta curs

apoi 635analitic = 4426 -tva aferent valoare reziduala , nedeductibila fiscal . Pentru valoarea reziduala 20%inclusa in fiecare rata de leasing facturata , se va adauga extracontabil suma , ca o cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit trimestial
VI SE PARE CORECT pentru platitorii de impozit pe profit ?
Dar la microintreprinderi cum credeti ca ar trebui sa procedam ?



#60 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2009 - 09:50 PM

Am fost la un curs CCF si dna. care a tinut cursul a spus ca daca nu apare pe factura clar specificat : rata, dobanda, val. reziduala trebuie cerut firmei de leasing sa faca factura asa ( eventual un act aditional la contract in acest sens ). Oricum cica trebuie sa studiem bine contractele de leasing si sa solicitam firmelor de leasing sa treaca pe factura separat valoarea reziduala sau sa se modifice contractul si sa apara ultima factura cu val. reziduala. Tinand cont ca O34 este valabila pana la 31.12.2010 este posibil ca sa nu mai fie cazul sa nu deducem TVA la val. reziduala... O nebunie...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL