Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 18

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#341 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 October 2012 - 11:27 AM

Multumesc pentru incurajari, Diana-Veronica. Voi incerca sa tin capul sus, poate vin vremuri mai bune...
Multa bafta in sesiunea din decembrie! Cum merge invatatul?



#342 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 24 October 2012 - 02:54 PM

Ma cam plictiseste materia la P1, cred ca puteau condensa informatiile cu adevarat necesare si importante pe mult mai putine pagini. :smile:




#343 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 October 2012 - 09:00 PM

Te inteleg, e cam plictisitoare. Si totusi, examenul a fost foarte interesant, mie mi-a placut. Partea proasta e ca, ma astept la subiecte mult mai grele la examenul din decembrie, fiindca in iunie au fost un "gift".
Spor la invatat!



#344 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 25 October 2012 - 10:19 PM

buna seara tuturor,

primul examen pe care il voi sustine in dec. este F4, (F1-3 sunt echivalate), imi puteti impartasi din experienta, cum ati reusit sa treceti examenul?



#345 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2012 - 07:00 AM

Vezi postareamva012, la 25 October 2012 - 10:19 PM, a spus:

buna seara tuturor,

primul examen pe care il voi sustine in dec. este F4, (F1-3 sunt echivalate), imi puteti impartasi din experienta, cum ati reusit sa treceti examenul?

Mie mi-a fost echivalat, astfel incat nu iti pot da niciun sfat. Din cate stiu, e tip grila; probabil mai usor decat celelalte examene ACCA (de la F5 incolo).

Intra si pe www.opentuition.com, exista o sectiune de forum dedicata fiecarui examen ACCA.

Multa bafta cu F4! Sa ne impartasesti impresiile tale dupa examen si - mai ales - la aflarea rezultatului.



#346 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 26 October 2012 - 08:11 AM

Am dat F4 in urma cu cateva sesiuni, si am facut cel mai mare punctaj din toate examenele de pana acum. Mi-a facut placere sa invat pentru F4 si am si studiat intens pentru el, asa incat la examen nu am avut probleme. Nu e tip grila, ci sunt 10 intrebari, daca bine mai tin minte, dar sunt din toata materia, astfel incat poti sa dezvolti si sa iei puncte mai multe la intrebarile din capitolele foarte bine studiate.
Oricum, sfatul meu este ca la orice examen sa abordezi toate subiectele, astfel incat sa se vada ca ai studiat materia in intregime, si nu pe sarite.
Spor la invatat si succes la examen!



#347 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 26 October 2012 - 10:31 PM

multumesc, la prima citire mi se pare destul de stufoasa materia/F4, este foarte interesant .... dar destul de multa informatie si timpul ramas ..... scurt (cred ca am intrat in panica :) )

spor la invatat si voua



#348 ndokoti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 November 2012 - 12:22 PM

Vezi postareaNelu_A, la 21 February 2009 - 07:56 PM, a spus:

Continua...

Am 41 de ani, 8 examene ACCA luate, am aflat tarziu de ele si, sincer, invidiez tigrii tineri, cum le zic eu celor de pana-n 30 de ani, pe care-i vad in examene.

Nu o faci pentru patroni... o faci pentru tine, pentru a fi capabila sa intelegi anumite fenomene, sa poti avea un anumit limbaj in discutiile cu strainii... iar acest lucru isi va arata beneficiile in timp.

Nu renunta !!!!

Si eu vreau sa ma inscriu pentru examenele ACCA, pentru sesiunea din iunie 2013 si am 43 de ani!!! Acum 2 luni am auzit de ACCA, altfel as fi facut mult mai devreme pasul asta. Am absolvit CECCAR, dar sa fii absolvent ACCA se pare ca inseamna intr-adevar ceva! Ceva sfaturi nu m-as supara deloc sa primesc. Incurajari eventual... sau chiar pareri contra, le pot lua in considerare pe toate.
Va rog!!!


Si am o intrebare - pentru studentii ACCA ce au absolvit CECCAR - ati primit de la CECCAR foaie matricola, sau o adeverinta de absolvent? Am inteles ca sunt echivalate 3 examene. Intreb pe forum pentru ca e mai simplu sa primesc un raspuns complet de la persoane care au fost in situatie similara. In ultima instanta ajung şi la CECCAR sa obtin informatii!
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de ndokoti: 21 November 2012 - 12:28 PM




#349 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 December 2012 - 03:52 PM

Buna. M-am inscris la ACCA pe sit-ul lor. Am primit mail de confirmare in care mi-au scris ca am primit o singura exceptie F1 dar ei au mentionat si urmatoarele : "
As the exemptions awarded to you are based on a qualification gained more than 5 years previously, you are required to forfeit these exemptions and sit the relevant ACCA examinations should you wish to subsequently apply for an ACCA practicing certificate and audit qualification.

Should you fail to meet this requirement you will not be eligible to apply for these practicing rights once converted to ACCA membership.

If you wish to forfeit any or all of the exemptions awarded to you, please email or write to ACCA confirming the exact exemptions to be forfeited. Please note that you cannot reclaim these exemptions at any time in the future. "
As avea nevoie de lamuriri daca puteti sa ma ajutati. Din cate inteleg trebuie sa sustin si examenul petru F1?



#350 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 December 2012 - 12:49 PM

Astazi incepe sesiunea :unsure: ...
Multa bafta tuturor studentilor ACCA!
Asteptam impresii.



#351 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2012 - 09:58 PM

Ajutati-ma va rog cu cateva nelamuriri. M-am inscris la ACCA. Am primit mail de confirmare si am cont pe myACCA. Am o singura exceptie F1 dar datorita faptului ca am terminat acum sase ani facultatea de Stiinte Economica-informatica economica ei imi sugereaza sa dau si F1, eu cred ca bine am inteles
Asta e mesajul lor "
As the exemptions awarded to you are based on a qualification gained more than 5 years previously, you are required to forfeit these exemptions and sit the relevant ACCA examinations should you wish to subsequently apply for an ACCA practicing certificate and audit qualification.
Should you fail to meet this requirement you will not be eligible to apply for these practicing rights once converted to ACCA membership.
If you wish to forfeit any or all of the exemptions awarded to you, please email or write to ACCA confirming the exact exemptions to be forfeited. Please note that you cannot reclaim these exemptions at any time in the future."
Sunt in ceata pt ca nu am stiut de clauza asta.

Mai am o intrebare in legatura cu taxa anuala. M-am inscris pe ACCA dar inca nu mi-am programat nici un examen pt 2013. Taxa anuala cand se plateste pt ca am gasit la ei pe site ca pana la 1 ianuarie. Pe contul meu myACCA la sectia " Pay,paiments and Print Receipts" nu am primit nimic, imi apare doar dovada platii taxei de inregistrare. Pt a plati taxa anuala trebuie sa trimita ei factura? Voi cum ati platit.
M-au bagat de tot in ceata.



#352 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2012 - 10:50 AM

Vezi postareapantim, la 07 December 2012 - 09:58 PM, a spus:

Ajutati-ma va rog cu cateva nelamuriri.

Eu nu stiu nimic legat de exceptii privind echivalarea examenelor pentru cei care au terminat facultatea in urma cu mai multi ani. Eu m-am inscris la ACCA la 3 ani dupa terminarea facultatii. Cel mai bine este sa le trimiti tu un e-mail prin care soliciti informatii suplimentare.
Taxa anuala se plateste pana la 31 decembrie; ACCA ar trebui sa iti trimita acasa un plic ce contine detalii privind taxa anuala si modalitatile de plata. Chiar daca nu l-ai primit, trebuie sa iti platesti taxa; intri in contul de student si alegei sa platesti cu cardul suma de 79 GBP.
Multa bafta!



#353 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 December 2012 - 06:28 PM

Eu m-am inscris la ACCA la 10 ani dupa absolvirea facultatii, si mi-au fost echivalate primele trei examene, dar nu am primit instiintari din astea. S-or mai fi schimbat regulile intre timp. Recomandarea mea este ca, daca asa te-au sfatuit cei de la ACCA, atunci ar fi bine sa dai F1. Oricum, din cate am vazut la sectiunea Past exam papers de pe site-ul lor, nu sunt subiecte dificile si cred ca te-ar ajuta inclusiv pentru a te familiariza cu termenii de specialitate in limba engleza.
Cat despre taxa, urmareste zilnic contul tau de pe myACCA, ca trebuie sa apara ceva acolo. Asta in cazul in care nu cumva ai platit deja taxa pe 2013 odata cu inscrierea. Verifica documetele cu atentie.



#354 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2012 - 08:44 PM

multumesc mult de raspuns. Le-am trimis mail astept si de la ei raspuns.



#355 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 10 December 2012 - 03:40 PM

ndokoti, habar n-am care-i treaba cu CECCAR-ul, ca eu nu am reusit sa iau examenul de "absolvire", dar am auzit ca se echivaleaza cu un examen in plus daca ai "hartie" de la ei ca esti membru. Asa ca, daca vrei sa te inscrii la ACCA, atunci cand iti aduni actele pentru dosarul de inscriere, pune si adeverinta de la CECCAR, ca s-ar putea sa merite. Oricum, daca ai ceva nelamuriri in legatura cu inscrierea, poti sa primesti informatii exacte si actualizate (unii dintre cei de pe forum ne-am inscris in urma cu mai multi ani si s-ar putea ca ceea ce era valavil atunci sa nu mai fie acum), de la cei de la ACCA Romania. Sunt foarte amabili si sigur vor fi bucurosi se te indrume.
Succes!



#356 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 December 2012 - 03:03 PM

Este cineva care a dat examen pt ACCA la Cluj? M-am inscris si o sa dau primele examene in 2013 dar nu stiu exact unde la cluj pt ca numerele de telefon ce le-am gasit pe net nu mai sunt valabile. Ma ajuta cineva cu informatii legate de sediul din cluj?



#357 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 19 December 2012 - 08:54 AM

Eu dau examenele la Cluj. De obicei se tin la City Plaza si cei de la British Council se ocupa de organizare, inclusiv supraveghere. Dar cand te inscrii pentru examen, trebuie sa alegi centrul de examinare. Daca mai ai nelamuriri si crezi ca te pot ajuta, nu ezita.



#358 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2012 - 10:51 PM

MULTUMESC MULT. Am vazut la ACCA pe site ca apare clujul ca si punct de examinare dar nu stiam exact cine organizeaza. Crezi ca pot sa sun la British council Romania. Eu am F2 si F3. Cum imi sugerez sa le dau computer based exam sau paper based exam?



#359 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 20 December 2012 - 08:48 AM

Eu nu am dat F1, 2 si 3 pentru ca am primit exceptare, si atunci cand m-am inscris eu la ACCA nu era varianta CBE, asa ca nu pot sa iti dau un sfat in aceasta privinta. Oricum, ar trebui sa te interesezi daca la Cluj se dau CBE's. Nu stiu daca asta presupune sa ai un computer in fata in care sa-ti pui direct raspunsurile la intrebari, dar nu am vazut niciodata in sala vreunul.



#360 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 20 December 2012 - 11:08 AM

Sa speram ca am trecut cu bine de sesiune, asteptam acum cu interes rezultatele.
Pot spune ca subiectele din aceasta sesiune la F4 au fost de bun simt, nimic imposibil, unele chiar frumoase sau cel putin din cele pe care eu mi le doream :).

Sarbatori fericite!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL